Travanj 28, 2024, 08:49:24 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI  (Posjeta: 3933 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« u: Travanj 12, 2010, 10:28:13 prijepodne »
Pozdrav,

naime od makroelemenata sam dobio i fosfo i nitro.Pitanje je slijedece, za nitro pise da 10 ml na 500 L podize koncentraciju za 2.00ppm...ako sam skontao to bi znacilo da ja trebam dodati 1,4 ml na 70 Litara?

 I sto se tice metode doziranja. znam da je raspravljano mnogo puta zasto je recimo EI metoda dobra , a zasto pps pro..znam mali mi je akvarij i preporucuje se Ei zato sto je da kazemo lakse izbaciti 50% vode iz 70 Litara nego iz 300L.Ali eto ,ako moze ko da kaze kako bi koristio u ovom slucaju pps pro?? :nuclear:

Posjedujem , cayman 60,   75L ,  diy svejtlo , sada imam 2x15w ( 6500 i 10000K), trajanje svejtla 9 sati , co2 ferlast clasicc ,40 mjehurica u 60 sekundi.Filter eheim 600l/h,usmjeren prema difuzoru.
bilje:anubias , dvije crypte, dostahygrophile polysperme..bacopa. te rotala rotundifiola.
ribe :15 kraljevskih neonki,4 crvenonosne tetre

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #1 u: Travanj 12, 2010, 12:13:23 poslijepodne »
...znam mali mi je akvarij i preporucuje se Ei zato sto je da kazemo lakse izbaciti 50% vode iz 70 Litara nego iz 300L....

To si ti nesto krivo razumio...preporucuje se samo iz tog razloga jer omogucuje biljkama da dobiju sve makrolemente pri jakom svjetlom, a pps-pro jednostavno ne omogucuje. PPS-pro se može koristit mozda pri nekom slabijem svjetlu, ili pri jacem svjetlu,  ali onda samo pod uvjetom da biljke mogu uzet i makrolemente i iz podloge koji ih sadrzi (zemlja za cvijece, aquasoil amazonia i sl.).

Ti Ameri su cudo jedno...prvo uvedu u akvaristiku hrpetinu rasvjete i onda Tom Barr analogno tome napravi EI da se moze ispratiti tolika rasvjeta. I onda se stanoviti Edward sa APC-a sjeti da ipak nije puno svjetla dobro i kaze stavi manje svjetla i koristi PPS-pro. Pa se sad svi vracaju onome sta je bilo prije 10 godina.  :dead:

Od ove opreme sta si nabrojao fali ti osnovni dio, a to je drop checker...da znas koliko imas co2 u akvariju. Tih 40 mjehurica u minuti nista ne znaci. Od danas je na portalu clanak o CO2 i drop checkeru, pa pogledaj (vidi smileove dole kako blinkaju  :D) . Kad to rijesis, onda gnojenje predstavlja najmanji problem. Na co2 usmjeri paznju, a ne na gnojenje.

Aj pozz.  ;)
« Zadnja izmjena: Travanj 12, 2010, 12:36:25 poslijepodne od lp »

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #2 u: Travanj 12, 2010, 13:21:07 poslijepodne »
LP hvala puno...e sada bas ne znam sta da radim...hranjiva podloga nakon godinu dana prakticno ne postoji   , a ja imam 0,42 w po L sto je slabo osvjeteljnje.....
Danas cu kupiti jos co2 drop checker..ako ga uopste ima kupiti u Sarajevu....stvarno nisam vise pametan kako i sta...sta bi ti uradi ona mom mjestu?

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #3 u: Travanj 12, 2010, 13:34:38 poslijepodne »
Šta bi napravio? Pa nije to tako strašno...no ono kad počneš akvarij, šta nije da se prvo malo bolje informiraš o najvažnijim stvarima. Početnik si, i kako onda radiš biljni akvarij bez drop checkera i dobre podloge?

To uopće nije malo svjetla, prije bih rekao taman, samo ako je nov akvarij onda ne napičiš odmah rasvjetu 10-12 sati prije nego šta se biljke prilagode, već im daš šansu da se prilagode tako šta kreneš od manjeg razdoblja osvjetljenja i onda postupno povećavaš kako se biljke razrastu. Polako sve će doći na svoje, samo zdravom logikom.

Fino otvoriš temu o svom akvariju da vidimo o čemu se radi i uvijek će ti netko pomoć...nabavi drop checker ili ga napravi (progooglaj malo, radili su to ljudi već) i kreneš. Gnoji polakše na početku, pa poslije kad se sve razraste malo više i tako.

Strpljenja ti treba, nema preko noći sve.  ;)

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #4 u: Travanj 12, 2010, 14:42:59 poslijepodne »
Procitao sam ti tekst o co2 super,mnogo pomaze...Naime,vjeruj mi da sam se pravu pun oi googlao i citao komentare svih nasih clanova.....ali nisam znao na početku da će me akvaristika u ovolikim razmjerima obuzeti...
Počelo je sve presmjesno....prije godinu dana..da bih danas bi otu gdje jesam...
Otvoricu temu te se iskreno nadam da će mi svi i pomoci..a s obzirom da u posljednje vrijeme se sam onekoliko ljudi javljalo na moje novootvorene teme ,,,,iako sam se treudio da ne tusim ......-)).
Javim se.....i sve je ovo skola.....dobro je pa imam da od koga naucim i da pitam.....a ka bi rekao da ce me aquamania uhvatiti bas ovoliko.......... :zagrljaj: :up: :up: :up: :up: :up:

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #5 u: Travanj 12, 2010, 15:12:27 poslijepodne »
I samo jos kratko, kada smo kod drop checkera, koliko je osnovana nabavka s obzirom da nemam bocu, te ne mogu regulirati broj mjehurica u minuti....nego zavisno od smjese kako sam napravi ozavisi i broj mjehurica???

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #6 u: Travanj 12, 2010, 15:33:36 poslijepodne »
Treba ti DC jer onda znaš kak stojiš s CO2

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #7 u: Travanj 12, 2010, 15:36:33 poslijepodne »
jasno mi je za sto sluzi..no medjutim...ja imam ferplast co2 sistem....nemam mogucnost da podesim kolicinu co2 koja izlazi u akvarij nego ovisno od diy smjese toliko i izlazi..zato kazem jel m ionda opravdano da kupujem co2 checker kada vec ne mogu kontorilisati dali ce m iizlaziti 30 mjehurica ili 40 u minuti....??

AKo kazete da i pored ovoga mi treba ja cu ga kupiti.....

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #8 u: Travanj 12, 2010, 15:41:24 poslijepodne »
možda ti dop checker kaže da ti je ferplast nedostatan i da trebaš dodati još jedal ili razmisliti o boci ;)

tako je kod mene bilo :up:

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #9 u: Travanj 12, 2010, 15:59:36 poslijepodne »
acies.....tek sam investirao u ferplasta....zato ovo i pisem...ne znam dali si procitao prve recenice gore...dakel zelim da otpocnem sa gnojenjem nisam siguran za koju methodu da se odlucim...i sada nemam pojma dal da uzem drop ili ne.....
sad za sad boca ne dolazi u obzir.....e kako dalje?

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #10 u: Travanj 12, 2010, 16:17:49 poslijepodne »
drop checker ti je pokazatelj količine CO2 u vodi...bez njega ne znaš imaš li ga dovoljno i jel taj ferplast sistem dostatan za tvoj akvarij....

nemoj kao moja frendica kojoj ne radi pokazivač goriva u autu ali ona uvijek toči za 100 kuna jednom tjedno pa što bude .... ne brine ju što benzin poskupljuje konsantno,pa je već dva put hodala s kanisterom po gradu :D

p.s. pročitala sam temu od početka ;)

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #11 u: Travanj 13, 2010, 15:29:27 poslijepodne »
dc ti je nekih 40kn(par eura, zajedno sa poštarinom) aku uzmeš preko ebay-a...
A treba ti, kao što je acies rekla...da vidiš dal trebaš dodati još jedne ljestve/bocu sa smjesom..ili možda ublažiti smjesu da daje manje co2...
Ti nemožeš znati kolika je koncentracija co2 u tvom akvariju bez toga(dobro možeš da izmjeriš ph i kh..al to je kompliciranije po meni)..jer to što navodiš da ti ide određen broj mjehurića u minuti ne znači puno..nije isto ako tebi ide 40 mjehurića u 60 sekundi u 75 L vode i ako ti ide u 200L vode..

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #12 u: Travanj 13, 2010, 15:56:18 poslijepodne »
kupio sam danas od Jbl-a pa cu ga danas ubaciti pa da vidim.....pa cu vam se javiti......i jos nesto za nitrate od easy lifa pise da 10 ml na 500 ml povecava koncetraciju za 2.00 ppm,sto znaci na 70 L 1,4 ml ide?


Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #13 u: Travanj 16, 2010, 11:28:28 prijepodne »
zdravo svima....kupljen dropchecker jbl.....sinoc postavljen .Danas cu ocitati parametre pa va javim da se ocitujete da vidim kako i sta dalje...... :up:

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #14 u: Travanj 16, 2010, 13:41:00 poslijepodne »
lakše bi se očitovali uz ćevape, ako nisu u Sarajevu najbolji, a gdje onda jesu  :up:
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #15 u: Travanj 16, 2010, 15:54:00 poslijepodne »
sto se tiče ćevapa----ak oiakd dodjdes vam oajvi se..pa idemo....a sada sto se tice akvarija dajte mi pomozi da slozim sve...pa vas vodim moze i na duplu porciju..danas cu procitati kakv je Ph...i iz toga cca kakav je i nivo co2.
napomenuo bih da sam ostao bez podloge..jer nakon godinu dana je vjerovanto nestala...tako da od EI methode nista....
znaci volio bi pps pro na moji 70 L

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #16 u: Travanj 18, 2010, 16:08:04 poslijepodne »
pozdrav svima,nakon sto sam nabavio drop checker ( JBL) te isti je vec u akvariju 2-3 dana,naravno na suprotnoj strani od difuzora pokazaju da je Ph izmedju 6,8-7.Doduse danas  pokazuje ispod 6,8 ( zuto) oslabila mi smjesa.kasnije je mjenjam.
e sada molim za preporuku za PPS PRO, jer za EI uopste nemam hranjive podloge ,vec je sitekla godina dana kako sam je stavio i sva je popana od strane biljaka. :)
MOlim za proporuku....ovako profito pise originalno da 10 ml ide na 100L sedmiceno,to znaci da na 70L voda treba dodati 7 ml sedmicno..PITANJE DAL DA DODAJEM SEDMIČNO ILI RECIMO 3X sedmičnoooo.
Onda od easy life nitro pise da 10 ml na 500L povecava koncetraciju za 2,00ppm, to znaci da na mojih 70L ide 1,4 ml .
fosfo ide 10 ml na 500 L povecava koncetrraciju za 0,1ppm, znaci na mojih 70L ide isto 1,4ml
E sada jesul ovo targeti za MAKROELEMENTE :
NITRATI     15-20 ppm  ( prema ovome nitrata treba da dodam sedmicno tj do izmjene vode 10,5 ml nitrata) ??
FOSFATI     0,5-3  ppm (  prema ovome fosfata  treba da dodam sedmicno tj do izmjene vode 2,8 ml nitrata) ??

ako je ovo tacno sto sam napisao ,pitanje je jel bolje da dodajem i mikro i makro elmenete 3 x sedmicno ?
Procitao sam da i nakon izmjene vode trebam dodavati istu kolicinu i makro i mikroelemenata, da ne trebam pojačavati?
Jel tacno da ne trebam dodavat u jednom danu mikro i makro elemente nego izmjenicno?
Te hocel skodit ako tjedno dodam odjednom i mikro i makro elemente?

ILI po EI methodii?

hvala
« Zadnja izmjena: Travanj 18, 2010, 17:42:18 poslijepodne od amchudin »

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #17 u: Travanj 18, 2010, 19:55:32 poslijepodne »
ljudi dajte pomozite..hocu i ja da bilje mi cvjeta... :zagrljaj:

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #18 u: Travanj 18, 2010, 20:20:11 poslijepodne »
 :D :D moraš se opustiti a ne uzrujavati...zato valjda i imaš takav hobi ;)

rekla sam ti kako ja gnojim a bilje mi raste super i nemam algi...probaj početi s manjom količinom gnojiva dok postepeno ne dođeš do punog iznosa...kako ti se bude povečavala biljna masa, tako ćeš i pojačavati gnojenje..

nema neke univerzalne formule ni jednoznačnog odgovora...moraš isprobavati :up:

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #19 u: Travanj 19, 2010, 12:29:16 poslijepodne »
acies, hvala puno....znas kako je ,sve strahujem da sta pogresno ne ishemijam..ja cu ovako...pa cemo vidjeti

MAKROELEMENTI
 
Za nitrate... za pocetak pola koncentracije tj 7,00 ppm dodati na sedmicnoj bazi 4,9ml, tj pone,srijeda i petak po 1,6ml..Nakon mjesec dana poajcati na ukupno koncentracija bude 15ppm.
 
Za fosfate da bude koncentracijha 0,3 ppm, dodajem sedmicno dakle 4,2 ml, tj pone,srijeda i petak po 1,4ml,,,nakon mjesec dana pojacati koncentracija da bude 0,5ppm.....ukuono sedmicno 7 ml i na tri dana  to je 2,3 ml....
 

 
MIKROELEMENTI.... onda cu isto smanjiti i dodavati utorak.cetvrtak i subota..nedjeljom izmjena vode.....ponedjlejak opet gnojenje......
 
i lagano...javicu vam ..barem one koje zanima sta se dešava...

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #20 u: Travanj 19, 2010, 12:34:43 poslijepodne »
bolji znalci će ti potvrditi ove količine, ja i tako gnojim po dib metodi  ;)

samo polako i vidjet ćeš kako ti se bilje ponaša :up:

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: NITRO / EASY LIFE / PPS PRO & EI
« Odgovori #21 u: Travanj 19, 2010, 12:38:05 poslijepodne »
valjda cu ja to znati primjetiti..znam za sada da imam jos malo tackaste zelene alge...manjak fosfata.Zelene koncaste koje sam imao po hygrofili polyspermi sam se rijesio kako sam smanjio foto period na 9 sati.Predpostavljam da sa da mogu povecati period na 10 ?