Ožujak 28, 2024, 14:53:39 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Tank / sump omjer veličine  (Posjeta: 4547 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline inverted

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Tank / sump omjer veličine
« u: Veljača 14, 2019, 22:11:26 poslijepodne »
Pozdrav svima,

nakon dužeg vremena sa slatkovodnim akvarijima, razmišljam o komadiću mora

Imam stari akvarij od cca 80 litara koji bih prenamijenio u sump

Da li je 80 litara sump dosta za 520 litara tank?

Čitao sam da je neki omjer 1:4 a u najgorem slućaju 1:5 no sigurno nemam mjesta za 130 litara sump, a 100L bih morao kupovati novi

Ne bih volio da tank trpi i bude nestabilan radi veličine sumpa pa me zanimaju iskustva onih koji su to već prošli

Hvala!

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Tank / sump omjer veličine
« Odgovori #1 u: Veljača 15, 2019, 08:38:02 prijepodne »
ja imam akvarij od 300 litara i sump od 125 (u njemu je oko 80 litara vode). možda preveliki ali mi je uletio skoro za džabe pa sam ga uzeo. uglavnom, bitno mi je bilo da može primiti svu vodu koja bi se u slučaju havarije vratila iz akvarija te da primi i vodu iz top ofa, ukoliko što zašteka... po meni je 80 litara stvarno na knap za 520... ali eto, javit će se i drugi.
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Tank / sump omjer veličine
« Odgovori #2 u: Veljača 15, 2019, 13:31:42 poslijepodne »
Gledaj ovisi koliko ces staviti razinu mora u glavnom tanku u odnosu na preljev. Dalje trebas ukalkulirat i kolicinu mora koja je u samom preljevu jer kad stane povrat sva ta kolicina ide dolje. Takoder ukalkuliraj i opermu koja bi bila u sumpu samim tim i njezinu istisninu mora u sampu jer ako stavis skimmer pumpe reaktore sve to umanjuje volumen samog sumpa. Misljenja sam da ti je to malo na tu litrazu. Meni osobno na 600L 200 L sump

Offline inverted

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tank / sump omjer veličine
« Odgovori #3 u: Veljača 15, 2019, 13:43:49 poslijepodne »
ja imam akvarij od 300 litara i sump od 125
To je 1:2.5
U mom slučaju to bi bilo oko 200L sump
To ne mogu nikuda staviti, nikako

Kako je u njemu oko 80L vode, to je malo manje od 1:4 što je ipak malo bliže mom omjeru od 1:5 trenutno

Ako bih se mogao izvući sa 100-110L ukupnog volumena, za to imam mjesta i to bi bilo OK
Za sve ostale varijante cijeli setup se drastično mijenja
Ne kažem da nije moguće ali...

Meni osobno na 600L 200 L sump
ja imam akvarij od 300 litara i sump od 125
Dečki, a gdje vi držite te sumpove?

Ako idem na toliki sump, onda moram probiti sve pregrade u ormariću na kojem glavni tank stoji
Onda drvo više ne dolazi u obzir i moram ići na željeznu, varenu konstrukciju koja bi mi promijenila apsolutno sve, od dizajna u stanu do računice

Možda postavljam kriva pitanja pa zahvaljujem na pojašnjenjima
Slatkovodne akvarije sam imao od 300 - 400L i s njima nema ovakvih problema

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Tank / sump omjer veličine
« Odgovori #4 u: Veljača 16, 2019, 11:11:00 prijepodne »
Evo napisaću par stvari da ti probaš da sagledaš  srž  sumpa a ujedno i morske akvaristike !
      Kolega Slim Okrug je vrlo precizno opisao na šta treba obratiti pažnju oko projektiranja sumpa !
          Po meni sva ta pisanja nekih omjera koje si čitao , mogu kao neka smjernica nekom poslužiti , po meni apsolutno suvišno razbijanje glave sa tim omjerima i možeš okacit mačku od rep ! !
Sump ili tehnički tank ima svrhu da potrebnoj tehnici da dovoljno mjesta i akvaristi omogući nesmetani rad i održavanje tehnike ! Sump sluzi i kao mjesto za filtraciju eventualno refugijum i sve druge stvari koje daju akvarijumu bolje predispozicije za stabilan rad ! Slim ti je rekao oko dimenzioniranja ,na šta treba posebno obratiti pažnju a to je volumen mora koji se nalazi u preljevi da ta voda nebi završila na podu sobe !
        Po meni tvoj najveći problemčić je sto još uvjek sve promatraš sa perspektive slatkovodne ! Tu se moraš probati distancirati a još manje neka poredjenja praviti !
       Sam pišeš u slatkovodnoj nisi imao tih problema , oromančić drveni ne pruža mjesta sa pregradama, ...... sve su to stvari koje su iz slatkovodne!
    Samim time sto pripremaš slatkovodni sistem za morsku ulaziš u kompromise koje mogu dobro da se završe ali mogu i da tebe ili morski tank “ lupe po glavi “ a na duge staze gledano još vise “ lupe po tvom džepu “
      Savjetovao bi da se probaš informirati i posavjetovati sa iskusnim akvaristima koji nemaju komercijalnih namjera već žele pomoći !

**Sto veći sump prvo povećava volumen pravi sistem stabilniji !
** kod planiranja ukalkulirati dovoljan prostor za tehniku i ostaviti rezervu za novu i dodatnu tehniku ! ( pored širine dužine imati u vidu i visinu sumpa a i 0romančića )
** ostaviti mjesta za vodu iz preljeva da u slučaju nestanka struje ili defekta  povratne pumpe može stati u sump bez poplave !
** sto veći sump planirati jer se nećeš pokajati a akvarijum će ti biti zahvalan za to ;)
**
Zaboravi sve te omjere jer ako imaš mogućnost da sump bude duplo ili troduplo veći od tanka  došao bi na željenu idealu u morskoj !

** savjet za kraj probaj da morsku aq gledaš bez nekih poredjenja na  slatkovodnu ! To su dve stvari i sem staklene posude sa vodom i organizmima sve je drugačije! Budu strpljiv informiraj se , isplaniraj dobro , skupi potrebnu opremu , čitaj na dobrim izvorima  i tek
Onda startuj ! Problemi i greške u morskoj akvaristici  su dugoročne , često jako dramatične a pre svega jako skupe i tu je još jedna velika razlika od slane i šećerne vode !

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Tank / sump omjer veličine
« Odgovori #5 u: Veljača 17, 2019, 08:31:49 prijepodne »
a ako je ormarić problem... e jbg. ionako će ti drvo prhnuti. ja sam stavio željeznu konstrukciju i nju obložiš iveralima kakvim hoćeš i to je to.
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Tank / sump omjer veličine
« Odgovori #6 u: Veljača 17, 2019, 10:19:49 prijepodne »
Zarkec on je sam sebi već dao taj odgovor :
 
Citat :
“ Onda drvo više ne dolazi u obzir i moram ići na željeznu, varenu konstrukciju koja bi mi promijenila apsolutno sve, od dizajna u stanu do računice “
 
Zato sam mu i napisao da detaljno razmisli , informira se o morskoj akvaristici , njenim potrebama pa i cijenama ! Slatkovodna je nešto drugo i ulaskom u morsku moraju i razmišljanja i potrebe biti morskoj prilagođene , sa svim sto ona donosi od vrhunskog ugodjaja , nove opreme , organizama , brige za njih pa do cijena ;)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Tank / sump omjer veličine
« Odgovori #7 u: Veljača 17, 2019, 11:26:41 prijepodne »
Sto se dimenzija tice okvirno ja bih radio bar 80x40x40.. npr
Racunaj da za vecinu in sump skimera za takav tank idealan nivo vode treba bit >15 -20cm, onda kad povrat stane iz tanka ce ti doci 15,20l vode npr dolje pa da i to mora primit. A kao sta su rekli trebas imat dosta prostora za stavit svu opremu unutra, lakse i cistit sump kad sve nije zbijeno, itd.
Da sam na tvom mjestu ja bih dao izradit novi ormaric i sump, napravi kako treba prvu put i nece ti bit zao kasnije, sad ulozis kn u to ali bar imas kako treba onda..i tako ces imat tank godinama poslje, bar se nadam da budes:)

Offline inverted

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tank / sump omjer veličine
« Odgovori #8 u: Veljača 18, 2019, 11:40:01 prijepodne »
Hvala svima!

Ići ću ipak na redizajn ormara tako da sve stane unutra

Moje pitanje je zapravo bilo pokrenuto time što sam čitao da ekipa uredno vrti morske tankove sa jednim ili dva vanjska kanister filtera pa budući da imam jedan, plan je bio kupiti još jedan veči
Na kraju sam bio ipak se odlučio na sump jer imam mali tank viška pa pomislih da pitam oko veličine jer čitam da ne postoji preveliki sump ali nigdje ne piše što je zapravo premalo

Hvala na odgovorima, sad barem znam u kom smjeru krenuti: "back to the old drawing board"  :doh:

Sada na novu temu - - svjetlo u morskom...

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Tank / sump omjer veličine
« Odgovori #9 u: Veljača 23, 2019, 12:34:40 poslijepodne »
 To s filterom vise funkcionira kod manjih nano tankova gdje mozes cesce promjenit vecu kolicinu vode. Nije to samo filtracija, kad imas ormaric s sumpom dolje lakse ti stavit i top off karnister tamo, dozirne pumpe, kalk ili Ca reaktor, itd
Filteri super rade za kemijsku i mehanicku filtraciju, to nema pogovora, to sve dobro cisti tank, samo onda bude problem sto se prljaju ako necistis, a s vremenom ces ga sve rjede otvarat, ako cjeli mjesec neotvoris kanister on sam moze postat tkz tvornica nitrata jer se pocne raspadat sav otpad u njemu.. puno lakse imat filter carapu u sumpu npr.
A kad nebi isao na opciju da imas sump ja bi onda radije na tvom mjestu za tako velik tank nasao neki dobar i veci hang on skimer, (sto i nije lako u usporedbi s in sump modelima) i neki hang on filter od npr 0.5l ili vise zapremine za ugljen i po potrebi po4 remover. Postoje i druge metode kao ats ili alga reaktor, isto i u hang on modelima....to mozes istrazivat kasnije kad se ufuras.  Btw velika prednost skimera je sto tad mozes dozirat ugljik-jako dobar nacin filtracije, istrazi malo..
Ovisno dal mislis i koju vrstu koralja, trebat ces i dozirat elemente..i to ti puno olaksa zivot ako automatiziras. Za lakse, picetnicke, meke, dovoljan je i kalkwasser,