Travanj 23, 2024, 11:30:23 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Problem sa akvarijumom  (Posjeta: 8292 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ana777

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Problem sa akvarijumom
« u: Travanj 09, 2007, 06:01:00 prijepodne »
 Pozdrav za sve sa akvarij.net. Sajt je veoma dobar i za mene, koji je pocetnik u morskoj akvaristici, sadrzi bezbroj informacija.

 Imam morski akvarijum od 250 l od kraja februara i u njemu jednu anemonu, dve blue tang, dva clovna, jednu ribicu kojoj neznam naziv, i oko 20 kg zivog kamena- meni su rekli da je tropsko. U poslednje vreme kamenje i pesak je pocelo da dobija braon boju, koja je pocela i po staklu da se pojavljuje. Interesuje me o cemu se radi, dali je to normalno i ako nije sta treba da radim.

 Ispod akvarijuma imam sump od oko 70 litara. U njemu se nalazi pumpa, skimmer, grejac i filter. Filter masa je, neznam tacno naziv, plavi sundjer, crni sundjer, bio kuglice i drobljeni korali i skoljke- koji su u mrezicama. U sumpu su slozeni sledecim redosledom: dole, gde vode prelazi u deo sa pumpom, idu dva sloja plavog suhdjera, potom crni, bio kuglice i lomljeni korali i skoljke, potom plavi sundjer i na kraju "poklopac" sa 20-tak rupica niz koju se sliva voda. Interesuje me da li je to dobar filter, da li je redosled slaganja filter mase dobar i ako nije sta treba da uradim da bi sve bilo kako treba.
 I za sada poslednje pitanje. Na manjoj plavoj tangi da donjem peraju se pojavila, nesto izmedju bele tacke i krljusti. Da li neko zna o cemu se radi i sta treba da uradim.

 Unapred zahvalan. Cao.
 

 

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Problem sa akvarijumom
« Odgovori #1 u: Travanj 09, 2007, 08:10:00 prijepodne »

Citat: ana777
U poslednje vreme kamenje i pesak je pocelo da dobija braon boju, koja je pocela i po staklu da se pojavljuje. Interesuje me o cemu se radi, dali je to normalno i ako nije sta treba da radim.
 


pa akvarij je još prilično mlad,... nema još ni mjesec i po,... po meni si prerano ubacio ribe i organizme, ali šta je tu je,...

To smeđe po staklu i pjesku su dijatome (alge kremenjašice), i proći će nakon nekog vremena (obično mjesec-dva) dok se akvarij ustali. Uglavnom normalna pojava u novim akvarijima.

šta se filtracije tiče uz skimmer i žvo kamenje je nepotrebno držat bilo šta osim odstranjivača fosfata i aktivnog ugljena,...drobljene školjke i koralji su također korisni, a spužve svedi na minimum, ja ih koristim samo kao bubble trap (da ublaže mjehuriće)


Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Problem sa akvarijumom
« Odgovori #2 u: Travanj 09, 2007, 08:40:00 prijepodne »
također se nadam da u akvariju imaš još neku stream pumpu,... jer samo sa povratom se nemože dobro složit cirkulacija.

blue tang je podložniji kožnim parazitima od većine riba,... stoga bi bilo dobro nabavit neke Lysmate ili Labroides dimidiatus, koji čiste ribe od takvih nemetnika,...


Offline ana777

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Problem sa akvarijumom
« Odgovori #3 u: Travanj 09, 2007, 09:03:00 prijepodne »
 Zahvaljum na informacijama.
 Do pre nedelju dana imao sam ribu, meni su rekli da se zove doktor, koja je cistila parazite sa tela ostalih riba. Medjutim ona mi je iznenada uginula. Potom sam trazeci na netu shvatio da se radi o nekoj ribi koja je poreklom sa Floride i koja je veoma ugrozena, tako da se apeluje da se ne kupuje ta ribica kako bi se zastitila.
 Sto se cirkulacije tice imam Atmanovu pumpu protoka 4000l/h i nista vise.
 
 


 

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Problem sa akvarijumom
« Odgovori #4 u: Travanj 09, 2007, 12:35:00 poslijepodne »


Citat: ana777
Zahvaljum na informacijama.
 Do pre nedelju dana imao sam ribu, meni su rekli da se zove doktor, koja je cistila parazite sa tela ostalih riba. Medjutim ona mi je iznenada uginula. Potom sam trazeci na netu shvatio da se radi o nekoj ribi koja je poreklom sa Floride i koja je veoma ugrozena, tako da se apeluje da se ne kupuje ta ribica kako bi se zastitila.
 Sto se cirkulacije tice imam Atmanovu pumpu protoka 4000l/h i nista vise.
 
 




reci im šta nisu prije rekli


šala mala


propuštaš najbitnije daj nam da pasemo oči koju sliku.

Offline ana777

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Problem sa akvarijumom
« Odgovori #5 u: Travanj 09, 2007, 14:06:00 poslijepodne »



Edited by: Seba
 

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Problem sa akvarijumom
« Odgovori #6 u: Travanj 09, 2007, 14:32:00 poslijepodne »


Nisam uspio shvatiti, da li ATMAN vraća vodu iz sump-a, ili služi za cirkulaciju? Ako je za povrat, cirkulacija unutar akvarija je pre slaba. Minimalno bi smjelo biti 10X volumen akvarija / 1 sat, znači 180 litara akvarijum = 1800 lit/h. Sa takvom cirkulacijom ne možeš pokriti mrtve kuteve (gdje se sakuplja detritus (otpad koji stvara nitrate).
To je Trigon akvarij, barem po izgledu!!Koliko jaku rasvjetu imaš, čini mi se da je ona anemona (sasa) izblajhana, a ako ne dobije dovoljno svijetla, može i uginuti.
Kamenje bi trebalo slagati tako da voda može strujati između njih (sa što više šupljina) jer živi kamen je glavni filter u morskom akvariju, a i ribama stvaraš prostor za skrivanje.
Diatome će proći same od sebe (osim ako voda koju dolijevaš nema previše silikata)!
Filter masu treba često čistiti od otpadaka, inaće proizvodi nitrate. Bilo bi dobro kad bi pokazao/la presjek sumpa. Uz malo truda će se akvarij pretvoriti u ponos vlasnika.
Što se zdravlja riba tiče, treba im kao prvo, pružiti kvalitetnu vodu, a pomaže malo imati Labroides Dimidiatus-a i Lysmate (Amboinensis ili Debelius)
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline ana777

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Problem sa akvarijumom
« Odgovori #7 u: Travanj 09, 2007, 21:34:00 poslijepodne »
Atman pumpa je protoka 4000l/h i vraca vodu iz sumpa u akvarijum.Evo slike sumpa i skimmera.Da li mi je slozen filter pravilno i ako nije koji bi redosled slaganja bio najdelotvorniji. Kako se cisti filter masa i koliko cesto.Da li mi je skimmer koji imam dovoljan ili mi je potrebniji nesto savremeniji. Kako da podesim vazdusnu pumpuza skimmer kako bi on najefikasnije radio.Da li bi trebalo jos da ubacim zivog kamena. Prostora izmedju kamenja ima dovoljno tako da voda moze da cirkulise, mada se to na slici ne vidi bas najbolje.I sta mi preporucujete jos da od opreme nabavim. Planiram pored riba i korale da drzim u nekoj bliskoj buducnosti.Od osvetljenja ima dve lampe: Arcadia- marine blue-fmb 18/(24", 600mm)-marine actinic lamp, Arcadia- marine white-fmv 18/(24", 600mm)-high uutput marina lamp.Da li mi je osvetljenje dobro i ako nije sta preporucujete.Anemona mi je posle duzeg vremena zauzela ovo mesto gde se nalazi jer joj ono verovatno odgovara. Sta treba da uradim da bi anemona malo zivnula. Hranim je dva puta nedeljno sa zamrznutim morskim plodovima-dagnjama, mada nikada nisam video prizor kako se ona hrani, jer kazu da je to nesto najlepse u morskoj akvaristici.Mozda su  pitanja cudna, ali iako sam pocetnik zeleo bih da ucinim sve kako bi ovaj akvarijum zaziveo sto pre.Evo slika:










Edited by: skorpac
 

Offline ana777

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Problem sa akvarijumom
« Odgovori #8 u: Travanj 10, 2007, 13:01:00 poslijepodne »
Sta kazete?
 

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Problem sa akvarijumom
« Odgovori #9 u: Travanj 10, 2007, 13:53:00 poslijepodne »


Mislim da ti je svjetlo preslabo (još dvije lampe dodati). Povratna pumpa je OK, ali ti treba barem još jedna pumpa u akvariju za cirkulaciju (powerhead, Marea stream 3400 ili Tunze nano stream 4500 lit/ sat!
Što se skimmera tiče, ne vidim koji je, ali nije bitno jel' moderan ili ne, bitno je da radi(važan je kapacitet prema litraži akvarija).
Ne znam jesi li u mogućnosti kupiti živi pijesak ( ima ga pakiranog po 2,5 kg sa dodatkom bakterija u posebnoj vrećici). Ja sam izbacio sav filterski materijal, uzeo 5 kg ŽP u sump. nakon skoro mjesec dana su bakterije iz pijeska se namnožile i počele raditi posao kako treba.
Kamenje mi izgleda ukopano u pijesak, pa ako imaš manjeg kamenja koje bi mogao upotrebiti kao podmetaće za velike kamenove (da može voda i ispod kamenja).
Akvarij je OK, a problemi sa algama i filtracijom postoje na svakom početku (i sa puno skupljim postavima).
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline ana777

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Problem sa akvarijumom
« Odgovori #10 u: Travanj 10, 2007, 18:01:00 poslijepodne »
Brada hvala ti na savetima.
U Beogradu koliko ja znam nema zivog peska ali cu mozda uspeti da ga dobijem iz Berlina.
Probacu malo kamenje da organizujem na osnovu tvojeg saveta.
Probacu u Bgd da nadjem ove pumpe za cirkulaciju pa cu ti javiti kako ce se akvarijum i ribe posle toga ponasati.
Koje jos dve lampe da uzmem kako bi osvetljenje bilo adekvatno litrazi akvarijuma?

 

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Problem sa akvarijumom
« Odgovori #11 u: Travanj 10, 2007, 18:15:00 poslijepodne »
Ja koristim trenutno samo 4 u kombinaciji 1 bijela ATI + 3 plave (ATI + Sylvania Coralstar), a ako zatreba postoje još dvije (plava i bijela). Žarulje su 39 W X 4 / 180 litara vode.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline ana777

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Problem sa akvarijumom
« Odgovori #12 u: Travanj 10, 2007, 22:15:00 poslijepodne »
 Jos jednom zahvaljujem.
 Ubacio sam atman pumpu u akvarijum 1400l/h radi bolje cirkulacije pa da vidim kako ce se sad akvarijum ponasati. Atman je jedino sto trenutno moze u Bgd da se nadje.
 Oprema kvalitetnija tesko moze da se nadje.
 Od ribica i korala skoro da nema nista, tako da planiram kada akvarijum sazri da nabavljam organizme iz Nemacke. Probacu pa cu videti kako ce to ici.