Svibanj 11, 2024, 22:31:34 poslijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Amazon rainforest  (Posjeta: 123428 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #125 u: Kolovoz 07, 2012, 22:01:43 poslijepodne »
Ciscenje crijeva poslije tretmana medazolom moze trajati dosta dugo,bilo bi dobro ako imas nekoga tko ima mikroskop da pogleda ima li prezivjelih ili je samo ciscenje u pitanju :up:

Uf, nazalost nemam nikog. Budem pitao frenda, imao ne neki stari mikroskop, al sumnjam da to funkcionira.
A nista, vidjet cu kroz par dana pa cu ga izvaditi u karantenu ako se opet povuce u kut. Jos me brine i sto nije previse zainteresiran za hranu. Kad ostali jedu, on se odmakne, pa kasnije po dnu kljucka ko da trazi hranu.

Grale, nemam pumpe za zrak. Filter je takav da dosta mreska povrsinu i u akvariju i na samom sumpu, pa je izmjena plinova dobra.

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #126 u: Kolovoz 07, 2012, 22:10:20 poslijepodne »
Nakon tretmana medazolom,dobro je ocistiti vodu (aktivni ugljen,izmjena vode,te dodati vitamine nakon gasenja svijetla) i povecati temperaturu na 32-34C u trajanju od nekoliko dana da ubrzas metabolizam kod riba,kako bi krenule jesti ;)
p.s. kod dizanja temp na 32-34 svakako nabavi pumpu ili montiraj spray bar,jer na vecoj temp je voda siromasnija rastvorenim kisikom,pa ovo mrijeskanje bojim se nece biti dovoljno :up:
« Zadnja izmjena: Kolovoz 07, 2012, 22:19:30 poslijepodne od mbogdan »

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #127 u: Kolovoz 07, 2012, 22:24:19 poslijepodne »
Pumpu imam i bila je ukljucena za vrijeme tretmana. Nemam ju stalno jer je glasna. Aktivni ugljen sam koristio nakon tretmana.Budem lagano dizao temp kroz par dana. Ukljucim pumpu jos danas.

Vitamine dodajem vec.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #128 u: Kolovoz 21, 2012, 12:01:26 poslijepodne »
Evo mali update:

diskusi su zasad ok, ovi koji su bili zarazeni su poceli sramezljivo jesti. Ostali kao da su se lagano poceli povecevati :) Nadam se da ce sad nakon tretmana medazolom biti sve bolje i bolje.


Novost je da sam dodao jos jedan izlaz pumpe s druge strane akvarija jer mi se dosta smeca nakupljalo po dnu sto filter nije povukao jer ima dosta kamenja i prepreka strujanju i nije sve odlazilo.  Podesio sam oba izlaza i sad svo smece sa dna odlazi u prefilter vrecicu koju svakih par dana ocistim. U sami filter medij ne ulazi nista krupno sto mi se svidja jer ne moram cesto dirati filter materijal.  


Novost su i corydorasi koji su neki dan ubaceni. Jos se malo i boje jer su ih od pocetka diskusi maltretirali, ali sad se prilagodjavaju jedni na druge.
Evo fotke novih sramezljivih stanovnika
« Zadnja izmjena: Kolovoz 21, 2012, 12:05:31 poslijepodne od Juricas »

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #129 u: Kolovoz 22, 2012, 18:07:50 poslijepodne »
Lijepo, Jurica,ova ideja sa 2 izlaza je ok,vidjet ces da ce biti bolje :up:

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #130 u: Kolovoz 22, 2012, 18:16:02 poslijepodne »
Je, vec dva tjedna je tako i super je, jaako malo smeca ostaje po dnu, a puno ode u filter vrecicu. Prije mi je vecina otpada ostajala po dnu jer nije bila dobra cirkulacija po cijeloj duzini akvarija.

Diskusi su za sad ok. Radit cu izmjene vode ko i do sad, malo sam promijenio prehranu kao sto si mi savjetovao. Valjda ce biti ok.
Ukljucio sam zracnu pumpu i sad radi stalno.

Jos cu si uzeti test za nitrate pa cu izmjeriti kolicinu u vodi da vidim kakvo je stanje.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #131 u: Kolovoz 22, 2012, 18:20:21 poslijepodne »
Cini mo se da ovi rhodostomusi dosta prljaju jer je vecina drekeca koji vidim sitnija od diskusovih.
Ima njih oko 30, cak sam ih mislio razrijediti, ali nekak mi se bas uklapaju u postavu akvarija.


Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #132 u: Kolovoz 22, 2012, 23:41:49 poslijepodne »
lijepi su rodostomusi  :up: vidim i sterbai su se naselili  ;)

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #133 u: Kolovoz 23, 2012, 07:54:43 prijepodne »
Da, da, sterbai su unutra vec dva tjedna. Ali jos uvijek nisu nesto raspolozeni za fotkanje osim kad izadju na hranjenje.
Dosta su uplaseni. Diskusi su ih jako maltretirali prvih par dana. Sad ih vise ne diraju, pa ce se ovi valjda opustiti brzo.

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #134 u: Kolovoz 23, 2012, 08:26:23 prijepodne »
Slazem se sa mbogdanom prelepi rodostomusi. Ja bi ih probao zadrzati, jer su mi oni u akv uvek odrzavali neku dozu zivosti a svidja mi se i to sto su dobar pokazatelj kvalitete vode.
Jedino nemam iskustva sa diskusima pa ne znam koliko jedni drugima smetaju?!

Inace, i dalje prelep akv!   :klap:
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #135 u: Kolovoz 23, 2012, 08:32:52 prijepodne »
Slazem se sa mbogdanom prelepi rodostomusi. Ja bi ih probao zadrzati, jer su mi oni u akv uvek odrzavali neku dozu zivosti a svidja mi se i to sto su dobar pokazatelj kvalitete vode.
Jedino nemam iskustva sa diskusima pa ne znam koliko jedni drugima smetaju?!

Inace, i dalje prelep akv!   :klap:


 :up:

Zadrzat cu ih posto sam rijesio da mi filter pokupi sve necistoce sa dna, a puno su prljali bas oni. Slazu se s diskusima (ustvari ne dozivljavaju jedni druge).

Uvijek se drze u jatu i skoro nikad ne odvajaju i time puno podizu na vizualnom efektu (ako mogu utjecati na to pokraj diskusa  :D :D )

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #136 u: Kolovoz 24, 2012, 15:47:00 poslijepodne »
Pitanje za iskusnjake,

stavio bih unutra  plave ramireze koji su mi u karanteni, ali diskusi ih napadaju cim ih stavim u akvarij. Ramirezi su vec porasli otkad ih imam, ali svejedno ih ovi napadaju. Kako da to izvedem bez posljedica?

Ili da jos cekam dok ovi ne porastu da se mogu braniti prvih par sati dok se diskusi ne smire?

Ali istovremeno ce mi i diskusi narasti, pa... :)

U toj karanteni imam i par najmanjih diskusa jer tesko u velikom akvariju dodju do hrane pored ostalih. Ti uopce ne dozivljavaju ramireze oko sebe. Vjerujem da je to zato jer su ovi bili vec u karanteni kad sam ubacio diskuse kod njih.  Ovako kad u veliki akvarij  stavim ramireza, ovi odmah navale ko da sam hranu ubacio.



Slatke muke :)
Kad se sjetim samih pocetaka, nisam znao sta ce me sve cekati :)
Za one koji nisu pratili od pocetka, evo  Izrada slatkovodnog akvarija
« Zadnja izmjena: Kolovoz 24, 2012, 15:50:11 poslijepodne od Juricas »

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #137 u: Kolovoz 24, 2012, 16:02:30 poslijepodne »
Pitanje za iskusnjake,

stavio bih unutra  plave ramireze koji su mi u karanteni, ali diskusi ih napadaju cim ih stavim u akvarij. Ramirezi su vec porasli otkad ih imam, ali svejedno ih ovi napadaju. Kako da to izvedem bez posljedica?

Ili da jos cekam dok ovi ne porastu da se mogu braniti prvih par sati dok se diskusi ne smire?

Ali istovremeno ce mi i diskusi narasti, pa... :)

U toj karanteni imam i par najmanjih diskusa jer tesko u velikom akvariju dodju do hrane pored ostalih. Ti uopce ne dozivljavaju ramireze oko sebe. Vjerujem da je to zato jer su ovi bili vec u karanteni kad sam ubacio diskuse kod njih.  Ovako kad u veliki akvarij  stavim ramireza, ovi odmah navale ko da sam hranu ubacio.



Slatke muke :)
Kad se sjetim samih pocetaka, nisam znao sta ce me sve cekati :)
Za one koji nisu pratili od pocetka, evo  Izrada slatkovodnog akvarija


a da probaš po mraku ubaciti ramove ??  možda ih nebuju skužili pa se do paljenja svjetla skuliraju.
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #138 u: Kolovoz 24, 2012, 16:11:02 poslijepodne »
Neznam, mozda nije lose :)

Diskusi se ne hrane po mraku, barem sam tako citao negdje :)

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #139 u: Kolovoz 24, 2012, 16:46:18 poslijepodne »
Koliko imaš diskusa, a koliko ramireza? Možda da ubaciš sve odjednom, a ne samo jednog? Mada ako i onda bude problema bit će ih teško vaditi van... Baš me zanima hoćeš li uspjeti to riješiti. -?

Filip će ih sigurno bez problema ubaciti među svoje diskuse, još će se diskusi držati u jatu kad vide plavu bandu. :D

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #140 u: Kolovoz 24, 2012, 17:03:16 poslijepodne »
12 diskusa i 3 ramireza :) probao sam ih sva tri staviti i morao sam ih pohvatati jer su ih ovi skoro sredili u trenu. Nesto cu smisliti.
Filipu bi ramirezi mogli pojest diskuse :)

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #141 u: Kolovoz 24, 2012, 19:49:38 poslijepodne »
ovo su već sitne provokacije, skoro sitnije od tvojih diskusa :)))
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #142 u: Kolovoz 24, 2012, 19:54:15 poslijepodne »
meni ovo izgleda odlicno...ideja za slaganje grana je super, a i one gran s loscm su bile pun pogodak...evo ne znam sto da kazem, bas me odusevio akvarij...i naravno corydorasi su savrseni!
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #143 u: Kolovoz 24, 2012, 20:31:19 poslijepodne »
ovo su već sitne provokacije, skoro sitnije od tvojih diskusa :)))

:D

Hvala Zoomba!
Uzivo je jos bolje

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #144 u: Rujan 11, 2012, 15:47:16 poslijepodne »
Prvo pohvale za setup i trud , super si napravio cijeli akvarij !

e a sad jedno pitanje : još ona prva tema izrada Amazon rainforest akvarija od početka  :)

stavio si sliku kako će izgledati sump - i napisao si da će razina vode biti otprilike u razini 1 pregrade
a na slikama kasnije sam vidio da je sump do vrha pun vode
da li si mijenjao raspored komora ili je to bilo u fazi dok pumpa nije radila ?

i drugo po mojem mišljenju razina vode u sumpu bi trebala biti u nivou 4 pregrade , osim u 1 pregradi
naravno dok pumpa radi , da li sam u pravu ?

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #145 u: Rujan 11, 2012, 15:57:36 poslijepodne »
Prvo pohvale za setup i trud , super si napravio cijeli akvarij !

e a sad jedno pitanje : još ona prva tema izrada Amazon rainforest akvarija od početka  :)

stavio si sliku kako će izgledati sump - i napisao si da će razina vode biti otprilike u razini 1 pregrade
a na slikama kasnije sam vidio da je sump do vrha pun vode
da li si mijenjao raspored komora ili je to bilo u fazi dok pumpa nije radila ?

i drugo po mojem mišljenju razina vode u sumpu bi trebala biti u nivou 4 pregrade , osim u 1 pregradi
naravno dok pumpa radi , da li sam u pravu ?


Slika gdje je sump pun vode je slika kad se prelije voda iz akvarija, odnosno, kad se pumpa zaustavi. Mislim da je to negdje i napisao tamo.

Raspored komora je onakav kakav je na skici, nivo vode je takodjer onakav kako sam napisao, znaci nesto malo iznad razine prve (najvise) komore, tako da nisi u pravu ;) Visina vode kod mene je po cijeloj sirini sumpa (filtera) konstantna.

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #146 u: Rujan 12, 2012, 10:33:02 prijepodne »
Slika gdje je sump pun vode je slika kad se prelije voda iz akvarija, odnosno, kad se pumpa zaustavi. Mislim da je to negdje i napisao tamo.

Raspored komora je onakav kakav je na skici, nivo vode je takodjer onakav kako sam napisao, znaci nesto malo iznad razine prve (najvise) komore, tako da nisi u pravu ;) Visina vode kod mene je po cijeloj sirini sumpa (filtera) konstantna.

Za sump pun vode to sam i mislio - ok to smo riješili

ali kako ti može biti razina vode u razini 1 pregrade kad je 4 pregrada niža od 1 ?
to znači da ti pumpa ne vuče dovoljno ? odnosno da 4 pregrada nema smisla ??
ne kužim ?

jel ti se da slikat sump dok radi pumpa ?

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #147 u: Rujan 12, 2012, 12:00:35 poslijepodne »
Mogu slikati navecer.

razina vode u cijelom filteru je ista, nema razloga da nebude jer srednja pregrada neide skroz do dna filtera.
Uloga zadnje pregrade je samo jedna, da drzi filter materijal na mjestu. Visina je mogla biti ista ko i prva pregrada i svejedno bi se preko nje preljevala voda u komoru gdje je pumpa, ali stavio sam nizu. Komotno taj filter mozes izvesti bez pregrada i imat ces jednu razinu vode ko i ja, ali ja sam trebao komore za filter materijal da mi se ne rasipa okolo (keramika i vulkanit). Bila je i opcija napraviti plasticne kosarice i staviti njih s filter materijalom u filter, ali ovo mi je jednostavnije.

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #148 u: Rujan 12, 2012, 14:24:15 poslijepodne »
Mogu slikati navecer.
razina vode u cijelom filteru je ista, nema razloga da nebude jer srednja pregrada neide skroz do dna filtera.
Uloga zadnje pregrade je samo jedna, da drzi filter materijal na mjestu. Visina je mogla biti ista ko i prva pregrada i svejedno bi se preko nje preljevala voda u komoru gdje je pumpa, ali stavio sam nizu. Komotno taj filter mozes izvesti bez pregrada i imat ces jednu razinu vode ko i ja, ali ja sam trebao komore za filter materijal da mi se ne rasipa okolo (keramika i vulkanit). Bila je i opcija napraviti plasticne kosarice i staviti njih s filter materijalom u filter, ali ovo mi je jednostavnije.

da majstore vidim ja da donja stranica srednje pregrade neide do dna .... ali to nema veze sa visinom vode u sumpu
također kužim da pregrade imaju funkciju držanja filtera na svom mjestu i kako bi voda cirkulirala što dužim putem preko njih i filtrirala se

no po meni bi trebala razina vode biti kako što sam ovdje nacrtao
(znam da ti povrat ide istim putem "gore" kao i odljev vode ali ne bi mi stalo na crtežu pa sam zato stavio dovod lijevo)
uz uvijet da pumpa ispumpa svu vudu koja se prelije u 4 komoru ...
znači po meni se razina vode može dići samo ako pumpa ne pumpa dovoljno vode , ali opet svu vodu koju pumpa ispumpa
za istu količinu se prelije u off komoru ... tako da mi tu nešto ne štima
pa molim da mi pojasniš
« Zadnja izmjena: Rujan 12, 2012, 14:32:24 poslijepodne od H3m3roid »

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amazon rainforest
« Odgovori #149 u: Rujan 12, 2012, 14:53:51 poslijepodne »
Krivo si skuzio cijelu pricu. Ono o cem ti govoris je ovo:


Mozes primijetiti da je na ovom sumpu jedna pregrada sastavljena od tri stakla. To se koristi kad hoces dobiti ovakvo niveliranje vode u sumpu o kojem ti pricas. (npr kad ti je bitna visina mora zbog sumpa ili neceg).

Moj slucaj je totalno drugacija stvar. Kao sto sam napisao ranije, zaboravis pregrade jer jedino cemu sluze je drzanje filter medija.

Visina vode u sumpu definirana je visinom i gustocom zareza na ceslju, odnosno, kad je pumpa iskljucena (slucaj A sa slike), sump je pun vode. Kad se ukljuci pumpa, razina vode duz cijelog sumpa pada do nivoa na slici B. Tu se razina vode zaustavlja jer je voda u tanku napunila OF box i pocela se slijevati niz odvodne cijevi natrag u sump. Protok se stabilizira i razina vode u sumpu ostaje takva kakva je.  Zamislimo da nema pregrada u sumpu sto pokazuje druga slika. Dogadja se potpuno ista stvar, bez ikakvog niveliranja vode u sumpu.

« Zadnja izmjena: Rujan 12, 2012, 14:58:36 poslijepodne od Juricas »