Ožujak 28, 2024, 13:06:45 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: koje drvo moze u akvarij?  (Posjeta: 49822 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #25 u: Ožujak 14, 2012, 18:39:17 poslijepodne »
ja baš mislim da je hrast OK ja ga imam u svojem akvariju i nikakvih problema nemam... fino otpušta tanin, ne previše da puno farba vodu, nego onak taman daje štih da nije presterilno...

nego, također mislim da previše filozofiramo sa tim granjem i korijenjem.. OK, ne treba stavljat toksično tipa orah i sl. ili crnogoricu zbog smole, ali ta silna prokuhavanja, pa sa soli pa bez soli, pa sušiš pa kuhaš opet pa sim pa tam.... nikad kraja, ja uzmeme kaj mi se sviđa, natopim u vodi par dana, eventualno ogulim koru i šuš u tank... do sada nikakvih problema ili gubitaka riba i inih organizama nisam imao... ako neče potonut probušim ga i zavežem za kamen i da vidiš kako tone  ;)

mislim da je bitnije imat dobro zacikliran akvarij nego se brinut o grani ili korijenju, kamenu ili ostalom hardscapeu  :up:

Offline tomek1221

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški  
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #26 u: Ožujak 14, 2012, 19:58:38 poslijepodne »
ovaj savjet ne dajem nikome ali dok sam imo biljni akvari otiso sam u sumu naso korijen hrastov ispro sa mlazom vode ako je bilo di truloga pobrusio sa brusilocom i cetkom zicanom i stavio u akvari,nikad nisam ni kuho ni solio,i nikad nisam imo problema radi toga ,sve ribe zive i zdrave :up:

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #27 u: Ožujak 14, 2012, 20:06:27 poslijepodne »
Ja svoje grane nisam ni oprala od blata  :D :D :D

Tak da se u potpunosti slažem sa Zelenim

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #28 u: Ožujak 14, 2012, 20:21:42 poslijepodne »
pa no... totalno nature stil  8)

Offline Roby17

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
  • Spol: Muški   Lokacija: Bjelovar
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #29 u: Ožujak 15, 2012, 13:00:12 poslijepodne »
Ja sam jednom pokušao stavit granu hrasta, al sam brzo odustao, stalno je puštao tanin i mutio vodu...

Offline miki99

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 40
  • Spol: Muški   Dob: 56
  • Lokacija: Zagreb-Kašina
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #30 u: Ožujak 15, 2012, 13:43:33 poslijepodne »
jel ta prekrasna grana za otpilit tvoja ili susjedova? sad ce vidjet svoje za onu zivicu sto je pokosio majku mu, nije to bilo slucajno  :) 
problem je kad covjeku treba veliki komad, tog obicno nema po shopovima ili ako ima onda je i cijena masna, a i izvana treba i za dostavu dat barem 15-20e
btw, jel netko zna dali je bukva ok? mislim da bi trebala biti ali volio bih potvrdu? znam gdje su pola sume obrezivali pa bi se dalo dosta velikog naci
ma šta grana,cijelo drvo je moje..divlja šljiva,ona žuta,prastara,nikad špricana..i smeta nekim drugim planovima...a,na njoj,tijekom godina krasne forme,kako to priroda zna...može se mjeriti sa svakom kupljenom  lozom..ne radi se toliko o lovi,nego kada hoćeš nekakav lijep komad,pa da je još i dovoljno velik,onda košta kao još jedan akvarij,i to bez dostave...k tome ti nitko ne garantira da i nijemac ili tko zna tko,nije posjekao,ogulio,osušio,prokuhao svoju šljivu...naravno da je jednostavnije pljusnuti pare i kupiti,ali...da vidim toga tko će naći veeeliki komad s kojim je oduševljen,a da ne košta od 30-40 ojra na više..osim toga,meni je osobno uvijek draže sam nešto napraviti...i,da se razumijemo,oguliti takve komade,osušiti ih,prokuhati,pripremiti,uopće nije jednostavno,treba sati i sati rada,da za sto kuna mogu naći tako nešto,ne znam koliko bi se i ja igrao sa granama na tri metra visine...ma,već sam ja uvalio jednu granu marelice,ali je dotična tanka,mala površinom,pa mislim da u tristolitrašu niti ne može nešto značajnije loše napraviti(a nije!)..a u šetnju šumom i potocima baš i ne stignem..i da stignem moje je poznavanje vrsta drva ograničeno...ukratko,bilo bi lijepo kada bi znao iz nečijeg iskustva,o čemu se radi ...

Offline Mrnja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 319
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Križevci
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #31 u: Ožujak 15, 2012, 14:57:40 poslijepodne »
Netko je tu na forumu mislim rekao da ne trešnja u akvarij.Pa ako netko zna zašto ne, odnosno konkretno me zanima višnja.Imam jednu lijepu panjinu i sad ju se neusudim staviti u akvarij. -?
Znači pitanje je može li drvo višnje u akvarij ???

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #32 u: Ožujak 15, 2012, 15:15:15 poslijepodne »
Za visnju neznam, s tresnjom sam, barem ja, imao slijedeci problem - nenormalno farbanje vode. Pokusao sam jedno vrijeme izmjenjivati kuhanja-namakanja, par dana, ali jednostavno, koliko god ja to kuhao i namakao, ona je farbala vodu.

Moja pretpostavka, da sam imao previse svjez komad, odnosno da bi nakon nekog duzeg vremena susenja, onda namakanja i kuhanja to pustanje boje prestalo, ali odustao sam od tog komada, stoji vec mjesecima u garazi, mozda nije lose sad probati staviti u vodu da vidim sto ce se desavati....

U biti, nekakvo moje skromno misljenje, dok god je drvo suho,u smislu da nije isti tren odrezano,  nije tretirano unazad neko vrijeme kemikalijama, i pravilno obradjeno (ocisceno, iskuhano i namakano), nebi smjelo napraviti nikakve stete u akvariju.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #33 u: Ožujak 15, 2012, 15:38:46 poslijepodne »
visnja isto dosta pusta neku smolu s sebe, sad sta je to, jel topivo ili otrovno nemam pojma

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #34 u: Ožujak 15, 2012, 15:52:36 poslijepodne »
jel ta prekrasna grana za otpilit tvoja ili susjedova? sad ce vidjet svoje za onu zivicu sto je pokosio majku mu, nije to bilo slucajno  :) 
problem je kad covjeku treba veliki komad, tog obicno nema po shopovima ili ako ima onda je i cijena masna, a i izvana treba i za dostavu dat barem 15-20e
btw, jel netko zna dali je bukva ok? mislim da bi trebala biti ali volio bih potvrdu? znam gdje su pola sume obrezivali pa bi se dalo dosta velikog naci
ma šta grana,cijelo drvo je moje..divlja šljiva,ona žuta,prastara,nikad špricana..i smeta nekim drugim planovima...a,na njoj,tijekom godina krasne forme,kako to priroda zna...može se mjeriti sa svakom kupljenom  lozom..ne radi se toliko o lovi,nego kada hoćeš nekakav lijep komad,pa da je još i dovoljno velik,onda košta kao još jedan akvarij,i to bez dostave...k tome ti nitko ne garantira da i nijemac ili tko zna tko,nije posjekao,ogulio,osušio,prokuhao svoju šljivu...naravno da je jednostavnije pljusnuti pare i kupiti,ali...da vidim toga tko će naći veeeliki komad s kojim je oduševljen,a da ne košta od 30-40 ojra na više..osim toga,meni je osobno uvijek draže sam nešto napraviti...i,da se razumijemo,oguliti takve komade,osušiti ih,prokuhati,pripremiti,uopće nije jednostavno,treba sati i sati rada,da za sto kuna mogu naći tako nešto,ne znam koliko bi se i ja igrao sa granama na tri metra visine...ma,već sam ja uvalio jednu granu marelice,ali je dotična tanka,mala površinom,pa mislim da u tristolitrašu niti ne može nešto značajnije loše napraviti(a nije!)..a u šetnju šumom i potocima baš i ne stignem..i da stignem moje je poznavanje vrsta drva ograničeno...ukratko,bilo bi lijepo kada bi znao iz nečijeg iskustva,o čemu se radi ...

a osim sto dosta kosta preko interneta nemozes tako dobro ni birat neki komad kao uzivo, bar ja nemam taj osjecaj preko slike, ni tocnu velicinu ni kako ce izgledat u akvariju. a iz sume mogu donjet vise slicnih komada za badava i onda izabrati sta mi najbolje odgovara

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #35 u: Ožujak 15, 2012, 16:44:08 poslijepodne »
Ja sam jednom pokušao stavit granu hrasta, al sam brzo odustao, stalno je puštao tanin i mutio vodu...

tanin ribama na smeta, dapače paše im ali je malo neugodan za oko kad je voda žučkasta  ;)

Offline ante78

  • Trade Count: (+12)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 458
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: NOVA GRADIŠKA
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #36 u: Ožujak 15, 2012, 17:18:42 poslijepodne »
ja vec evo 3 dana kuvam namacem i svaki put isto cokot od vinove loze farba vodu
kao da je rakija eto takva boja za poludit  :klap:

Offline miki99

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 40
  • Spol: Muški   Dob: 56
  • Lokacija: Zagreb-Kašina
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #37 u: Ožujak 16, 2012, 13:36:18 poslijepodne »
živa istina...niti vidiš točno što naručuješ,niti(bar ja)imaš predodžbu kako će "leći"u akvarij..na kraju krajeva,nemojmo biti blesavi,pa zar ne znate kako se kod nas neki poslovi rade...a sada zamislite neke jadne potplaćene i neuke radnike koji tko zna odakle i tko zna kakvo granje kupe..pa se to,kao čisti,obrađuje?...pa sam ja siguran za akvarij?..zato što je etiketa nekog uvoznika na njemu?..a radniku koji je utovarao taman dobro došlo da se na pauzi popiša po njemu? :D..ma,šalim se i pretjerujem,ali volio bih kada bi netko,tko se zaista razumije u kemiju drveća,ili bar netko tko je dovoljno pouzdano čuo od kolege akvarista napravio nekakav manji spisak..recimo..

Offline pac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: zagreb-britanac
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #38 u: Ožujak 08, 2013, 00:36:51 prijepodne »
prije kojih pol sata sam bio na glavnom kolodvoru di je posađena živica i našel sam tak lijepi komad grane da sam ju odmah isčupal.
kaj velite na to? jel ko probal?
more, rijeka il jezero, akvarij il bara, važno da je voda.

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #39 u: Ožujak 08, 2013, 02:07:24 prijepodne »
Tema je stara,a cupanje grane necu komentirati  :down:
U temi piše koje vrste drveta su pogodne,samo se treba malo prošetati šumama i nađe se prekrasni grana koje su cak same otpale i samo ih treba pokupiti

Offline pac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: zagreb-britanac
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #40 u: Ožujak 08, 2013, 13:56:12 poslijepodne »
Tema je stara,a cupanje grane necu komentirati  :down:
U temi piše koje vrste drveta su pogodne,samo se treba malo prošetati šumama i nađe se prekrasni grana koje su cak same otpale i samo ih treba pokupiti
zanemarimo kaj sam otrgnuo granu od 15 cm na već strganoj živici.
 ispričavam se osobama koje su se našle uvrijeđene mojim činom, ali svejedno, pošto je već grana otrgnuta molio bi ako je iko probo imat ju u akvariju da napiše jel šljaka il ne.
more, rijeka il jezero, akvarij il bara, važno da je voda.

Offline slaven_9

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 57
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #41 u: Listopad 26, 2013, 16:00:40 poslijepodne »
Da ne otvaram novu temu, nadam se da ce netko vidjeti

Upravo sam na moru naišao na odlično drvo lantane koje je već godinu dana suho. Ima li netko iskustva sa lantanom u akvariju? Može li bez problema unutra?

Offline Jakov123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 401
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb,Borčec
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #42 u: Studeni 02, 2013, 14:45:16 poslijepodne »
Nasao odlicne grane brsljana,suhe ko barut,jel mogu u akvarij?

Offline zebo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Lokacija: c
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #43 u: Studeni 02, 2013, 17:38:37 poslijepodne »
Da ne otvaram novu temu, nadam se da ce netko vidjeti

Upravo sam na moru naišao na odlično drvo lantane koje je već godinu dana suho. Ima li netko iskustva sa lantanom u akvariju? Može li bez problema unutra?

Viburnum lantana? Možda malo pre aromatično? ali mislim da se ovo može donekle primjeniti : http://www.papigice.net/newforum/index.php?topic=1930.75 ja ne bih stavljao sa  liste koja nije pogodna ni za ptice.
« Zadnja izmjena: Studeni 02, 2013, 17:45:47 poslijepodne od zebo »

Offline zebo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Lokacija: c
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #44 u: Studeni 02, 2013, 17:48:04 poslijepodne »
Naravno ako nije drugačije navedeno za akvarij. Tek sad sam vidio hrast i višnju pod "lošim" :)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #45 u: Studeni 02, 2013, 18:33:53 poslijepodne »
Naravno ako nije drugačije navedeno za akvarij. Tek sad sam vidio hrast i višnju pod "lošim" :)

vjerojatno jer ispustaju puno tanina

Offline slaven_9

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 57
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #46 u: Studeni 03, 2013, 13:36:44 poslijepodne »
Da ne otvaram novu temu, nadam se da ce netko vidjeti

Upravo sam na moru naišao na odlično drvo lantane koje je već godinu dana suho. Ima li netko iskustva sa lantanom u akvariju? Može li bez problema unutra?

Viburnum lantana? Možda malo pre aromatično? ali mislim da se ovo može donekle primjeniti : http://www.papigice.net/newforum/index.php?topic=1930.75 ja ne bih stavljao sa  liste koja nije pogodna ni za ptice.

Viburnum nije, više mi vuće na Lantana camara. Izgooglao sam sve moguće i naišao na više mjesta da ima otvorne plodove i lišće.

Hvala na odgovoru.

Offline Mirokc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 153
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
  • Ribe su zakon!
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #47 u: Studeni 27, 2013, 21:54:03 poslijepodne »
Imam tri čokota  - vinova loza. Pošteno sam se namučio da ispusti svu boju, nekih dva mjeseca namakano u vodi, kuhano par puta.
Prije je bilo suho jedno godinu - dvije. Već je tri godine u akvariju i čini mi se jako zahvalno i dugotrajno. Samo moraš biti uporan i strpljiv.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #48 u: Studeni 27, 2013, 23:33:28 poslijepodne »
Netko je tu na forumu mislim rekao da ne trešnja u akvarij.Pa ako netko zna zašto ne, odnosno konkretno me zanima višnja.Imam jednu lijepu panjinu i sad ju se neusudim staviti u akvarij. -?
Znači pitanje je može li drvo višnje u akvarij ???

Znam da je staro pitanje, ali nema veze, možda nekome bude korisno. Meni je korijen trešnje pofarbao vodu, ali ne u žuto nego u ljubičasto. Nemam pojma kaj je to bilo, korijen je bio friški, ali ludo je izgledalo :D
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: koje drvo moze u akvarij?
« Odgovori #49 u: Prosinac 27, 2013, 21:48:45 poslijepodne »
Eto smo ja i moja trnodruzica isli po sumams i uzeli neke stare grane ovoono..no...mislim da je maslina...
Posto je staro osuseno dal da gulim koru ili???kako ogulit sa najtanjih grancica ??pa puknit ce :(
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst