Travanj 27, 2024, 14:39:56 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Ideja za hladenje mora  (Posjeta: 7337 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vecoo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: PULA
Ideja za hladenje mora
« u: Veljača 23, 2009, 00:46:30 prijepodne »
Prvo pozdravljam sve forumaše kao novi clan foruma. Meni se cini kao full dobra ideja. Ona kutija sta stoji po uredima a i nerjetki je imaju doma sta hladi vodu za pice one bocune,mislim da je to jedno od boljih rjesenja za iskoristiti? Naravno treba rasturiti i vidjeti sve to? jeli dobra ideja ili sam tapia?
Nisam umisljen samo sam realan

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #1 u: Veljača 23, 2009, 01:01:07 prijepodne »
Oho, jos jedan DIYovac! Dobrodosao! :)

Par pitanja su mi pala na pamet oko tog uredjaja:
1. regulacija? Mozes li regulirati temperaturu hladjenja na tom aparatu ili on hladi bez prestanka na zadanu temperaturu?
2. kolika je potrosnja struje takvih aparata?
3. nekako uvijek te aparate za hladjenje povezujem sa vecom kolicinom bakra: bakar ne smije u morski akvarij, pa i na to treba obratiti paznju.

Inace, imas i gotove chillere za more.

Ako mozes takav aparat nabaviti mukte, definitivno treba probati!
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline vecoo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: PULA
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #2 u: Veljača 23, 2009, 01:22:09 prijepodne »
mogu ga nabaviti samo da vidimo dali netko zna vise o tome,cudno bi mi bilo da sam se sjetio neceg idealnog ;) . moja je samo ideja :nerd:
Nisam umisljen samo sam realan

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #3 u: Veljača 23, 2009, 14:11:43 poslijepodne »
Ja imam stari frizider odmah do akvarija, pa sam mislio ga probit i na vrhu slozit cjev tako da pumpa hura vodu u tu cijev i tako je rashladenu vraca, jedino kaj bi moro gledat temp. pa sam mislio spojit pumpicu na neki relej, kaj mislite o tome?
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #4 u: Veljača 23, 2009, 14:51:52 poslijepodne »
ne znam mislim voda tamo ide kroz metalne djelove
koliko bi to bilo pametno.treba pogledat uskoro će ljeto a s njime i frka za temp.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #5 u: Veljača 23, 2009, 17:32:48 poslijepodne »
Ma neće ima CHILERA ko u priči ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #6 u: Veljača 23, 2009, 18:24:58 poslijepodne »
mogu ga nabaviti samo da vidimo dali netko zna vise o tome,cudno bi mi bilo da sam se sjetio neceg idealnog ;) . moja je samo ideja :nerd:

Da je idealno - vjerojatno nije, ali posluzit ce.

Ja imam stari frizider odmah do akvarija, pa sam mislio ga probit i na vrhu slozit cjev tako da pumpa hura vodu u tu cijev i tako je rashladenu vraca, jedino kaj bi moro gledat temp. pa sam mislio spojit pumpicu na neki relej, kaj mislite o tome?

Mislim da previse trosi..al opet, moze se: recimo da palis i gasis fridge timerom svakih sat vremena.

ne znam mislim voda tamo ide kroz metalne djelove
koliko bi to bilo pametno.treba pogledat uskoro će ljeto a s njime i frka za temp.

A-a, voda ide oko metalnih dijelova, ne kroz. Kad bi ih se nekako odvojilo/izoliralo, vozilo bi to, samo regulaciju hladjenja ovisno o temperaturi vode treba nekako rejsiti.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #7 u: Veljača 23, 2009, 19:56:31 poslijepodne »
mogu ga nabaviti samo da vidimo dali netko zna vise o tome,cudno bi mi bilo da sam se sjetio neceg idealnog ;) . moja je samo ideja :nerd:

Da je idealno - vjerojatno nije, ali posluzit ce.

Ja imam stari frizider odmah do akvarija, pa sam mislio ga probit i na vrhu slozit cjev tako da pumpa hura vodu u tu cijev i tako je rashladenu vraca, jedino kaj bi moro gledat temp. pa sam mislio spojit pumpicu na neki relej, kaj mislite o tome?

Mislim da previse trosi..al opet, moze se: recimo da palis i gasis fridge timerom svakih sat vremena.

ne znam mislim voda tamo ide kroz metalne djelove
koliko bi to bilo pametno.treba pogledat uskoro će ljeto a s njime i frka za temp.

A-a, voda ide oko metalnih dijelova, ne kroz. Kad bi ih se nekako odvojilo/izoliralo, vozilo bi to, samo regulaciju hladjenja ovisno o temperaturi vode treba nekako rejsiti.
ne znam baš vjerojatno ide kroz metalne cjevi na području gdje se hladi.

Offline Pole

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 400
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #8 u: Veljača 23, 2009, 21:47:45 poslijepodne »
Ako voda i ide kroz,kraj,po,iz,oko metalnih dijelova,ti metalni dijelovi su napravljeni od nehrđajućeg čelika(prokrom) koji se koristi u prehrani,pa je samim tim i ribama neškodljiv.

Za regulaciju temp. vode postoji termostat kontra onom na grijaču.Naštimaš temp i vozi.
Svaki uređaj bilo da grije ili hladi mora imati nekakav radni i(ili) granični termostat,tako da vjerujem da ga ima i ovaj.Sonda koja pipa temperaturu vode koja izlazi iz špine uređaja se premjesti u akv i naštima na željenu vrijednost i to je uglavnom to.

Uglavnom,dosta dobra ideja i još ako je za nula kuna još bolja. ;)

Jedini problem sa hlađenjem je kondenzacija.Znači,razlika temperature između zraka i vode u akvariju nebi trebala prelaziti 5 stupnjeva,jer se na većoj razlici javlja kondenzacija.
E,tu bi na scenu mogao stupiti diferencijalni termostat,koji je,za dotične potrebe,malo preskup i držao bi tu zadanu razliku.
Krastavce treba narezati, te popapriti i dodati octa, pa baciti, jer ne valjaju ništa.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #9 u: Veljača 23, 2009, 22:01:02 poslijepodne »
ne znam baš vjerojatno ide kroz metalne cjevi na području gdje se hladi.

Ne..sustav hladjenja frizidera je zatvoreni sustav koji se sastoji od kompresora, tlacnog dijela, ekspanzijskog ventila i isparivaca.
Ne znam koliko znas termu, al probam objasnit koliko se ja sam sjecam..
Dakle, ako nesto isparava, tada uzima toplinu iz okoline. Ako nesto kondenzira, tada predaje toplinu okolisu.
Ako neki plin tlacis na visoki tlak, on predje u tekucinu, kao sto je slucaj sa plinom u upaljacu.

I sad:
1. kompresor tlaci plin u zatvorenom sustavu (neki freon je u pitanju). Plinu se povisi tlak i temperatura i postane kapljevit sa visokom temperaturom
2. takav kapljeviti plin pri visokom tlaku se hladi (recimo kroz duuugacki sustav malih cijevcica, kao sto je to na fridgu onaj topli dio sa straznje strane)
3. kapljeviti plin koji je pod visokim tlakom i temperature okolisa (precimotemperatura kuhinje) dovodis do ekspanzijskog ventila, koji se nalazi blizu ulaza u fridge, i koji naglo smanjuje tlak tom kapljevitom plinu. Plin zbog toga isparava, a energiju za to pokupi iz svog okolisa. Zapamti da se sad nalazis u fridgeu, i da si pobrao toplinu iznutra, sto znaci da si smanjio temperaturu.
4. plin se vraca natrag u kompresor i cikus pocinje ispocetka.

Kao sto vidis, voda ne moze uopce doci unutar tog zatvorenog sustava, a i bolje da ne dodje jer je freon otrovan.
Pored toga, dovoljno je dovesti vodu samo u blizinu tih cijevi i voda ce se hladiti..moraju biti blizu, ali ne moraju biti u fizickom dodiru.
Problem je sto ce fridge pokusati ohladiti na minus nekoliko stupnjeva - tj. onoliko koliko imas u ledinici na vrhu frizidera, a to nije dobro iz toga sto ce trositi hrpu elektricne energije da snizuje toliko nisko temepraturu, a to nije potrebno.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #10 u: Veljača 23, 2009, 22:08:57 poslijepodne »
Ako voda i ide kroz,kraj,po,iz,oko metalnih dijelova,ti metalni dijelovi su napravljeni od nehrđajućeg čelika(prokrom) koji se koristi u prehrani,pa je samim tim i ribama neškodljiv.

Za regulaciju temp. vode postoji termostat kontra onom na grijaču.Naštimaš temp i vozi.
Svaki uređaj bilo da grije ili hladi mora imati nekakav radni i(ili) granični termostat,tako da vjerujem da ga ima i ovaj.Sonda koja pipa temperaturu vode koja izlazi iz špine uređaja se premjesti u akv i naštima na željenu vrijednost i to je uglavnom to.

Uglavnom,dosta dobra ideja i još ako je za nula kuna još bolja. ;)

Jedini problem sa hlađenjem je kondenzacija.Znači,razlika temperature između zraka i vode u akvariju nebi trebala prelaziti 5 stupnjeva,jer se na većoj razlici javlja kondenzacija.
E,tu bi na scenu mogao stupiti diferencijalni termostat,koji je,za dotične potrebe,malo preskup i držao bi tu zadanu razliku.

Pole nebitno što je inox postoji više vrsta i nije svaki otporan na morsku vodu.
mora imati oznaku.voda vjerojatno prolazi kroz jer se temp mjenja pomoću prelaza topline preko metala.



Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #11 u: Veljača 23, 2009, 22:14:53 poslijepodne »

Pole nebitno što je inox postoji više vrsta i nije svaki otporan na morsku vodu.
mora imati oznaku.voda vjerojatno prolazi kroz jer se temp mjenja pomoću prelaza topline preko metala.


A temp vode se nece promijeniti ako ju stavis u hladan zrak..? (konvekcija..)
Ne prolazi kroz cijevcice...vec sam ti napisao da unutra struji freon.
Voda prolazi oko cijevcica.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #12 u: Veljača 23, 2009, 22:20:15 poslijepodne »
gle ja sam mislio stavit dugo crjevo u friđ, koje bi se vracalo u sump tako da voda ne bi doticala nikakvo zeljezo, a sto se tice velike potrosnje ta frizider mi ionako stalno hladi pivu.
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #13 u: Veljača 23, 2009, 22:37:39 poslijepodne »

Pole nebitno što je inox postoji više vrsta i nije svaki otporan na morsku vodu.
mora imati oznaku.voda vjerojatno prolazi kroz jer se temp mjenja pomoću prelaza topline preko metala.


A temp vode se nece promijeniti ako ju stavis u hladan zrak..? (konvekcija..)
Ne prolazi kroz cijevcice...vec sam ti napisao da unutra struji freon.
Voda prolazi oko cijevcica.
točno oko cjevčica ali ih opet dira i ako su one od A2 inoxa imaš probleme.
ja ti tvrdim da je najbolje da je isparivač metalan ako je on metalan to nije najbolje za more,možeš ga ti imati i
plastičnog ali ti je to slaba razmjena topline.
a tu cjev treba što više namotat da je veča površina razmjene.
stari mi radi u ledu u proizvodnji(30 god) tako da sam imao priliku vidjeti jače stvari od kućnog frižidera :up:

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #14 u: Veljača 23, 2009, 22:44:43 poslijepodne »
gle ja sam mislio stavit dugo crjevo u friđ, koje bi se vracalo u sump tako da voda ne bi doticala nikakvo zeljezo, a sto se tice velike potrosnje ta frizider mi ionako stalno hladi pivu.
gle ja sam uvjek da se proba ali neznam koliko će ti to ići,
tj  koliko će biti efikasno jer je ti to ako ohladiš 1 stupanj a frižider ti  ugrije sobu.
razmišljam si jednog dana kad bude potrebno ako bog da na većem tanku chiler(kad ga kupim) staviti van na balkon.
car ali glavno da je vopi hladno.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #15 u: Veljača 23, 2009, 22:58:14 poslijepodne »
A kad se tak razmišlja onda se može kupiti neki stari frižider vulgaris, na vratima izbušiti 2 rupe i kroz njih ubaciti 10 metara šlaufa gumenog da se isprepliče po unutrašnjosti frižidera. Naravno te rube zabrtviti.

I oba kraja crijeva da idu van iz frižidera, jedno na pumpu koja iz sumpa tera vodu kroz šlauf a drugi na povrat.

I sad još seljačku regulaciju temperature nabaciti da sa testiranjem treba vidjeti koliko metara crijeva hladi koliko litara vode na koju temperaturu.

Naravno isto se može i s manjom škrinjicom.

http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #16 u: Veljača 23, 2009, 23:27:24 poslijepodne »
za ove "nase" potrebe se koristi ovo

Titanium Heat Exchanger

ne inox ili drugi materijali, google it  :up:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #17 u: Veljača 23, 2009, 23:44:41 poslijepodne »
A kad se tak razmišlja onda se može kupiti neki stari frižider vulgaris, na vratima izbušiti 2 rupe i kroz njih ubaciti 10 metara šlaufa gumenog da se isprepliče po unutrašnjosti frižidera. Naravno te rube zabrtviti.

I oba kraja crijeva da idu van iz frižidera, jedno na pumpu koja iz sumpa tera vodu kroz šlauf a drugi na povrat.

I sad još seljačku regulaciju temperature nabaciti da sa testiranjem treba vidjeti koliko metara crijeva hladi koliko litara vode na koju temperaturu.

Naravno isto se može i s manjom škrinjicom.


o tome ja pricam, a morino piva uvijek mora biti hladna pogotovo kad u zagrebu upece sunce, noge u sump i pivu u ruke.
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #18 u: Veljača 23, 2009, 23:54:14 poslijepodne »
A kad se tak razmišlja onda se može kupiti neki stari frižider vulgaris, na vratima izbušiti 2 rupe i kroz njih ubaciti 10 metara šlaufa gumenog da se isprepliče po unutrašnjosti frižidera. Naravno te rube zabrtviti.

I oba kraja crijeva da idu van iz frižidera, jedno na pumpu koja iz sumpa tera vodu kroz šlauf a drugi na povrat.

I sad još seljačku regulaciju temperature nabaciti da sa testiranjem treba vidjeti koliko metara crijeva hladi koliko litara vode na koju temperaturu.

Naravno isto se može i s manjom škrinjicom.



sve se može a da li će to biti dobro e to je drugi par rukavica mislim da će bolja efikasnost
biti postignuta s par ventilatora koji sami po sebi toliko ne griju nego s hladnjakom za hranu u sobi u kojoj će on stvorit pakao.

teorija je jedno a praksa nešto posve drugo :up:
jer da je teorija praksa sad bi putovao na voyageru i s pio pivo s sedmom od devet
ali kako nije sad odoh gledat dosje x jer istina je oko nas :up:

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #19 u: Veljača 23, 2009, 23:56:14 poslijepodne »
A kad se tak razmišlja onda se može kupiti neki stari frižider vulgaris, na vratima izbušiti 2 rupe i kroz njih ubaciti 10 metara šlaufa gumenog da se isprepliče po unutrašnjosti frižidera. Naravno te rube zabrtviti.

I oba kraja crijeva da idu van iz frižidera, jedno na pumpu koja iz sumpa tera vodu kroz šlauf a drugi na povrat.

I sad još seljačku regulaciju temperature nabaciti da sa testiranjem treba vidjeti koliko metara crijeva hladi koliko litara vode na koju temperaturu.

Naravno isto se može i s manjom škrinjicom.


o tome ja pricam, a morino piva uvijek mora biti hladna pogotovo kad u zagrebu upece sunce, noge u sump i pivu u ruke.
a i da ribe crknu od vrućine gledaj to s vedrije strane opet  treba napraviti karmine da se ne bude žedan
i prežali gubitak :up:
a uz to dodajmo da i alkohol hladi :up:

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #20 u: Veljača 23, 2009, 23:58:05 poslijepodne »
Vidiš ,vidiš jako dobra ideja xići,zvjezdane to opušta vizionare,a do ljeta ak ne zgruntate prototip im TECA na lageru svih boja i veličina.. :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline željo 1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: rijeka
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #21 u: Travanj 24, 2009, 13:35:06 poslijepodne »
da biste postigli željenu temperaturu rashladne tekućine potrebna vam je jedna opcija na chilleru
slučajno sam frigotehničar i samo te vragove radim . al u italiji....
uglavnom opcija se zove +/- 0.5 bypass gass caldo ili po naški bi to bilo odstupanja do pol stupnja od zadane temperature koju mjeri radna sonda.
uglavnom
kao sta je kolega prije opisao rad friga ja cu malo  isto tako opisati kako radi frigo sa +/- 0.5
uglavnom kompresor pumpa plin( r22, r 134, r 407, r 507) i on kada pumpa plin se visokim pritiskom šalje u kondenzatora on sluzi da  se plin hladi i ukapi... potom prolazi filter , spiju i dolazi do ekspanzionog ventila( do tu je sve visoki pritisak ili  HP high pressure...
espanzijski ventil ima ulogu naglog smanjenja protoka plina di on se rasprsuje i na taj način hladi evaporator( izmjenjivač topline ili kako se jos i zove isparivač) i uvjek plin ulazi sa donje strane isparivača dok sa gornje strane se vraca nazada u kompresor di je pritisak plina jako malen 3-4 bara ...
a sad kako radi +/- 0.5?
isto kao i prije opisani sistem samo sta ima jos jednu cjevčicu koja je spojena direktno od kompresora ( strana koja gura plin)znaci topli plin(gass caldo) i ta cjev  preskače kondenzator i filter i ekspanzioni ventil ... naravno taj protok plina je reguliran elektroventilom koji je kontroliran DIXELLOM (mozak chillera)
uglavnom ako radna sonda osjeti da je radna temperatura drugačija od one zadane dixell kaze elektro ventilu nek se malo otvori i propusti toplog plina u rashlađivanje .... time se dobija željena temperatura medija...
mozda to nekome izgleda jako komplicirano al i nije bas:)
ako koga zanima mogu i koju sliku staviti:)
rijeka - mlaka

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #22 u: Travanj 24, 2009, 16:07:41 poslijepodne »
što se tiče tih pravih akvarijskih chilera sta nije bolje uzeti klimu za sobu umjesto chilera?
i chiler sam po sebi grije i treba ga izmjestiti?

Offline željo 1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: rijeka
Odg: Ideja za hladenje mora
« Odgovori #23 u: Travanj 24, 2009, 20:37:56 poslijepodne »
da grije to stoji....
zato se on negdje van postavi recimo i sa cjevima se dođe do akvača:)
rijeka - mlaka