Travanj 28, 2024, 21:50:44 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: 1 filter za 2 akvarija  (Posjeta: 1820 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Jasmina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
1 filter za 2 akvarija
« u: Kolovoz 30, 2004, 10:47:00 prijepodne »


Jel ima možda netko kakvu dobru ideju kako izvest da jedan (kanisterski) veliki filter prikopeati na dva akvarija, a da se normalno razine vode ne poremete pa da do?e do poplave.


Naime, imam dva akvarija od 120l pa ispada da je jeftinijekupiti veliki kanisterski filterza250l(dvostruko jaei nego je akvarij) nego kupovati dva manja kapaciteta akvarija.
Okomito plivanje je pola puta do plivanja naopako
Moto

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
1 filter za 2 akvarija
« Odgovori #1 u: Kolovoz 30, 2004, 10:55:00 prijepodne »


Nisam siguran, ali mi se eini da je jedini naein da su i akvariji me?usobno spojeni. Zakon spojenih posuda.


Ali eak i tada mi je to riskantna varijanta. Što ako se zaštopa veza me?u akvarijima? Jedan ae biti ispumpan, a drugi totalno preliven, odnosno poplava u stanu (kuai, ili što vea je).
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline RobiR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 492
1 filter za 2 akvarija
« Odgovori #2 u: Kolovoz 30, 2004, 10:57:00 prijepodne »
Jakoooooo teško, eini mi se da ti je jeftinije uzet dva filtera. Ovak moraš imat akvarije u jednom nivou, pa moraš imat identiean ulaz iz jednog i drugog i identieanizlaz u oba. ( koliko iza?e mora i uei, inaee : potop ). Jedino da ih nekako povežeš (cijev iz jednog u drugi konstantno s vodom da ti se samoniveliraju ). Jednostavno preriskantno i prezahtjevno. Kupi dva ! Edited by: RobiR
Santa Cruz / Zaprešić

Offline Leoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 813
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
1 filter za 2 akvarija
« Odgovori #3 u: Kolovoz 30, 2004, 11:05:00 prijepodne »


jedan dan filtriraš jednog, drugi dan drugog. Sorry, nisam mogao odoljeti.


Bojim se da je to teško, jer da staviš T razvodnik na ulaz i izlaz filtera i da su oba na istoj razini i da je sve idealno, postoji mogucnost da se u jednom akvariju nešto (list, uginula riba, smece...)zaljepi na izlaz i da iz njega filter pocne slabije vuci vodu, a jednako ju vracati unutra i imaš pun stan vode.
Donja Dubrava...

Bolje biti malo glup, nego malo pametan!

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
1 filter za 2 akvarija
« Odgovori #4 u: Kolovoz 30, 2004, 11:14:00 prijepodne »
Teoretski izvedivo, ali praktieno jako riskatno.. Da li se zbog cca 500 kn isplati riskirati trošak od par tisuaa kuna?
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline Njuška

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1492
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Rijeka
1 filter za 2 akvarija
« Odgovori #5 u: Kolovoz 30, 2004, 14:16:00 poslijepodne »
Ja isto to nebih radio. Primjer: u jednom duaanu ima takav sistem i eesto je bilo vode do koljena....
Rijeka / Hrvatska
...nakon duge i teške muke dobio sam internet...

Offline druntic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
1 filter za 2 akvarija
« Odgovori #6 u: Kolovoz 30, 2004, 15:04:00 poslijepodne »
Riskantno i vjerojatno neueinkovito, ali poplavu bi vjerojatno mogao izbjeai ugradnjom "mosta" izme?u dva akvarija. Bilo je nedavno tu na forumu priee o mostu.
 

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
1 filter za 2 akvarija
« Odgovori #7 u: Kolovoz 30, 2004, 15:12:00 poslijepodne »


 Potpuno neprakticno!!


 I da regulises to, da ti se ne izlivaju akvarijumi, postoji jos jedan veliki problem. Sta ces da radis kada ti se u jednom od akvarijuma pojavi bolest?


 U tom slucaju moraces da lecis ribe u oba akvarijuma jer im je zajednicki filter, most koji spaja dva akvarijuma. Samim tim paraziti, bakterije, virusi,..i sl., imaju prohodnost iz jednog akvarijuma u drugi.

Offline kukurjek2002

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1872
    • http://www.geocities.com/lighters_nice/
1 filter za 2 akvarija
« Odgovori #8 u: Kolovoz 31, 2004, 23:56:00 poslijepodne »


Ne bih ni ja to radio ali ako se vec odlucis fol je u tome da iz jednog akvarijuma povedes odvodnu cijev u filter a dovodnu da stavis u drugi akvarijum i kao sto rekose oni trebaju biti u istom nivou i normalno povezani dovolnjo debelom cijevi da moze da prenosi vodu iz jednog u drugiu tempu rada filtera.
Oh sto te volim joj

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
1 filter za 2 akvarija
« Odgovori #9 u: Rujan 01, 2004, 08:54:00 prijepodne »


Sve što je do sad navedeno stoji ako se promatra na takav naein, ali stvar bi se mogla izvesti uz par elektroventila i/ili indikatora nivoa tekuaine u funkciji sklopke i uz malo truda (i novaca) vrlo pouzdano bi mogla funkcionirati.


Da pojednostavim:


Varijanta 1:


U svaki akvarij ugradiš po sklopkunpr. na principu plovka u WC kotliauna koje pak spojiš povratne cijevi iz filtera spojenih na T priljueak na kanisterskom filteru. Voda ae ulaziti u akvarij sve dok se plovak ne digne do odre?ene visine (što se vrlo jednostavno može namjestiti stezanjem ili odvrtanjem matice/vijka za regulaciju nivoa).


Ocjena: vrlo jednostavno, ueinkovito, jeftino i trajno buduai da takve sklopke mogu podnjeti pritisak vodovodne mreže i do 6 bara (a pritisak koji stvara pumpa kanisterskog filtera daleko je manji). Jedini ti problem možeraditi kamenac kojeg de fakto i nema buduai da je voda u veaini akvarija meka (osim morskih kojih je kod nas ipak dosta manje).


Održavanje: gotovo da ga i nema. Sjetite se koliko vam traje vodokotlia, pa pomnožite sa npr. 5 - toliko godina se ne treba ništa radit, a kad to vrijeme istekne eventualno treba zamjeniti gumicu u sklopki.





Varijanta 2:


Stavi se na svaku povratnu cijev u akvarij po jedan elektroventil. Njime upravlja sklopka koja se montira u akvarij (sad se mogu napraviti razne verzije od one na principu plovka pa do sofisticiranijih na principu ultrazvuka - ovo zadnje možda djeluje prenapredno, ali danas se svakakve stvari mogu nabaviti "u kitu", pa ako se ima imalo znanja o elektronici stvar i nije toliko komplicirana) koja otvara ili zatvara ventil, pa se dotok vode podešava na principu ide-ne ide.


Ocjena: kompliciranije, skuplje, jaaako trajno. Tu se de fakto nema šta pokvariti. Ukoliko nestane struje nije frka jer niti pumpa ne radi! Što se tiee ventila vrijedi isto ko i za one u varijanti 1. Mogu se npr. upotrijebiti oni iz neke stare vešmašine.


Održavanje: nema ga. Sjetite se kad vam je na vešmašini crko ventil koji pušta vodu iz mreže?! Opasnosti od strujnog udara nema, buduai da sam ventil nije uronjen u vodu, a radi na principu elektromagneta. Postoji, doduše opasnost da te struja zdrma na sklopki nivoa, ali ako se ona napravi kvalitetno iskljueio bih i tu moguanost. Osim toga, ona se može napraviti da radi i sa malim istosmjernim naponima (5-12 V), a da se elektroventil pali putem releja. Moguanosti su razne....


Da zakljueim: Akvariji ne trebaju biti u istom nivou, ne treba se koristiti nikakav most (ali on ne smeta - a u ovom slueaju da se i montira bio bi samo dodatno osiguranje od poplave), a buduai da su akvariji me?usobno povezani iskljueivo preko filtera, moguanost prenošenja bolesti je smanjena ukoliko uzrok iste ne leži u samom filteru. Uzimanje vode iz akvarija rješi se vrlo jednostavno ugradnjom obienih ruenih ventila kloji se namjeste po želji. na ovaj naein nije frka spojiti i puuuno više akvarija na isti filter.