Ožujak 28, 2024, 10:58:53 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Molim za pomoc...hitno!!  (Posjeta: 3861 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline neon-fisch

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški  
Molim za pomoc...hitno!!
« u: Lipanj 06, 2022, 22:00:50 poslijepodne »
Pozdrav svima. Novi sam tu kod vas, a ranije sam vidio da se imas sta gledati, citati, istrazivati i uciti na ovom portalu.
 Ovako narode...
Imam Aquarium od oko 450l panorama, 150x50 na stranama u sredini 60cmx visina 60cm. U aquarium sam uradio zid na zadnjoj strani od tvrdo presovanog siporeksa i prefarbao ga raznim bojama od silikona za aquarium, sto znaci da sam litrazu smanjio na nekih 350 do 400l sa pijeskom i dekoracijom. Imam 2 filtera od tetre 1 je 300l/h drugi je 450l/h.imam jos 2 pomocna filtera koji su ugradzeni u aquarium. 3 zracne pumpe. Grijac 300w ali ga sada ne koristim. Temperatura varira izmedzu 24° i 26°
Rasvjeta je obicna led neon koja ne grije i imam pomocnu led rasvjetu koju sam ugradio u aquarium. Imam oko 25 biljki koje su izuzetno zdravom stanju jer imam takodze ugradzen cO2 koji sam sam pravio sa secwrom i germom, a u toku ove sedmice trebam dobiti pravi cO2 koji sam narucio. Imam 4 cistaca nezz koji au sa onim L siframa 😊 jer ko ce to sve po pamtit, imam takodze jos jednog cistaca koji je malo drugaciji isto neki L sifra koji je bolestan i za njega pisem, ali sliku cu priloziti svakako. Imam oko 30 neonki, oko 10 moli, oko 10 guppy, 4 špica i 4 ribe nezz koje su al vidim da au tanke ko list pačira i velicine oko 2cm 😊 imam 2 wijetnamca koji su kao neke zmije duzine 3 do 5cm. I imam bruku puzeva koje ne mogu da iskorijenim nikako a u pocetku sam samo 4 ubacio. Aquarium imam oko 4 mjeseca, voda u aquariumu ne smrdi, Ph je 9,imam takodze kapi za mjerenje cO2 u vodi i uvijek je zelebo. Vodu u aquariumu mijenjam svakih 10tak dana do 1/3 i uvijek cistim pod sa usisivacem za mulj. Hrana je najobicnija za ribe u listovima i za cistace u tablerama. Zaboravio sam napomenuti da imam takodze oko 25 garnela i 12 pancerwels. Ne znam sta bih vise rekao da imam 🤔 ako je nesto bitno, a nisam nabrojao recite i reci cu da li imam.
E sad...cistac koji mi je bolestan, ima na desnoj strani usta kao gljivice, preaje kao da su mu pocele da truhnu, i mijenja boju tijela u sve svjetliju. Mnogi mi govore da ga izvadim i bacim, ali ja to ne zelim, zelim da uzgajam svoje ribe i da imam pruzim sto bolji zivot u njihovom bazenu za kupanje. Moze li mi neko reci o cemu se radi i kako da ga lijecim...bar uputstvo u mjerenju stanja vode, jer sam takodze narucio set za mjerenje svega i kad vec sve to uzimam hocu da imam zdrave uslove za zdrav zivot mojim ribama??!!

Offline neon-fisch

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški  
Odg: Molim za pomoc...hitno!!
« Odgovori #1 u: Lipanj 06, 2022, 22:09:03 poslijepodne »
Ne mogu poslati sliku, kao privitak je prevelik.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Molim za pomoc...hitno!!
« Odgovori #2 u: Lipanj 07, 2022, 17:53:35 poslijepodne »
Pa smanji sliku pa će proć...
Malo je teško reć...
Koja vrsta ribe, kolko stara, kolko je star akvarij, koliko dugo su druge ribe u akvariju...
Malo bolji, odnosno detaljan opis filtracije nebi škodio...

Offline neon-fisch

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški  
Odg: Molim za pomoc...hitno!!
« Odgovori #3 u: Lipanj 07, 2022, 21:53:10 poslijepodne »
Smanji sam sliku na minimum, cak sam i izrezao, ali opet ne moze. Rado bih poslao. U glavnom, opis ribe je takav da ima gljivice na desnoj strani usta, tj. kao mali baloncici i mijenja boju prego ledza prema stomaku u sve svjetliju. Filracija pumpa 450l/h i pumpa 300l/h...danas sam izbacio tu od 300,a ubacio jos jednu 450l/h. Kao sto sam vec rekao, imam takodze 2 manje pumpe sa oko 100l/h, njih sam ubacio u svrhu da kupe otpad u sredini i na povrsini aquariuma. Imam takodze luft motor koji sam ubacio u svrhu da mijesa vodu u aquariumu kako nebi bilo mjedta za ustajalu vodu i samim tim da pumpe i filteri rade bolji posao u prociscavanju. 3 luft pumpe koje rade neprekidno. cO2 patent od secera i germe. Takodze sam rekao da 1/3 vode mijenjam u prosjeku svakih 10 dana i uz to cistm pod u aquariumu sa usiaivacem za mulj i riblji izmet. Ribe hranim sa listicima, cistace sa tabletama, pancerwelse i garnele sa granulama. Od lijekova koje sam koristio su antibiotik EXIT i baktopur od sera. EXIT 3x.prvi dan 80 kapi, drugi i treci dan po 40 kapi. 8 dana poslije kada sam vidio da nema nikakvog efekta, onda sam ubacio 80 kapi baktopur, drugi dan preskocio i treci dan 40 kapi...rako su mi rekli u zoo gdje sam to uzimao. I dalje nema nikakvog efekta. Pumpu od 300l/h koju sam danas zamijenio sa pumpom 450l/h cu ubaciti u aquarium od 60l i napraviti karantena aquarium. Obezbijedit cu sve uslove za zivot u vodi i onda cu ga prebaciti u taj aquarium. Mislim da mi je ostala jos jedino ta mogucnost, a ujedno i najlksa jer ce biti sam u friskoj vodi bez izmeta.

Offline neon-fisch

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški  
Odg: Molim za pomoc...hitno!!
« Odgovori #4 u: Lipanj 07, 2022, 21:56:09 poslijepodne »
Mozda uapije...

Offline neon-fisch

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški  
Odg: Molim za pomoc...hitno!!
« Odgovori #5 u: Lipanj 07, 2022, 21:59:50 poslijepodne »
Na tim slikama se vidi svijetla boja iako ne izgleda bas strasno na slikama, vide se trule peraje i vide se gljive na ustima.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Molim za pomoc...hitno!!
« Odgovori #6 u: Lipanj 08, 2022, 20:30:33 poslijepodne »
Vjerovatno je riječ o nekoj ozljedi.
Moguće da se riba ozljedi na kakve oštre predmete u akvariju ili ima nekoga ko ju terorizira.
Postoji mogučnost i da je bolest krenula od loše kvalitete vode.
Ili kombinacija svega toga...
I dalje mi se ne sviđa tvoj opis filtracije. Uglavnom, to kaj si ti nabrojo, ako je riječ o klasičnim unutarnjim filterima je jedva dostatno za akvarij od 100-tinjak litara.
Za 450 litarski akvarij bi nekakva realna filtracija bila dva vanjska kanistarska filtera od 1200 l/h svaki ili jedna mrcina.
Ili naravno unutarnji pregradni filter preko zadnje stranice...
Uglavnom, pošto neznaš točno od čega ti riba boluje prilično neozbiljno ju je i liječiti sa raznim lijekovima, a pogotovo na bazi cijelog akvarija.
Ono sa čim nemožeš promašit, a svim ribama ćeš u svakom slučaju pojačat imunitet plus kaj ga štetne bakterije i nametnici ne vole je češnjak.
Jednom tjedno ubaci češanj/50 litara vode u filter na 24 sata. Znači u tvojem slučaju 9 češnjeva, malo zdrobi, ubaci u kakvu mrežicu ili najlon čarapu i bubni u filter.
Nakon 24 sata obavezno izvadi jer počne trulit.

Offline neon-fisch

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški  
Odg: Molim za pomoc...hitno!!
« Odgovori #7 u: Lipanj 21, 2022, 08:13:12 prijepodne »
Ribu sam izlijecio, hvala Bogu i hvala vama koji ste se javili. Sto se tice filtracije, mozda nisam dobro objasnio, u glavnom imam 2 pumpe sa 500 i 750l/h i imam jos 2 manja filtera koji su direkt u aquariumu. Mislim da ja problem bila bakterija, a uz to mozda se bas riba bila ozlijedila i otvorila mjesto za bateriju. Lijecio sam obicnim lijekovima kao sto su antibiotici i baktopur. U pocetku nije bilo naznaka za bolju situaciju, ali sam odlucio da idem do kraja...ili ubiti sve ribe ili izlijeciti komplet aquarium. Promijenio sam svih 500l vode, sve ribe izvadio vanka, svu dekoraciu oprao, pumpe i filtere takodze, biljke isto tako. Obrao stakla i bacio pola kile soli po pijesku jer mi je bilo mrsko sav pijesak vaditi. Nasuo sam novu vodu, bila je mutna nekih 2 dana sto je i logicno. Vratio sve nazad u aquarium. Oko 5 dana sam se borio sa tim da dovedem sve u normalu, ubacio co2 i sada tek imam kristalno bistru vodu i zdrav zivot bez smrada u aquariumu. E sad...kupio sam neku mahovinu i vjerovatno je bilo puževa u njoj, sad ih ima toliko da ih ne mogu iskorijenit na sto sam bijesan.