Svibanj 14, 2024, 18:17:47 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Filter pontec  (Posjeta: 1072 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sanja i mario

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 59
Filter pontec
« u: Studeni 07, 2011, 21:26:26 poslijepodne »
Bok svima imam filter pontec star 3g.mijenjao sam uv lampu 2 puta i sad sam ga za vikend rastavio
da ga ocistim i vidio sam da je puknula ona staklena eprueta sto stiti lampu od vode.
I sad naravno kad se to osušilo vise neradi ni elektronika za lampu.
 Pa me sad zanima dali se to isplati narucivat popravljat,ili da samo nastavim sa mehanickim filterom,za sad su samo plasticne kuglice unutra i spuzva
 pa ako imate jos neku ideu sta stavit unutra kao filter mediju.
I zanima me dali mogu u filter stavit aktivni ugljen i vapnenacke ciglice,i gdje to mogu nabavit.
« Zadnja izmjena: Studeni 07, 2011, 21:34:55 poslijepodne od sanja i mario »

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Filter pontec
« Odgovori #1 u: Studeni 08, 2011, 13:06:41 poslijepodne »
....e ovako, ta staklena epruveta nije od obicnog stakla, vec je to kvarcno staklo, kako nebi dolazilo do promjena i izoblicenja valnih duljina u UV-C spektru,...
...sama lampa i nije neka qvantna fizika, tu nema neke elektronike, osim ako prigusnica nije ekektronska.
..vjerojatno je pregorila UV_C lampa usljed kratkog spoja u dodiru s vodom. Upravo zbog takvih situacija elektricni uredjaji koji su prikljuceni na el. vani ili su u mogucem doticaju s vodom, moraju biti uzemljeni ii spojeni preko FID sklopke na mrezu. Tako u slucaju kratkog spoja dolazi do iskapcanja struje automatski.....ovo je mali savjet za ubuduce jer znate i sami da se struja i voda bas nevole!
...da se vratim na popravak, znaci ako je napuknuce manje to se da rijesiti kakvim dvokomponentnim ljepilom za staklo, keramiku i sl. koje cete nanjeti po "sprungiranom" dijelu izvana ii ostaviti da se stvrdne. Kvarcnu epruvetu NIKAKO ne strugati ostrim predmetom od eventualnih naslaga kamenca!!
...UV_C zarulja je sigurno pregorila, tak da nju treba kupiti novu, vjerojatno imate zarulju s PL grlom koja u sebi vec ima sterter a ak je prigusnica izgorila kupite novu prema snazi zarulje. Prigusnicu mozete kupiti u bili kojoj trgovini elektro materijalom a ak' ste na Vi s strujom pitajte elektricara kako spojiti zarulju i prigusnicu iako je to vrlo jednostavno. Ako je originalna prigusnica bila zalivena u kuciste samog uredjaja trebat ce vam kakva hermeticki zatvorena kutijica, kako nebi prigusnica bila u doticaju s vlagom.
...ii to bi bilo to, sve skupa novom zaruljom mozda 150 kn.
...mislim da sam negdje na ovim stranicama vec pisao o bio mediju, pa da ne duzim....
...sto se tice UV_C zarulja ja ih narucujem preko ebay-a proljetos su me dvije od 9W s postarinom dosle oko 100 kn ili tak nekaj ii o tom sam tu negdje napisao po koje slovo......
....a da u svezi ugljena vapnenca....ugljen u filter za ribnjak nije potrebno stavljati ukoliko voda nije tretirana nekim ljekovima.....dok vapnenac kao sto znate povecava tvrdocu vode Kh, tak da samo ukoliko se mjerenjem dokaze da tvrdoca nije zadovoljavajuca tretirati vodu.
...po mom misljenju nije potrebno stavljati takav materijal u filter.....

« Zadnja izmjena: Studeni 08, 2011, 13:15:50 poslijepodne od mrljo#2 »