Travanj 27, 2024, 13:19:33 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Projekt 22500 litara  (Posjeta: 13227 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #25 u: Veljača 27, 2010, 12:10:21 poslijepodne »
pitanje je da li želiš trope ili jadran?
jadran ti je puno jednostavniji i jeftiniji.
tropi koštaju ali su mi vizualno u odnosu na jadran svemir.

Offline tikky2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 377
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #26 u: Veljača 27, 2010, 13:16:20 poslijepodne »

Offline Zaraaqua

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZADAR
    • Paintball Klub Zadar
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #27 u: Veljača 27, 2010, 15:41:50 poslijepodne »
Znam da će ovo koštati sve puno ali ako je moguce dugotrajno uštediti zašto ne...   Oblacni dani su normalna stvar i suncani... da se sunce upotrijebi kao rasvjeta, uz pomoc onih novih LED lampi koje također troše jako malo energije.

Kako bi na to reagirale alge a kako koralji??

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #28 u: Veljača 27, 2010, 15:59:00 poslijepodne »
probaj se informirati o suncevim tunelima, ako imas mogucnost ugradnje...
nisu bas jeftini ali estetski mi je super solucija...

svaka cast za projekt.  :up:

cisto onako usput da pitam, a nebi mozda napravio AQ sa ciklidima iz Jezera Malawi... ;)  :D

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #29 u: Veljača 27, 2010, 16:03:55 poslijepodne »
probaj se informirati o suncevim tunelima, ako imas mogucnost ugradnje...
nisu bas jeftini ali estetski mi je super solucija...

svaka cast za projekt.  :up:

cisto onako usput da pitam, a nebi mozda napravio AQ sa ciklidima iz Jezera Malawi... ;)  :D
tj. kopiju jezera  :D

Offline riki_lh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Poreč
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #30 u: Veljača 27, 2010, 18:23:21 poslijepodne »
Mastino, to imaš neke ribe koje su prerasle tvoje tisućulitarske akvarije?  :)
><((((º>

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #31 u: Veljača 27, 2010, 19:51:57 poslijepodne »
http://minishop.t-com.hr/elegancereef/ProductDetails.asp?pid=267&pcurrpid=2&ppn=5&ppsn=1

jeli ti sad lol- 400 litara 17 tisuća...

 :) unaprijed rekoh, bez ljutnje   :)

a i onaj moj komentar je isao upravo u ovom smjeru u kojem i ovaj tvoj, pogresno si me shvatio... a cifre znam iz prve ruke  :up:

O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Otto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Sisak
  • Homo Delphinus is not just a concept!
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #32 u: Veljača 27, 2010, 21:10:26 poslijepodne »
Nadam se da znaš u šta se upuštaš, jer to uopće nije lako izvesti čak ni  idejno a kamoli financijski, kao što su ti već rekli iskusniji mislim da je najveći problem rasvjeta i cirkulacija ako je u pitanju reef. Zanima me kolika debljina stakla ide za te dimenzije, predpostavljam da se koristi laminirano. Želim ti svu sreću u projektu i nadam se da će ugledati svijetlo dana :up:

Offline Zaraaqua

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZADAR
    • Paintball Klub Zadar
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #33 u: Veljača 28, 2010, 00:32:51 prijepodne »
Nadam se da znaš u šta se upuštaš, jer to uopće nije lako izvesti čak ni  idejno a kamoli financijski, kao što su ti već rekli iskusniji mislim da je najveći problem rasvjeta i cirkulacija ako je u pitanju reef. Zanima me kolika debljina stakla ide za te dimenzije, predpostavljam da se koristi laminirano. Želim ti svu sreću u projektu i nadam se da će ugledati svijetlo dana :up:

Znam, hvala na podršci...  AQ bi trebao biti u sklopu jednog puno veceg projekta za sportski turizam & team building...   aq bi trebao izvršiti reklamu privuci medije itd.  I meni ostvariti veliku želju.

Sve se može kad se male ruke slože... a kad ovo krene volia bi vidit nekog od vas kao savjetnika.

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #34 u: Veljača 28, 2010, 08:15:19 prijepodne »
Zaraaqua dobrodošao na forum!

Prvo što ću ti reć jest da uzmeš svaki sadašnji i budući dobronamjerni savjet(uključujući i moj) sa rezervom, jer ipak se ovo radi o nestandardnom akvariju i nitko ovdije koliko ja znam nema baš toliko iskustva u tako velikim akvarijima.

Koliki si vremenski rok zadao? Nadam se da nije neki blizu, jer za ovaj sistem ZBILJA treba puno planiranja da bi se izveo kako se spada.

Neki problemi o kojima ja trenutačno razmišljam su: cirkulacija, rasvijeta, održavanje.

Krenimo redom...

cirkulacija:
- nemožeš se pouzdati u male streamove, trebao bi ih XY komada i pitanje bi bilo kakva bi tu bila funkcionalnost
- čini mi se kao dobro riješenje "closed loop" sistem sa nekoliko močnih povratnih pumpi(cca 17000l/h) ali problem nastaje prilikom projektiranja sistema, treba to dobro isplanirati.
- pitanje, koliko je dovoljno protoka unutra?!

rasvijeta:
- trebaš nešto što probija do 1,5m u dubinu;
- LED je trenutačno u svakodnevnim promjenama i investicija je u ovom trenu upitna, treba pričekati 5.mj da prođe Interzoo.
- prilikom biranja gledaj kako su osvijetljeni javni reef akvariji.

održavanje:
- pravilan raspored liverock-a i ronilačko odijelo. Sve kamenje mora biti povezano na suhom, radi kasnijeg lakšeg održavanja.
- filtracija? Inače nikad ne savjetujem DSB, ali nekako ovdije razmišljam o tome... ili Berlin... također nekakvi nutrient eksporteri u zasebnoj prostoriji nebi bili na odmet.
- ZEOvit, XAqua i slične stvari jednostavno NE preporučam u ovakvim sistemima, trebale bi ti dnevne bočice za doziranje :D

Uglavnom, puno je tu pitanja i treba kontaktirati više ljudi, vidjeti što svak misli...
Znam da je Mirko bio na seminaru za postavljanje javnih akvarija, mislim da je dobio pozivnicu i frajer je otišao i poslušao, pa iskreno mislim da ćeš od njega moći dobiti odgovore na neka konkretnija pitanja o kojima mi "obični" akvaristi jednostavno NE razmišljamo jer su u našim "malim" kockama s time ne susrećemo.

Također što se tiće ljepljenja samog bazena, ovaj, akvarija...  :-[ :zagrljaj: znam jednog lika čiji sam DVD sa radovima pogledao prije nego sam se odlučio da mi on sljepi moj rimless tank, u svakom slučaju njega bi ti mirne duše preporučio, ALI skuplji je od HR majstora.
Znam da ću ovim riječima nekoga uvrijedit ali se nadam da nečita forum :P, ali od HR majstora što ljepe akvarije, više ih znam što ih nebi preporučio nego što ih znam za preporuku.

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #35 u: Veljača 28, 2010, 14:41:57 poslijepodne »
Mastino, to imaš neke ribe koje su prerasle tvoje tisućulitarske akvarije?  :)
ne drzim ribe koje mi mogu prerast AQ, imam par zelja ali dok se stvarno ne napravi veliki tank ostat ce samo zelja... ;)

Offline leon77zd

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 154
  • Spol: Muški   Lokacija: zadar
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #36 u: Ožujak 04, 2010, 17:13:06 poslijepodne »
svaka cas na tom bazenu!
pa di se to misli graditi?

ono sto ja znam o morskim organizmima jadrana!
bavim se ronjenjem pa nema sto nisam vidio...
najljepse koralje spužve, zarnjake i ostale organizm nalazim na dubinama preko 35m znaci od 35- 45m
najintezivnije boje i velicine!

TEMPERATURA
kao sto su kolege rekle.. temperatura konstantna oko 16 do 17 C,
kad je ljeti na povrsini 25 na 40 m je oko 17C..

STRUJANJE
strujanje na mjestima koji su fascinantni sa zutim i crvenim gorgonijama su mjesta di ima jako pun struje!
misli struja je tolika da jedva plivaš!

SVJETLOST
o tome se vec moze raspravljati! nema svjetlosti kao u tropskim akvarijima,!!
 posto sam ronio u tropima najbolje i najljepse je u plitko do nekih 20m,, U jadranu druga prica, najljepse je duboko di nema puno svjetlosti..
Znaci svjetlost je upitna! koliko???   ..,  Kod nas je obicaj da se na ronjenje nosi lampa jer se podvlacis pod stjene i gledas u spile i rupe, jer se tamo najljepse boje mogu vidjeti..


ovo sve u plitkom je djecja igra! nista ljepo..

Offline angelfish1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: split
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #37 u: Ožujak 04, 2010, 18:01:31 poslijepodne »
ok al to sve sto spominjes na vecoj dubini su koralji sto nisu fotosinteticni i njih je vrlo zeznuto drzati zato mislim da taj jadranski aq. sa nasim koraljima da nece biti nista od toga iako bi to bilo extra kad bi uspio napraviti al to je jedno 5-6 puta skuplje za odrzavati ako ne i vise,sta se tice rasvjete ja bih na ovu litrazu isao sa LED lampama skupa investicija na pocetku ali se isplati na dugorocno,samo na tu litrazu ja mislim da ce najveci problem biti napraviti strujanje mora tj stream pumpe ,iako kad bi isao samo na tropski fish tank to bi bilo extra dva tri lion fisha i naravno par regal angelfisha :heart: .....pitanje s koliko ce ti se strana vidjeti aq.?
Never be afraid to try something new. Remember, amateurs built the ark.Top professionals built the Titanic.

Offline riki_lh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Poreč
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #38 u: Ožujak 04, 2010, 20:14:28 poslijepodne »
Meni ovaj projekt prestrašan...naravno da je moguće.. ali osobno se nikada ne bih usudio..  :nerd:


><((((º>

Offline staglin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 811
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Dubrovnik Lapad Babin Kuk
  • Non bene pro toto libertas venditur auro
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #39 u: Ožujak 04, 2010, 21:23:15 poslijepodne »
mozda mi je promaklo :-[.....koliko je blizu mora?ima li mogucnost direktne cirkulacije?
"Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega."

Offline Zaraaqua

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZADAR
    • Paintball Klub Zadar
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #40 u: Ožujak 04, 2010, 23:21:42 poslijepodne »
Do mora ima više od 100m

Staklo bi bilo s 3 ili mozda cak sa sve 4 strane

Jedan od dobrih akvarija sto sam vidio je ovaj:


Radi turista razmisljam o Jadranu, pretpostavljam da ih zanimaju naše vrste, a opet zbog atraktivnosti razmišlja, o tropima.
Dosta smo informacija prikupili, i glavni problem na koi nailazim su troškovi tipa struja mijenjanje rasvjete... dugorocno gledajuci to je problem!

Našao sam jedan projekt u kojem lik za slican akvarij koristi 24kW rasvjete i još skoro toliko za grijaće...    to mi je bilo malo kao puuuno.

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #41 u: Ožujak 04, 2010, 23:32:22 poslijepodne »
Svaka čast na odluci o izgradnji ovakvog bazena.  :klap:
Možda da potražiš pomoć od grada Zadra u ovom projektu, nekakvo sponzorstvo. Ipak će to biti prezentacija Jadrana u turističke svrhe. Možda imaš pravo i na nekakav poticaj od države, Možda kenjkam (jel nemam pojima o sponzorstvu i poticajima) al, daj se malo raspitaj. :-[
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline Zaraaqua

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZADAR
    • Paintball Klub Zadar
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #42 u: Ožujak 04, 2010, 23:47:59 poslijepodne »
Da znaš koji projekt pokrećem i od kolike je važnosti za turizam ahh...  prošao sve od županije i grada, oni nece da mi pomognu niti oko terena di bi sve pocelo!!!  Ukratko nikome nisam ponudio plavu kuvertu. Za druge se minjaju zone po potrebi a za neke nema ništa...   dobio sam pohvalu za projekt i to je to... možda će doći slikati se u tom centru za svoju kampanju kad im bude trebalo i dati nesto i tad se praviti kako su oni pomogli...

Zato je projekt s podrucja Zadra prebaćen na Nin, tamo imaju dosta turistickog zemljišta a imam i ja tamo zemlje nije baš na ruku uz Šepurine je dosta udaljeno od ceste, baš zato mislim napraviti par atraktivnih stvari da nadomjeste taj nedostatak dobre pozicije.

Offline ivborosa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #43 u: Ožujak 04, 2010, 23:51:47 poslijepodne »
podrzavam projekt u potpunosti....ali mislim da ce ti to bit dosta skupo a ako neces moc ulozit potreban novac i jako ruzno za vidjet....

samo primjera radi neznam jesi bio u onom aquariumu u Crikvenici? e pa tam imaju veliki akvarij (mislim da je oko 10 000l) s morskim pesima i 2 kamena stupa u sredini i ne da izgleda fascinantno nego mi se place kak je jadno, vise me napali moj biljni od 50 litara doma....
pa sam ti mislio savjetovat slatkovodni akvarij koji bi ti puno smanjio troskove a mislim da moze bit dosta efektivniji od samog morskog...ali naravno na tebi je da odlucis....ja definitivno padam na koljena kad vidim dobar biljni akvarij...
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline staglin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 811
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Dubrovnik Lapad Babin Kuk
  • Non bene pro toto libertas venditur auro
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #44 u: Ožujak 08, 2010, 12:19:21 poslijepodne »
pitao sam da li je blizu mora jer npr [http://www.imp-du.com/index.php?action=akvarij_dubrovnik&lan=hr] ima direktno ubrizgavanje mora koje moze imijeniti 10x dnevno,akvarij postoji jos od 50tih godina proslog stoljeca...i funkcionira....nisam priznajem bio zadnjih godina i sve je to jos na "socijalistickoj" razini ali 50 i vise godina govore dosta.......ove filtracije koje poznajemo iz akvaristickog svijeta (berlinska i ine..)
mislim da tesko mogu pokrtiti toliki projekt....100metara od mora se cini puno ali i tehnologija je napredovla tako da ni to mozda nije problem...jedino da ti susjedi potpisu da mozes razvuci cijevi ako moras proci preko njihovog zemljista......
ovo je moje misljenje zato molim kolege iz morske da me demantiraju u nekim navodima ako sam sto "izvalio"... :-[
"Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega."

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #45 u: Ožujak 08, 2010, 13:42:03 poslijepodne »
pitao sam da li je blizu mora jer npr http://www.imp-du.com/index.php?action=akvarij_dubrovnik&lan=hr ima direktno ubrizgavanje mora koje moze imijeniti 10x dnevno,
istina, tako ima i www.aquarium.hr rjesen sistem filtriranja i siguran sam da ima vise od 100m do mora...

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: Projekt 22500 litara
« Odgovori #46 u: Ožujak 08, 2010, 21:16:26 poslijepodne »
Možda bi mogao problem rasvjete riješiti sa solarnim tubama... tako ima jedan lik riješen sistem sa ReefCentrala, negdje u USA i njemu stvar hoda iako se ne nalazi na tropskom području.

S obzirom da se radi o srednjem Jadranu, možda bi se ta priča dala isfurati! Vjerujem da početna investicija nebi bila viša od kupnje skupocjenih lampi, a ušteda na struji bi bila višestruka.

Grijanje se netreba raditi sa malim akvarijskim grijačima, može se to i drugačije riješit!