Travanj 25, 2024, 10:39:27 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: 700l mora u dnevnom :)  (Posjeta: 215598 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Mostar-Metković-Čapljina
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #550 u: Siječanj 16, 2014, 00:55:17 prijepodne »
Ja se samo pitam brajo ideš li ti na posao.Ja već 3.jutro prespem jer ostanem do nekih doba čitati tvoju temu.Svaka čast.....U jednom trenu si spomenuo da si radio brod i kontam ja....ako sad pokaže brod to će me dokusurit. :klap: :klap: :klap:
PORUŠITI TREBA MEĐE DA SE LJUDI MRZE RIJEĐE!!!

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #551 u: Siječanj 16, 2014, 06:16:06 prijepodne »
Zanimljiva tema.
Uzeo ga je od mene prije više od pola godine, možda i godinu dana.
Meni je u frag tanku rast bio ovakav, tamo uvjete što se rasvjete što vode tiče ne bih nazvao idealnim.
S druge strane iz glavnog tanka (na kojeg više pazim) sam prije godinu i pol dana izvadio matičnu koloniju tog istog koralja u promjeru oko 25cm isprepletenog rasta.
Zaključujem da forma rasta ovisi i o uvjetima u akvariju.

Interesantno! A od kud je tvoj izvor tog Hystrixa? Lela ili netko drugi?

Lp,

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #552 u: Siječanj 16, 2014, 08:29:21 prijepodne »
Više se ne sjećam jer je prošlo više od 3-4 godine ali od Lele ga sigurno nisam uzeo ja a dali je prijašnji vlasnik neznam.
« Zadnja izmjena: Siječanj 16, 2014, 08:34:04 prijepodne od Renta »

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #553 u: Siječanj 16, 2014, 08:40:20 prijepodne »
Više se ne sjećam jer je prošlo više od 3-4 godine ali od Lele ga sigurno nisam uzeo ja a dali je prijašnji vlasnik neznam.

Ahhh šteta... ma i bojom se dosta razlikuje od onog što sam ja znao vidjeti, ne bih rekao da je do osvjetljenja!

tnx na infu. :up:

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #554 u: Siječanj 16, 2014, 11:52:44 prijepodne »
@Goran: Mozes odahnuti, brod se jos uvijek radi, proslu godinu smo napravili jedno 80% posla (velika generalka), ove godine jos prominit prozore i unutra kusine nove napravit i jos nesto sitnica i to je to. Nista posebno, nista fancy :)

@Stina: Ajd daj ti pukni svoju sliku histrixa, sad mene zanima kako to tvoj izgleda kada je toliko razlicit od ovog moga.

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #555 u: Siječanj 16, 2014, 15:09:37 poslijepodne »
@Goran: Mozes odahnuti, brod se jos uvijek radi, proslu godinu smo napravili jedno 80% posla (velika generalka), ove godine jos prominit prozore i unutra kusine nove napravit i jos nesto sitnica i to je to. Nista posebno, nista fancy :)

@Stina: Ajd daj ti pukni svoju sliku histrixa, sad mene zanima kako to tvoj izgleda kada je toliko razlicit od ovog moga.

Vipko nemam već dugo hystrix u tanku... privatni komp mi je u kvaru pa nemam ni pristup starim fotkama.

Kakve su ti trenutno dnevne/tjedne aktivnosti oko tanka? Dodaci osim osnovne filtracije?

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #556 u: Siječanj 16, 2014, 15:56:42 poslijepodne »
Od dodataka koristim FM Balling Light by the book, dakle Ca, Mg, Alk sa svojim trace elementima. Prije mjesec-mjesecipo sam poceo s FM Color elementima (sva 3) i FM Reef Vitality, a skok u rastu se moze vidjeti na onom linku za usporedbu zadnja 2 datuma (http://app.netekipa.com/napredak/). Znaci predzadnja je prije upotrebe color elemenata i reef vitalityja, i zadnja je nakon mjesec i tjedan-dva koristenja. S rastom sam super zadovoljan, ali boje neke su bolje poprilicno (crvena/narancasta, roza, zelena), a recimo plava bi mogla biti i bolja (tamo se lose vide boje jer sam brzinski okinuo sliku navecer, pa su boje dosta bljede). Vidjeti cemo dalje. Sljedecu sliku cu okinuti po PSu :)

Sto se tice hranjenja koralja: D-D SPS food, D-D LPS food, FM LPS granule, FM Clam food. Sve target feed i 1-2 puta tjedno (kako mi se da, i kako imam vremena), a nekad mi pobjegne i 10 dana, ali no harm done. Uvijek na rezervi imam garlic koncentrata, do sada od FM, evo prije mjesec dana sam uzeo novi od Eco Systems garlic, samo sto nije samo koncentrat od garlica nego ima jos dodane vitamine i minerale koje sve poboljsavaju imunitet riba. Jos mi nije zatrebao, na sljedeci crypto boom cu javiti kakav je u odnosu na klasicni garlic. Hrana za ribe u granulama jedno 3-4 vrste, sto fauna marin, sto ostali, i sve to skupa smiksam i u automatski hranilicu koja to baca 2 ili 3 puta dnevno po malo, a uz to jos bacim kada se sjetim listice, zakacim zelene ili smeđe alge pa da zebrasome pasu, i zaleđene kockice svako 4-5 dana (prije sam svaki dan  :D ), isto ako preskocim no harm done. Zivu hranu sam prije iskljucivo radi anthiasa koji nisu htjeli jesti nista osim toga, a sada su i oni naucili jesti suhu hranu, i granule i listice, pa nije neophodno da bacam svaki dan/drugi dan kockicu.

Hranu sam sam radio. U Petra sam uzeo 3-4 kvalitetne hrane, kril, mys, lobster egs, artemia i neznam sto, i onda kupio jos kilo škampi i to očistio, uhvaćene svijeze ribe, uhvaćene svijeze hobotnice i lignje i sve to smutio i napunio jedno 10tak onih kockica, i sada pomalo iz toga dajem. I kada se otopi jedna kockica unutra nema cega nema   :D

Eh da od filtracije D-D Rowaphos i FM ugljen (najbolji koji sam do sada koristio), biopeleti (originalni NP i zadnja 2 puta sam poceo s D-D i oni super rade) i ATS.

Generalno je sve automatizirano i podeseno da mogu od kuce otici 2-3 tjedna, i nece me docekati fish paprikash :) Preko neta pratim sve parametre na mobitelu, dobivam alerte ako ode temperatura ili PH iznad definiranog parametra, kada idem negdje dalje/duže, imam i rotacijsku IP kameru ispred tanka tako da mogu gledati sto i kako je u tanku, tako da relativno je sve pod (udaljenom) kontrolom. Mrzi me kad moram biti rob akvarija :)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #557 u: Siječanj 16, 2014, 19:40:13 poslijepodne »
Može screen capture ili ime aplikacije koju koristiš na mobitelu? To je od profiluxa?

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #558 u: Siječanj 16, 2014, 19:44:23 poslijepodne »
kad dobiješ info da je ph ili temperatura u "opasnoj zoni" imaš kakvu mogučnost intervencije ili trk kući pa ...

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #559 u: Siječanj 16, 2014, 20:51:38 poslijepodne »
@Renta: A netreba screen capture, public sam ostavio tako da svatko takoreci moze gledati :) URL: http://app.netekipa.com/Aquarium/ A aplikaciju sam ja napravio jer sam se zeznuo s profiluxom, s verzijom 2 i ako uzmes LAN karticu nemas web sucelje, nego samo imas TCP/IP uz klasicni Serial za spajati se s profilux windows aplikacijom. -Na profilux3 (koji mi je onda bio preskup) vec dolazi ugradjen LAN i on ima web frontend. A na profilux 2 to mi je problem na mobitelu i tabletu (mislim mogu dignuti neki RDP ili VNC ili TW pa se zakaciti na comp, pa tamo pokrenuti proggy) jer hocu jednostavan i brz prikaz u 2 klika sto se dogadja. Ako ti je promasio post, baci oko na: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=63933.msg820047#msg820047 gdje sam opisao sto i kako sam napravio.

@Dubravko: Pa ovako, generalno nemogu nista jer nemam powerbar od profiluxa sto je jako skupa stvar za glupu stvar, i stalno pratim i bidam se na netu za jedan powerbar za normalnu cijenu. Da njega imam onda bi mogao i iz remotea reci da mi isljkuci tu i tu uticnicu ili upali ovu i sl. S druge strane sistem je jako sigurno i autonomno napravljen. Tipa, ako temperatura predje granicu (mislim da sam namjestio da mi je 27.5 standardna temperatura i ako je skok za 2 stupnja u + ili minus dobijem alarm, nisam siguran ovo 100% koja je vrijednost) lampe su podesene u profiluxu da reagiraju na temperaturu (jer one najvise zagrijavaju more) . Primjer (testirano :) ): temperatura skoci na 29.5 stupnjeva, profilux kaze dimmaj mi prvi kanal (4 neonke) prema dolje i prati temperaturu. Temperatura jos uvijek preko tresholda, ugasi kompletan prvi kanal, temperatura pala na 28.5, dimmaj drugi kanal na 50%. Ako je pala temperatura, tako ostane s jednim kanalom na 50%, ako nije jos dovoljno, ugasi i njih. Ovo je sasvim dovoljno za temperaturne skokove jer razlika s upaljenim i ugasenim lampama je 2-3 stupnja. Tako da ovaj dio se radi apsolutno bez moje reakcije, sasvim automatski, ja samo dobijem alert na mobitel da nesto nije u redu. Ako i ovo nije dovoljno, mogu se remote spojiti na program od profiluxa i recimo smanjiti pumpe na 30% ili ugasiti ih skroz, pa i s time smanjiti zagrijavanje tanka. A na sve ovo, chiller mi je u biti stalno upaljen, pa cak i preko zime (nikada ne dojde to te temperature da se treba upaliti, tako da samo stoji na standby, i struju mi trosi elektronika i temperaturna sonda), pa ako se shit dogodi, on nece to dopustiti, nego ce on spustati temperaturu.

A ako nista ne upali, mobitel, zovi brata ili ko vec ima kljuce od stana ajde tamo i ja cu sljepo navoditi i nabadati sto da radi  :D

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #560 u: Siječanj 16, 2014, 21:59:26 poslijepodne »
Jest, promaklo mi, tnx.

Strašno si to sredio. :122:

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #561 u: Siječanj 17, 2014, 12:39:53 poslijepodne »
Ovo je odlicno  :klap:
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #562 u: Veljača 08, 2014, 13:15:20 poslijepodne »
Evo vidio sam da je covjek pitao za automatski sistem ciscenja, pa sam skoro cijeli post napisao kao odgovor njemu, ali onda sam ipak nacrtao shemu i stavio ovde, da se ne pogubi ako nekome bude trebalo ovako nesto.

Sto da kazem da od zadnje verzije ovog cleanera, a to ima sigurno 6 mjeseci ako ne i vise, nisam takao skimmer (ima se ovaj automatski neck cleaner, i odušak za skimmat u odvojeni kanistar).

E sad, ova prva verzija s starim motorom od hranilice mi se nije svidjao jer je relativno bio glasan (iako sam stavljao spuzvu unutra i sl.), onda sam isao s jednim motorom s reduktorom s ebaya (link: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200664344714 ) imate razno razne okretaje, ja sam bio uzeo 2 od 60 i 2 od 120rpm (trebalo mi je za nesto drugo, nevezano za akvaristiku).

I onda sam napravio upgrade i izbacio onu kutiju od stare hranilice i motora u njemu i stavio ovaj motor.

Evo samo da vidite kako izgleda motor (uzete slike iz DIY miksera za soli):



Znaci samo donja osovina se vrti (tanja), a ona gore malo deblja stoji na mjestu. Tako da sam izbacio ležaj i stavio direktno. Evo primjer kako, iako je ovo kazem od mixera, samo plasticni poklopac zamjenite s poklopcem skimmera i to je to identicno.



E sad, ovo je radilo jedno 2 mjeseca kad je motor se poceo muciti i usporavati. U cemu je problem? Ipak je pjena sto dođe do vrha nekako uspjela proći onaj interni ležaj u motoru i pocelo ruzinu vatat i usporavati motor, ali to je sve bilo pitanje vremena kada ce se zaustaviti i motor izgoriti.

Tako da moj zadnji upgrade je bio prije minimalno 6 mjeseci i dan danas radi savrseno, otvorio sam unutra i pogledao sta i kako je, sve je suho ko barut.

Evo sada trazim slike, i nemogu ih naci, nemogu vjerovati da to nisam dokumentirao. Jos cu ih pokusati naci i staviti ovde, ali evo shematski kako izgleda taj zadnji upgrade:



Znaci ovako ideja je bila da

1) odignem motor od dna tako ako nesto mora prođe, da ne dođe direkt u kontakt s motorom = ruzina
2) produziti osovinu (od plexija) tako da sav kontakt s eventualnim morem bude nonmetal

Znaci motor sam odigao na 3 nosaca motora od plexija sto sam napravio i uhvatio s plastikom i silikonom. Ovo MORA dobro drzati jer on drzi da moment motora ne vrti motor unutar kutije. Ovaj motor s EBAYa stvarno ima super prenos i velik moment, sto sam bas i trazio jer sam htjeo da mogu brisac i malo jace stisnuti uz vrat, a da mi motor ne stane).

Na osovinu motora sam uhvatio produzetak osovine od plexija. Okrugli.

E sad kako napraviti "vodeno nepropusni ležaj" ? Isao sam na jednostavno rijesenje jer vec mi je motor odignut od dna jedno 2 cm, tako da nema sanse da voda bas dođe do motora, tako da sam okinuo 2 komada bujela (neznam kako da kazem drugacije, ona tanka guma, kao unutrasnja guma od starih guma od auta) jedno 5-6cm radijusa. Na sredini napravio malu rupu i kroz to provukao onu plexi osovinu. Ostatak okolo sam zasilikonirao za kapu skimmera. Interesantno da sada kada sam upalio motor nije mogao vrtit koliko je stisla guma osovinu. Onda sam jedno 10-15 kapi ulja ulio unutra, motor je odmah provrtio, ulje nista nije izlazilo vani (potrebno je bilo par pokusaja dok nisam skuzio idealnu rupu za osovinu). Nakon toga isto to i s dojnje strane i sve zasilikonirati. Sada imam s gornje i donje strane zasticeno da mi cisto pjena nece moci jednostavno uci unutra. A kazem iako je jako tesko da ce ista uci unutra, da i uđe motor je izdignut od poda, tako da moze eventualno vlaga smetati. Radi toga sam  dodao jedan silikagel na vrh kape pa eto ako nesto vlage i uđe da to popije.

I to je to, malo je vise zajebancije oko nosaca motora i onih bujela za "ležaj" ali kazem, 6 mjeseci vec radi bez pardona, nedavno sam otvorio da vidim ima li kakvih naznaka na motoru ruzine i jel silikagel ista mekši tj. jel upijao ista vlage, kazem unutra je sve suho ko barut.

Definitivno ovo preporucam jer kazem, zaboravio sam sto to znaci cistiti vrat skimmera svako par dana :)

Offline Daimyo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 336
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #563 u: Veljača 08, 2014, 14:22:24 poslijepodne »
Aj ako ti se bude dalo opali koju sliku kako to sad izgleda na skimeru...  :up: :up:


Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #564 u: Veljača 08, 2014, 14:39:35 poslijepodne »
Odlično i vrlo jasno, hvala  :up:

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #565 u: Veljača 08, 2014, 15:49:55 poslijepodne »
Evo ti slika upravo okinuta. Generalno nista neces vidjeti drugacije od osnovnog projekta, jer sve je se radilo "ispod haube" :)


Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #566 u: Veljača 17, 2014, 20:47:41 poslijepodne »
Ma evo prelistavam ovu temu već nebrojeni put, pa gledam, važem "svojom vagom" od reefscapea, riba, koralja, baratanje tehnikom, sam izgled akvarija, apsolutna urednost, čistoća, zdravlje........radost života.......kad bih bio riba ili koralj i morao izabrati mjesto gdje ću dočekati duboku starost i dočekati unuke i praunuke........izabrao bi tvoj akvarij bez razmišljanja.
Vrh si... :klap:

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #567 u: Veljača 18, 2014, 09:05:28 prijepodne »
Eh dobro nije bas tako dobar ali mislim da ide u dobrom smjeru. A cuj nismo nesto ni daleko, moze se lako dogovoriti neka kavica, pa mozes vidit iz prve ruke :)

Dobra stvar je da su alge pocele gubiti snagu (nestaje im hrane :D ) i sada se s malo jacim pokretom ruke skidaju s kamena. Alge su se lagano vratile kada sam u mjenjao pelet reaktor i ATS, pa cak u jednom trenu je bilo bez oboje, pa je komplet sistem ostao bez velikog dijela filtracije, pogotovo nitrat reduction. Kada su se alge tek pojavile, bile su zelene, i uhvacene za kamen da nebi ih mogao ni rukom/pincetom pocupati :) Sada kazem, vec su sve sive, nema nista zelenoga, i s mahanjem ruke to vec odlazi s kamenja. Nadam se da necu vise ovako kemijat i ubijati tank s velikim skokovima u filtraciji :) Od organizama nista posebno, par novih koraljića iz oglasnika, nesto riba otislo, nesto ocekujem i tako to.

Eh da, funny story. Nesto zena i ja pricamo vezano za tank i koliko su nam stare neke ribe (recimo koliko su vam klaunovi stari? ova 2 moja su od pocetka morske akvaristike kod mene, evo vec 9-10 godina), i dotaknemo se kako nam je jedna kozica (lysmata amboinensis) vec dosta stara, preko 3 mozda i 4 godine. Kazem ja, a cuj toliki je njima otprilike i zivotni vijek, mogli bi ocekivati svaki dan da ode. Đava me vuka za jezik, sutra ujutro ja na poslu, zena me skypa, e znas ona lysmata od sinoc, e pa bio si u pravu, bila je predkraj zivotnog vjeka. Nasla je zaljepljenu u pumpi (svako tjedan dana neka od kozica se presvlaci, tako da uvijek ima nekih ljuski na pumpama, al ovaj put je ipak bila bas kozica) :)

Zakljucak: Drzi jezik za zubima i ne temptaj fate :)

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #568 u: Veljača 18, 2014, 19:48:17 poslijepodne »
Vipko procita san cilu pricu ( tako bi to nazva vezano uz ovu temu ) i poznavajuci tebe a pogotovo tvoje DIY sposobnosti vezane ne samo za akvaristiku nego i za sve ostalo nisan nista manje ocekiva nego perfekionizam. Nisam dugo u akvaristici ali ovo je vrh. Od pocetka je sve razradeno do sitnih detalja i mogu samo rec naklon do poda. BTW akvarij ti izgleda strava a sta se tice opreme i DIY metoda svaka cast. Sican se onog tvog starog akvarija koji je bije isto odlican ali ovo je prica za sebe. Jos jednom svaka cast.

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #569 u: Veljača 18, 2014, 20:47:50 poslijepodne »
Da akvarij nisam vidio uživo pa sudim po priloženim fotkama koje su super i tu ostajem pri svome  :), a i tu je evidentan trud koji je čvrst jamac uspijeha.
Svaki akvarij u nekom svom životnom vijeku ima poneke fluktacije koje nisu možda u tom trenutku drage oku, ali kako dođu tako i odu to je jednostavno normalno, ali bitno je da je napredak bez obzira na povremene padove konstantan.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #570 u: Veljača 18, 2014, 22:35:34 poslijepodne »
Evo jedna od ovog mjeseca. Malo smo napravili izmjenu na centralnom plateu. Na njemu je inace bila ona velika eufilija, ali radi nje nista drugo nismo mogli stavljati okolo da ne sprži, a imala je i par duuugih pipaka te je sprzila mi jednu acroporu. Tako da nam je bilo zao da taj plate samo za nju drzimo, jer je dobar spot, pa smo nju spustili na pod (eufilija nije happy, evo 2 dana je dolje i jos se nije ljepo otvorila), i poceli na plate stavljati koralje. Za pocetak caliendrium ispod subseriate je narastao previse i poceo se zabijati u njega, tako da smo njega skinuli i spustili na plate. U pozadinu platea smo stavili 2-3 fragica ljubicaste acropore koja se nadam da ce prorasti u grmić, i jos ispred jedna plava acropora. Jos par rošada je se napravilo s manjim koraljima i napokon smo rijesili dobro slobodno mjesto za buduce koralje. Na (ne)srecu, ima jos mjesta za 2-3 koralja, i onda je izgleda gotovo  :D


Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #571 u: Veljača 19, 2014, 09:19:22 prijepodne »
Evo sam sinoc ostao do kasno budan pa udrio par 2 nocne snimake:

Prva je mala noć, znaci vrijeme dok smo jos budni tamo do 1AM, pa malo jaci je moonlight da se jos uvijek moze gledati u tank.




Onda u 1 ili 2 se taj veliki moonlight dimma na 0 i onda mi svijetle samo 2 male 5mm LEDice (velika noć :) ) .


Offline Daimyo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 336
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #572 u: Veljača 19, 2014, 17:35:32 poslijepodne »
Fali ti još samo ona zelena "trava" i onda skoro sve imaš.  :) :up:

Offline Martina Oscar

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 353
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #573 u: Veljača 20, 2014, 00:22:46 prijepodne »
Jednostavno prekrasno!!!  :klap:

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #574 u: Svibanj 21, 2014, 06:30:52 prijepodne »
Evo da napisem novu sitnicu sto sam dobio vezano za tank.

Naime, nesto experimentiram s odnosom rowe, peleta i ATSa, i onda ofc PO4 šeta, pa čak i do nule kad zeznem omjer :) i eto cijana i sl.

Sami PO4 testovi su mi uvijek problematicni. Imam i salifert i red sea i d-d test (ovaj mi je u biti najbolji se pokazao), ali uvijek je to ciribu ciriba, pogotovo u nekim malim granicnim vrijednostima tipa 0, 0.02, 0.04 i sl. I onda smo malo citali vezano za Hannin digitalni test. Znaci hanna je izbacila 2 testa s 2 rangea, visoka i niska rezolucija tj. test mjeri od 0 - 2.5 i od 0 - 30. Ofc da se uzima ovaj od 0 - 2.5 (točnost je 0.01). Po netu sto sam citao, testovi su jako pouzdani. Uz visoku pocetnu cijenu imamo i cijenu reagensa za svaki test. Odmah sam uzeo i 25 komada extra (nesto manje od 10€ kosta) sto nam kaze da je po testu nekih 3kn. Nije tako strasno.

Evo jucer mi je stigao paket (na kraju zena mi je to uzela kao poklon za skori rodjendan), pa nakon posla smo isli vidjeti sto i kako je, a usput i snimiti to, pa koga zanima kako to izgleda.

Ideja je bila da napravim test od RO vode (TDS 2), sto mi je recimo RedSea test znao pokazivati 0.08 PO4, nakon toga imam od FM referentnu tecnost koja kaze da ima 0.10ppm PO4, i poslje sam i tank vodu mjerio.

Na moju tragediju posto je bilo sve zbrda zdola, SD kartica na digitalcu je bila skoro puna, pa su mi se videa prekidala i sl. Ali nesto smo uspjeli skupusiti.

Bottom line, jeste skupo, pogotovo u startu, ali napokon vise nece biti svadje izmedju zene i mene koja je u biti boja na PO4 testu :D i imati cemo (relativno precizne) tocne rezultate :)