Svibanj 19, 2024, 23:27:07 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Još jedan novi s par pitanja :)  (Posjeta: 3273 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zmaj_zeleni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Još jedan novi s par pitanja :)
« u: Kolovoz 05, 2006, 17:44:00 poslijepodne »


Pozdrav svima !


Listajuci ovaj site,odlucio sam se prikljuciti svima vama jer brijem da ovdje ekipa zna sto radi,pogotovo nakon teme o "najvecem".Toj ekipi svaka cast !!!


Malo predstavljanje-zaljubljenik kao i vi :) Iskustvo: iz djetinjstva.Tada sam imao 50 l,neki filter,pumpu,a u njemu je plivalo sve sto se dalo upecat (mini stuke,japanci,cvergli,kederi,puzevi,rakovi itd.).Od biljaka sto iskopam na ribiciji.


A sad molim malo pomoci.


Oprema sada: praznih 40 l, aquafilter 20,grijac visi-therm 75w, pumpa za zrak,panj, malo plasticnog bilja,sitni sljunak i jedna zlatna ribica u 10 l.I sto sad s tim ? Nemam svjetlo i necu tak skoro. Cime ga popuniti ? Zlatna ribica obavezno kao pocasni clan. Stavio bih svakako 4-5 corydorasa,za drugo neznam. Svaki prijedlog dobro dosao :)
Bring It On !!!

Offline Cikliriki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1241
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #1 u: Kolovoz 05, 2006, 17:53:00 poslijepodne »


dobrodosao zmaju


zlatna ribica je hladnovodna i ona nikako ne bi mogla da bude s corydorasima
switzerland / schaffhausen
nisam vise Cikliriki

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #2 u: Kolovoz 05, 2006, 17:54:00 poslijepodne »


Haj, zmaj! Dobro nam došao!


Neće ići sa zlatnom. Ona je hladnovodna a coryji tropske ribice. Dakle, prvo se odluči hoćeš li hladnovodni ili toplovodni akvarij. Naša preporuka je svakako toplovodni jer imaš puno više mogućnosti odabira bilja i riba. Plastično bilje ti je dobro samo za karantenu. Kreni polako i dobro razmisli što želiš imati.


Ako kreneš ozbiljno, vjeruj mi, svjetlo ćeš imati uskoro, a i žive biljke. Kopaj po ovom siteu i doznat ćeš jaaaaako puno. Edited by: Elena & Davor

Offline zmaj_zeleni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #3 u: Kolovoz 05, 2006, 18:07:00 poslijepodne »
Citat: Elena & Davor



Neæe iæi sa zlatnom. Ona je hladnovodna a coryji tropske ribice.



Hvala na dobrodoslici :)


Svakako toplovodni.Medjutim imao sam jednog coryija(2 cm)s zlatnom,bez grijaca,plivao je godinu i nesto dok jednom nisu predugo ostali sami.Mislim da je nedostatak hrane presudio(7 dana bez). Ne zelim se rijesit zlatne,a nemam mjesta i za 40 l i za 10 l.Sta cu sad ? Zar se zlatna ne bi mogla prilagodit na visu temperaturu ?
Bring It On !!!

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #4 u: Kolovoz 05, 2006, 21:18:00 poslijepodne »
Ne. Hladnovodne i toplovodne se ne miješaju. Sorry, ali je to tak. Zlatnu daruj nekome. Ili imaj samo zlatnu dok ne odapne pa onda na tropski.

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #5 u: Kolovoz 05, 2006, 21:37:00 poslijepodne »


Pokloni je nekome tko ima veći akvarij ili ribnjak, jer toj zlatnoj ribici uskoro bi bio i taj akvarij od 40 litara premal. Svakako se odluči na tropski akvarij imaš veći izbor riba, od kojih su neke sitne, šarene i zahtjevaju malo prostora ( kao stvorene za tvoj akvarij ).


Svakako nabavi rasvjetu i žive biljke, jer one su veoma važne za održavanje biološke ravnoteže u akvariju.
Dubrovnik

Offline goran_2711

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 39
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #6 u: Kolovoz 05, 2006, 21:49:00 poslijepodne »


Definitivno tropski aq,jerzlatnoj ipak treba nešto veći aq ili čak jezerce.

Offline kolonelo sipica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 307
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Novi Zagreb-Travno
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #7 u: Kolovoz 06, 2006, 01:40:00 prijepodne »
Citat: goran_2711



Definitivno tropski aq,jerzlatnoj ipak treba nešto veæi aq ili èak jezerce.





Dobro došao Zmaj_.......,


Ovo što ti kolege savjetuju zaista je najbolji izbor,jer i mi kao takoreæi poèetnici, imali smo iste dvojbe.Onu zlatnu ribicu udomi, ili ako imaš kuæu, napravi joj mali vrtni bazen,biti æe ti veæe zadovoljstvo.


Ako se odluèiš, za tropski akvarij, za jedno 15 dana imat æemo veæi broj malih živorotki,doduše mješanci moly i zlatnih plati, ali za poèetak su jako zgodni, pa ako želiš nekako æemo ti ih "dobaciti".


Kreni od jednostavnijeg,pa sve do "mrcina" o kojima valjda svi na forumu potajno sanjaju!Edited by: kolonelo sipica
kolonelo sipica & pripadajući tim

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #8 u: Kolovoz 06, 2006, 23:39:00 poslijepodne »
uz malo spretnije ruke i uz vrlo malo ulaganja možeš složiti rasvjetu i krenuti s toplovodnim akvarijem, pogotovo u ovo ljetno doba.... dok zahladi taman češ skupiti siće za grijač...

što se tiče miješanja tropskih toplovodnih i zlatnih ribica, definitivno nije preporučljivo mada su ljudi iz neznanja radili i takve kombinacije, a ribe preživljavale... međutim, cilj nije da ribe prežive nego da žive ugodno... dakle, zlatna će preživjeti u toploj vodi ali joj sigurno neće biti ugodno... isto tako koridorasi će preživjeti na sobnoj temp, ali će patiti...
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline zmaj_zeleni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #9 u: Kolovoz 07, 2006, 00:08:00 prijepodne »
Citat: kolonelo sipica
Citat: goran_2711



Definitivno tropski aq,jerzlatnoj ipak treba nešto veæi aq ili èak jezerce.





Dobro došao Zmaj_.......,


Ovo što ti kolege savjetuju zaista je najbolji izbor,jer i mi kao takoreæi poèetnici, imali smo iste dvojbe.Onu zlatnu ribicu udomi, ili ako imaš kuæu, napravi joj mali vrtni bazen,biti æe ti veæe zadovoljstvo.


Ako se odluèiš, za tropski akvarij, za jedno 15 dana imat æemo veæi broj malih živorotki,doduše mješanci moly i zlatnih plati, ali za poèetak su jako zgodni, pa ako želiš nekako æemo ti ih "dobaciti".


Kreni od jednostavnijeg,pa sve do "mrcina" o kojima valjda svi na forumu potajno sanjaju!
Bring It On !!!

Offline zmaj_zeleni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #10 u: Kolovoz 07, 2006, 00:20:00 prijepodne »





Citat:



Ako se odluèiš, za tropski akvarij, za jedno 15 dana imat æemo veæi broj malih živorotki,doduše mješanci moly i zlatnih plati, ali za poèetak su jako zgodni, pa ako želiš nekako æemo ti ih "dobaciti".
Bring It On !!!

Offline zmaj_zeleni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #11 u: Kolovoz 07, 2006, 00:41:00 prijepodne »


ma ja sam glup


dva puta pisem post,i onda zelim ubaciti kvout,i za.ebem oba puta.strasno.sad su gore dva citata bez imalo smisla.Kreten ! zapisi: ne ubacuj citate,ne znas . zanemarite gornje citate.hvala.


post treci put...


hvala na dobrodoslici i savjetima.poslusat cu vas.zao mi se rijesit ratnog druga schvabe (zlatne ) paostaje u 10 L,al bez pumpe i filtera . toplovodni 40 L aq spreman,pun vode,oprema instalirana (filter,pumpa,grijac),dno sitni sljunak,plasticno bilje posadjeno,panj smjesten.imam cak i mali dvorac od kojeg sam napravio izlaz za zrak.pravi djecji akvarij .


nemam vremena ni zivaca za DIY poklopac s lampom,pa ce plastic glumit pravo bilje,a umjesto poklopca s lampom prozirni komad plexiglasa. pitanje: smeta li to toplovodnim ribicama osim sto smeta meni :)


kolonelo sipica,buducije moj schvabo jedini stanovnik u 40 L (bez grijaca naravno) i to samo dok ne nabavim neke toplovodne,iza toga natrag u 10 L, zainteresiran sam za tvoju ponudu. koja je tvoja lokacija ? ja zivim u pozegi,al sam cesto u zg,bar jednom tjedno.
Bring It On !!!

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #12 u: Kolovoz 07, 2006, 22:24:00 poslijepodne »


Zlatnim ribicama treba mnogo prostora, kratko će ti živjeti u akvariju od 10 litara, radjeju pokloni nekome prije nego ugine..


Plastične biljke su ti loša opcija, od njih nemaš nikakve korista tako da će se na njima samo skupljati prvljaština i rasti alge. Dok od biljaka imaš velike koristi iz mnogo razloga, svakako nabavi rasvijetu i prave biljke.Edited by: Cryptocory
Dubrovnik

Offline zmaj_zeleni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #13 u: Kolovoz 07, 2006, 23:19:00 poslijepodne »
Citat: Cryptocory



Zlatnim ribicama treba mnogo prostora, kratko æe ti živjeti u akvariju od 10 litara, radjeju pokloni nekome prije nego ugine..


Plastiène biljke su ti loša opcija, od njih nemaš nikakve korista tako da æe se na njima samo skupljati prvljaština i rasti alge. Dok od biljaka imaš velike koristi iz mnogo razloga, svakako nabavi rasvijetu i prave biljke.





zlatna je velika oko 5 cm,a imam ju vec 2 god.zar 10 L za nju nece biti dosta ?!


sto se bilja tice,ni meni ne leziplastika.imam li neku drugu opciju dok ne sredim poklopac s lampom ? ima li bilja koje moze rasti bez lampe ?
Bring It On !!!

Offline kolonelo sipica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 307
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Novi Zagreb-Travno
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #14 u: Kolovoz 07, 2006, 23:23:00 poslijepodne »
Citat: zmaj_zeleni



kolonelo sipica,buducije moj schvabo jedini stanovnik u 40 L (bez grijaca naravno) i to samo dok ne nabavim neke toplovodne,iza toga natrag u 10 L, zainteresiran sam za tvoju ponudu. koja je tvoja lokacija ? ja zivim u pozegi,al sam cesto u zg,bar jednom tjedno.





Ponuda stoji, kontaktiraj na e-mail,PP ili na 098/317-846, trenutno su ribice veličine 10 mm,ali možeš ih preuzeti.


Apeliram, na ostale članove foruma,koji vrše "košnju" u akvarijima, neka poklone ovom novom članu koju biljku.Svakako će mu biti lakši i kvaliteniji početak!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Zmaj_zeleni, i sam možeš napisati zamolbu (apel) za koju biljku, kao novu temu, ali svakako ih nabavi.
kolonelo sipica & pripadajući tim

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #15 u: Kolovoz 07, 2006, 23:32:00 poslijepodne »
Citat: zmaj_zeleni
Citat: Cryptocory



Zlatnim ribicama treba mnogo prostora, kratko æe ti živjeti u akvariju od 10 litara, radjeju pokloni nekome prije nego ugine..


Plastiène biljke su ti loša opcija, od njih nemaš nikakve korista tako da æe se na njima samo skupljati prvljaština i rasti alge. Dok od biljaka imaš velike koristi iz mnogo razloga, svakako nabavi rasvijetu i prave biljke.





zlatna je velika oko 5 cm,a imam ju vec 2 god.zar 10 L za nju nece biti dosta ?!


sto se bilja tice,ni meni ne leziplastika.imam li neku drugu opciju dok ne sredim poklopac s lampom ? ima li bilja koje moze rasti bez lampe ?
Ta riba je onda premala za svoje dvije godine. Ako je istina da ima 5 cm to znači da joj je taj akvarij trenutno jedva dovoljan. Ta riba će rasti ( ako preživi ).
Dubrovnik

Offline pega777

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 910
    • http://www.google.com
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #16 u: Kolovoz 08, 2006, 07:15:00 prijepodne »
e,ljudi...sad mi nista nije jasno

negdje sam pročitao da za akvaristiku vrijedi pravilo-1cm=1l
           (ribe) (vode)

dakle po tom pravilu bi ta zlatna mogla narasti JOŠ tolikih 5cm
(ispravite me ako sam pogriješio):::

pegaC
Prelog

Offline goran_2711

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 39
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #17 u: Kolovoz 08, 2006, 23:38:00 poslijepodne »
Gle to ti je samo jedna od primitivnih smjernica koje bi nam trebale olakšat samoograničavanje prilikom prenatrpavanja akvarija. Npr. gotovo svugdje ćeš nać da ti za jedno diskusa treba 50L vode, ali to ne zanči da u akvariju od 50L vode možeš držat odraslog diskusa,dok ti je preporuka da jeminimalan akvarij za držanje spomenute ribe nekih 200L. Tak da ti zadržanje zlatnu ribice (misli na pajčolanke, teleskope i ostale izmutirane zlatne) minimum nekih 70L (dokza karase i više jer su jako brzi plivači). Nadam se da si shvatio. Nemožeš držat ribu od 2metra u akvariju od 200L (što bi po logici 1cm=1L moglo), jer recimo npr. dimenzije tog akvarija su 100x50x40.

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #18 u: Kolovoz 10, 2006, 22:33:00 poslijepodne »


Ovako za toplovodne je pravilo 1 cm ribe na 1 litru vode, a za hladnovodne 1 cm ribe na 2 litre vode.


Što se tiče onoga što je rekao goran_2711, istina uz to pravilo stoje i druga. Tako se zlatne ribice nebi smjele držati u akvariju manjem od 70 litara, a tek na tu litražu bi se trebalo pridržavati pravila o cm na litru vode.


Ista stvar vrijedi i za druge veće ribe.
Dubrovnik

Offline kkliba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1338
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Pula
  • zvjerka
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #19 u: Kolovoz 11, 2006, 08:43:00 prijepodne »


Citat: pega777
e,ljudi...sad mi nista nije jasno

negdje sam pročitao da za akvaristiku vrijedi pravilo-1cm=1l
         (ribe) (vode)

dakle po tom pravilu bi ta zlatna mogla narasti JOŠ tolikih 5cm
(ispravite me ako sam pogriješio):::






To je točno i po tom pravilu svaka riba može narasti na svoju prirodnu veličinu ili barem 95% svoje veličine ako joj se omoguče uvijeti dovoljnog prostora...
- ništa nije dovoljno dobro da nebi moglo biti još bolje -

Offline schox

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 735
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: ZAGREB
Još jedan novi s par pitanja :)
« Odgovori #20 u: Kolovoz 11, 2006, 08:52:00 prijepodne »


Ja sam svojedobno imao 40 lit. akvarij kao mrijesni , i nije imao rasvjetu pa sam iza akvarija stavio jednu malu stolnu lampu koja je obasjavala akvarij i mogu ti reći da je to supr funkcioniralo sve dok nisam ( razmisli i ti o tome ) u bauhausu uzeo akvarij od 60 lit sa svom opremom za 400 kn . I tako sam napokon dobio i poklopac sa lampom koji sam košta kao i sve ovo i svoj prvi biljni akvarij.


I što se tiće plastičnih biljaka pridružujem se ostalima da ih izvadiš van jer ti one strašno skupljaju masnoću i prljavštinu i nakon par dana izgledaju