Travanj 20, 2024, 04:14:21 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pitanja za početak  (Posjeta: 2010 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Plava_ptica

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 636
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Pitanja za početak
« u: Listopad 12, 2011, 22:11:17 poslijepodne »
Kao prvo moram priznat da je u ovom prekrasnom hobiju užasno teško biti početnik, jer sa nekoliko strana od iskusnih akvarista čuješ potpuno oprečne informacije i ne znaš kome šta je ispravno:-)
Evo kako ne bi otvarao previše tema postavio bih nekoliko pitanja u ovoj temi:

1. Preporuka za vrstu kamenja
2. Da li u akvariju naseljenog između ostalog sa živorotkama  smije biti postavljen panj? (kiselost?)
3. Preporuka za naseliti 100l akvarij
4. Koje ribe ukombinirati sa skalarima?
5. Da li je potrebno u akvarij dodavati hranu za ribice prilikom cikliranja, ako je u filter stavljana tableta za razvoj bakterija te koliko često za vrijeme cikliranja u filter staviti tabletu?
6. Da li je potrebno dodavati aqua safe za vrijeme cikliranje akvarija
7. Koliko dugo ciklirati akvarij 2tj. ili mjesec dana i da li je potrebno za vrijeme cikliranja nešto raditi u akvariju?
8. Da li je poželjno paliti pumpicu za zrak za vrijrmr cikliranja?

Nadam se da nisam postavio previše ptanja:-)

p.s.pitanja sam postavljao kako su mi padala na pamet tako da nisu poredana nekim kronološkim redoslijedom:-)

Hvala unaprijed na odgovorima

Offline amani

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Karlovac
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #1 u: Listopad 12, 2011, 23:21:59 poslijepodne »
1. vrsta kamenja, ovisi o vrsti ribica koje misliš imati unutra Ali pošto si spominjao skalare pretpostavljam da misliš napraviti tropski akvarij. Prema tome za kamenje je bitno da nije vapnenačkog podrijetla.

2. naravno da smije, ali nikako od crnogorice  ;) imaš za kupiti u pet shopovima panjeva (mangrovi panjevi, njih trebaš samo isprat prije nego ih staviš u akvarij)

3. hmm teško pitanje, idealno za mene bi bilo kada bi stavio jato od 15- 20 jedinki jedne vrste ( pošto si početnik možda, guppy, molly, platy, švert....)

4.  guramije, molly, švert, platy... samo će ti skalari najvjerovatnije pojesti mlade od drugih vrsta osim ako ih ne odvojiš ;)

5. nope, za vrijeme cikliranje ne trebaš dodavati hranu jer ju ionako nem atko jest ;) hehe

6. mislim da nije, možeš staviti kada staviš ribice u akvarij

7. sama dužina cikliranja ovisi o vrsti ribica. Ali preporučam 2 tjedna minimalno. i za vrijeme cikliranja ne trbaš ništa raditi po akvariju

8. možeš ako hoćeš, ali nije potrebno ;)

Eto nadam se da sam ti bar malo pomogao, ako te još što zanima samo pitaj ;) pozz

Offline baCha

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #2 u: Listopad 12, 2011, 23:25:40 poslijepodne »
4. Odes u pet shop i pitas one tamo koje ribice bi najbolje pasale uz skalare za akvarij od 100l. I naravno sve kazes o akvariju da znaju o cemu je rijec.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #3 u: Listopad 13, 2011, 08:21:22 prijepodne »
Samo što skalari nisu ribe za akvarij od 100 litara...

Hrana se dodaje u akvarij kako bi se potaknuo razvoj dobrih bakterija. Ja sam uvijek pobornik toga da se akvarij prirodno zaciklira bez dodavanja kemije.
Cikliranje je proces koji traje otprilike 2 mjeseca, ali već nakon kojih 2 tjedna može se polagano početi naseljavati akvarij. Najprije je preporučljivo početi s komunalcima. Znači, prvo jedno 2-3 Ancistrusa pa onda tjedan iza nekoliko Coryja pa onda polako kakve živorotke ili jatašice. Previše riba useljenih odjednom moglo bi ozbiljno poremetiti biološku ravnotežu u akvariju.
Pumpice za zrak su u lijepo ubiljenom akvariju sa uspostavljenim tokom kruženja tvari potpuno suvišna oprema, čak i štetna jer oduzimaju biljkama za rast prijeko potreban CO2.

Offline gefufna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 92
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #4 u: Listopad 13, 2011, 08:36:59 prijepodne »
4. Odes u pet shop i pitas one tamo koje ribice bi najbolje pasale uz skalare za akvarij od 100l. I naravno sve kazes o akvariju da znaju o cemu je rijec.
E, ovo baš i nije dobra ideja, jer veliki dio trgovaca na umu ima samo profit, pa će ti svašta prodati, samo da zarade. Čast izuzetcima.
Moj ti je savjet da prije kupovine odrediš šta ćeš kupiti i da se za te ribice dobro informiraš, pa tek onda kupovina, da ne kupiš recimo skalare i neonkice, čija kombinacija u velikom broju slučajeva završava na štetu neonki.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #5 u: Listopad 13, 2011, 09:00:04 prijepodne »
Nikako ne prihvačati svaki savjet prodavača, čast dakako izuzecima.

Vidim da imaš volju za skalarima. Eventualno 2, ali to je maximum. Skalarima je bitna visina akvarija, ali ni duljinu ne smijemo zanemariti jer se oni  većinom znaju sporo kretati, ali tu i tamo se znaju zaletjeti kao strijela (osobito u vrijeme mrijesta) pa da ne bi bilo ozlijeda.

Po mom mišljenju je 100 litara minimalno za 2 skalara. S time, da kad ribe budu starije i velike bi ipak bilo dobro priuštiti kojih 50 litara više.

Imaš već taj akvarij ili je u planu nabavka?

Offline Plava_ptica

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 636
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #6 u: Listopad 13, 2011, 12:28:27 poslijepodne »
Akvarij je kupljen i u subotu ga puštan u pogon. Evo zato sam i postavio tu neka pitanja, jer su info da panjevi ne smiju biti u akvariju u kojem su živorotke dobivene u jednom zg pet shopu i to poznatom i hvaljenom u akvarističkim krugovima.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #7 u: Listopad 13, 2011, 12:40:46 poslijepodne »
 :D

Rađe tu dođi po savjet, a i ima već puno tema o stvarima koje te zanimaju. ;-)

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #8 u: Listopad 13, 2011, 12:51:36 poslijepodne »
Samo što skalari nisu ribe za akvarij od 100 litara...

Hrana se dodaje u akvarij kako bi se potaknuo razvoj dobrih bakterija. Ja sam uvijek pobornik toga da se akvarij prirodno zaciklira bez dodavanja kemije.
Cikliranje je proces koji traje otprilike 2 mjeseca, ali već nakon kojih 2 tjedna može se polagano početi naseljavati akvarij. Najprije je preporučljivo početi s komunalcima. Znači, prvo jedno 2-3 Ancistrusa pa onda tjedan iza nekoliko Coryja pa onda polako kakve živorotke ili jatašice. Previše riba useljenih odjednom moglo bi ozbiljno poremetiti biološku ravnotežu u akvariju.
Pumpice za zrak su u lijepo ubiljenom akvariju sa uspostavljenim tokom kruženja tvari potpuno suvišna oprema, čak i štetna jer oduzimaju biljkama za rast prijeko potreban CO2.
slazem se s prvim, no ne kuzim to forsiranje ancistrusa  :question: Kaj vi radite sa njima kad narastu?  3 komada u 100l su zagarantirani vjecni nered u akvariju, konstantan izvor frustracija i  pitanja kaj mi je to trebalo.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #9 u: Listopad 13, 2011, 13:30:59 poslijepodne »
Samo što skalari nisu ribe za akvarij od 100 litara...

Hrana se dodaje u akvarij kako bi se potaknuo razvoj dobrih bakterija. Ja sam uvijek pobornik toga da se akvarij prirodno zaciklira bez dodavanja kemije.
Cikliranje je proces koji traje otprilike 2 mjeseca, ali već nakon kojih 2 tjedna može se polagano početi naseljavati akvarij. Najprije je preporučljivo početi s komunalcima. Znači, prvo jedno 2-3 Ancistrusa pa onda tjedan iza nekoliko Coryja pa onda polako kakve živorotke ili jatašice. Previše riba useljenih odjednom moglo bi ozbiljno poremetiti biološku ravnotežu u akvariju.
Pumpice za zrak su u lijepo ubiljenom akvariju sa uspostavljenim tokom kruženja tvari potpuno suvišna oprema, čak i štetna jer oduzimaju biljkama za rast prijeko potreban CO2.
slazem se s prvim, no ne kuzim to forsiranje ancistrusa  :question: Kaj vi radite sa njima kad narastu?  3 komada u 100l su zagarantirani vjecni nered u akvariju, konstantan izvor frustracija i  pitanja kaj mi je to trebalo.

Relativno je male veličine, nije zahtjevan niti osjetljiv, a dok je mlađi poprilično je marljiv, zato mislim da je to za početnika ponajbolji izbor algojeda. Početnici obično ni nemaju neke posebno osjetljive scapeove da bi ih ovi tako lako rasturili. Meni su osobno puno draži Otići, al kod njih se često zna desit da ih kupiš 5, a preživi 1 jer su dosta osjetljivi a nisu baš ni jeftini dok Ancića lako nađeš i besplatno po oglasima.

Offline Plava_ptica

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 636
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #10 u: Listopad 13, 2011, 14:03:28 poslijepodne »
Dante da li znaš u kojoj otopini hipermangana je najbolje oprati biljke prije stavljanja u ukvarij?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #11 u: Listopad 13, 2011, 14:17:11 poslijepodne »
Dante da li znaš u kojoj otopini hipermangana je najbolje oprati biljke prije stavljanja u ukvarij?

Ne prejakoj da ne uništiš biljku. Makar nisam baš pobornik hipermangana. Opremu perem u mješavini vode i bijelog octa, a bilje treba što bolje očistit u vodi. Važno da dolazi iz akvarija u kojem nije bilo nekih boleščina.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #12 u: Listopad 13, 2011, 15:36:28 poslijepodne »
Relativno je male veličine, nije zahtjevan niti osjetljiv, a dok je mlađi poprilično je marljiv, zato mislim da je to za početnika ponajbolji izbor algojeda. Početnici obično ni nemaju neke posebno osjetljive scapeove da bi ih ovi tako lako rasturili. Meni su osobno puno draži Otići, al kod njih se često zna desit da ih kupiš 5, a preživi 1 jer su dosta osjetljivi a nisu baš ni jeftini dok Ancića lako nađeš i besplatno po oglasima.
a meni su se zamjerili a isto tako su mi ih uvalili kao pocetniku. 2 komada za juwel 60  :roll: A na kraju su jeli sve samo ne alge. Otici su zakon, je da je veliki  :question: uvijek kad ih kupujes no mrak riba. I fox mi je bolji nego ancistrus.

Offline Plava_ptica

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 636
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #13 u: Listopad 14, 2011, 11:06:45 prijepodne »
Evo sve je od opreme nabavljeno. Sutra idem šetati po potoku na Sljemenu da nađem koji fora kamen, a popodne slaganje i početak cikliranja ;), samo imam još jednu nedoumicu. Koliko biljaka staviti u akvgarij od 100l. Naime ne bi volio imati đunglu u akvariju, jer će osim biljaka unutra biti srednje veliki panj i nekoliko kamenja i nekako sam si zamislio da mi naprijed na dijelovima bude nešto sasvim nisko i sitno, a u pozadini malo više biljke. Koje bi vi preporučili za tako nešto i koliko komada s obzirom da bi se trebale razrast s vremenom te vas molim da mi opet razriješte nedoumicu vezanu za oprečne informacije, da li biljke saditi u hranjivu podlogu ili u u pijesak?
« Zadnja izmjena: Listopad 14, 2011, 11:15:35 prijepodne od Plava_ptica »

Offline Plava_ptica

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 636
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #14 u: Listopad 16, 2011, 09:11:52 prijepodne »
Evo, akvarijj složen i krenulo cikliranje, Prekrasno je i ovako bez ribica :D

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #15 u: Listopad 16, 2011, 09:26:59 prijepodne »
Ako si stavio hranjivu podlogu super. Ako nisi, ima biljaka koje će rasti i bez nje. Samo ti njega dobro ubilji jer biljke osim što pridonose vizualnom izgledu imaju ogromnu ulogu u kruženju tvari u akvariju.

Offline Plava_ptica

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 636
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #16 u: Listopad 16, 2011, 09:52:06 prijepodne »
Za sada sve napravljeno po ps-u i savijetima tu sa foruma i iz početnice :) Tako da je i hranjiva podloga unutra. Temperatura naštimana na 26.5. Još kad bi znao kako, stavio bi i sliku, pa da mi sudite 8) 8)

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #17 u: Listopad 16, 2011, 13:25:54 poslijepodne »
Imaš kad odgovaraš dodatne opcije. Klikni Browse za privitak i staviš sliku sa kompa. Slika ne smije bit veća od 270 KB.

Offline Plava_ptica

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 636
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #18 u: Listopad 16, 2011, 18:59:53 poslijepodne »
 Evo svi doma uživamo u novom akvariju, ali imam još jedno početničko pitanje. Neki listovi na posađenim biljkama su počeli truliti)nema ih puno), e sad, da li ih mogu porezati iako je akvarij u fazi cikliranja te da li mogu dok se akvarij ciklira dodavati kamenje i mijenjati razmještaj u akvariju -?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #19 u: Listopad 16, 2011, 19:05:23 poslijepodne »
Samo ti njih poreži, dapače. Možeš razmještati setuo.

Offline ani5

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: zagreb
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #20 u: Listopad 16, 2011, 19:36:21 poslijepodne »
bok svima   :)
evo i ja sam nova u svemu ovome....imam doma neiskorišteni akvarij od 20 litara i zanima me kakav filter i šljunak mi preporučate za toplovodne ribice....takiođer me zanima i koji grijač te da li mogu u početku umjesto standardne rasvjete koristiti lampu ?   hvala unaprijed na odgovorima

p.s.  od ribica sam mislila ili samo 1 sijamskog borca ili možda malo jato nekih sitnih ribica te par kozica....i po mogućnoisti 2 biljčice

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #21 u: Listopad 16, 2011, 19:47:49 poslijepodne »
Kao prvo moram priznat da je u ovom prekrasnom hobiju užasno teško biti početnik, jer sa nekoliko strana od iskusnih akvarista čuješ potpuno oprečne informacije i ne znaš kome šta je ispravno:-)
Evo kako ne bi otvarao previše tema postavio bih nekoliko pitanja u ovoj temi:

1. Preporuka za vrstu kamenja
2. Da li u akvariju naseljenog između ostalog sa živorotkama  smije biti postavljen panj? (kiselost?)
3. Preporuka za naseliti 100l akvarij
4. Koje ribe ukombinirati sa skalarima?
5. Da li je potrebno u akvarij dodavati hranu za ribice prilikom cikliranja, ako je u filter stavljana tableta za razvoj bakterija te koliko često za vrijeme cikliranja u filter staviti tabletu?
6. Da li je potrebno dodavati aqua safe za vrijeme cikliranje akvarija
7. Koliko dugo ciklirati akvarij 2tj. ili mjesec dana i da li je potrebno za vrijeme cikliranja nešto raditi u akvariju?
8. Da li je poželjno paliti pumpicu za zrak za vrijrmr cikliranja?

Nadam se da nisam postavio previše ptanja:-)

p.s.pitanja sam postavljao kako su mi padala na pamet tako da nisu poredana nekim kronološkim redoslijedom:-)

Hvala unaprijed na odgovorima

Svako ima svoj pristup akvaristici, a na tebi je da vidiš od svakog od njih kakve su rezultate dale metode koje preporuča ;)

1. Preporuka za vrstu kamenja
- Granit

2. Da li u akvariju naseljenog između ostalog sa živorotkama  smije biti postavljen panj? (kiselost?)
-Smije

3. Preporuka za naseliti 100l akvarij
- Tetre i čistači (ukupno 15 riba)

4. Koje ribe ukombinirati sa skalarima?
- Nebi ja skalare u 100 litara

5. Da li je potrebno u akvarij dodavati hranu za ribice prilikom cikliranja, ako je u filter stavljana tableta za razvoj bakterija te koliko često za vrijeme cikliranja u filter staviti tabletu?
- Potrebno je, ali u minimalnim količinama (svaka 2 dana)

6. Da li je potrebno dodavati aqua safe za vrijeme cikliranje akvarija
- Da, ili bilo koje drugo sredstvo za uklanjanje klora

7. Koliko dugo ciklirati akvarij 2tj. ili mjesec dana i da li je potrebno za vrijeme cikliranja nešto raditi u akvariju?
- Bolje mjesec dana, i nije potrebno raditi ništa (ne useliti sve ribe odjednom!)

8. Da li je poželjno paliti pumpicu za zrak za vrijrmr cikliranja?
- Nije potrebno, ali pomoči če bakterijama

9. da li biljke saditi u hranjivu podlogu ili u u pijesak?
- Biljke sadiš u pjesak a one če pustiti korjene u podlogu ispod pjeska

10. Koliko biljaka staviti u akvgarij od 100l.
- Koliko stane (što više to bolje... lako povadiš kad se akvarij isciklira)

11. u kojoj otopini hipermangana je najbolje oprati biljke prije stavljanja u ukvarij?
- U nikakvoj, to je veliki šok za biljke

Sretno!

Offline Plava_ptica

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 636
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #22 u: Listopad 16, 2011, 22:01:48 poslijepodne »
Malo sam gledao one tvoje đungle:-), pa mi je zapela biljka sa okruglim listovima koja raste u vis pa prema desno, biljka je iz Porodice Hydrocotyle. Je li zahtjevna. Gdje se može nabaviti?

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #23 u: Listopad 17, 2011, 05:01:29 prijepodne »
Malo sam gledao one tvoje đungle:-), pa mi je zapela biljka sa okruglim listovima koja raste u vis pa prema desno, biljka je iz Porodice Hydrocotyle. Je li zahtjevna. Gdje se može nabaviti?


Imam je još uvijek pa ako ti treba ti spremim metar te biljke (popuni profil upravo radi ovakvih situacija / od kuda si, kolko godina imaš i to... ;) )
Nije zahtjevna biljka, i brzo raste (u rangu sa pistiom), ali da bi lijepo izgledala, zahtjeva ipak svoje doze gnojenja ;)

Offline Plava_ptica

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 636
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Pitanja za početak
« Odgovori #24 u: Listopad 17, 2011, 09:04:46 prijepodne »
Evo postavio sam ono šta si tražio. Kada bi se mogli vidjeti da preuzmem biljku?