Travanj 23, 2024, 20:42:48 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Mravi kao kucni ljubimci  (Posjeta: 41053 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #75 u: Rujan 27, 2012, 13:46:42 poslijepodne »
Hoćemo još! Hoćemo još!   :D

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #76 u: Rujan 27, 2012, 16:01:22 poslijepodne »
Kad uhvatil vremena napisat cu trenutacno imam puno testova i ostalih obaveza oko skole.  >:(

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #77 u: Rujan 30, 2012, 22:38:12 poslijepodne »
Pisanje guida je u tijeku, mozete ga ocekivati u narednih par dana.  :zagrljaj: :zagrljaj:

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #78 u: Listopad 07, 2012, 01:07:43 prijepodne »
MRAVI KAO KUCNI LJUBIMCI - GUIDE 3. Dio

Ovaj guide ce sadrzavati informacije o stadiju kolonije od pojave prvih radnika do prve hibernacije. U ovom stadiju vecina ljudi napravi nekakvu pogresku te ubije ili osteti koloniju.

Prvo hranjenje

Kada vasa kraljica dobije prvih par radnika trebali bi ih poceti hraniti. Oko tjedan dana nakon sto se prvi radnik izlijeze iz kukuljice trebali bi ponuditi malo meda Vasim mravima. Kapljica mora biti jako mala, inace ce se mravi utopiti. Najlaksi nacin je da uzmemo drveni stapic za raznjice te vrhom uzmemo malo meda te im damo kapljicu promjera 1-2mm. Pozeljno je staviti med sto dalje od mrava i jajasaca kako bi smanjili mogucnost utapanja larvi i kraljice. Kada prvi radnik nađe kapljicu meda prvo ce popiti koliko moze. Mravi imaju 2 zeluca, jedan za vlastite potrebe te jedan za dijeljenje hrane sa drugima. Ukoliko ima jos radnika, prvi mrav koji je pronasao hranu kemijskim signalima reci ce drugim radnicima gdje je hrana te ce jos radnika doci do meda. Vjerovatno cete vidjeti mrave kako se 'ljube', to je pojava koja se naziva trophallaxija. Ovom metodom mravi prenose tekucu hranu usta na usta.  Takoder radnici ce poceti jako hraniti kraljicu i njen abdomen ce se jako povecati.  Kraljicini organi za proizvodnju jajasaca ce poceti raditi 'punom parom'.

Slika trophallaxije: http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://myrmecos.net/wp-content/uploads/2009/10/obscuripes10.jpg&imgrefurl=http://myrmecos.net/2009/10/19/trophallaxis/&h=333&w=500&sz=79&tbnid=nqDWlETggQCM1M:&tbnh=80&tbnw=120&zoom=1&usg=__NYoXWrGCIrznXHW5l2zSnM2KBBA=&docid=RPRID4-pru0svM&hl=hr&sa=X&ei=SLVwUOeCCcnGtAafmYFg&ved=0CDIQ9QEwAw&dur=303

Sada nasi mravci imaju dosta energetski bogate hrane te ce biti siti sljedecih tjedan dana. Tjedan dana nakon hranjenja sa medom trebamo im ponuditi izvor proteina; kukce. Najbolje je uzeti npr malu nimfu zohara  te je na par sekundi umociti u kipucu vodi kako bi je humano ubili te uklonili sve grinje i nametnike sa nje. Onda cemo uzeti skare i prepoloviti je na pola jer su prvi mravi u koloniji uvijek manji i slabiji od mrava koji ce doci nakon njih. Radnici ce popiti sokove iz kukca, a tvrde dijelove dati licinkama. Naime mravi nemogu zvakati, mogu samo piti tekucu hranu. Licinke mrava, naprotiv, mogu zvakati ali ne piju tekucu hranu. Nakon sto licinka prozvace tvrdu hranu ona ce tekuci ostatak dati radnicima. Ovo ce nasu malu koloniju opskrbiti proteinima. Proteini su vazni za pravilan rast i razvoj licinki te za proizvodnju jajasaca od strane kraljice. Ako ne uspijemo nasoj koloniji dati dovoljno proteina kraljica ce prestati lijegati jaja te ce biti puno manje licinki. Ako duze vrijeme koloniji fali proteina cijela kolonija ce umrijeti. Pozeljno je da nasim mravima dajemo sto vise razlicitih izvora proteina, kao sto su zohari,brasnari,fobasi,razni pauci iz naseg vrta,ose,strsljeni itd. Nemorate se bojati otrova kod otrovnih kukaca, mravi dobro znaju da to nije dobro za njih i izbjegavati ce ga.
Po meni jedan od najzanimljivijih dijelova cuvanja mrava je hranjenje zivim plijenom. Ovo mozemo raditi tek kada nase kolonije imaju dosta radnika te se mogu boriti sa plijenom. Koordinacija i strategija mrava ce Vas oduseviti. Oni su savrseno sinkronizirani. Kroz vise navrata davao sam im zive pauke. Dok bi jedni radnici drzali paukove noge drugi bi ga spricali kiselinom. Neki ne podrzavaju ovaj nacin hranjenja ali on je najprirodniji za mrave.

'Outworld'

Kako kolonija raste u brojevima radnika zahtijevati ce vise hrane. Potrebno je redovito hranjenje nase kolonije kako bi se pravilno razvijala. Kada u koloniju bude 20-30 mrava hranjenje u epruvetu ce postati problem iz dva razloga. Prvi je taj sto ce radnici pocet trcat po epruveti cim osjete male vibracije te bi nam mogli pobjeci. Drugi razlog je sto kolonije s takvim brojem mrava pocinju traziti hranu na povrsini. Kako bi smanjili rizik od bjega mravaca i smanjili im stres, epruvetu sa kolonijom cemo staviti u 'outworld'. To je kutija sa pijeskom ili nekakvom podlogom na dnu koja je ukrasena raznim biljem, kamenjem itd. U ovoj kutiji ce nasi mravci traziti hranu.
Ono sto mi moramo raditi je bacati mrtve kukce svakih 5-7 dana u outworld te davati im meda svakih 3-4 dana. Ako ne pojedu med u roku od 1 dana nemojte im vise davati.  Mravi ce prirodno traziti hranu i naci ce kukce te med, pozvati jos radnika upomoc, i odnjesti hranu natrag u koloniju. Svakih par dana moramo ocistiti ostatke hrane iz outworlda kako plijesan nebi ubila nase mravce. Takoder moramo osigurati da mravi nemogu izaci iz outworlda. Najbolje je koristiti kutije sa sigurnim poklopcem iz kojih mravi nece moci pobjeci.
Jedna stvar koju sam osobno primjetio je da sto kolonija ima vise zaliha hrane slati ce manje radnika da istrazuju. Ako radnici i kraljica postanu gladi ili nestane proteina vise mravi ce istrazivati po outworldu. Ovo je lagan nacin da odredimo kada su spremni za hranjenje.

Slika outworlda: http://www.google.hr/imgres?um=1&hl=hr&sa=N&biw=1920&bih=976&tbm=isch&tbnid=Plxz8ZKJkmFMRM:&imgrefurl=http://antscanada.com/products-page/ant-habitats/habitat-outworld-rainforest&docid=tU7xPrKUlhBh9M&imgurl=http://antscanada.com/wp-content/uploads/2012/09/rainforest-1.jpg&w=682&h=371&ei=c7VwUKGrCojssgb7hYHADg&zoom=1&iact=rc&dur=327&sig=102419482407330972027&page=1&tbnh=103&tbnw=189&start=0&ndsp=42&ved=1t:429,r:9,s:0,i:95&tx=76&ty=26

Vecina Vas se pita: kada cemo nasu koloniju prebaciti u pravo gnijezdo? Ja svoje kolonije prebacujem u gnijezda nakon prve hibernacije. Kada izadu iz hibernacije kraljice ce poceti lijegati ogromnu kolicinu jajasaca te ce kolonija uskoro 'eksplodirati' u brojevima radnika. Kada su kolonije u epruvetama zauzimaju manje mijesta tijekom hibernacije od kolonija u velikim gnijezdima. Nesmijemo brzati sa prebacivanjem jer ako je kolonija premala osijecati ce se nesigurno u velikim gnijezdima.

Hibernacija-kako, kada i gdje?

Sto je hibernacija? Kada mravi hiberniraju? Jeli potrebno hibernirati mrave?  Koje su posljedice ako ne hiberniram mrave? Koliko dugo mravi hiberniraju?  Tijekom moje prve godine cuvanja mrava imao sam desetke pitanja u vezi hibernacije. Nisam znao sto moram napraviti sa mravima i gdje ih staviti. Danas znam ove odgovore. Ovim cu vam pomoci kako bi i vi uspjesno hibernirali svoje kolonije. Hibernacija je stanje u kojem mravi uspore svoj organizam te se prestanu kretati i jesti. Hibernacija nastupa kada dode hladnije vrijeme. Znam da bi vecina ljudi htjela da mravi ne hiberniraju te da su aktivni cijele godine. Nazalost to nije tako. Mrave nemozemo prevariti visokim temperaturama te ih 'nagovoriti' da ne hiberniraju. Oni u sebi imaju 'bioloske satove' te tocno znaju kada bi trebali hibernirati. Za vrste iz nase okoline hibernacija zapocinje oko pocetka 11. Mjeseca.  Moji mravi ce ici u hibernaciju 01.11 te cu ih izvaditi 01.03. sljedece godine. Nase mravce moramo hibernirati na temperaturi od 6-14 celzijevih stupnjeva. Nesmijemo ici nize od ovoga jer bi se mravi mogli smrznuti te uginuti. Mravi netrebaju jesti tijekom hibernacije ali moraju imati vlagu.  Ako imate garazu ili nekakvu sobu bez grijanja, to je idealno mijesto za hibernaciju. Takoder nase kolonije tijekom ovog vremena MORAJU biti u mraku.  Neki od vas se pitaju: kako ce mravi izdrzati 5 mjeseci bez hrane?! U prirodi mravi 5 mjeseci nista ne jedu te kada dode toplije vrijeme moraju brzo naci hranu da ne uginu. Ono sto ja volim napraviti je 1 mjesecno mrave donjeti na topliju temperaturu ( ne brinite, ovo je potpuno prirodno za njih, postoje i topliji dani tijekom zime ) te im dati kapljicu meda. Ovo ce im dodatno napuniti rezerve te ih pripremiti za zimu. Kada mrave izvadimo iz hibernacije moramo ih dobro nahraniti jer ce biti jako gladni.Ako odlucimo ne hibernitari mrave kraljica bi mogla prestati lijegati jaja te bi kolonija propala. Nakon toga ih selimo u prava gnijezda, sto ce biti  opisano u sljedecem guidu.

KRAJ

Nadam se da ste zadovolji. Ovo je bio 3. dio guida. Nazalost nisam imao puno vremena za pisati zbog skole. Novi dio dolazi uskoro.

T-boy144




Offline marijan2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 115
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Požega
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #79 u: Listopad 07, 2012, 13:16:12 poslijepodne »
samo tako nastavi, zanimljivo je :122:

Offline angelfish1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: split
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #80 u: Listopad 07, 2012, 14:33:33 poslijepodne »
ja sam slucajno naletio vanka na "ant farm" fgovorim se idem probat vidjet o cemu se radi ubacio 10 tak mrava (ovih ulicara  :D ) i par dana nista se nije dogadjalo nakon par dana poceli su kopati,uglavnom zanimljiva stvar sve se vidi 3D sta rade kako kopaju....zanimljive bestije 
Never be afraid to try something new. Remember, amateurs built the ark.Top professionals built the Titanic.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #81 u: Listopad 07, 2012, 16:01:24 poslijepodne »
Ovakvi formikariji sa gelom su smrt za mrave! Ako zelite imati koloniju klonite se ovakvih ant farma.

Offline angelfish1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: split
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #82 u: Listopad 07, 2012, 16:05:57 poslijepodne »
a hebiga mala (4 ipo godine ) hoce kucicu za mrave sad da joj radim cilu koloniju ili neznam sta malo komplicirano za nju ;) ovako uzme povecalo pa ih istrazuje  ;)......
Never be afraid to try something new. Remember, amateurs built the ark.Top professionals built the Titanic.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #83 u: Listopad 07, 2012, 21:48:17 poslijepodne »
Meni je baš fora bio ovaj mravinjak na AkTer-u, tako sam ja to nekako zamišljao. Uski komad zemlje i pijeska "uokviren" u staklo, a mravi kopaju tunele. Meni se svidjelo iako je staklo kraj tunela bilo malo "zaprašeno", vjerojatno uslijed transporta. Ali vjerujem da kako kolonija napreduje da je tih tunela sve više i više, te da je mravinjak sve zanimljiviji i zanimljiviji. :up:

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #84 u: Listopad 07, 2012, 23:35:06 poslijepodne »
Istina je da su formikariji sa zemljom ili pijeskom vjerojatno najzanimljiviji ali su i dosta opasni za mrave ukoliko ne pazimo. Kao prvo ako se zemlja previse osusi urusit ce se i ubiti mrave. Drugi problem je plijesan. Mravlja gnijezda moraju biti vlazna a plijesan moze rasti na zemlji. U prirodi se mravi lagano zatrpaju tunele u kojima je plijesan ali u zatocenistvu nemaju dovoljno mijesta.

Offline Allyna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #85 u: Prosinac 17, 2012, 16:56:53 poslijepodne »
Idem čitati od početka do kraja, strašno me zanima. Gledala sam i ja ove plave međutim isto sam čitala da nije dobro za mrave. Hvala na ovim guidovima, hrpa korisnih informacija :)

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #86 u: Prosinac 18, 2012, 00:13:45 prijepodne »
Idem čitati od početka do kraja, strašno me zanima. Gledala sam i ja ove plave međutim isto sam čitala da nije dobro za mrave. Hvala na ovim guidovima, hrpa korisnih informacija :)

Preko zimskih praznika cu sastavit jedan opsiran guide koji ce ukljucivati se sto sam do sad pisao i jos neke informacije kako bi olaksao snalazenje.;)

Offline Allyna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #87 u: Prosinac 18, 2012, 16:36:17 poslijepodne »
Super, veselim se :)

Offline starwars

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Virovitica
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #88 u: Veljača 08, 2013, 22:27:45 poslijepodne »
Stvarno super i zanimljivo..  :up: 
Zanima me jel bi se moglo od stiropora napravit ti tuneli? Ili bas mora bit siporex.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #89 u: Veljača 08, 2013, 23:42:09 poslijepodne »
Stvarno super i zanimljivo..  :up: 
Zanima me jel bi se moglo od stiropora napravit ti tuneli? Ili bas mora bit siporex.


Netreba biti bas siporex,ali materijal mora biti porozan zbog same hidracije gnijezda. Stiropor ne upija vodu, a i vecina vrsti bi mogla iskopati stiropor i pobjeci.  ;)

Offline Dzoni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #90 u: Veljača 15, 2013, 16:41:22 poslijepodne »
Kada su svadbeni letovi

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #91 u: Veljača 15, 2013, 19:18:40 poslijepodne »
Kada su svadbeni letovi


Od 3.mjeseca do 12.mjeseca, vecina vrsti leti u 6 i 7 mjesecu. Prve svadnebe letove ima vrsta Prenolepis imparis. Za par tjedana vjerojatno ce biti puno kraljica ove vrste, mozda cu imati i nekoliko njih na prodaju. Ova vrsta je ultra zanimljiva jer imaju posebne radnike koji se hrane iskljucivo secernom hranom, te ju na slican nacin kao i pcele pretvaraju u supstansu slicnu medu. Zato im je drugi naziv False honey pot ants, jer nije pravi med nego nesto slicno. :)


NAPOMENA: tijekom sezone svadbenih letova imati cu kraljice na prodaju, od 5-10kn zavisi o vrsti, ako zelite javite se na PP!

Offline Dzoni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #92 u: Veljača 15, 2013, 19:43:31 poslijepodne »
 Sad ne znam gde mogu da uhvatim kraljicu  -?
« Zadnja izmjena: Veljača 16, 2013, 19:40:32 poslijepodne od Dzoni »

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #93 u: Veljača 15, 2013, 19:45:23 poslijepodne »
Jos malo i gotov sam sa sve-u-jedan opsirnim guidom koji ce kroz para dana biti ovdje objavljen,samo u drugoj temi da se ne 'zagubi'. Ova tema ce biti za raspravu,pohvale i kritike oko guida. Stripite se jos malo :)

Offline gusteroljubac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 252
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb(Podsused)
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #94 u: Veljača 15, 2013, 19:55:48 poslijepodne »
Jedva cekam :)
Gmazovi su ZAKON

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #95 u: Veljača 15, 2013, 23:13:06 poslijepodne »
sad ne znam gde mogu da uhvatim kraljicu  -?


Kroz par tjedana ce ih biti svugdje. Najbolje je traziti na tople dane sa malo vijetra poslije kisa ili kada je vlaga visoka. Kraljice se mogu naci svugdje,stvarno je umjetnost ne naci jednu u doba svadbenih letova  :D :D

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #96 u: Veljača 17, 2013, 15:25:02 poslijepodne »
Svaka čast na ovom odličnom tekstu.  :klap:

Ja bi ga stavio na portal... Moderatori?

Offline marijan2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 115
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Požega
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #97 u: Veljača 17, 2013, 17:07:03 poslijepodne »
Svaka čast na ovom odličnom tekstu.  :klap:

Ja bi ga stavio na portal... Moderatori?

 :up:

T-boy samo popravi linkove, neki ne rade

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #98 u: Veljača 17, 2013, 18:58:53 poslijepodne »
Hvala obojici! Drago mi je da vam se svidio tekst.  :)
@marijan2 evo popravio sam linkove koji nisu valjali  :up:

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Mravi kao kucni ljubimci
« Odgovori #99 u: Veljača 17, 2013, 19:23:40 poslijepodne »
Baš sam si dao truda i pročitao tekst....svaka cast na trudu i uloženom vremenu

Ne zanimaju me mravi, odnosno mrave oduvijek povezujem sa Raidom i voljom da nabavim bacač plamena ali ovaj tvoj tekst je zaista zanimljiv i kak djeca vole napisat u lektiri pročitao sam ga u jednom dahu :)

Svaka čast
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)