Travanj 28, 2024, 07:17:07 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Projekat Major  (Posjeta: 2316 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline The_Duke

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Cuprija, Srbija
Projekat Major
« u: Listopad 15, 2015, 11:59:11 prijepodne »
Glavna zanimacija proteklih 7 meseci... Jedan od dva morska u celom Pomoravlju (za sada, cekamo jos jednog kolegu da krene...)
Vazno je napomenuti da sam komplet akvarijum dobio na poklon od mog dragog prijatelja i mentora Vlade Jegdica. :)

Zapremina: 84L sa filterom duz cele zadnje strane, 60d X 40s X 35v

10x royal blue LED dioda od 3w 445-450nm
10x cold white LED dioda od 3w 10000k
2x high red LED dioda od 1w 610-630nm
2x UV LED dioda od 1w 365-405nm

Verovatno cu dodati i dva cipa,
1x royal blue cip od 10w 445-450nm
1x cold white cip od 10w 10000k
Fotoperiod: plavi kanal se pali u 11h ujutru i radi do 21:30h, beli kanal se pali u 11:30, gasi se u 21h.

Podloga: mrvljeni koral

Zivi svet:

2 clownfish-a
1 mali blenny
4 jadranske kozice
10-ak crva
4 green mushroom-a
3 red mushroom-a
2 metalik zelene bradate pecurke
3 litofitona
4 razlicite sinularie
2 kolonije GSP
1 sakrofiton
zeleni parazoantusi
plavi zoantusi
trikolor zoantusi
narandzasti zoantusi
narandzasto zeleni zoantusi
svetlozeleni zoantusi (sta cu, svidjaju mi se Zoe :D)
par kolonija Xenie
1 red bubble anemona

Do pre dva meseca unutra su umesto klovnova bili Tetraodon Nigroviridisi (fenomenalna riba).

Oprema: Protein Skimmer Resun SK300, Resun wavemaker (nisam siguran za protok), Atman pumpa 640l/h, grejac.
Filtracija: perlon vata i keramicki prstenovi za biolosku filtraciju.






















Imao sam strasan problem sa bubble algama (sto se moze i videti na nekim slikama) ali se to resilo... Nesto sam skidao polako mehanicki, a nesto je nestalo.
Posto sam itekako nov u svemu ovome, svaki savet i kritika su dobrodosli. :)
I'd kill a dragon for you.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Projekat Major
« Odgovori #1 u: Listopad 15, 2015, 12:22:04 poslijepodne »
Jednostavan sustav i zivot unutar njega. Skimmer je taman za toliko riba koliko imas i nadam se da neces ici dalje sta se njih tice. Sve u svemu mali simpa tank i s redovitim izmjenama mora mislim da ce bit ugodan. Osobno grben mi je nekako plitak i misljenja sam da se on moga puno bolje izvest a i kada bi bija srednji greben koralji bi dosli vise do izrazaja. Ovako mi greben izgleda kao da si nabaca sve po dnu ali ako tebi tako pase onda se trzi onoga sta je tebi lipo.

Jos cu samo dodat vidim da imas hair alge po kamenu i to dovodi do zakljucka viska nutrijenata. Smanji malo hranjenje recimo jednom u 2 dana i to malo i povecaj promjene 10 % jednom sedmicno. Cisto savjet.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Projekat Major
« Odgovori #2 u: Listopad 15, 2015, 12:23:59 poslijepodne »
Super ovo izgleda.

Mozda gledaj da promjenis ove 395nm uv, za neke druge, koliko sam shvatio, ispod 400nm nije pametno stavljati, a nekako su se sto se tice tog ljubicastog svjetla najbolje pokazale one 420-430nm, mozda sam ja nesto i krivo skuzio.

Vidim da koristis sk-300, kako ti se pokazao? Ja se sa svojim natezem vec neko vrijeme, pokusavam dobiti suhi skimm, neznam kako kod tebe radi, i imas li taj problem da skimma mutnu zuckasto smedju vodu?

EDIT: stream pumpa je koliko vidim sunsun 3000l protoka, a sto se keramickih valjcica tice, mozda da ih izbacis lagano, i zamjenis siporaxom, ili nekim drugim materijalom za filtraciju

Offline The_Duke

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Cuprija, Srbija
Odg: Projekat Major
« Odgovori #3 u: Listopad 15, 2015, 12:40:15 poslijepodne »
Pozdrav Slim :)

Nece biti vise riba u ovom tanku (kada se preselim u 160L, kupicu veci skimer). Jeste greben plitak i nabacano je, jer je tank bio zamisljen kao suma Litophitona, i moram da napomenem da sam ceo akvarijum dobio na poklon, tako da dok nisam stigao da naucim ono osnovno na brzinu, nisam smeo da se usudim da menjam bilo sta, selidba u veci akvarijum ce i doneti upravo reef sa naglaskom na sredini, mada kapiram da nece biti u obliku kupe, vise bukvalno kao reef. Opet, hair alge su stigle sa akvarijumom (na staklu je bilo primeraka po 7-8 cm) i sa njima se koliko vidim uspesno borim i smanjujem ih malo po malo. Sto se zamene vode tice, malo sam bio ogranicen jer smo prijatelj i ja uzimali destilovanu vodu iz bolnice, pa nismo mogli bas mnogo da se bahatimo, ali u ponedeljak stize ili RO aparat ili Bokal filter, jos nismo odlucili sta, ali smo odlucili da nesto menjamo :D A sve sto kupujemo, kupujemo na pola i koristimo zajedno.

Damire, prvo hvala na odgovoru u tvojoj temi sa Zoama :) UV su stavljene kao proba (sve u mom akvarijumu je proba, jer nas je desetak drugara i kod svakog se nesto eksperimentise i delimo korale jedni drugima) da vidimo kako ce reagovati zivi svet unutra. Citao sam o UV ispod 400nm, pa reko' 'ajd da probam. I kapiram da su od 1W, i jos rade na pola snage. SK-300... Auh.... prvih 15 dana je bila katastrofa. Nisam mogao da podesim uopste kolicinu balona, pa je prelevalo iz case, znaci haos.. Sve dok sundjer unutra nije napravio zastitni film.. i sad sljaka kao lud. Znaci do pre jedno 10 dana, bilo je bas kao caj od kamilice, zuckasto i nikakvo, e sad vec krece u nekom boljem smeru.Evo sta sam juce izvadio iz njega:



Na keramici su mi se nahvatali sundjer crvi, tako da mi je zao da ih vadim jos uvek, a i cuvam keramiku za druga koji ce da krene sa morem uskoro, pa da mu pomognemo oko starta... Kada razdelim sve ovo, najverovatnije cu ici na zivi kamen i u filteru.
I'd kill a dragon for you.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Projekat Major
« Odgovori #4 u: Listopad 15, 2015, 12:48:51 poslijepodne »
Te tzv uv ledice su super, ja sam isao na ovu 430nm varijantu, s tim da je kod mene 4 komada po 10w, i zasada kako stvari stoje, mislim da nisam pogrijesio.

Vidis, ja sam tu spuzvu izbacio, odnosno nisam ni upalio skimmer, vec je bila vani. Nisam siguran koja je njena uloga u prici, pa sam je izvadio.

Ja sam svoga rasturio i modificirao totalno, jos malo fali da dobijem ono sto zelim, iako mi sad vise ponestaje ideja. Povecao sam unos zraka, vode, modificirao ulaz, casu,jos to nije idealno, ali skimmer puno lakse radi, pravi guscu pjenu,bas cu probati s tom spuzvom.

Na kojoj visini ga drzis, dali si na onim oznakama ili? Moj je podignut dobrih 5cm iznad oznake min.

Offline The_Duke

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Cuprija, Srbija
Odg: Projekat Major
« Odgovori #5 u: Listopad 15, 2015, 12:55:53 poslijepodne »
Sundjer (koliko sam citao, nisam eksperimentisao) sluzi da razbija krupnije baloncice na sitnije, kao zbog lakseg vadjenja... Snimicu ti danas sutra da vidis kako izlazi pena. Pa ja se trudim da ga odrzavam u onom opsegu min/max, mada mi bolje radi kada je recimo pola cm iznad Max oznake... I kapiram da je ovde presudan faktor koliko para - toliko muzike, bar ako zelimo da dobijemo suvu penu...
I'd kill a dragon for you.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Projekat Major
« Odgovori #6 u: Listopad 15, 2015, 13:03:16 poslijepodne »
Da, to je jedini razlog kojeg se ja mogu sjetiti cemu bi spuzva sluzila. A i dodatno stopa protok vode kroz skimmer, sad dali je to dobro ili lose u ovom slucaju,tko ce znati....

Ali,za te pare, radi itekako dobro.

Offline The_Duke

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Cuprija, Srbija
Odg: Projekat Major
« Odgovori #7 u: Listopad 15, 2015, 13:08:25 poslijepodne »
Ali,za te pare, radi itekako dobro.

Apsolutno se slazem... :)
I'd kill a dragon for you.

Offline The_Duke

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Cuprija, Srbija
Odg: Projekat Major
« Odgovori #8 u: Prosinac 01, 2015, 15:08:53 poslijepodne »
Ociscene alge, bubble skoro uspesno skinut sa par puknutih... Reef ceka premestanje, verovatno 12.12. kad mi mentor dodje... :D















I'd kill a dragon for you.

Offline The_Duke

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Cuprija, Srbija
Odg: Projekat Major
« Odgovori #9 u: Prosinac 13, 2015, 17:14:57 poslijepodne »
Poslusao sve savete, doveo coveka koji ima 'oko' za to i evo novog grebena... :) Sa nekim novim organizmima :)














I'd kill a dragon for you.