Travanj 26, 2024, 12:59:10 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Priprava vode u biljnom  (Posjeta: 10957 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #25 u: Svibanj 10, 2009, 20:21:38 poslijepodne »
djelomicno je u pravu jel kloramin je spoj amonijaka i klora

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #26 u: Svibanj 10, 2009, 21:12:45 poslijepodne »
da ali to je zanemarivi postotak amonijaka

Offline val82

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 415
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: velika gorica
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #27 u: Svibanj 10, 2009, 22:00:52 poslijepodne »
djelomicno je u pravu jel kloramin je spoj amonijaka i klora
znaci ima amonijaka i prijatelj bi mi po tome mogao biti u pravu  :question: :question: :question:

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #28 u: Svibanj 11, 2009, 06:03:53 prijepodne »
djelomicno je u pravu jel kloramin je spoj amonijaka i klora
znaci ima amonijaka i prijatelj bi mi po tome mogao biti u pravu  :question: :question: :question:
da ali koliko sam ja skužil služi kao sredstvo za vezanje klora da se postepeno otpušta u vodi, ništa alarmantno

Offline val82

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 415
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: velika gorica
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #29 u: Svibanj 11, 2009, 20:49:12 poslijepodne »
djelomicno je u pravu jel kloramin je spoj amonijaka i klora
znaci ima amonijaka i prijatelj bi mi po tome mogao biti u pravu  :question: :question: :question:
da ali koliko sam ja skužil služi kao sredstvo za vezanje klora da se postepeno otpušta u vodi, ništa alarmantno
hvala na objasnjenju  ;) ;) ;)

Offline Shogi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
    • http://www.wodilica.tk
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #30 u: Svibanj 14, 2009, 21:45:20 poslijepodne »
Prisustvovao sam izmjeni vode u akvariju u kojem su bili divlji diskusi iz Amazone. Ništa čudno i spektakularno.
Dok nisam vlasnika pitao gdje drži odstajalu vodu. Na moje iznenađenje vodu smo točili izravno iz slavine i ulijevali u akvarij. Diskusi su živi i zdravi i nisu se bunili zbog zagrebačke vode. To je bilo prije par godina, od tada u sve svoje akvarije stavljam vodu pipovaču by Zagreb i nemam nikakvih problema. Jedino se kod prve postave držim pravila o cikliranju ali samo nekih tjedan dana. Toliko o filozofiji i silnim enciklopedijama o pripremi vode. Nije da ih odbacujem ali u svemu tome imam mnogo pretjerivanja, da bi se prodali preparati i ostala kemija. I ne zaboravite kod nas u hrvatskoj voda se pije iz slavine što je rijetkost u svijetu ako voda nije štetna za nas valjda nije štetna ni za ribe i akvarističko bilje.
 Ovo je samo moje razmišljanje i iskustvo što se drugdje nemora pokazati točnim.
Nevolim, kad mi gaće uðu, gdje već uðu i da vodim brigu tuðu

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #31 u: Svibanj 14, 2009, 21:55:24 poslijepodne »
Prisustvovao sam izmjeni vode u akvariju u kojem su bili divlji diskusi iz Amazone. Ništa čudno i spektakularno.
Dok nisam vlasnika pitao gdje drži odstajalu vodu. Na moje iznenađenje vodu smo točili izravno iz slavine i ulijevali u akvarij. Diskusi su živi i zdravi i nisu se bunili zbog zagrebačke vode. To je bilo prije par godina, od tada u sve svoje akvarije stavljam vodu pipovaču by Zagreb i nemam nikakvih problema. Jedino se kod prve postave držim pravila o cikliranju ali samo nekih tjedan dana. Toliko o filozofiji i silnim enciklopedijama o pripremi vode. Nije da ih odbacujem ali u svemu tome imam mnogo pretjerivanja, da bi se prodali preparati i ostala kemija. I ne zaboravite kod nas u hrvatskoj voda se pije iz slavine što je rijetkost u svijetu ako voda nije štetna za nas valjda nije štetna ni za ribe i akvarističko bilje.
 Ovo je samo moje razmišljanje i iskustvo što se drugdje nemora pokazati točnim.

sve u svemu podržavam tvoj pogled na vodu općenito i njezine izmjene il dodavanje u aq, kao što rekoh kemiju prvenstveno dodajem zbog joda, smanjena stresa i vit b

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #32 u: Svibanj 16, 2009, 15:32:09 poslijepodne »
Prisustvovao sam izmjeni vode u akvariju u kojem su bili divlji diskusi iz Amazone. Ništa čudno i spektakularno.
Dok nisam vlasnika pitao gdje drži odstajalu vodu. Na moje iznenađenje vodu smo točili izravno iz slavine i ulijevali u akvarij. Diskusi su živi i zdravi i nisu se bunili zbog zagrebačke vode. To je bilo prije par godina, od tada u sve svoje akvarije stavljam vodu pipovaču by Zagreb i nemam nikakvih problema. Jedino se kod prve postave držim pravila o cikliranju ali samo nekih tjedan dana. Toliko o filozofiji i silnim enciklopedijama o pripremi vode. Nije da ih odbacujem ali u svemu tome imam mnogo pretjerivanja, da bi se prodali preparati i ostala kemija. I ne zaboravite kod nas u hrvatskoj voda se pije iz slavine što je rijetkost u svijetu ako voda nije štetna za nas valjda nije štetna ni za ribe i akvarističko bilje.
 Ovo je samo moje razmišljanje i iskustvo što se drugdje nemora pokazati točnim.

sve u svemu podržavam tvoj pogled na vodu općenito i njezine izmjene il dodavanje u aq, kao što rekoh kemiju prvenstveno dodajem zbog joda, smanjena stresa i vit b

Cemu JOD...
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #33 u: Svibanj 16, 2009, 15:36:38 poslijepodne »
Prisustvovao sam izmjeni vode u akvariju u kojem su bili divlji diskusi iz Amazone. Ništa čudno i spektakularno.
Dok nisam vlasnika pitao gdje drži odstajalu vodu. Na moje iznenađenje vodu smo točili izravno iz slavine i ulijevali u akvarij. Diskusi su živi i zdravi i nisu se bunili zbog zagrebačke vode. To je bilo prije par godina, od tada u sve svoje akvarije stavljam vodu pipovaču by Zagreb i nemam nikakvih problema. Jedino se kod prve postave držim pravila o cikliranju ali samo nekih tjedan dana. Toliko o filozofiji i silnim enciklopedijama o pripremi vode. Nije da ih odbacujem ali u svemu tome imam mnogo pretjerivanja, da bi se prodali preparati i ostala kemija. I ne zaboravite kod nas u hrvatskoj voda se pije iz slavine što je rijetkost u svijetu ako voda nije štetna za nas valjda nije štetna ni za ribe i akvarističko bilje.
 Ovo je samo moje razmišljanje i iskustvo što se drugdje nemora pokazati točnim.

sve u svemu podržavam tvoj pogled na vodu općenito i njezine izmjene il dodavanje u aq, kao što rekoh kemiju prvenstveno dodajem zbog joda, smanjena stresa i vit b

Cemu JOD...

Jod se svugdje koristi kao dezinficijens pa pretpostavljam zbog toga....

Offline sibor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #34 u: Svibanj 16, 2009, 16:31:14 poslijepodne »
Ma iako sam novi na forumu akvaristikom se bavim petnaest godina, i u tom svojem stažu svaki puta kada bih mijenjao vodu išla bi voda direktno iz pipe ,a imao sam i osjetljivijih riba pa nikad nisam imao problema, a sve gluposti od kemije što manje to bolje.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #35 u: Svibanj 16, 2009, 17:38:05 poslijepodne »
bravo decki, bolje ustedjet 20ak kuna pa razvaljivat pomalo ribama skrge, ipak je recesija a ribu ko sljivi
od kemije ima stvarno svakakvih gluposti al ne treba zato trpat sve u isti kos, ako je dokazano da ti spojevi stete skrgama riba i da su u vecim koncentracijama smrtonosni onda bi trebalo to shvatit ozbiljno i ako stvarno volis svoje ribice pripremit im vodu kako spada.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #36 u: Svibanj 16, 2009, 18:26:26 poslijepodne »
bravo decki, bolje ustedjet 20ak kuna pa razvaljivat pomalo ribama skrge, ipak je recesija a ribu ko sljivi
od kemije ima stvarno svakakvih gluposti al ne treba zato trpat sve u isti kos, ako je dokazano da ti spojevi stete skrgama riba i da su u vecim koncentracijama smrtonosni onda bi trebalo to shvatit ozbiljno i ako stvarno volis svoje ribice pripremit im vodu kako spada.


tako je karlo u potpunosti se slažem s tobom, kao i prije rekoh aquatan prije svega stavljam zboga i ostalih tvari koje su unjemu ikoje štite ribe, a osim ovog što si spomenuo za ribe i jod da u slučaju manjka joda pucaju škrge i koža ispod njih manjak joda izaziva probleme sa štitnjačom i metabolizmom.

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #37 u: Svibanj 16, 2009, 18:51:25 poslijepodne »
bravo decki, bolje ustedjet 20ak kuna pa razvaljivat pomalo ribama skrge, ipak je recesija a ribu ko sljivi
od kemije ima stvarno svakakvih gluposti al ne treba zato trpat sve u isti kos, ako je dokazano da ti spojevi stete skrgama riba i da su u vecim koncentracijama smrtonosni onda bi trebalo to shvatit ozbiljno i ako stvarno volis svoje ribice pripremit im vodu kako spada.


tako je karlo u potpunosti se slažem s tobom, kao i prije rekoh aquatan prije svega stavljam zboga i ostalih tvari koje su unjemu ikoje štite ribe, a osim ovog što si spomenuo za ribe i jod da u slučaju manjka joda pucaju škrge i koža ispod njih manjak joda izaziva probleme sa štitnjačom i metabolizmom.

Svakako sam za pripremu vode,ja koristim FFM i prezadovoljan sam.... Da,prvo mi je palo napamet jod kao dezinficijens,a totalno sam smetnuo s uma da je vezan za štitnjaču  kao i kod ljudi...

Offline Shogi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
    • http://www.wodilica.tk
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #38 u: Svibanj 16, 2009, 21:17:18 poslijepodne »
Dokazano je davno da u špinatu ima najviše željeza od sveg zelenog povrća. Mame su godinama ilzuđivale svoju djecu i šopale ih špinatom. Na toj osnovi nastao je i Popaj. Nedavno se netko zapitao dali je to istina i proveo ponovo analizu špinata i..... . Ma kakvi, netko se zeznuo u jednom malom zarezu, čak je utvrđeno da u špinatu postoje neke supstance koje štete ljudskom organizmu. Toliko o analizama. ( ne tvrdim da su sve analize netočne )
Da se vratim na akvarijusku vodu. Naveo sam da se kod prve pripreme vode pridržavam pravila ( dodajem Aquatan ) ali kasnije kad se voda zaciklira i dodaje u manjim količinama dodajem je izravno iz slavine. Evo i mi smo počeli pisati enciklopediju o pripremi vode baš ljudi znaju zakomplicirati stvari, po onoj narodnoj: "Zašto bi bilo jednostavno, kad može biti komplicirano".

Nevolim, kad mi gaće uðu, gdje već uðu i da vodim brigu tuðu

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #39 u: Svibanj 16, 2009, 22:14:15 poslijepodne »
pa iz te male enciklopedije se može dosta toga naučiti, a cjerujem da svi ovdje na forumu želimo kroz rasprave neš naučiti

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #40 u: Svibanj 17, 2009, 20:31:47 poslijepodne »
A ja sam otvorio temu  :a040: :a040: :pivkan:
Al sviđa mi se rasprava ekipa  :up:

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #41 u: Svibanj 17, 2009, 20:37:52 poslijepodne »
spinat je toksican za ljudski organizam kad se kuha, ne bi se smio konzumirati vise od 1 put tjedno; tako kazu dok je sirov izuzetno zdrav :D

Offline Shogi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
    • http://www.wodilica.tk
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #42 u: Svibanj 18, 2009, 16:35:49 poslijepodne »
Prave analize vode što se tiće akvaristike sigurno nisu rađene u Hrvatskoj, jer sumnjam da bi naši na takve "gluposti" trošili novce. Vani je druga priča voda im nevalja ni za pranje a kamoli za piće i akvarije. Kladim se da nisu analizirali našu hrvatsku vodu.
Nevolim, kad mi gaće uðu, gdje već uðu i da vodim brigu tuðu

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #43 u: Svibanj 19, 2009, 08:09:00 prijepodne »
Postoji podosta analiza pitke vode od bakterioloskih pa do mjerenja dusicnih spojeva, a ova tema se odnosi na spojeve koji se namjerno dodaju u vodu radi dezinfekcije i upravo su ti spojevi opasni za ribe. Nasa voda je odlicna za sada, nadam se da ce tako i ostati uz ova sve veca zagadjenja.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #44 u: Svibanj 19, 2009, 17:46:34 poslijepodne »
vidim da ste se vi tu raspisali.... zanima me dal znate kod RO vode, dal se ta sva kemija izvuće van ili se treba dodatno tretirat sa sredstvima kao i pipovaća?

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #45 u: Lipanj 21, 2009, 22:20:55 poslijepodne »
E sam da nes spomenem,ffm neutralizira i klor i kloramin i medu i zeku?i svasta nesto super kazu.A zasto to nije ok za biljne akvarije?nabavio sam ga lajc pa idem isprobat taman za dvije doze imam.
A drugo!koliko bi otprilike u pipovaci trebalo bit nitrata?i koliko je biljama potrebno? Bas mi je jucer zena uzela neku humana vodu za bebe za sincica..i sad slucajno gledam sastav te vode
kaze nitrat 2mg/l nitrit manje od 0.01mg/l sulfat 1mg/l no nije dalje bitno!dakle iako je to kao posebno pripremljena voza za pice za bebice ipak ima nitrata..onda ocito 2mg nije puno..zato pitam koliko bi bilo u pipovaci i koliko nama treba za biljke?
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline razorblade

  • baniran
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 83
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #46 u: Srpanj 23, 2009, 20:24:06 poslijepodne »
Ja nista od kemije ne dodajem osim profita i DiY co2 preko nutrafinovih ljestvi. Vodu nisam pomijenio niti kapi zadnjih 2 mjeseca i otada sve buja pa ak i neke zahtjevne biljke. A i kad dodajem novu vodu, onda je to voda nasa Zagrebacka pipovaca (nije s Vrbana he he he) i nkad  nije bilo nikakvih problemcica.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Priprava vode u biljnom
« Odgovori #47 u: Srpanj 23, 2009, 21:05:34 poslijepodne »
Ja nista od kemije ne dodajem osim profita i DiY co2 preko nutrafinovih ljestvi. Vodu nisam pomijenio niti kapi zadnjih 2 mjeseca i otada sve buja pa ak i neke zahtjevne biljke. A i kad dodajem novu vodu, onda je to voda nasa Zagrebacka pipovaca (nije s Vrbana he he he) i nkad  nije bilo nikakvih problemcica.

pa zato ti je i ok kad ne dodaješ išta, bilje troši nitrate od nusprodukata riba i svi sretni i zadovoljni uz dovoljnu količinu co2, sad da bi počeo dodavat  makroelemente, vidio bi ti kaj bi se desilo s ne mjenjanjem vode