Travanj 19, 2024, 20:01:55 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Svjetlo Za Biotop?  (Posjeta: 1782 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Svjetlo Za Biotop?
« u: Listopad 31, 2012, 14:48:41 poslijepodne »
Pozdrav svima...

Vec neko vrijeme imam zelju sloziti jedan apisto biotop...Grane i korjenje koje sam skupio u sumi se natapaju u buretu, a lisce hrasta se susi....
Sve potrebno manje vise imam, ostala je jos jedna stvar o kojoj sam se malo bolje htio informirati...
Zanima me kakvo svjetlo se postavlja nad apisto biotope...Znaci, koliko wata ili lumena na litru...Onako odokativno...Dali je bolje ici sa hladnim svjetlom ili onim zuckastim?
Ima jos jedan detalj...Od bilja sam planirao ubaciti samo neku povrsinsku, npr. rogolist...Dakle, htio bih da se zadovolje njegove potrebe za svjetloma, a da mi s druge strane akvarij ne bljesti kao reklamni pano...

Unaprijed hvala! :)
TikaTaka, MadaFaka

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Svjetlo Za Biotop?
« Odgovori #1 u: Listopad 31, 2012, 15:09:25 poslijepodne »
Sve ovisi o tome kako se tebi sviđa i kakav ugođaj želiš postići. Ali pošto se radi o biotopu vjerojatno ciljaš na neku prirodnost pa onda što manje svjetla i što toplije (žućkasto).

Moj amazonski biotopski akvarij je imao 15 W neonku na 60 litara od 3000 K mislim i još sam na rubove stavio foliju da prigušim svjetlo. Prvo sam probao staviti Grolux pa je bilo precrveno. Onda sam stavio warm daylight lampu, ali mi je bilo prezeleno. Tek s 3000 K sam bio zadovoljan. :)

Evo TU SU SLIKE s Aktera dok je akvarij bio živ pa vidi kako to izgleda.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Svjetlo Za Biotop?
« Odgovori #2 u: Listopad 31, 2012, 15:31:43 poslijepodne »
hvala! :)
htio bih dobiti atmosferu odprilike kao na ovoj slici...u biti, ja sam malo drugacije zamislio raspored granja, ali to nije ni bitno...htio bih dobiti ovaj smedji ton vode i bilo bi super kad bi svjetlo bilo takvog intenziteta - tu negdje...e sad, gledao sam kako ljudi cesere crne johe zaliju vrucom vodom i tako dobivaju tekucinu kojom farbaju vodu...mislim, vjerojatno bi drvo i lisce trebalo ofarbati vodu, ali nisam siguran koliko ce se brzo to dogoditi i kako ce voda izgledati nakon redovne tjedne izmjene...
ja sam mislio opaliti znad akvarija jednu stednu zarulju (ciljao bih parametre koje si mi predlozio)...i to NE na sredinu, nego vise na jednu stranu tako da dobijem razlicit intenzitet svjetla na razlicitim djelovima akvarija...
TikaTaka, MadaFaka

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Svjetlo Za Biotop?
« Odgovori #3 u: Listopad 31, 2012, 15:51:42 poslijepodne »
Pustit ce lisce i granje boju dosta brzo, ali ako si nestrpljiv mozes prokuvati lisce i onda kad se ohladi sipati u akv.
Mozes i u filter dodati treseta.

Ne moras menjati previse vode 10-20% nedeljno.

Ja cak nemam lampu nad akv nego radnu na stolu pa koliko im svetli svetli. Lepse mi je kad je slabija rasveta, zuckasta i negde sastrane. Otprilike kao sto si i planirao.
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Svjetlo Za Biotop?
« Odgovori #4 u: Listopad 31, 2012, 16:03:32 poslijepodne »
hvala brko! :)
TikaTaka, MadaFaka