Ožujak 28, 2024, 09:24:02 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nabavka diskusa  (Posjeta: 17502 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline penang eruption

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 290
  • Dob: 61 Lokacija: Osijek
  • Savjeti i info:0915822089
Nabavka diskusa
« u: Rujan 09, 2011, 14:09:54 poslijepodne »
Pošto duže vrijeme obečavam otvoriti temu o nabavci i cjeni i BOLESTI pa eto izvolite komentirajte .
LJudi cesto brkaju neke stvari diskusi je tako širok pojam od kojeg se zavrti u glavi,
stavke  naravi ;
veličina
zdravlje
varijeti
hitovi
oblik
a cjena
i t d
nije to samo ja imam diskuse i eto prodajem mislim da je naj važnije( stručnost osobe ,jeron sigurno ako radi iz ljubavi neč dozvoliti u svojem carstvu imati bolesne ribe a kamoli prodati nekome)od koje se kupju ribe,koja vas može poslje podariti pravim savjetima , a da nedužim nešto i vama ostavit   :zagrljaj:  :up:

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #1 u: Rujan 09, 2011, 14:33:59 poslijepodne »
Pošto duže vrijeme obečavam otvoriti temu o nabavci i cjeni i BOLESTI pa eto izvolite komentirajte .
LJudi cesto brkaju neke stvari diskusi je tako širok pojam od kojeg se zavrti u glavi,
stavke  naravi ;
veličina
zdravlje
varijeti
hitovi
oblik
a cjena
i t d
nije to samo ja imam diskuse i eto prodajem mislim da je naj važnije( stručnost osobe ,jeron sigurno ako radi iz ljubavi neč dozvoliti u svojem carstvu imati bolesne ribe a kamoli prodati nekome)od koje se kupju ribe,koja vas može poslje podariti pravim savjetima , a da nedužim nešto i vama ostavit   :zagrljaj:  :up:

Ako se i kupuju malci koji kostaju 10 eura,premda je i to ispod cijene,po okolnim drzavama nema dobrog diskusa ispod 12-14 eura,nabavljao sam ribe,pa su se cijene kretale od 15eura na vise,pa je na lijecenje tih riba potroseno vise stotina,pa cak i do preko tisucu kuna,da bi se ribe dovele u zdravo stanje,manji dio riba je od nabavljenih uginulo,pa eto  to su neka od ulaganja.
Po pet shopovima cijene diskusa krecu se od 200 na vise kn,a jos na lijecenje takvih riba se potrosi par stotina kuna.
Moje osobno iskustvo:ribe koje su jeftine s njima nesto nije u redu,naletio sam na heckele od 12-13cm za 27eura,a ono fali pola gornje peraje.
Tako da do prodaje zdrave ribe ima puno ulaganja,pa cijena od 70kn po kom je stvarno ako ne niska onda u najmanju ruku realna. :up:

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #2 u: Rujan 09, 2011, 14:42:09 poslijepodne »
Eto da se i ja obratim sa nekoliko rijeći.

Naime, diskusi koji se mogu vidjeti i kupiti u trgovinama imaju visoku cijenu, nekvalitetni su a najčešće su već i zaraženi raznim kožnim parazitima te unutrašnjim parazitima tipa protozoa i nematoda.

Imaju previsoku cijenu jer prolaze kroz ruke nekoliko trgovaca koji su neskromni pa sebi obračunavaju zaradu u vrijednosti od 150% od nabavne cijene ribe. Primjer je cijena diskusa u Pet shopovima.

Ribe koje pretežno nalazimo u Pet shopovima su ribe treće a ponekad i druge kategorije a to se vidi i po njihovim nepravilnim oblicima tijela, pjegavost u području glave ali i po tijelu, zakržljalost, raznorazne degeneracije peraja zbog križanja u srodstvu i pretjeranog ili neadekvatnog liječenja od najranije mladosti...

O parazitima ne moram govoriti a najbolje govori podatak da rijetko koji diskus uvežen iz Singapura, Malezije i drugih zemalja doživi tri mjeseca života.

Sukladno gore navedenom nikome ne želim preporučiti kupnju skupih, nekvalitetnih i zaraženih riba u Pet shopovima već uvijek predlažem da ribe kupuju od naših domaćih uzgajivaća.

Međutim, i ribe naših domaćih uzgajivaća imaju parazite tako da se mora malo više poraditi na tome da se riba prije prodaje dobro očiste od istih.

Ovdje je iznimka Penang eruption za čije ribe sa sigurnošću mogu kazati da su čiste od unutrašnjih i vanjskih parazita.

Možda nisam bio potpuno jasan ali što meni vrijedi ako platim diskusa 200 eura koji lijepo izgleda, spada u prvu klasu a zapravo kupujem mačka u vreći zaraženog protozoima i koji će već nakon transporta koji je za ribu veliki šok, početi ispoljavati znakove hexamitoze. Ili ako kupujem premalenu ribu za nekih 30 do 50 KN a koja će se kasnije pokazati kao zakržljala riba ili boje neće imati na roditelje ili će se pojaviti pjegice po tijelu i slično.

Želim reči da uz to što naši uzgajivači proizvode u zadnje vrijeme kvalitetne i lijepe ribe trebali bi ponajviše radi sebe biti pedantni poput kolege penanga te prodavati ribe očišćene od parazita.

Eto toliko pozdravljam kolege uzgajivaće i diskusoljupce.

Offline fiuman 1980

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 309
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #3 u: Rujan 09, 2011, 14:42:24 poslijepodne »
Bravo kolega! Imas moju apsolutnu podrsku sto si otvorio ovu temu, posto se dosta o tome pricalo u tudim postovima, sto i nije bas uredu.

Evo ja cu reci svoje misljenje na temu:

1. cijena diskusa po mom misljenju je balans izmedu koliko netko zeli za ribu i koliko ju je drugi spreman platiti
2. po mom misljenju cijena od 70 kn za jednu ribu velicini cca 5 cm je realna ali takoder smatram da je lijepo od prodavaca da ti ponudi cijenu od 60 kn ako ih uzmes kazimo preko 10 i 50 kn ako ih uzmes preko 20, jer ipak to uzgajivacu znaci smanjeni troskovi hranjenja itd a takoder i stvara prostor za npr. novi mrijest ili mrijesni par
3. shvacam da neki prodaju ribu i po 30 kn, ako se zele stvorit trziste ali posto je nase malo mislim da se treba inzistirat na kvaliteti a ne kvantiteti
4. oni koji smatraju da je diskus kod nas skup moraju znat da uzgajivac ima velike troskove i da za kupit mrijesni par treba bar 200-300 € a cak i vise
5. necu duljit ali cu rec da sam kupio diskuse iz raznih izvora u proslosti i platio sam za komad od 50 kn do 50 € ali to je bila riba raznih velicina i od raznih uglednih i manje uglednih izvora.

Zavrsit cu sa recenicom: kupujmo hrvatsko ali pazite na kvalitetu  :zagrljaj:
Forza Fiume ;)

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #4 u: Rujan 09, 2011, 14:46:54 poslijepodne »


Želim reči da uz to što naši uzgajivači proizvode u zadnje vrijeme kvalitetne i lijepe ribe trebali bi ponajviše radi sebe biti pedantni poput kolege penanga te prodavati ribe očišćene od parazita.

Eto toliko pozdravljam kolege uzgajivaće i diskusoljupce.


 :up:
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #5 u: Rujan 09, 2011, 14:56:42 poslijepodne »
Slazem se oko nekih stvari iz postova kolega "985plavi i fiuman1980",svaka roba ima svoju cijenu,kupci sami odlucuju sto zele kupiti,najvaznije je kupiti zdravu ribu,a ne zakrzljalu i zarazenu raznim bakterijama,parazitima,nematodama......
Kupci se takodjer neupuceni upustaju u nabavku diskusa i cesto to iskustvo znaju poprilicno skupo platiti.
Domaci uzgajivaci takodjer dobro poznaju svoje ribe i lakse mogu pomoci kupcu, uvozne ribe prodavaci prodaju i mole Boga da ugine da sutra dodjete po jos jednu :D

Offline dubravec mario

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #6 u: Rujan 09, 2011, 20:24:31 poslijepodne »
Sigurno je za pohvalu preporuka "kupujmo hr."i ne samo zbog podsticanja domacih uzgoja nego i zbog garancije koju mozete traziti od nekoga koga ste upoznali i iz cijeg ste uzgoja odabrali ribe.Danas u svijetu postoji niz velikih i manjih uzgoja koji trziste opskrbljuju diskusima svih boja i kvaliteta.S obzirom na tako raznoliku ponudu i kupci imaju veliki izbor riba po vlastitom ukusu.Hrvatski uzgajivaci naravno ne mogu kolicinom riba konkurirati velikima,onima koji kreiraju nove varijante,ali mogu nastojati da kvalitetom pristignu standarde koje ce kupci sigurno povoljno ocijeniti.Na primjer penang napravi vise od 1000 km da ode po jedan par koji mu se dopada ali ne moze biti 100 %siguran da ce imati uspjesne mrijestove od njega...Ako uzmemo u obzir njegovo iskustvo i njegovu ljubav za diskuse ,mozemo biti sigurni da ce dobro izabrati,ali osim znanja pri uzgoju treba imati i malo srece.U svakom slucaju njegov primjer jasno pokazuje da je za uspjeh potrebno mnogo uloziti,novca i truda.kvaliteta uzgoja ne dolazi sama po sebi, ona je rezultat ulozenog truda i znanja.

Offline nikola lulic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #7 u: Rujan 09, 2011, 20:41:36 poslijepodne »
Mario tu te potpuno podrzavam.
Pozdrav iz Osijeka... :)

Offline krix

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Osijek
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #8 u: Rujan 09, 2011, 21:07:20 poslijepodne »
Sve što se rekli stoji, ali CIJENA je samo jedan od čimbenika pri nabavci diskusa. Penang je fino u prvom postu napisao ostale stvari koje su bitne pri nabavci ribe. Ali u Hrvatskoj je normalno da prvo pitaš za cijenu pa zatim ostalo dolazi na pamet. Naravno da mi je cijena jako bitna, ali prvo gledam varijetet, zdravlje (oblik i veličinu) i ako su ti elementi dobri može proći i viša cijena.

Čovjek uči na svojim greškama pa nakon što kupi štuke, ribu bez peraja, krcatu parazitima i lažne varijetete nauči na što se treba obratiti pažnja pri nabavci diskusa. Nadam se da će se ovdje razotkriti i neki mitovi koji kruže internetom i ljudima dati korisne informacije.

Evo za početak: Na internetu kruži podatak da se riba mjeri od korijena repa pa do vrha nosa, dok svi ljudi koje sam upoznao mjere čitavu ribu, uključujući i rep. Tako uostalom mjere i ribiči. Šta je po vama točno? Da izbjegnemo slučaj da u oglasu bude diskus od recimo 14 cm, a ti izmjeriš 11 (ovo je primjer, svaka sličnost s nekim događajem je slučajna)  :)

Offline dubravec mario

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #9 u: Rujan 09, 2011, 21:09:05 poslijepodne »
koristim priliku da obavijestim male uzgajivace iz hr da se prije par dana u it odrzao prvi susret amaterskih uzgajivaca diskusa na kojemu se raspravljalo o problemima i zadovoljstvima onih kojima je ovaj hobi postao skoro i posao. Na susretu je sudjelovalo 16 uzgoja i na kraju su dosli do nekih podataka koje bi bilo zanimljivo usporediti sa situacijom u hr...prosijecni amaterski uzgoj u it posjeduje:                           1. oko 20 akvarija vol.vode oko 3500 l i 1900 l vode za izmijenu                                                                                                               2. 8 mrijesnih parova                                                                                                                                                                            3.koriste razlicitu kvalitetu vode za mrijest i za uzgoj diskusa                                                                                                                  4. koriste vodu RO                                                                                                                                                                               5.nemaju automatiziranu izmjenu vode u akvarijima                                                                                                                                6.imaju grijanje i filtriranje vode posebno za svaki akvarij                                                                                                                         7.razmnozavaju diskuse na prirodan nacin i uparuju ribe po vlastitim kriterijima                                                                                         8.hrane ribe raznovrsnom hranom,suho,mix,zivo                                                                                                                                     9.ne koriste preventivno lijecenje diskusa                                                                                                                                               10. kontroliraju zdravlje riba vlastitim mikroskopima i u laboratorijima                                                                                                       11. najcesce razmnozavani diskusi:crveni tirkiz,snake skin,leopard snake skin,pigeon                                                                          To su srednji rezultati njihovh uzgoja, znaci da medju njima ima i onih koji koriste sisteme razlicite od ovdje navedenih,nadam se da vam ovi podatci na neki nacin biti korisni

Offline dubravec mario

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #10 u: Rujan 09, 2011, 21:15:38 poslijepodne »
krix, duzina diskusa je SA repnom perajom,osim ako nije drugacije navedeno(npr.u katalogu jednog velikog uzgajivaca iz indonezije vidio sam da on daje duzinu BEZ repne peraje)

Offline aquavu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 265
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Vukovar
  • 095 518 79 17
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #11 u: Rujan 09, 2011, 21:23:24 poslijepodne »
Da skratim priču,u ovih pet godina od kako držim diskuse, jedino sam bio zadovoljan kvalitetom ribe koju sam kupio od penanga.Svi ostali su bili daleko ispod njegovog nivoa.  :up:

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #12 u: Rujan 09, 2011, 21:25:30 poslijepodne »
"Krix" slazem se s tobom u svemu :up:
evo recimo prije par minuta osvane post kolege s foruma
Citat:
"Imam cetiri discusi. Kupio sam ih dva sa dva.I tako se i ponasaju. Dva se kriju i nista ne jedu a dva su dobri. Ta dva sta jedu ne davaju im na drugi dva da jedu. Sta da radim?"
Kao prvo kolega je totalno neupucen u diskuse sto se vidi iz posta,ovo je problem i treba poraditi na dostupnosti informacija na cemu buduca udruga diskusara trenutno i radi :up:

Offline krix

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Osijek
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #13 u: Rujan 09, 2011, 21:25:52 poslijepodne »
krix, duzina diskusa je SA repnom perajom,osim ako nije drugacije navedeno(npr.u katalogu jednog velikog uzgajivaca iz indonezije vidio sam da on daje duzinu BEZ repne peraje)

Upravo o tome govorim. Nema standarda, mjeri se kako tko želi. Na jeddom drugom specijaliziranom forumu čak ima i shema oblika diskusa (oblik, veličina oka, itd...) gdje mjere BEZ repne peraje. Ako ocjenjuje pse pa je veličina određena u centimetar, vjerovatno na ocjenjivanju riba imaju definirano pravilo. Pitanje je koje? Znam pouzdano da Penang mjeri cijelu ribu i objasnio mi je zašto, ali ja još uvijek mjerim tijelo. I kad nekom kažem kolika mi je riba, NAGLASIM kako mjerim,

Citat: mbogdan
evo recimo prije par minuta osvane post kolege s foruma
Citat:
"Imam cetiri discusi. Kupio sam ih dva sa dva.I tako se i ponasaju. Dva se kriju i nista ne jedu a dva su dobri. Ta dva sta jedu ne davaju im na drugi dva da jedu. Sta da radim?"
Vidio sam to. Kad tako nešto pročitaš ne znaš jel se dečko zaje..va ili je stvarno u drami.
« Zadnja izmjena: Rujan 09, 2011, 21:30:58 poslijepodne od krix »

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #14 u: Rujan 09, 2011, 21:31:14 poslijepodne »

Vidio sam to. Kad tako nešto pročitaš ne znaš jel se dečko zaje..va ili je stvarno u drami.
vjerojatno se zahebava :D

Offline nikola lulic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #15 u: Rujan 09, 2011, 21:31:44 poslijepodne »
Ja sam isto otome čitao kako ih mjeriti, u europi ih mjere od glave dokraja repa , dok u aziji mjere od glave do korjena repa , tako su mi rekli neki prijatelji iz Srbije , ja ih mjerim u stvarnosti koliko su i veliki od glave do kraja repa.

Mislim da je to OK , pa i rep je sastavni dio ribe .
Pozdrav iz Osijeka... :)

Offline krix

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Osijek
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #16 u: Rujan 09, 2011, 21:36:41 poslijepodne »
rep je sastavni dio ribe .

U pravu si komšo. Evo su neki dan jednoj atletičarki smanjili udaljenost u skoku u dalj zbog konjskog repa koji je dotakao pijesak. Cura skočila z azlato, a zbog repa završila na 4. mjestu.
Tu je konjski rep bio sastavni dio ribe.  :) I to po međunarodnim atletskim pravilima.

Offline penang eruption

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 290
  • Dob: 61 Lokacija: Osijek
  • Savjeti i info:0915822089
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #17 u: Rujan 09, 2011, 22:34:28 poslijepodne »
Otvorio sam ovu temu baš  zbog svega ovog da bi ljepo razradili neke stvari ,pa zato slobodno komentirajte  i pitajte šta treba ;dali bi se itko složio od vas da dobije diskusa bez repa ,peraja ???? (o tome čemo posebno)bio je veči od dogovorenog pa sam ga škarama skratio za rep?  .pravi znalac kad dođe kod nekooga vidjet ribe  zna sve od čega je nastala ,dali je čista vrsta .starost .zdravstveno stanje.kako je uzgojena od malena ,(o tome pasusu čemo na akteru)paraziti  unutarnji i vanjski ,jedino drugim pretragama poslje utvrdit vrstu parazita , na pohvalama vam hvala :heart:   ali tema nije otvorena zbog toga      :up:  dat ću vam samo jedan primjer nije sada bitno u ovoj priči sto sam ja u pitanju nego šta znači nešto znati a nikad nereči da sve znaš kao sto i neznamo? došao sam kod čovijeka koji je prvak na izložbi u dizburgu bio 2008 god i pregledao ribe pitao šta je za prodaju on pokazao i to je to ,pošto uvjek svaki uzgajivač ima dobri to jest odabrani riba zasebe pitao sam da nešto proda od ti riba možetemislit odgovor ni u ludilu (zamislite koliko njemu takvih dnevno dođe ostao bi bez svog jata )nakon razgovora uz kavicui razmjeni iskustava od neki pola sata čovijek se diže s stolice hvata me za ruku dovodi do akvarija ,svoji odabrani riba ;biraj koju got hočeš  .To vam je ta riba s moje slike( tigar pigin)neki će moji prijatelji potvrdit istinitisti doživljaja?poanta je svega da treba učiti puno a ne misliti kad imaš kupljenu ribu ili izmrestio slučajno dvije ribe sve znaš.Povod za temu mi je bio traženje savijeta ljudi bes iskustva pa im neko uvali ribe dobro proda pa neka se snalaze ,gdje ja vrlo rado želim pomoči gdje bih mogao ladno reći pitaj onog od koga si kupio( NEŽELIM)spominjali ste cjene  diskusa nigdje u svijetu nisu jeftiniji samo skuplji (za razliku ako su loši)  NASTAVIT ČEMO!!!!!!!
« Zadnja izmjena: Rujan 09, 2011, 22:38:07 poslijepodne od penang eruption »

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #18 u: Rujan 09, 2011, 22:40:19 poslijepodne »
Otvorio sam ovu temu baš  zbog svega ovog da bi ljepo razradili neke stvari ,pa zato slobodno komentirajte  i pitajte šta treba ;dali bi se itko složio od vas da dobije diskusa bez repa ,peraja ???? (o tome čemo posebno)bio je veči od dogovorenog pa sam ga škarama skratio za rep?  .pravi znalac kad dođe kod nekooga vidjet ribe  zna sve od čega je nastala ,dali je čista vrsta .starost .zdravstveno stanje.kako je uzgojena od malena ,(o tome pasusu čemo na akteru)paraziti  unutarnji i vanjski ,jedino drugim pretragama poslje utvrdit vrstu parazita , na pohvalama vam hvala :heart:   ali tema nije otvorena zbog toga      :up:  dat ću vam samo jedan primjer nije sada bitno u ovoj priči sto sam ja u pitanju nego šta znači nešto znati a nikad nereči da sve znaš kao sto i neznamo? došao sam kod čovijeka koji je prvak na izložbi u dizburgu bio 2008 god i pregledao ribe pitao šta je za prodaju on pokazao i to je to ,pošto uvjek svaki uzgajivač ima dobri to jest odabrani riba zasebe pitao sam da nešto proda od ti riba možetemislit odgovor ni u ludilu (zamislite koliko njemu takvih dnevno dođe ostao bi bez svog jata )nakon razgovora uz kavicui razmjeni iskustava od neki pola sata čovijek se diže s stolice hvata me za ruku dovodi do akvarija ,svoji odabrani riba ;biraj koju got hočeš  .To vam je ta riba s moje slike( tigar pigin)neki će moji prijatelji potvrdit istinitisti doživljaja?poanta je svega da treba učiti puno a ne misliti kad imaš kupljenu ribu ili izmrestio slučajno dvije ribe sve znaš.Povod za temu mi je bio traženje savijeta ljudi bes iskustva pa im neko uvali ribe dobro proda pa neka se snalaze ,gdje ja vrlo rado želim pomoči gdje bih mogao ladno reći pitaj onog od koga si kupio( NEŽELIM)spominjali ste cjene  diskusa nigdje u svijetu nisu jeftiniji samo skuplji (za razliku ako su loši)  NASTAVIT ČEMO!!!!!!!
jednostavno i preljepo objasnjeno,"penang"  :klap:

Offline penang eruption

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 290
  • Dob: 61 Lokacija: Osijek
  • Savjeti i info:0915822089
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #19 u: Rujan 09, 2011, 22:53:08 poslijepodne »
Otvorio sam ovu temu baš  zbog svega ovog da bi ljepo razradili neke stvari ,pa zato slobodno komentirajte  i pitajte šta treba ;dali bi se itko složio od vas da dobije diskusa bez repa ,peraja ???? (o tome čemo posebno)bio je veči od dogovorenog pa sam ga škarama skratio za rep?  .pravi znalac kad dođe kod nekooga vidjet ribe  zna sve od čega je nastala ,dali je čista vrsta .starost .zdravstveno stanje.kako je uzgojena od malena ,(o tome pasusu čemo na akteru)paraziti  unutarnji i vanjski ,jedino drugim pretragama poslje utvrdit vrstu parazita , na pohvalama vam hvala :heart:   ali tema nije otvorena zbog toga      :up:  dat ću vam samo jedan primjer nije sada bitno u ovoj priči sto sam ja u pitanju nego šta znači nešto znati a nikad nereči da sve znaš kao sto i neznamo? došao sam kod čovijeka koji je prvak na izložbi u dizburgu bio 2008 god i pregledao ribe pitao šta je za prodaju on pokazao i to je to ,pošto uvjek svaki uzgajivač ima dobri to jest odabrani riba zasebe pitao sam da nešto proda od ti riba možetemislit odgovor ni u ludilu (zamislite koliko njemu takvih dnevno dođe ostao bi bez svog jata )nakon razgovora uz kavicui razmjeni iskustava od neki pola sata čovijek se diže s stolice hvata me za ruku dovodi do akvarija ,svoji odabrani riba ;biraj koju got hočeš  .To vam je ta riba s moje slike( tigar pigin)neki će moji prijatelji potvrdit istinitisti doživljaja?poanta je svega da treba učiti puno a ne misliti kad imaš kupljenu ribu ili izmrestio slučajno dvije ribe sve znaš.Povod za temu mi je bio traženje savijeta ljudi bes iskustva pa im neko uvali ribe dobro proda pa neka se snalaze ,gdje ja vrlo rado želim pomoči gdje bih mogao ladno reći pitaj onog od koga si kupio( NEŽELIM)spominjali ste cjene  diskusa nigdje u svijetu nisu jeftiniji samo skuplji (za razliku ako su loši)  NASTAVIT ČEMO!!!!!!!
jednostavno i preljepo objasnjeno,"penang"  :klap:
nije kraj tek početak treba vremena

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #20 u: Rujan 09, 2011, 23:39:49 poslijepodne »
 :a015: :a015: :a015: :a015: pivica penang za poluvrijeme  :D
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline Strippy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Dob: 44
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #21 u: Rujan 10, 2011, 00:17:27 prijepodne »
Uff, valjda cu se uspit sjetit, -? jer ovo pitanje o ispravno mjerenju discusa je i mene nekad davno mucilo...
ovako kod mjerenja diskusa, standardna znanstvena metoda je mjerenje do početka repa i to se zove standardna dužina ili skraceno SL.
Mjerenje do kraja repa je ukupna duzina (total lenght) ili skraceno TL.
Tako ako di na stranicama na netu vidite oznake SL i TL da znate sta znace..
Ali uvijek kad kupujete diskusa i pitate koliko je velik ako u odgovoru prodavaca nije navedeno da mjeri do pocetka repa on uvijek misli na ukupnu duzinu.
tako da su oba nacina mjerenja u biti tocna. ;)



Split / Hrvatska

Offline Kwan

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 462
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Ravnice
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #22 u: Rujan 10, 2011, 00:18:53 prijepodne »
izvrsna tema! penang  :zagrljaj:
cijene diskusa kod nas su stvarno niske i ok,kada bi se napravile neke smijernice za početnike,mislim da bi se popularnost držanja tih riba digla na novu razinu,a bilo bi lakše i vama i nama  ;)
bauk oko tih riba za nas koji ih samo želimo držati a ne i razmnožavati počinje tu što nemamo neke sitne a bitne informacije,ili ih pak imamo previše pa neznamo od kuda krenuti, obzirom da su vrlo različite,kako ono kažu...svaki akvarij je drugačiji  ;)
čitam,informiram se po stranim forumima, sve nevjerujem koliko se tamo novo pristigla riba izmaltretira preventivnim čiščenjima od koje čega,zar je to uistinu potrebno?
vidim penang spominješ akter?bilo bi super kad bi se nešto i o samim diskusima tamo pričalo :)

znate kaj mene najviše interesira? zašto je najviše domaćih uzgajivača iz okolice osijeka?da nije dravska voda,Amazona u malom?  ;)

Offline penang eruption

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 290
  • Dob: 61 Lokacija: Osijek
  • Savjeti i info:0915822089
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #23 u: Rujan 10, 2011, 01:26:10 prijepodne »
ima neka b----- koja 25 godina podredio život diskusima pa se ima sto naučit :up:

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: Nabavka diskusa
« Odgovori #24 u: Rujan 10, 2011, 18:35:39 poslijepodne »
Hvala bogu na toj b.......,pa smo se mi manje patili uz njega!