Travanj 29, 2024, 12:10:33 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Iguana?  (Posjeta: 13891 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Suzi

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Iguana?
« u: Veljača 12, 2005, 11:05:00 prijepodne »
Nova sam u svemu ovom, a zanima me što mi sve treba za iguanu? Koliko bi trebao biti velik terarij, koja oprema mi treba i sve ostale informacije koje mi možete ponuditi. Hvala!
 

Offline Max....sz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2222
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Ex. Roštiljator
    • Max Juhasz - Photography
Iguana?
« Odgovori #1 u: Veljača 12, 2005, 11:32:00 prijepodne »
Uh, ja osobno nemam iskustva sa gmazovima, no vjerujem da ae se netko javiti .
Ženski pokret je prava stvar, naročito ako je ritmičan.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Iguana?
« Odgovori #2 u: Veljača 12, 2005, 19:06:00 poslijepodne »
Suzi ovako i ukratko....klikni na LINK i eitaj....ne da mi se pisati jer ima puno, to je ujedno i najbolji web na našem jeziku koji ima tematiku o gmazovima...a ujedno je i Icek sa našeg foruma i autor tih stranica....ako tamo ne na?eš sve što ti treba, pitaj.... nadam se da sam ti pomogao...  sretno sa novim ljubimcem.. Edited by: Saša
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Suzi

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Iguana?
« Odgovori #3 u: Veljača 12, 2005, 19:32:00 poslijepodne »
Daj molim te reci mi postoji li koji gušter biljojed, a da nije iguana (malo mi je za pocetak prevelika)
 

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Iguana?
« Odgovori #4 u: Veljača 12, 2005, 21:13:00 poslijepodne »
Pa ko9liko ja znam i ne.....i iguana u prirodi jede meso.....a zašto baš gueter vegan? Neko naeelo...? Ali ono za poeetak, moja preporuka je Leopard Gekon
(Eublepharis Macularis). Mali su,a nisu pretjerano agresivni, a gušteri su! Jedino kaj jedu meso. No prieekaj da ti se Icek javi. On je ipak u gušterima expert.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Iguana?
« Odgovori #5 u: Veljača 12, 2005, 22:17:00 poslijepodne »


pozdrav
vjerujem da si vea proeitala nešto o gušterima naravno postoje gušteri koji su "vegani" slieno kao iguana npr. Chuckwallas (sauromalus obesus) to su jedine dvije "komercijalne" vrste gušter za koje ja znam da su eisti biljojedi.





a inaae moram te upozoriti da prehrana Iguana na mojem site-u nije dobro napisana odnosno, to je "prastari" menu koji sam prepisao iz jedne dosta stare knjige. iguane su eisti biljojedi i nije im potrebna hrana animalnog podrijetla
((u ostalom uopce nemaju enzime za razgradnju takve hrane)) naravno može jesti ali im to dugoroeno šteti.


postoje vrste tipa Uromastyx koji jedu hranu i životinjskog i biljnog podrijetla..

pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Iguana?
« Odgovori #6 u: Veljača 12, 2005, 22:27:00 poslijepodne »


opcenito mi se Iguane jako svi?aju ali svi koji je mislie nabaviti moraju znati da ona naraste do dva metra to je ogromna ali ak' imas mijesta u stanu OK..
najvise od svih gustera mi je žao iguana jel' obicno ih ljudi kupe dok' su male i "slatke" a kad narastu u predivne velike zmajeve onda ih se pokušaju riješiti na sve naeine zato jako oprezno s kupovinom iguana.
prodaju se za bagatelu a nitko ne gleda dugoroeno jel' za par godina kad postigne punu velieinu dosta je "nezgodno" s njome manipulirati a i tu je citav niz problema od ljetnog godišnjeg odmora do velieine terarija koji zahtjeva ...
recimo ove chuckwalle su puno manje oko 40-50max i one zahtjevaju puno prostora ali Iguana je nešto extra po pitanju terarija.


uzmi si deku i zarolaj je i kad je primiš u ruke to je onoliko koliko ti Iguana naraste stvarno su ogromne...


pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Iguana?
« Odgovori #7 u: Veljača 12, 2005, 22:34:00 poslijepodne »


zaboravih


apsolutno se slažem sa Sašom leopard gekon je najbolji izbor za poeetnika a i žive po 20-ak godina
tako da se možemo uvijeriti koliko si predana svojem ljubimcu...šalim se
postoji neki kak' bi to nazvao LEVEL znanja koji moraš imati da bi se mogla pravilno brinuti za nekog ljubimca..naravno nitko ne zna sve ali apsolutnom poeetniku po mojem mišljenju leopard gekon je lakši za održavanje od ne znam "hreka" ((ma da nije neka usporedba)) za sve ostala vrste trebaš stvarno sjest i "zagrijati stolicu"
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Suzi

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Iguana?
« Odgovori #8 u: Veljača 13, 2005, 13:32:00 poslijepodne »


prvo hvala na informacijama, divni ste


Ma nisu nikakva naeela šta se tiee biljojeda, nego s obzirom da sam ja u Splitu eini mi se da bi mi mesojedi zadavali masu problema šta se tiee prehrane!


U biti zanima me je li stvarno toliki problem ko šta se meni eini hranit mesojede?!
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Iguana?
« Odgovori #9 u: Veljača 13, 2005, 14:29:00 poslijepodne »


to je najveai problem !!!
jel' velika veaina "komercijalnih" (onih koji se mogu kupiti u pet-shopovima) guštera jede živu hranu cvreke, crve, skakavce i ostale kukce...
nabaviti tu hranu zimi pravo je umjeae, a za uzgoj vlastite hrane treba vam prostor i nekoliko puta veai nego onaj u kojem držite guštera...
koji isto tako mora biti grijan na nekih 28C pa da uzdržavaš jednog srednje velikog guštera moraš imati barem volumno tri puta više prostora s box-ovima gdi' im uzgajaš hranu...cvreke i crve ((što je neki nazovimo minimalni optimum (mislim dvije vrste hrane) za preživljavanje guštera))
prema tome ako se u mijestu u kojem živite ne nalazi neki duean u kojem "eak i povremeno" možete nabaviti takvu hranu za guštera možda bolje ne uzimati ga...
tu je i eitav niz problema s znanjem uzgajanja takve hrane...tako da što se tiae biljojeda sigurno su i puno "jeftiniji" i jednostavniji za održavanje a i buduai da si iz ST eak' ae im i klima odgovarati...ali velim uzmi u obzir velieinu.


pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Suzi

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Iguana?
« Odgovori #10 u: Veljača 13, 2005, 14:43:00 poslijepodne »


koliki mi treba terari za iguanu, i je li debljina stakla od 6 mm dovoljna?


 

Offline Marin99

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 260
Iguana?
« Odgovori #11 u: Veljača 13, 2005, 16:16:00 poslijepodne »
znaci ne postoji nikakav biljojed osim iguane?
Nek mi neko VRATI "Ed Chigliak"

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Iguana?
« Odgovori #12 u: Veljača 13, 2005, 16:22:00 poslijepodne »
Pa ono nešto preko dvije dužine iguane u dužinu i oko tri u visinu.....(no ovu visinu terarija rijetko tko joj može priuštiti) ..mislim da bi to bila neka optmalna veliaina terarija, a da se životinja ne muai! Ovako za nju se odvoji jedan kut sobe 2mx4m i do plafona.....Icek kaj ti misliš bi bilo dosta?
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Dilurekba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 518
  • Lokacija: Zagreb
Iguana?
« Odgovori #13 u: Veljača 13, 2005, 18:30:00 poslijepodne »
2*2*1m bi bilo dosta

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Iguana?
« Odgovori #14 u: Veljača 13, 2005, 20:02:00 poslijepodne »
hesus.. osobno bi bio i ja zadovoljan s takvim prostorom



kad sam vidio kak' neki pojedinci drže iguane (da ne spominjem kafiae) ona koja dobije takav terarij pogodila je jack-pot....

ali stvarno to je samo minimum od onoga što bi stvarno trebala imati...

e da ne zaboravim Iguane spadaju u aborealane vrste guštera što znaai
da je "orjentacija" terarija vertikalna pa bi terarij trebao biti viši
nego je širi ali mislim da ovih 2x2x1 nije loše ali mislim 2x1x2
((govorim dxšxv)) je bolje rješenje.


Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Marin99

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 260
Iguana?
« Odgovori #15 u: Veljača 13, 2005, 20:14:00 poslijepodne »
Nece bit dovoljno staklo od 6 mm?!
Nek mi neko VRATI "Ed Chigliak"

Offline Dilurekba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 518
  • Lokacija: Zagreb
Iguana?
« Odgovori #16 u: Veljača 13, 2005, 20:44:00 poslijepodne »
nebi uzimao ista ispod 8mm ali ima jedan "IKEA" terarij koji se ne cini los za iguanu a dosta je povoljniji.



Evo slike toga terarija (preuzeto s akvaristika.org)





Offline Suzi

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Iguana?
« Odgovori #17 u: Veljača 13, 2005, 21:49:00 poslijepodne »


Kako zaštiti drvo, s obzirom da iguani treba masu vlage?
 

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
Iguana?
« Odgovori #18 u: Veljača 13, 2005, 22:41:00 poslijepodne »
evo tek se sad ukljucujem,od biljojeda imas jos i corucia zebrata,to je manji guster,samo sta je,ja mislim aktivan nocu i bas nije lak za pripitomit,ali je barem manji od iguane ,usput heben je ovaj terarij samo neznam dal mi se to cini ili je ovo drvo po kojem se penje lakirano?i da postoji velika sansa da sam latinski naziv krivo napisao,al u globalu je tocan.okvir mi se cini kao da moze bez beda izdrzat veci postotak vlage
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline Suzi

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Iguana?
« Odgovori #19 u: Veljača 15, 2005, 19:56:00 poslijepodne »
Koliko treba iguani da naraste? Zanima me jer sam student, što znaci da cu mijenjat stan u roku dvi godine ili ranije. Mogu li za te dvi godine napravit terarij za iguanu velieine 1 m*1 m*1 m? Poslje ce dobit naravno veci smjestaj.
 

Offline Marko69

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 940
Iguana?
« Odgovori #20 u: Veljača 15, 2005, 21:32:00 poslijepodne »





Vidim da se pare planiraju "pametno" uložit.
Split/Hrvatska

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
Iguana?
« Odgovori #21 u: Veljača 16, 2005, 15:17:00 poslijepodne »
u godinu i jos nesto sica ti bez beda moze narasti do metra,dakle to ti nije zivotinja koja se lako drzi i odrzava,ako ti mislis da ces moc bez beda svaki put kad se selis je povest sa sobom i kad ces ic doma da ces je moc povest sa sobom ili ces imat nekog da ti je pricuva preko ljeta uzmi je.samo daj istrazi na netu i okolo sta ti sve treba za nju i stavi to na papir pa si izracunaj malo.pogledaj i sta se dogada ako dobis muzjaka koji ce ti se tjerat doslovno svako malo i njihovu agresivnu stranu.ne odgovaram te nego ti samo govorim da razmislis malo.
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline dj satirko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 45
Iguana?
« Odgovori #22 u: Svibanj 16, 2005, 21:21:00 poslijepodne »
ej,i ja sam novi!jel ima iguana za kupit u rijeci?
Dj-ing-professional training for my future!

Offline amauro13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 476
  • Lokacija: Dubrovnik
  • I lost myself.
Iguana?
« Odgovori #23 u: Svibanj 18, 2005, 19:59:00 poslijepodne »
Uromastyx je vegetarijanac manji alo i malo tvrdoglaviji (nije da je iguna nesto bolja ali...) bradate agame su ti zakon fino i pametno i malo. Anapsid.org ti ima sve zivo.
Dubrovnik / Hrvacka
His melancholy comes from his lonelines and isolation.
He wants to do something more than scare people with his blood-curdling scream.

Offline q_slayer_007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
Iguana?
« Odgovori #24 u: Lipanj 18, 2005, 14:57:00 poslijepodne »


Evo ba sam se registrirao na forum, jer sam kupio iguanu (zelenu). Stavio sam joj treset i brdo finog žutog pijeska na jednu stranu, tamo gdje ću uperiti infrared žarulju (koja je poprilično skupa- 70 kn). Za jest sam joj stavio salate, ribane mrkve i kuhanih, zgnječenih krumpira. Ima i mali bazenčić, a uskoro ću joj napraviti platforme od granja i trstike. Dali je to ok za početak ili treba još nešto? Ima 15-ak cm sa repom a terarij je 1.2 x 0.50 x visina 1. Kako da otkrjem kojeg je spola?
 

Offline q_slayer_007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
Iguana?
« Odgovori #25 u: Lipanj 18, 2005, 14:58:00 poslijepodne »
Iguanu u rijeci možeš kupiti u pet shopu iza konta, mislim da se zove akvarijum. 400 kn.
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Iguana?
« Odgovori #26 u: Lipanj 18, 2005, 18:34:00 poslijepodne »


nadam se da si obavio zadaću .....po postu očito nisi.
((sad ne znam dal' ti zavidim ili ti ne bi bio u koži))
sretno s gmazom koji naraste oko dva metra....

pa idemo po redu...
Iguane su ISKLJUČIVO biljojedi i nemoj joj davati nikakve hrane životinjskog podrijetla (u to spadaju i jaja i mlječni proizvodi))
drugo krumpir nije dobar pa ga izbjegavaj..
salata nije najbolje rješenje...(mnogo zdravije i jeftinje je nabrati na "čistoj" livadi radič.(to je list od maslačka)
mrkva fino narezana je ok ali....pitanje je dal' će ti to jesti
jabuke su ok u malim količinama i banane....
paradajz je odličan...
vitamini s fosforom i kalcijem obavezno nabavi i to je to....
preporućio bi neku knjigu s neta..ne znam dal u RI ima kakva knjižnica pandam Algoritmu u Zg.


to bi bilo nužno za početak...

što se tiće spola nitko ti nemože u ovm trenutku sa sigurnošću reći kojeg je spola pa se ni ne trudi...(a i mislim da je u ovom trenutku to naj..zadnja stvar koju moraš znati)
za jedno 6mjeseci - godinu moći češ i sam s velikom sigurnošću utvrditi spol uglavnom po glavi...
((osječam da je ženka...šailm se a kaj misliš dal' bi se isplatilo pogađat spol guštera na daljinu i od toga živjeti jel' to je uvijek prvo pitanje))


pozdrav icek



PS
ako si čitao moj web nemoj uzimati prehranu s njega jel' je krivo napisana u zadnjih par godina smo dobili nova saznanja koja su uvelike poboljšala život iguana....Edited by: icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline q_slayer_007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
Iguana?
« Odgovori #27 u: Lipanj 18, 2005, 18:42:00 poslijepodne »
Dal je terarij dobro uređen, makar podloga?
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Iguana?
« Odgovori #28 u: Lipanj 18, 2005, 18:59:00 poslijepodne »


to je dobro pitanje...
iguana je biljojed da je mesojed rekao bi da makneš sav treset i ostaviš samo zeleni tepison na podu ((iz razloga što postoji mnogo primjera iz osobne prakse da dok' love hranu gušteri pojedu nešto podloge obično reptil bark (kore bora)..
od toga dobe opstrukciju crijeva i umru...ali...taj treset brzo upija neželjene mirise izmet i neutralizira ((to ima veze s kiselošću treseta da te sad ne zamaram)) nije da gušteri smrde ali ono...brže se osuši.

terarij ti sad vjerujem, izgleda ogromno... ali to nije ni pola koliko bi trebala imati kad je odrasla....
s toga počni tražiti alternativu....visoke grane i debele su OK po njima se penje ali pazi dok' je mala da ne "zvekne" s neke visine na keramičku zdijelu i ne razbije glavu pa onda ovaj pjesak mi se ne sviđa ((osim ako nije onaj malo krupniji)) jel' ak' je riječni sitni onda ga rađe makni jel' može upasti u oći ili nos pa je to iritira pa se čoha i ugnoji i njesra nastane iz toga...

posuda s vodom je plitka toliko da gušter stane u nju nemoj pretjerivati dok' je mala jel' se može desiti da se utopi ak' staviš neki lavor pa nemože izaći i to se događa...


pozdrav icek






Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline q_slayer_007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
Iguana?
« Odgovori #29 u: Lipanj 18, 2005, 21:15:00 poslijepodne »
Hvala na savjetima. Pijesak je neki vrlo fin, mekan, kupljan u pet shopu. Ovo je privremeni terarij, u tom kutu sobe ćemo napraviti terarij visok barem 3 metra i puno širi od ovog. Moramo ga najprije projektirati. :). Zanima me nešto oko rasvjete... na internetu sam našao dosta članaka i piše da treba staviti običnu žarulju za po danu/heat lamp te UV fluorescentno a zanoć plavo, crno ili crveno te UV. E pa sad me zanima što je heat lamp (znam direktan prijevod, nezanm kako to izgleda :) ), što je fluorescentno svjetlo i kako da mu preko dana spustim temperaturu, jer sad mu je 30 C.
 

Offline q_slayer_007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
Iguana?
« Odgovori #30 u: Lipanj 18, 2005, 21:18:00 poslijepodne »


Da li mogu sad dok je mali odrediti spol ili još ne?
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Iguana?
« Odgovori #31 u: Lipanj 19, 2005, 10:54:00 prijepodne »


ovo s spolom sam ti napisao u pretprošlom postu...
pozdravljam odluku da napraviš veliki terarij...
rasvijeta je bitan faktor ali ...po redu.


florescentna žarulja je neonka ((one imaju taj florescentni sloj s kojim je premazana unutarnja stijenka žarulje jel' pl. plin Xn daje samo UV spektar, pa taj florescentni sloj prihvaća i emitira bijelo svijetlo na iritirajučih 100 Hz. pa se nekad stavljaju i plastične kutije da se doskoći tom iririrajućem trepatanju no da UV-žarulja takva neonka bude korisna mora biti unutar terarija i bez ikakve zaštite (makni plastiku ) ima relativno slab domat oko 100 cm a onda rapidno pada tako da će gušter teško sintetizirati vitamin D3 koji je neophodan za presvlačenje i vezanje kalcija u tijelu te metabaličke promjene rasti ...i da ne nabarajam.
inace sam skroz protiv natezanja guštera po rukama..ali fino uzmeš iguanu i na balkon ili na prozor kad je sunce i 20 min je dnevno dovoljno da pravilan rasti i sintetizaciju vitamina...
a u ostalom imaš u apoteci kupiti plivit D3 za dijecu pa daj i to..
no i ja sunčam guštere na prozru i super im je.....

ovo što si napisao "plavo crveno i crno svijetlo" mi je zakon ....
a pogotovo ovo crno???
daj meni nabavi žarulju koja svijetli crno i pali mrak
evo da objasnim razliku
crno svijetlo je tzv. moon light to je isto kao i infra red dio spektra velikih valnih duljina koji imaju svojstvo da jako griju ali im domet nije dugačak (ne prodiru duboko) (primjer su one grijalice koje su se nekad koristile u kupaonama koje iza imaju onaj rosfraj koji reflektira svijetlost, znaš one žice "grijači" koji se užare...tosu zapravo IC zrake...
crvene žarulje odn' night glo su isto IC

UV žarulje ((one su obično neonke odn' florescentne žarulje, recimo one od kojih ti u disko klubovima svijetle zubi i bijela majca)) koje emitiraju UV svijetlo nekoliko puta slabije od sunca i moraju biti ne zaštićene (pod time mislim na snop svijetla koji ide od njih prema gušterima..inace nemoj se zezati s strujom jel' ak' je ne složiš dobro i ideš špricat guštera može te struja opalit...mene je zveknulo barem 8 puta do sad i to svaki put gadno
(doma me zovu Tesla- ne moram ti više ništa pričat)


idem na kavu..ajde cujemo se...

pozdrav icek

((stari kak' ćeš platiti cugu kad dođeš u Zg.))
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline q_slayer_007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
Iguana?
« Odgovori #32 u: Lipanj 19, 2005, 11:39:00 prijepodne »


Nema beda za cugu. Ma ja samo želim da iguanici bude sve ok. Neznam kako nisam vidio ono za spol u prvom postu... al dobro. Znači, preko dana nek ima neonsko, a preko noći joj stavim taj heat glo (crveni) da svijetli na jednom mjestu. Jedino što je problem je to da se onda terarij jaaako zagrijava. A sad je baš nebi nosio na prozor jer nije baš mirna, a i još se nije prilagodila - još ne jede i uglavnom nepomično stoji 2h, a onda pomakne glavu ili se zarotira pa ponovo nepomično....
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Iguana?
« Odgovori #33 u: Lipanj 19, 2005, 13:36:00 poslijepodne »


a kaj bi ja trebao reći; mama uđe u sobu i vidi me kak' zurim u terarij uđe za dva sata i kaže ti nisi normalan pa za iduća da sata ti stvarno nisi normalan i nakon šest sati ti si jeb' lud...a ja kažem samo hvala mama.

to ti je tak' gledaš i uživaš u tom opuštenom položaju ((jedino iskustvo kaže da ti nakon nekoliko sati nepomičnog gledanja noge utrnu do bola, a ne smiješ se pomaknut da im ne privučeš pažnju...a kad imaš sedam terarija to je naporno))

čudnoda još ne jede trebala bi nakon drugog dana jesti (obićno prvo ne jedu zbog stresa) možda hrana nije kak' se do sada naućila...
preporuka je podigni temp u terariju ((ne sad da je u cijelom terariju 40)) da varira od 30-35 to im potakne metabolizam (gmazovi su hladnokrvne životinje pa ak' imaš klimu u stanu (bolje je prodaj) nije dobro...
metabolizam aktivira sve sokove za probavu temp. krvi je dovoljno velika da može prenjeti više kisika do glave i mišiće pa se brze kreće i hoće pobjeć...(dok' je hladno obićno je možeš bez otpora primiti u ruke.))..

prozor je zakon uzmi neku gajbu od papagaja (pazi samo da su rešetke dovoljno blizu i samo na otvoreni prozor na par minuta i kad osjeti sunce i kad se metabolizam digne imat ćeš skroz divljeg guštera koji jede ko' mutav (fakat čudno da ne jede)
kaj nije ljepa onak zelena i stav...
joj kak' su mi gušteri zakon ...
ajde moram ići svojim dati vode i hrane pa se cujemo navecer...

pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline q_slayer_007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
Iguana?
« Odgovori #34 u: Lipanj 19, 2005, 13:56:00 poslijepodne »


Da imao si pravo. kad se digla temp počeo je jesti, pojeo je pomidore i malo banane. Gledao sam ga sat vremene i uopće nije dosadno... onako lijepi zeleni stoji na bambusu i gleda me. Sad je malo počeo trčat, čudno se kreće, kao da trza. Ful je zakon inače, a moram mu taj terarij napraviti veliki da se može penjat po granama. I rep im je lijep, onako zelen sa crnim prugama. Koliko puta dnevno jede? Ono kad hoćeili jednom, dvaput dnevno? još ga neću stavljat na prozor jer me se boji, neka se još privikne, dosta mu je stresa za sad.





pozdrav Lovro
 

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
Iguana?
« Odgovori #35 u: Lipanj 19, 2005, 14:08:00 poslijepodne »
pozdrav
icek ti je sve rekao sta trebas znat..samo ako  nije bed da ti predlozim prehranu ...koliko sam shvatio ti si iz rijeke...moj prijedlog za njen tanjur ti je radic,kao sto je icek rekao,s tim da im mozes malo natrgat latica od cvijeta isto(maslacka),pogotovo ako ne jedu bas najbolje(zuto i narancasto ih privlaci,jelo tj. )....tikvice naribane,krastavce isto...od zelenja jos rastiku,na sitno narezano(ali s rastikom malo manje,2-3 put tjedno)...radic uvijek....i ako znas sto je alfalfa iliti lucerna....to isto i cvijet i listovi(samo pazi da je ne zamjenis sa obicnom djetelinom...a stavi joj tanjur da uvijek ima jelo unutra...spricaj hranu zbog dodatka vode i to je to...i da,da dodam...bolje makni pijesak jer postoji sansa da ga pojeda slucajno dok paluca s jezikom okolo...
Edited by: kalel
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Iguana?
« Odgovori #36 u: Lipanj 19, 2005, 14:16:00 poslijepodne »


zaboravio sam ti napisati da je jako bitna razlika u temp. između noći i dana i to bi trebalo biti oko 10 stupnjeva razlike...

što se tiće prehrane dok' je mala jede češće (zbog aktivnosti jel' brzo troši energiju kad raste) kasnije će uglavnom jednom do dvaput dnevno jesti ((to ti se jako razlikuje od biljojeda i mesojeda kod gmazova))

pozdrav icek

((šteta što živim u malom stanu, da je veći imao bi i iguanu i još hrpicu toga)
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline q_slayer_007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
Iguana?
« Odgovori #37 u: Lipanj 19, 2005, 15:49:00 poslijepodne »


Da, iz Rijeke sam. Razlika u temperaturi? Koliko da joj onda stavim preko dana, a preko noći joj može biti onoliko koliko je u sobi, nemogu joj klimu ugraditi. Preko dana da grijem sa infracrvenim onda na 34-35 a preko noći će se onda ohladiti na 25-26.Zašto je bitna tako velika razlika, pretpostavljam da je za spavanje.


PS: mislim da imam dovoljno velik stan - malo više od 100 m2.


Pozdrav
 

Offline q_slayer_007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
Iguana?
« Odgovori #38 u: Lipanj 19, 2005, 15:52:00 poslijepodne »
Na netu sam našao podatak da joj preko dana treba biti od 28 - 31, a preko noći oko 15. Sad joj varira između 28 i 30, a preko noći oko 22. Valjda je to ok.
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Iguana?
« Odgovori #39 u: Lipanj 19, 2005, 19:36:00 poslijepodne »


razlika u temperaturi je potrebna za tzv proces smirivanja i vrijeme kad se organizam odmara ....on je potrban jel' životinje koje su aktivne po višim temperaturama dobiju vrijeme za odmor...npr
kad bi držao stalno temp visoku one bi stalno bile u pogonu više bi se sijeli organizam naprezao od dužeg rana (ne bi spavale ni po noći) pa do bržeg otkucaja srca i cijelog organizma koji ne bi ima vremena za odmor kak' bi se osječao da ti dan traje 24 sata krepo bi od umora ...to je shema gmazovi i temperatura....kuzis..


pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline q_slayer_007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
Iguana?
« Odgovori #40 u: Lipanj 19, 2005, 22:07:00 poslijepodne »


Evo me opet,


Sad predvečer se potpuno "opustio", valjda je snimio rupu na vrhu terarija, pa stalno pokušava skočiti do nje, popeo se na IC lampu, pokušava skočiti na žice.... ujutro nije 2 koraka napravio a sad ko da je lud. Počeo je i jest, tikvica mu je izgleda najomiljenija. Do sad sam uglavnom imao glodavce (i sad ih imam) ali oni kad im središ "stanište" ne žele van iz njega, pogotovo zamorci i sibirski hrčci, a ova iguanica 'ko skače ko velociraptor. Hvala na savjetima...
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Iguana?
« Odgovori #41 u: Lipanj 20, 2005, 19:36:00 poslijepodne »


nema boljeg čišćeg i "zdravijeg" ljubimca od guštera tvrdim ..
a što se tiće fizičkih kontakata i natezanja po rukama to će mo morati savladat..


pa nek' ti sad kaže da držiš guštera iz "prestiža" i da lječiš komplekse na jadnim životinjama...
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline amauro13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 476
  • Lokacija: Dubrovnik
  • I lost myself.
Iguana?
« Odgovori #42 u: Lipanj 21, 2005, 19:49:00 poslijepodne »
Tikvica nije dobra ona je ko salata hranjiva vrijednost 0 ljudi moji www.anapsid.org molim vas nemojte zlostavljat zivotinje ovaj web-site je zakon ima sve od latinskih imena, bolesti, omjera fosfora i kalcija u hrani, velicine kaveza,i sve je provjerena informacija utemeljenja na znanstvenim istrazivanjima. MOLIM VAS jer sam neki dan isao glumiti veterinara, zenska me nazvala i opisala simtome gangrene repa (tail roth) a ja sam tamo uz to otkrio jos sve i svasta, jadnim zivotinjama nema spasa najlakse bi im bilo slomiti vrat. Stvarno steta tako divnih zivotinja, moj Xylon ce napuniti 3 godine u kolovozu ima 120 cm i redovno ide sa mnom na kavu. Bez uzice, dogodi se da imamo nesuglasica ali to prebrodimo. Nije se jednostavno brinuti za nesto takvo i toliko, iguana ne zna cviliti kad je gladna ili kad je boli stomak. Oni imaju spor metabolizam i traje da se pokaze bolest i slicno, trebate joj posvetiti i vremena i paznje, a posebno kavezu nije da su igune najbistriji stvorovi, pa i mi radimo gluposti.
Dubrovnik / Hrvacka
His melancholy comes from his lonelines and isolation.
He wants to do something more than scare people with his blood-curdling scream.

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
Iguana?
« Odgovori #43 u: Lipanj 22, 2005, 11:41:00 prijepodne »
ovo zlostavljat zivotinje... ...nego nitko nije napisao tocnu hranjivu vrijednost tikvice...ja sam napisao sto moze jest...dakle da se makne od banane i takovih stvarcica....a krastavac nisi spomenuo...on isto nema neku hranjivu vrijednost...ali zato ja nikad ne dajem tikvicu ili krastavac samog....zato je glavni dio obroka radic,lucerna....2 puta na tjedan rastika(sad nije jer ih trenutno nema,znam da ima savrsen omjer,isto kao sto se mora pazit na kolicinu rastike u njezinom obroku)...endivija je jedina od salata koju dajem(a nju pokusavam sto manje...hibiscus samo i imam u kuci tako da oni mogu dobit cvijet,tu i tamo list...na endiviju i rastiku sam primoran samo preko zime....sto se tice tikvice i krastavca...ja njima to dajem...naribam malo da im promjenim malo okus svaki dan...ne znam,zao mi je da im barem malo ne "zasolim" sa krastavcem ili tikvicom....da ja znam da oni mogu,u skoro savrsenim uvjetima,iskoristit maxsimalno 70% hrane...zato im i samo malo naribam tikvice i krastavca...sorry,ali nemoj molim te koristit mnozinu....a pogotovo u kontekstu "zlostavlja zivotinju" ili tome slicno...hvala
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Iguana?
« Odgovori #44 u: Lipanj 22, 2005, 12:43:00 poslijepodne »
Možete nastaviti prepirku, ali malo stišajte ton.....
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Iguana?
« Odgovori #45 u: Lipanj 22, 2005, 23:10:00 poslijepodne »
koje gađanje tikvicama i salatom....
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Iguana?
« Odgovori #46 u: Lipanj 23, 2005, 09:11:00 prijepodne »
Mrkvom
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
Iguana?
« Odgovori #47 u: Lipanj 23, 2005, 10:45:00 prijepodne »
  ma sorry ako je ispalo krivo samo sam se poceo objasnjavat...ispricavam se ako je ovo netko krivo shvatio...nije bio napad...
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline amauro13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 476
  • Lokacija: Dubrovnik
  • I lost myself.
Iguana?
« Odgovori #48 u: Lipanj 25, 2005, 18:07:00 poslijepodne »
Kalel, ja nisam pisao tocno tebi,plural je koristen u slucaju da netko prije kupovine pogleda ovaj forum, jer iguana nije guster kojeg je lako drzati. Ja stvarno full pazim sto mu dajem i pazim da je sve u optimalnim granicama. Ja sam imao pun vrt te vrste tikvicakoje su im dobre i onda sam sve zafrizao i otopim mukad mi ponestane inspiracije za meni, i nabavio sam alfa alfa pelete pa mu i to dajem. A vecinu iguana sto sam vidio u Hrvatskoj su bile bolesne, manje ili slabije minimalno su imali Metabolic Bone Disease, ili ...Ja vjerujem da tvoja puca od zdravlja.Edited by: amauro13
Dubrovnik / Hrvacka
His melancholy comes from his lonelines and isolation.
He wants to do something more than scare people with his blood-curdling scream.