Travanj 29, 2024, 16:48:52 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: odabir ciklida  (Posjeta: 1330 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran_Vž

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Varaždin
odabir ciklida
« u: Veljača 23, 2009, 11:03:10 prijepodne »
molim pomoć oko odabira malawi ciklida za moj novi akvarij.
akvač je dimenzija 120x40x50 cm, pokretać ga externi filter aquael unimax 500 professional (1500 l/h)
grijač jager 250W, pozadina crna folija.
trenutno sam u izradi postolja, moram još kupiti pijesak i nabaviti kamenje.
zanima me koji bi ciklidi mogli ići skupa, pošto će pozadina biti crna želio bih neke ciklide kod kojih
će njihove boje doći do punog izražaja.
surfajući po netu i proućavajući koji bi mogli odgovarati jedni drugima složio sam jednu kombinaciju,
pa molim komentare da li to bilo moglo ići skupa.

pseudotropheus sp. acei
labidochromis caeruleus
iodotropheus sprengerae
metriaclima estherae
aulonocara baenschi

može i prijedlozi za neke druge kombinacije
malawi mbuna 240 L

Offline Ja,Boro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: odabir ciklida
« Odgovori #1 u: Veljača 23, 2009, 11:38:09 prijepodne »
Pozdrav!Svi malawci koje si naveo mogu ići zajedno :)...štoviše, dobar izbor :)...sretno sa slaganjem i čestike na izboru meni najljepših ciklida :D...ako ćeš trebati neke od navedenih , javi mi se...imam malaca ;)...dobar bi ti izbor bio i pseudotropheus saulosi i ps. socolofi s njima..slobodno i njih na tu litražu možeš staviti..živio
..imao sam puno riba...al samo je jedna-Ciklid riba!!:)

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: odabir ciklida
« Odgovori #2 u: Veljača 23, 2009, 11:41:07 prijepodne »
iako nisam bas u tim vodama moj bi izbor bio labidochromis caeruleus i pseudotropheus sp. acei

Offline Goran_Vž

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Varaždin
Odg: odabir ciklida
« Odgovori #3 u: Veljača 23, 2009, 11:56:28 prijepodne »
da li mogu pseudotropheus sp. acei ići zajedno sa ovim pseudotropheusima koje navodi boro, mislim radi križanja
malawi mbuna 240 L

Offline Ja,Boro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: odabir ciklida
« Odgovori #4 u: Veljača 23, 2009, 12:18:22 poslijepodne »
ma mogu...neće bit križanja( osim ako imaš 2 varijateta acei-a)...i ako osiguraš ženke za ostale vrste...pseudotropheus je samo rod malawaca( po sistematiki)...tako da samo trpaj u aquarij ;)...to što si namjeravao ;)..uz omjer 1muž, 2,3 ženke..živio!
..imao sam puno riba...al samo je jedna-Ciklid riba!!:)

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: odabir ciklida
« Odgovori #5 u: Veljača 23, 2009, 12:35:23 poslijepodne »
Akvarij je 240 l.Uz pretpostavku, da jedan ciklid traži otprilike 10 l vode iz ponuđenog izbora ja bih "izbacio" M.estherae.Ipak ta vrsta traži minimalno 400 l akvarij, jer naraste i preko 15 cm.U biti ostaje 4 različitih vrsta , ajde sa po 6 komada i to bi bilo za taj akvarij idealno.Sve su ti vrste različite i tako bih to bio neki dobar malawi M'buna akvarij.No od svih nabrojanih vrsta možda bih najteže došao baš do zarđalog ciklida t.j. Iodotropheus sprengerae, ostali su viša manje dostupni.No njega bih mogao slobodno zamjeniti za Ps.saulosi, no ako ti financije dopuštaju mogao bih nabaviti i kojeg raritetu.

Offline Goran_Vž

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Varaždin
Odg: odabir ciklida
« Odgovori #6 u: Veljača 23, 2009, 21:38:05 poslijepodne »
E, sad ono najvažnije od svega...
gdje nabaviti odnosno kupiti te vrste malawaca, da li po raznim trgovinama ili iz domaćeg uzgoja...
koliko vidim na malim oglasima ovog foruma baš nema često bilo kakvih malawi ciklida u ponudi, a kamoli onih koje ja želim.
ja bih akvarij stavio u pogon kroz tjedan dana + par tjedana za cikliranje vode, znači kroz mjesec dana bi ribe mogle unutra!
ali kako do njih?
malawi mbuna 240 L

Offline Ja,Boro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: odabir ciklida
« Odgovori #7 u: Veljača 23, 2009, 22:21:57 poslijepodne »
Iodotropheus sprengerae,možeš nabaviti u Zoovili, Zagreb, barem je bilo prije tjedan dana..neke možeš i od mene( na pp) ..a ostalo...snalazi se stari moj, ko i svi mi..tj. pomiri s ćinjenicom da nema baš vrsta koje bi htio...vječita recesija u hrvatskoj ciklidistici  :D..pozdrav!p.s estherea možeš uzeti, pa kad naraste na 15 cm ju fino baciš na gradele(ili tavicu) i popapaš :D...malo crnog humora :)
..imao sam puno riba...al samo je jedna-Ciklid riba!!:)

Offline TiTech

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1178
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula
  • North & Central America
    • Akvarij.NET
Odg: odabir ciklida
« Odgovori #8 u: Veljača 24, 2009, 01:55:29 prijepodne »
Definitivno bi izbacio Aulonocaru iz ovog setupa, preosjetljiva za mbune...

Kao sta su ti vec rekli drzi se mbuna i to ce biti jedan lijepi akvarij.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: odabir ciklida
« Odgovori #9 u: Veljača 24, 2009, 08:16:09 prijepodne »
Ne bih se složio mišljenjem Titecha u vezi Aulonocara.
Naime baš Aulonocare se preporučuju , da se ih stavi sa m'bunama, onim mirnijim i kad se pogleda odabir Gorana više manje su to mirne M'bune.Još bih samo to dodao, da ako bi se sve ciklide u akvarij ubacilo odjednom,to bi bilo jako dobro i samim tim bi se i ciklidi lepo navikli jedni na druge.
I još opis tog ciklida:

Po mišljenju akvarista jedna izmedju ,ako ne i najlepša iz genusa Aulonocara.Da jeste to tačno pogledajte samo njezina trgovačka imena:New Yellow Regal,Aulonocara Benga,Nkhomo - Benga peacock.
Ta vrsta je endemita jer se nalazi samo u tački Nkhomo reef,8 km zapadno od Benge/zato i komercialni naziv Nkhomo-Benga Peacock/.Opisana godine 1985 sa strane Meyer & Riehl ,baš iste godine kad je opisana i vrsta Aulonocara stuartgranti.
Živi u mešanoj zoni kamenja i peska.obično živi u grupi,koju predvodi vodeći mužjak.U prirodi joj ishranu sačinjavavaju beskićmenajci,koje nadje u pesku.
Taj ciklid,dužine 9-12 cm,ne treba veliki akvarij,jer mu je dovoljan več 150l,gdje stvimo manju grupu tih ciklida u odnosu 1:5 u korist ženki.Za sustanare se preporučuje neke mirne M'bune ili Nem'bune.
Od ishrane zadovolji se i suvom hranom,mada više na bilnoj osnovi,i povremeni dodatak žive hrane /kišne gliste,larve komarca/.
Mužjak jeste fenomenalno obojen,dok ženka klasički smedja. 

Offline TiTech

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1178
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula
  • North & Central America
    • Akvarij.NET
Odg: odabir ciklida
« Odgovori #10 u: Veljača 24, 2009, 11:57:06 prijepodne »
Po mom osobnom iskustvu aulonocare sa "mirnijim" mbunama nebi vise stavljao u akvarij skupa, jer su jako lose prolazile, iako svaki akvarij je prica za sebe i moglo bi funkcionirati. Doduse ja sam imao Aulonocare sa pjescanih predjela koje su poznate po svojoj visokoj osjetljivosti...

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: odabir ciklida
« Odgovori #11 u: Veljača 24, 2009, 12:14:18 poslijepodne »
Pa ta Aulonocara iz prirode dolazi nam iz mješovite zone gdje naravno dolazi i do mešanja sa M'bunama.Htio bih naglasiti, da ciklidi /malawi/ u biti nisu agresivni, iako se ih odvajkada drži taj termin.Ako mi stavimo ciklide u adekvatni akvarij i pogotovo ako stavimo njih sve skupa, ti če se ciklidi lepo naviknuti jedan na druge i obično akvarista nit nema problema.Problemi nastaju, kad je akvarij prekrcat ciklidima, pa si tako ciklidi teško nadju svoj dio prostora i tako dodje do borbi i uginuća.
Aulonocare su osetljive samo po pitanju vode, ipak za njih vredi bresprekorno čista voda zakon i usled toga tedno menjanje vode jeste "zakon".