Svibanj 01, 2024, 09:40:09 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: oprema za hladnovodni  (Posjeta: 1672 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline TriBe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Lokacija: Zgb
  • tri riboljupca zajedno
oprema za hladnovodni
« u: Ožujak 07, 2010, 16:55:58 poslijepodne »
Pozdrav!

Je li alarmantna situacija? Aq za zlatne ribice je bez filtera.

Radi se o nekih 15-20l tako da kompletne izmjene vode nisu moguće.
Hoće li sve biti ok ako se svakih 4-5 dana 5l vode koja je odstajala par dana i tretirana FFMom?

Svaki savjet je dobrodošao!
Samo plivaj!

Offline kiki83

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: varaždinske toplice
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #1 u: Ožujak 07, 2010, 18:18:15 poslijepodne »
cuj svakako bi bilo ok stavit neki filter neces trebat tako cest mjenjat vodu
to je i automacki manje stresa za ribe

Offline tikky2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 377
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #2 u: Ožujak 07, 2010, 18:29:34 poslijepodne »
12-20 l ti je malo za jednu zlatnu, a kamoli za zlatne! ide ti 38 l vode na 1 zlatnu...

od opreme su ti potrebni filter i grijač (radi stalne temperature)

Offline viky_16

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 501
  • Spol: Ženski   Dob: 30
  • Lokacija: Zadar
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #3 u: Ožujak 07, 2010, 18:41:39 poslijepodne »
20L je premalo za zlatne,koliko ih imaš?filter je obavezan,i te promjene vode  nece baš pomoći,tako da kreni u nabavku filtera :up:
Ako morate birati između dva zla, odaberite ono koje još niste probali....

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #4 u: Ožujak 07, 2010, 22:43:38 poslijepodne »
Frendica mi ima zlatnu u kugli cca 5lit već 7g bez filtera bez zraka... jadna al još živa i ništ joj nije
Zagreb

Offline kiki83

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: varaždinske toplice
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #5 u: Ožujak 07, 2010, 23:11:46 poslijepodne »
moja cura ima 5 malih zlatnih u 36 l ima filter ali neznam nije mmi to bas.To malo mjesta a tek kad narastu
a dobro žive su i zdrave. ako se naviknu prežive mada bi trebao puno veci akvari

Offline Andrijana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb Dugave
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #6 u: Ožujak 08, 2010, 19:46:18 poslijepodne »
Nemojte se ljutiti, ali ovo ovdje navedeno je prestrašno. To su definitivno premale litraže za zlatne ribice, još gore ako su u kuglama bez filtera. Zlatne ribice su svinje među ribicama, jako prljaju vodu i obavezno trebaju imati filter jer će se ugušiti u vlastitom izmetu. To se može djelomično riješiti čestom izmjenom vode, što je s druge strane opet stresno za ribe. Nadalje, zlatice trebaju i vole vodu bogatu kisikom, pa bi im trebalo osigurati pumpicu za zrak.
To što je ribica preživila 7 godina u kugli ne znači i da je zdrava i da joj nije ništa, pogotovo što ribice u dobrim uvjetima mogu doživjeti bez problema 20-30 godina i više.

Ljudi, sklepajte par komada stakla  u malo veći akvarij i nabavite (polovni) filter. Nije prevelika investicija, a ribice će se preporoditi....

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #7 u: Ožujak 09, 2010, 07:48:26 prijepodne »
Nemojte se ljutiti, ali ovo ovdje navedeno je prestrašno. To su definitivno premale litraže za zlatne ribice, još gore ako su u kuglama bez filtera. Zlatne ribice su svinje među ribicama, jako prljaju vodu i obavezno trebaju imati filter jer će se ugušiti u vlastitom izmetu. To se može djelomično riješiti čestom izmjenom vode, što je s druge strane opet stresno za ribe. Nadalje, zlatice trebaju i vole vodu bogatu kisikom, pa bi im trebalo osigurati pumpicu za zrak.
To što je ribica preživila 7 godina u kugli ne znači i da je zdrava i da joj nije ništa, pogotovo što ribice u dobrim uvjetima mogu doživjeti bez problema 20-30 godina i više.

Ljudi, sklepajte par komada stakla  u malo veći akvarij i nabavite (polovni) filter. Nije prevelika investicija, a ribice će se preporoditi....
evo, nismo se još "Upoznale", ali potpisujem svaku rečenu ovdje!
bravo, kolegice!

uostalom, na našem portalu (kliknite Početna) imate nekoliko članaka o hladnovodnim ribicama ....
zlatne trebaju puno više nego što im mnogi od nas priušte - moje je iskustvo da su, recimo, 4 zlatice PREVIŠE za 120 l!!!!
moje su narasle toliko velike da im skoro repovi vire van...uz svu moguću opremu, kisik, i ostalo .... ali im je dakle, 30 l po ribici, PREMALO!!!!

sorry kaj galamim - no to je istina, i to će vam reći svatko tko se ozbiljnije bavi zlatnim ribicama u akvarijima!

sretno svima - i, nabavite im veći akvarij - vidjet ćete koliko će vam ta prekrasna mala stvorenja vratiti kao zahvalu za lijep dom!

Offline TriBe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Lokacija: Zgb
  • tri riboljupca zajedno
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #8 u: Ožujak 09, 2010, 10:45:39 prijepodne »
Hvala na brzim odgovorima i savjetima!

Nisam imala puno vremena tražiti i čitati o zlatnima koje imaju dugu povjest uzgoja, pa puno vrsta, pa šta one ne žive u ribnjacima na kraju balade!?

Ribice o kojima je riječ zbilja su prekrasne ali nisu moje već pripadaju jednim jaslicama, dakle blago svima i nikome istovremeno!
Godinu dana su njih dvije  :a034: :a034: preživjele u kugli od 5 litara da bi ih ja našla kako stoje u boci jer se kugla razbila... toliko o odgovornom nabavljanju ljubimca! Što se kugle tiće, dok god ju prodaju u dućanu ribe će biti žive "konzervirane". Nekima je to lijepo i to se tolerira, kao i kuće boje omota od milka čokolade  :D 

Opet s druge strane te ribice su neozljeđene prošle skakutanje po podu među komadićima stakla, i to dvaput ako sam dobro shvatila tete. Imaju nevjerojatnu sreću i volju za životom jer bez poklopca put u riblji Raj im je stalno na raspolaganju. Energija klinaca koji su tuda muvaju svaki dan im očito paše, kako drugačije objasniti njihovo fenomenalno preživljavanje. Kad sam ih vidjela prije tjedan dana idući dan sam im dofurala svoju karantenu, podlogu i ffm.  ffm-u  ;) je ovo prilika da se iskaže kao dobar filter medij.

Sada u tih 20l i  barem plivaju i rade nešto... mislim da im je već puuuuno bolje. Nažalost filter i grijač su problem jer u blizini njihovog aq nema niti utičnice!!! Kad pogledaš što sve nedostaje tim jaslicama, riblji uvjeti su sad sasvim OK!
 
Eto nadam se da će ova priča potaknuti još rasprava i ideja 







Samo plivaj!

Offline BareST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 361
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: www.veseljko.net
  • www.veseljko.net
    • www.veseljko.net
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #9 u: Ožujak 09, 2010, 11:55:40 prijepodne »
Definitivno nabaviti veći akvarij i svakako filter!!!!Bez toga je tvojim ribama život tiha patnja! :nerv:
WWW.VESELJKO.NET

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #10 u: Ožujak 09, 2010, 12:14:20 poslijepodne »
svaka čast ribicama i njihovoj volji za život...
no - evo ti usporedbe o životu riba u pravim i ne-pravim uvjetima:

istovremeno su k nama stigle dvije ribice kad je naša poznata kupila djeci isto dvije, u istom dućanu, isti dan....ali, naše su odrastale u 120 l - jedna je narasla do 35 cm (s repom) a druga oko 30 cm (s repom)....njezine žive u 30 l - jedna je 6 cm (s repom!) a druga sva spigana i cca 12 cm(s repom)....
i jedne i druge su žive, i to već preko 5 godina...
no - koje su sretnije i zdravije - hah......

to je slično kao da gorilu staviš u zoo-u u nastambu za one malene lavlje majmuniće iz Amazone - živjet će .... kako ... hah...

Offline Tonya

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 351
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #11 u: Ožujak 09, 2010, 15:38:15 poslijepodne »
Sada u tih 20l i  barem plivaju i rade nešto... mislim da im je već puuuuno bolje. Nažalost filter i grijač su problem jer u blizini njihovog aq nema niti utičnice!!! Kad pogledaš što sve nedostaje tim jaslicama, riblji uvjeti su sad sasvim OK!
 

Ribicama bi definitivno trebalo više prostora... Može li se akvarij staviti na neko drugo mjesto gdje bi se mogao uštekati filter (grijač nije nužan)? 
E sad, za veći akvarij, možda griješim, ali pretpostavljam da je problem i tko bi ga financirao, ako je u jaslicama... Možda se ovdje nađe netko tko ima veći, a ne treba mu -?...
« Zadnja izmjena: Ožujak 09, 2010, 19:39:32 poslijepodne od Tonya »
FBI - Riboobavještajci :ninja:

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #12 u: Ožujak 13, 2010, 00:01:18 prijepodne »
Ma ja se svaki puta posvađam sa ljudima oko te jadne u kugli...  X-( Zadnji put smo svi zašutili kad sam curi rekla da nju ako zatvore u wc i daju joj hranu i vodu bu i ona živjela, al koliko bu bila psihički zrava to ne znam... Nastala tako ugodna tišina... A jbg... malo mi bilo izletilo...  :-[
Kad ljudi ne žele poslušat dobronamjeran savjet.  :(
Ali TriBe je pitala dal može ostavit ribe u takvoj situaciji samo na 4-5 dana, pa tako može uvijek proć ako se u toj sek ne mogu nać bolji uvjeti.
Zagreb

Offline d.d.d

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #13 u: Ožujak 14, 2010, 12:53:39 poslijepodne »
realno gledajući svaki akvarij je onda premalen...mislim da te ogromne litre su preuveličane...ispada da mi ljudi bi trebali živjet svi u stanovima od 500 kvadrata a to nije baš tako, a opet se živi dosta kvalitetno i u stanu od 100 kvadrata. što se tiče veičine ribice nisu ni ljudi svi iste veličine netko je 160 cm a netko 190 cm... pa opet.....najbolje onda  uopće ne imati životinj u zatočeništvu ako ne možemo imati veliko jezero u vrtu.... jer ribica je u zarobljeništvu i u akvariju od 500 litara...nadam se da shvaćate.....
ipak što veće to je bolje ali nempojte svi odmah pametovati redom.... dovoljno je da jedna osoba napiše što je potrebno a ne čitav niz istih ponavljanja..i pravljenja doktora biologije

Offline d.d.d

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #14 u: Ožujak 14, 2010, 12:55:23 poslijepodne »
dovoljan akvarij za 2 ribice je 50 litara, jedan filter sa pumpicom protoka 300 litara po satu i svaki tjedan izmjena  15 20 litara vode ukratko,.,, i stviti u vodu povremeno aquasalz radi njihovog imuniteta i kvalitete vode

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #15 u: Ožujak 14, 2010, 15:16:51 poslijepodne »
npr, zivis u garsonijeri 25m2...

jel ti mozes izaci iz garsonijere kad god zelis? malo na bicikl? malo na trcanje? malo u kino?
a ribe? kud mogu izaci?  :-[
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline d.d.d

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
Odg: oprema za hladnovodni
« Odgovori #16 u: Ožujak 14, 2010, 19:39:51 poslijepodne »
isto tako ne može izaći ni iz akvarija od 500 litara, koji će joj postati jako malen kad dosegne dužinu od 30 cm pa nema smisla raspravljati.....