Ožujak 28, 2024, 18:11:10 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA  (Posjeta: 6752 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alleszusammen2

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« u: Veljača 08, 2014, 23:14:48 poslijepodne »
nadam se da će netko ovo što prije vidjeti.

imam RES, 12 godina staru. danas popodne je eksplodirao grijač, ona ga je valjda nakon toga zagrizla, nemam pojma, našli smo ju glave skroz uvučene, svi ostali udovi vani, beživotna skroz. povukla sam ju lagano za nogu, nikakvog otpora, mislila sam da je mrtva.
grijač je bio u 3 dijela, onaj koji je spojen na žicu je njoj bio u otvoru gdje je glava.

izvadili smo ju van misleći da je mrtva i pustili da se osuši od vode da ju možemo pokopati :'(

i sad ju idemo staviti u kutiju i skužimo da se noge miču. glavu ne pruža vani, koma mi je jer ne znam koliko je povrijeđena jadnica.

stavili smo ju u lavor na ručnike, jednim je ručnikom lagano pokrili, jel to ok, ne znam da li da ju stavljam u vodu???
u veliki akvarij ju ne mogu vratiti jer još ima stakla od prokletog grijača.
nemam pojma što da radim i kome da ju odvedem, bilo kakav savjet je dobrodošao!

veterinarski faks?

iz zagreba sam.

Offline alleszusammen2

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #1 u: Veljača 09, 2014, 09:54:19 prijepodne »
Jos je ziva.

Zvala sam dr. Ingeborg Batu i rekla je da tu pomoci nema, ako je prezivjela strujni udar postoji sansa da ce se oporaviti.

Ono sto sam sad vidjela kad sam ju pokusala pregledati je to da po vratu ima opekotine, na onom dijelu prema oklopu. Mjehuricasta koza, na rubovima je malo crveno, koza je tvrđa.

Brine me to sto je glava još unutra, usta su otvorena, cini mi se da je jezik isto opečen.

Da li se to može s nečim mazati, kako da joj pomognem???

Sutra ju vodim na veterinu, nadam se da dr. Maja Lukač radi.

Postoji li mogucnost eutanazije u najgorem slučaju, zna li itko?
 :'(

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #2 u: Veljača 09, 2014, 10:39:28 prijepodne »
Pozdrav, jako mi je zao sto se to dogodilo, nazalost ne znam kako bi joj ti sama mogla pomoci. U svakom slucaju nemoj ju vracati u vodu jer zbog ozlijeda mozda nece moci plivati i mogla bi se utopiti. Drzi je za sada na suhom i toplom mjestu (oko 25 stupnjeva). Opekotine se obicno tretiraju sa Dermazin kremom, samo sto ces danas tesko nabaviti tu kremu iz razloga sto za nju u zadnje vrijeme traze recept.

Najpametnije je da doktorici Lukac odmah posaljes mail na [email protected] , napises sto se dogodilo i pokusas se s njom dogovoriti kada te moze primiti. Mogucnost eutanazije naravno postoji, no nemoj odustajati!
« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2014, 10:46:25 prijepodne od Kori »
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #3 u: Veljača 09, 2014, 11:05:57 prijepodne »
Nasao sam doma jedan rezervan Dermazin, ostavio sam ti broj moba u pp-u!
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline alleszusammen2

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #4 u: Veljača 09, 2014, 11:24:30 prijepodne »
hvala ti puno!

ja sam u međuvremenu nazvala vet. amb. goldi, oni su nazvali dr. lukač i idemo sad u podne tamo na hitnu intervenciju.

javit ću kako je.

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #5 u: Veljača 09, 2014, 11:30:26 prijepodne »
Odlicno, drzim fige!!!
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline alleszusammen2

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #6 u: Veljača 10, 2014, 12:47:09 poslijepodne »
jučer bili u goldiju, dobio za prvu pomoć kortikosteroide, glukozu i toplu fiziološku.
jutros ga odveli na vet. fax kod dr lukač, ostao je tamo u inkubatoru, dobio 2 injekcije adrenalina, pokušava ga stabilizirati.
da je dobro - nije.
ima opekotine, ali po onome sto je za sada vidjela to nije veliki problem.
problem je sto je glava paralizirana i ne izvlači ju uopće van, a to može biti ili privremeno ili trajno.
bilo kakva dijagnostika tipa rtg nije moguca dok ga ne stabiliziraju.
također, dr. lukač se boji da mu pluća nisu puna vode.


javim dalje što bude.
ja ću popodne zvati da vidim kakvo je stanje. tjesi me jedino sto nije odmah spomenula eutanaziju.

Offline silvija123

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Ženski  
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #7 u: Veljača 10, 2014, 18:54:55 poslijepodne »
kako je vaša kornjača?
ja isto imam kornjaču i stalno razmišljam o tome što vam se dogodilo,ali i cijelo vrijeme držim fige da bude dobro

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #8 u: Veljača 11, 2014, 05:24:04 prijepodne »
Tvoja kornjaca je sada u najboljim mogucim rukama i mozes biti sigurna da ce dr. Lukac napraviti sve sto je u njenoj mogucnosti da je spasi. Nadam se samo da nastala steta nije trajna i da kornjaca ima mogucnost oporavka.

Htio bi te pitati par pitanja o tom nesretnom grijacu da pokusamo utvrditi sto se tocno moglo dogoditi, i kako u buducnosti sprijeciti takve nezgode.
O kojoj se konkretno marki i jacini grijaca radilo?
Koliko je bio star?
Da li si sigurna da je bas prasnuo sam od sebe ili postoji mogucnost da ga je kornjaca nabila u nesto?
Da li si imala plasticnu zastitu na grijacu?
Da li je kornjaca ikako mogla izvuci/izgurati grijac na suho?
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #9 u: Veljača 11, 2014, 05:43:00 prijepodne »
Ja nemam kornjacu,ali vec se desilo par slucajeva dije kornjaca ostetila grijac
Zar je tako tesko u akvariju napraviti pregradu u koju se moze smijestiti grijac i filteri za akvarij do kojega kornjaca ne moze doci??

Nadam se da ce se kornjaca oporaviti i da nece imati dugorocnih posljedica
Sretno

Offline alleszusammen2

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #10 u: Veljača 11, 2014, 10:43:09 prijepodne »
Kornjaca je jucer bila nepromijenjeno, slaba je, glavica je i dalje bila paralizirana. Dr. Lukač radi sve što je u njenoj moći, divna je.
Danas će me zvati sa novostima.

Pričala sam s njom u vezi grijača, rekla je da je ona od tih staklenih odustala jer da su se stalno kvarili ili bi ih kornjace razlupale.
Ne znam koja je točno marka grijača jer je kupljen prije 2 godine, ali nije neki žnj jer nikad na svojim životinjama nisam štedila.
Jačine se također ne sjećam, ali bila je jačine za kornjačin akvarij od 300 l.
Kori, na sva ostala pitanja odgovor je da, moguće je. Kornjača ima preko 25 cm u oklopu, ona prevali i veliki panj koji joj služi kao plaža.
Nije mi nažalost palo na pamet staviti ikakvu zastitu okolo. Ne znam ni što bi stavila, oko grijaca koliko znam ne amije biti nikakva plastika za slucaj da se grijac odvoji i dopluta do te plastike.
Kad sam prije 6 godina slagala akvarij tu sam pitala za savjete, stavila i sliku gotovog akvarija i dobila komentare da je sve super i to od moderatora, nikakvu zastitu mi nitko nije spominjao. Moja je greška što nisam tražila dalje što se sve može dogoditi i kako to spriječiti i sad nažalost životinja pati zbog moje gluposti :'(

Sad, što se točno desilo, ne znam.
Muž je cuo prasak, međutim stan je jako velik i pretpostavio je da je meni koja sam bila u kuhinji nešto palo. Malo kasnije (5min minimum) je iskočio osigurač.
Išao je provjeriti što se desilo i tek je nakon nekog vremena dišao do akvarija i našao Borisa (kornjača, jel, nismo odmah znali da je ženka pa je ime ostalo) sa dijelom onih zica koje su u grijaču u ustima, glava je bila skroz uvučena, voda je prsnula 2,5 m u visinu.

Ona

Offline alleszusammen2

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #11 u: Veljača 11, 2014, 14:29:47 poslijepodne »
Uginula je  :'( :'(  :'(
Pluca nisu izdrzala. Rekla je dr. Lukac da su sanse bile malene, tjesi me da se nije mucila, bila je u komi. Dala joj je za svaki slucaj i injekciju jer kaze da gmazovima zna nekad nastaviti kucati srce iako nemaju vise nikakve sanse, ja sam ju molila da da.
Pokopat cemo ju u vrtu.

Mislim da cu akvarij donirati njima na veterini, iako me dr Lukac pokusava nagovoriti da udomimo neku kornjacicu. Ako se odlucimo za udomljenje, svakako cu napraviti zastitu pa molim linkove s uputama, kao i marke grijaca koji su dobri.

Nadam se da ce post biti od koristi nekome. Hvala na pomoci i dobrim zeljama za Boru.

Offline silvija123

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Ženski  
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #12 u: Veljača 11, 2014, 14:39:47 poslijepodne »
žao mi je jako.....

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #13 u: Veljača 11, 2014, 19:01:24 poslijepodne »
Steta za kornija, ali nezgode se desavaju...najgore je kad to moras naucit na vlastitoj kozi.
Sto se tice grijaca oni znaju puknut i sami od sebe, mogu poludit i skuhat vodu...svasta se vec ljudima desavalo ali na srecu ne cesto. Mislim da ti Kori moze preporucit grijac za kornjacu koji je dobar i kojeg nemoze razbit, jer ako se dobro sjecam on je nabavljo nesto takvo ali bilo je to prije par godina pa se ne sjecam vise jer je to bila neka plasticna zastita ili posebno staklo...

Po postovima se vidi da zaista uzivas u ljubimcima pa se zato nadam da neces odustat od kornjaca nego ces nabavit novu, ili jos bolje udomit jednu od stotina koje trebaju vlasnika i normalan smještaj.

Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #14 u: Veljača 11, 2014, 19:45:43 poslijepodne »
Udomi neku kornjačicu..nisi ti kriva..

Offline deki00

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 74
  • Spol: Muški  
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #15 u: Veljača 11, 2014, 20:10:46 poslijepodne »
Baš mi je žao!
Ja imam JBL ProTemp S grijač koji dolazi sa plastičnom zaštitom.
Izgleda ovako: http://www.jbl.de/images/container/w960_h1200/55889.jpg



Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: HITNO!!!!! RES TREBA VETERINARA
« Odgovori #16 u: Veljača 11, 2014, 21:07:09 poslijepodne »
Jako mi je zao sto kornjaca nije prezivjela, grozno je izgubiti ljubimca nakon toliko godina :'(
No ako i dalje imas mogucnosti drzati kornjacu stvarno razmisli o tome da u blizoj buducnosti udomis kornjacu koja treba dom, i dalje ima jako puno odbacenih crvenouhih.

Zar je tako tesko u akvariju napraviti pregradu u koju se moze smijestiti grijac i filteri za akvarij do kojega kornjaca ne moze doci??

Nije problem napraviti pregradu, no realno gledano nije niti potrebno jer postoje brojne druge solucije za ovaj problem. Vecina ljudi koji drze ovakve vece vrste vodenih kornjaca uvijek imaju problem da je akvarij premalen. I onda stavljati dodatne pregrade unutra je samo dodatno oduzimanje prostora kojeg je ionako uvijek premalo.

Kad sam prije 6 godina slagala akvarij tu sam pitala za savjete, stavila i sliku gotovog akvarija i dobila komentare da je sve super i to od moderatora, nikakvu zastitu mi nitko nije spominjao. Moja je greška što nisam tražila dalje što se sve može dogoditi i kako to spriječiti i sad nažalost životinja pati zbog moje gluposti :'(

U 8-9 godina koliko sam na forumima se ne sijecam da smo ikada imali slucaj da je kornjacu ubila struja. Bilo je razbijenih i ostecenih grijaca, ali se nikada nista nije dogodilo, vjerojatno zato jer se te kornjace nisu nasle na putu struje kroz vodu. Međutim tvoja kornjaca je zagrizla, to je ocigledno bio trenutak kada je osigurac iskocio.

Prije 6 godina na nasem trzistu nije bilo za kupiti plasticnih zastita i jedini pogodni grijac za kornjace kod nas je bio Aquarium Systems NeWatt od tehnickog polimera kojeg nije moguce razbiti. Ja sam ga u proslosti uvijek preporucao, spomenut je cak i u clanku o smjestaju na kornjace.com. Osobno je kroz moje ruke proslo nekih 10-ak NeWatta i kroz kojih 2-3 godine od kada su kupljeni svi su prestali raditi, tako da sam ja odustao od njih. Aquarium Systems je navodno rijesio problem sa novim NeWatt Pro (Visiterm Pro) grijacima, međutim cijena tih grijaca je sada duplo visa tako da ih nisam isprobavao.

Sto se tice plasticne zastite za grijac, ako kroz tu zastitu postoji dovoljno strujanje vode ne bi trebalo biti nikakvih problema. Cak sam na pocetku i sam radio zastite flaksom sivajuci plasticne mrezice za komarce u oblik valjka (cini mi se da sam cak stavljao na forum). Trenutno se u Hr. zasebno moze kupiti plasticna zastita u AquaTerri: LINK Ovu zastitu koristim vec dvije godine na Jager 150W bez problema.

Od grijaca koji vec dolaze sa plasticnom zastitom (dakle proizvođac garantira rad sa tom zastitom) kod nas je prisutan Sera Aquarium Heater (kojeg istina vec dugo nisam vidio), te vec spomenuti JBL ProTemp S (kojeg trenutno najvise preferiram zbog razumnog omjera cijene i kvalitete, te mogucnosti kalibracije).

Od nedavno su kod nas dostupni i titanski grijaci sa eksternim termostatom, po pitanju sigurnosti, kornjaca ce prije s tim grijacem razbiti akvarij nego sam grijac. Konkretno Schengo Titanium + termostat npr. Schengo TR 1000.

I zadnja opcija eksterni grijac s kojim kornjaca uopce ne moze doci u kontakt, montira na cijev vanjskog filtera, Hydor ETH.

Osim sigurnog grijaca, sam grijac se moze spojiti na mrezu preko dvopolne FID sklopke koja ce ga iskljuciti u slucaju ovakve nezgode (opcenito je radi vlastite sigurnosti pametno spajati akvarij preko dvopolne FID sklopke).
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org