Travanj 27, 2024, 10:41:40 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Tropica substrat + vulkanit???  (Posjeta: 7063 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Tropica substrat + vulkanit???
« u: Studeni 03, 2010, 11:03:22 prijepodne »
Sorry ako pitam u krivom podforumu i ako ce moderator morati seliti ovu temu.
Naime, spremam se uskoro upogoniti novi biljni akvarij, ali imam malih nedoumica oko hranjive podloge, odnosno podloge kao takve.

Zapremina akva je 300L, a ima povrsinu dna od 120cmX50cm i opremljen je rasvjetom od 6X54W T5.
Plan mi je okusati se u nekakvom nazovi aquascapingu, odnosno, bolje receno, brijem na puno zdravog, naprednog i lijepog bilja.

Nabavio sam: - 5kg Tropica substrata
                          - 7kg vulkanita
                          - KCl (saku do dvije)
                          - ADA-ine Bacter100 i ClearSuper
                          - 40kg kvarcnog pijeska (0.3-0.5mm)

Zanima me da li je mix "tropica substrata" i vulkanita dovoljno dobra hranjiva podloga, odnosno da li bih mozda trebao dodati jos nesto?
Nisam bas pristalica zemlje za cvijece, ali da li da mozda smixam i paket florabele (ili sl.) unutra?
I jos vaznije, da li ce navedene kolicine biti dovoljne za akvarij navedenih gabarita (i namjene)?

p.s. Dodavat cu CO2 iz boce i gnojiti makro/mikro elementima preko vodenog stupca.

thx
pozdrav

 





« Zadnja izmjena: Studeni 03, 2010, 11:07:52 prijepodne od nenchiTIS »

Offline hento

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 569
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #1 u: Studeni 03, 2010, 11:47:27 prijepodne »
Ak ti u ovom kaj si napisal nekaj slučajno nebu raslo slobodno javi, jer meni zasad sve biljke koje sam stavil unutra rastu. Imam samo vulkanit i kvarcni šljunak, gnojim prek vode s mikro i makro i co2 piči.
Never underestimate the power of the Dark Side

--- Koprivnica ---

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #2 u: Studeni 03, 2010, 11:56:30 prijepodne »
a kaj mislis, jel dosta ukupno 12kg (cca) hranjive podloge na tu povrsinu dna?

Offline solaris

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #3 u: Studeni 03, 2010, 12:11:01 poslijepodne »
pogledaj si na omotima od podloge. pise ti koliku povrsinu okvirno pokrivaju. ja sam za svoj akvarij racunala da bi mi toliko bilo uvrh glave, a footprint mu je jednak tvome.

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #4 u: Studeni 03, 2010, 13:22:53 poslijepodne »
Ma gledal sam na pakiranju, al mi nije to sve skupa bas bistro.
Mislim, to su sve nekakve uprosjecene vrijednosti gdje sam proizvidjac mozda malo i pretjera, cisto da proda vise svog prizvoda.
Ne znam jesu li tu uzete u obzir specificnosti svakog pojedinog akvarija (kolicina bilja i njegova zahtjevnost, rasvjeta, eventualno kakvo brdasce, debljina podloge u zadnjem planu isl.).
Ne bih bas htio pretjerati, pa da mi se dogodi kakav blum algi.... ili pak, s druge strane, da stavim premalo podloge pa onda vec za par mjeseci lupam glavom u zid i razmisljam kako da tu podlogu naknadno obogatim.

Cisto sam mislio da netko od znalaca s foruma moze nesto konkretno, onako iskustveno, savjetovati po tom pitanju.

thx u svakom slucaju
pozz
 


Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #5 u: Studeni 03, 2010, 19:36:40 poslijepodne »
Ja bi tu na dno KCL, na to sloj mineralizirane zemlje za cvijeće, i preko toga vulkanit i ovaj ADA supstrat.

Al ako baš nećeš zemlju ovo bi trebalo biti isto jako dobro.

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #6 u: Studeni 03, 2010, 20:00:13 poslijepodne »
Ako mogu izbjec, rado bih ovaj puta probao bez zemlje za cvijece.
Nego kad smo vec kod zemlje, sad mi je palo na pamet, jel ima potrebe stavljat mrezicu za komarce u kombinaciji kako sam ja to zamislio?

Offline svizac

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #7 u: Studeni 03, 2010, 21:30:14 poslijepodne »
Pa ako ne misliš stavljati zemlju za cvijeće ne treba ti mrežica.Ja koristim mix vulkanita,mineralizirana zemlja i uzeo sam si paket prodacove podloge te preko toga mreža,ali ne za komarce jer mi ona ima pre sitne rupe nego ona zelena za fasade.Promjer rupica je nekih 3 mm i sa tom mrežicom sam jako zadovoljan.U prošlom postavu sam imao onu crnu za komarce i doslovno mi se ukiselila podloga ispod nje pošto je promjer rupica bio 1 mm.

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #8 u: Studeni 03, 2010, 21:43:53 poslijepodne »
Pa ako ne misliš stavljati zemlju za cvijeće ne treba ti mrežica.

Tako sam i ja pretpostavio, ali bolje da pitam nego da poslije zalim.  ;)

Promjer rupica je nekih 3 mm i sa tom mrežicom sam jako zadovoljan.U prošlom postavu sam imao onu crnu za komarce i doslovno mi se ukiselila podloga ispod nje pošto je promjer rupica bio 1 mm.

Vidis, a svi briju na tu mrezicu za komarce.
Ja sam se pak  brinul kak bum zapikaval biljke s njeznijim stabiljkama.
Doduse, sad kad gledam ovu svoju mrezicu - siva je i ima rupice cini mi se od 2mm, ali je isto kupljena kao mrezica protiv komaraca.
No, sad to nema veze, jer ju ionak nebum stavljal.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #9 u: Studeni 04, 2010, 09:09:13 prijepodne »
Nisam koristio tropica plant substrate,al koristim stalno vulkanit ispod šljunka...gledam da ga ubacim tamo di će biti biljke i da ga bude 2-3 cm ispod šljunka.

Ima ona formula kojom se lako da izračunat koliko trebaš podloge:

dužina x širina x željena debljina podloge = litara podloge

Pa je za tvoj akvarij, da imaš hranjive podloge ispod šljunka 3 cm, slijedeće:

120 X 50 x 3 = 18000 = 18 litara

To je samo za okvirno izračunavanje...jer se razlikuju gustoće raznih podloga, pa je teško prezicno pretvarat litre u kile, al može poslužit. Bar meni uvijek je.  ;)


Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #10 u: Studeni 04, 2010, 11:04:37 prijepodne »
E to je to!
Super, hvala. :up:
Taman mislim da ce debljina substrata u prosjeku i biti negdje oko 2.5-3cm.
Tako da mi po ovoj formuli ipak malo nedostaje materijala....kakvih 5-6 litrica/kilica.

Sta predlazes kao najbolju soluciju, da li da nabavim jos vulkanita, da probam umiksati zemlju za cvijece ili narucim jos tropica substrata (ili neke druge slicne hranjive podloge)??

thx, jos jednom

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #11 u: Studeni 04, 2010, 11:46:10 prijepodne »
Odakle naručuješ tropica supstrat i po kojoj cijeni?

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #13 u: Studeni 04, 2010, 12:58:47 poslijepodne »
Jel taj tropicov supstrat sadrži mikroelemente samo ili sadrži i makroelemente, ne vidim u linku nikakve info o tome.

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #14 u: Studeni 04, 2010, 13:14:14 poslijepodne »
Ne bih znao jer nema bas puno specifikacija na pakiranju.
Pise da sadrzi sve potrebno akvarijskom bilju....a Tropica je ipak brend sto se tice biljaka, pa nemam razloga da im ne vjerujem.
Al da ne pricam ovako na pamet, budem jos pogledal kad dodjem doma, pa javim.

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #15 u: Studeni 04, 2010, 17:16:20 poslijepodne »
Jel taj tropicov supstrat sadrži mikroelemente samo ili sadrži i makroelemente, ne vidim u linku nikakve info o tome.

Nema nikakvih podataka ni na pakiranju.
Al evo, ima na tropicinom sajtu nesto malo podataka:
http://www.tropica.com/aquacare/plant-substrate.aspx

Nema nista o sastavu, ali ako otvoris .pdf pod "users guide" vidis da oni preporucaju koristenje i svojih tekucih gnojiva.
Tak da, ako zanemarimo cinjenicu da oni reklamiraju sve svoje proizvode koje nam zele prodati, mislim da je odgovor na tvoje pitanje NE!
Odnosno barem ne u kolicini dostatnoj da bi bez dodavanja makro/mikroelemenata preko vodenog stupca stvar funkcionirala kako si mi to zamisljamo/zelimo.  ;) :D

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #16 u: Studeni 10, 2010, 10:57:55 prijepodne »
Da ne otvaram  novu temu, buduci se ionako nadovezujem na gornju problematiku podloge, da li je netko imao kakvih iskustava s Tourmaline BC, Penac P i Penac W-om??
Vidim na dosta stranjskih foruma i siteova da su kod uspjesnih aquascapova ova tri ADA-ina proizvoda skoro pa pod "must have" dodatak u podlozi.

Jasan mi je  sastav i nacin djelovanja ta tri preparata, ali zar imaju bas toliki "WOOOOW" efekt  da su toliko nezaobilazni za uspjesan i lijep aquascape?!? -?

Osim toga, jos me jedna stvar kod vecina aquascapova bode u oko...zasto vecina aquascapera kao filter materijal redovito ima Ammonia, Phosphate, and Nitrate remover??? 
Mislim, cemu ih onda dodajem (nitrate i fosfate) u vidu makroelemenata, ako ih istovremeno s druge strane ciljano uklanjam iz akvarija???

Hvala na odgovorima,
pozdrav







Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #17 u: Studeni 10, 2010, 11:23:14 prijepodne »
Da ne otvaram  novu temu, buduci se ionako nadovezujem na gornju problematiku podloge, da li je netko imao kakvih iskustava s Tourmaline BC, Penac P i Penac W-om??
Vidim na dosta stranjskih foruma i siteova da su kod uspjesnih aquascapova ova tri ADA-ina proizvoda skoro pa pod "must have" dodatak u podlozi.

Jasan mi je  sastav i nacin djelovanja ta tri preparata, ali zar imaju bas toliki "WOOOOW" efekt  da su toliko nezaobilazni za uspjesan i lijep aquascape?!? -?

Osim toga, jos me jedna stvar kod vecina aquascapova bode u oko...zasto vecina aquascapera kao filter materijal redovito ima Ammonia, Phosphate, and Nitrate remover??? 
Mislim, cemu ih onda dodajem (nitrate i fosfate) u vidu makroelemenata, ako ih istovremeno s druge strane ciljano uklanjam iz akvarija???

Hvala na odgovorima,
pozdrav



Što se podloge tiće to zbilja nemam iskustva, ali koristio sam ADA bacter i cikliranje gotovo da nisam niti imao. Penac P/W je po meni bacanje novca, stvarno ne vjerujem da ima tako wooow učinak i da lijep akvarij ovisi o hrpu drugih stvari a ne o omekšavanju podloge i tim bakterijama koje se u njima nalaze. Vidio sam krasne akvarije bez ikakve hranjive podloge, a ovo je samo skupa igračka...

Druga bitna stvar je da vani ljudi uglavno koriste aquasoil (to bi htio probat). Kad koriste tu podlogu obično stavljaju NPK removere što je ubiti aktivni ugljen. On djeluje na početku jer i sama ADA preporučuje velike izmjene vode prvih mjesec dana kod korištenja podloge. Jako puno NPK izlazi iz podloge pa je i velika vjerojanost pojave algi.  Kad se aktivni ugljen zasiti on više nema kemijsku funkciju, već samo biološku i zato se ostavlja u filteru. Ne trebaš se previše zamarat oko toga. Ja do sada nisam u niti jedan svoj filter stavljao aktivni ugljen i sve je bilo ok.

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #18 u: Studeni 10, 2010, 13:10:28 poslijepodne »



Što se podloge tiće to zbilja nemam iskustva, ali koristio sam ADA bacter i cikliranje gotovo da nisam niti imao. Penac P/W je po meni bacanje novca, stvarno ne vjerujem da ima tako wooow učinak i da lijep akvarij ovisi o hrpu drugih stvari a ne o omekšavanju podloge i tim bakterijama koje se u njima nalaze. Vidio sam krasne akvarije bez ikakve hranjive podloge, a ovo je samo skupa igračka...


Tako sam si i ja nekak mislil da su ti Penaci (W i P) bacanje novaca i lagana preserancija.
Ali Tourmaline BC mi izgleda dosta korisniji.
Cini se kao jako dobar dugorocni izvor minerala iz podloge. Sadrzi zeljezo, aluminij, sulfate, borate, litij i  magnezij, a glavna mu je znacajka postepeno otapanje.
Imam vec neka iskustva sa par azijata koji prodaju ADA-ine proizvode po nesto povoljnijim cjenama nego ovi nasi Europski dileri (Austrij, Njemacka isl.), pa si razmisljam da narucima taj "Tourmaline BC" (pakiranje od 100g za 20-ak$).
Je to investicija od 100-150kn, ali je jednokratna...platim sad i miran sam po tom pitanju s tim postavom akvarija.



Druga bitna stvar je da vani ljudi uglavno koriste aquasoil (to bi htio probat). Kad koriste tu podlogu obično stavljaju NPK removere što je ubiti aktivni ugljen. On djeluje na početku jer i sama ADA preporučuje velike izmjene vode prvih mjesec dana kod korištenja podloge. Jako puno NPK izlazi iz podloge pa je i velika vjerojanost pojave algi.  Kad se aktivni ugljen zasiti on više nema kemijsku funkciju, već samo biološku i zato se ostavlja u filteru. Ne trebaš se previše zamarat oko toga. Ja do sada nisam u niti jedan svoj filter stavljao aktivni ugljen i sve je bilo ok.

Sto se filter materijala tice tu sam i dalje zbunjen....nije da se nesto posebno zamaram, ali mi se to cini kao efektni autogol velikog broja aquascapera (ili wona be aquscapera) i opcenito biljnih akvarista.
Velik broj ljudi upravo nitrat i fosfat remover navodi kao standardnu stvari kod postave gotovih (izlozbenih) aquascapeova.
Za razliku od tebe, ja cak i stavim akt. ugljen, jer ionako dodje kao osnovni filter materijal s vecinom filtera, pa neka odradi kemijsku filtraciju u periodu cikliranja i ranoj fazi akvarija...a potom, kad izgubi kemijski kapacite, odradi mehanicku i djelomicno biolosku filtraciju.
Ali isto tako, taj aktivni ugljen i izvadim kod prvog veceg ciscenja filtear (cca za 6 mjeseci), te zamijenim s keramikom i/ili biobolsima, odnosno spuzvoma (ovisno sta mi se ucini da bi od toga trebalo pojacati).

Mislim si da kod tih gotoviih/izlozbenih aquascapeova vjerojatno i je bit u koristenju Aquasoila kao podloge.
Sloze postavu, nabildaju podlogu "steroidima"....za neko krace, tempirano vrijeme imaju krasan aquascape za pokazat....raskopaju ga i idu dalje na slijedecu demonstraciju ili izlozbu.
Tu se stvar bazira na gnojenjeu biljaka kroz podlogu, a ne kroz vodeni stupac.
Je da se i tu dodaju tekuca gnojiva,....
npr:
1/3 water change weekly followed by regular dosage of Nutrafin Waste Control and Cycle ADA Brightly K, ADA ECA, ADA Green Gain, Tropica AquaCare Plant Nutrient, Seachem Flourish Trace, Seachem NPK, Ferka Bottom Fertilizers 
......ali moguce su ta ADA i slicna fensi-smensi gnojiava (za razliku od nasih DIY otopina) u nekoj formi koja je (nagadjam) sklona lakoj koagulaciji, pa potonu na dno gdje ih aquasoil adsorbira, te ih potom biljke korijenskim sustavom uzimaju iz podloge.
S druge strane, vidim po forumima, da dosta ljudi kao glavnu zamjerku na Aquasoil (posebno ove Powder varijante) ima to sto zamucuje vodu.
Onda tu, moguce, aktivni ugljen (ili zeolit, ili neki drugi kem. filter) odradjuje zadacu bistrenja vode.
Osim toga mice viskove makroelemenata iz vode, jer princip sustava i je da biljke sve potrebne nutrijente crpe iz podloge....

...tak sam si ja to nekako zamislil, no mozda sam apsolutno na krivom tragu, pa nek me neko ispravi ako grijesim.

pozdrav




 

Offline Karas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1057
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Borovo
  • Udruga "FENIKS" Borovo
    • Udruga "FENIKS" Borovo
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #19 u: Studeni 16, 2010, 17:25:41 poslijepodne »

Nabavio sam: - 5kg Tropica substrata
                          - 7kg vulkanita
                          - KCl (saku do dvije)
                          - ADA-ine Bacter100 i ClearSuper
                          - 40kg kvarcnog pijeska (0.3-0.5mm)

Zar nije ovo presitan pijesak? Šljunak sitniji od 2mm će se od stajanja nabiti da će biti nemoguće da bilo šta raste iz toga.
Taj kvarc je zgodan za posuti tamo gdje neće ništa rasti, onako kao dekoracija po putićima ili uz prednju stranu...
Karas Reef - morski akvarij

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Tropica substrat + vulkanit???
« Odgovori #20 u: Studeni 16, 2010, 17:36:33 poslijepodne »

Nabavio sam: - 5kg Tropica substrata
                          - 7kg vulkanita
                          - KCl (saku do dvije)
                          - ADA-ine Bacter100 i ClearSuper
                          - 40kg kvarcnog pijeska (0.3-0.5mm)

Zar nije ovo presitan pijesak? Šljunak sitniji od 2mm će se od stajanja nabiti da će biti nemoguće da bilo šta raste iz toga.
Taj kvarc je zgodan za posuti tamo gdje neće ništa rasti, onako kao dekoracija po putićima ili uz prednju stranu...

Mislis?!?  -?
Ak je tako, lako ja ovog zanemarim.

Sad vidim da sam skroz krivo napisao, pjesak je o.5-2mm.
Ne znam uopce od kud mi je doslo tih o.3-0.5  :-[
Ali i kao takav (0.5-2mm) je najsitniji koji sam do sada imao u akvarijima.
Do sad sam uvijek koristio 3-5mm, osim u hladnovodnim sa zlatkama gdje je bio neki jos krupniji, tak da nemam iskustva sa ovak sitnom podlogom.

Inace dosta muku mucim s HC-om i jos nekim njeznijim biljcicama. Kako sve te biljkice imaju gotovo idealne uvjete (makro+mikro, CO2 i svjetlo) htio sam u ovom novom postavu probati sa sto sitnijim pjeskom.
Cak mi je netko i savjetovao za kubu sto je moguce sitniju podlogu.

Rado cu, sad dok je jos na vrijeme, poslusat savjet i izbacit ovaj sitni i staviti neki krupniji. Odnsno, ako predlazes tako, samo mjestimicno ostavim ovja sitni (na mjestima gdje cu posadit HC ili eventualno za neku stazicu)???