Travanj 26, 2024, 11:51:05 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Operateri moraju besplatno otključati mobitele  (Posjeta: 1213 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« u: Siječanj 10, 2012, 17:38:30 poslijepodne »
Ne znam je li bilo već govora o tome na forumu, jer me nije bilo ovih dana. Nisam imao pristup internetu zbog  :-X u t-comu. Ako je bilo, brišite, ako nije...
Da obavijestim one koji možda nisu čuli:

Kako u novom HAKOM-ovom priopćenju objavili izmjenu Zakona o elektroničkim komunikacijama (koja je već stupila na snagu), postoji odredba vezana uz unlock uređaja sa mobilne mreže:
"Unesena je odredba prema kojoj operator može ograničiti mobilni uređaj na rad unutar svoje mreže samo za vrijeme minimalnog obveznog trajanja pretplatničkog ugovora te po isteku istog bez naknade krajnjem korisniku mora omogućiti korištenje uređaja u ostalim mrežama. Za pre-paid korisnike to se mora omogućiti nakon 12 mjeseci korištenja usluge."

Odnosno ukoliko ste mobitel kupili uz potpisivanje ugovora, nakon isteka ugovora operater vam mora otključati mobitel besplatno :)

Također se spominje da za ovu odluku ne postoji rok prilagodbe, odnosno stupa na snagu odmah.
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Re: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #1 u: Siječanj 10, 2012, 18:41:18 poslijepodne »
Bez naknade?e to je vec nesto...

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #2 u: Siječanj 10, 2012, 19:27:33 poslijepodne »
većina mojih mobitela se nekim čudom otključala kad su mi istekli ugovori. SonyEricson W910 na Tele2 prije jedno 3 godine i još jedan Ericson na HT-u prije 5 godine. nisam ništa tražio ni platio.

Offline gamad

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #3 u: Siječanj 10, 2012, 19:48:23 poslijepodne »
Jako dobro, jer ionako je dovoljna kazna nekome biti duzan 2 godine...

Offline reebeech

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 210
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #4 u: Siječanj 10, 2012, 23:03:53 poslijepodne »
jel to vrijedi od sada ili i za one koji su mobove kupili prije x mjeseci?

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #5 u: Siječanj 11, 2012, 00:13:09 prijepodne »
Juhuuu, a već sam ga mislila sflashat' kad mi istekne ugovor.
12 mj. rok za prepaid mi se ne čini fer jer je rok ostanka pri određenom operatoru 3 mj. HAKOM sam sebi tu skače u usta. Bit će tu još promjena i usklađivanja.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #6 u: Siječanj 11, 2012, 17:46:35 poslijepodne »
to je dobro sto uvode, davno je to trebalo stupit na snagu.. ali nekima to nije potrebno, ja sam koristio za otkljucavanje mobitela a da ga nenosim na otkljuvanje u servis, i tako izgubim garanciju, zapravo postoji rijesenje za to.. ima se za kupiti unlock sim card koja se moze koristiti u ajmo reci minimalno 95% mobitela sirom svijeta, znaci to je tanka kartica, koja iste ispod bilo koje kartice i otkljucava sve mobitele.. kupio sam mob pod garanciom i nisam htio ga dekodirati da slucajno neizgubim garanciju, kupio sam tu unlock karticu i bez pola frke stavio je ispod svoje sim kartice i mobitel mi je radio bez problema, na svakoj mrezi.. tako da mislim da je to oke opcija, a nije ni skupa..  ;)

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #7 u: Siječanj 11, 2012, 18:18:07 poslijepodne »
Da i ta kartica  iz kine  ti stigne za 2 tjedna za nekih 20-30 kn  ;)

Offline reebeech

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 210
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #8 u: Siječanj 11, 2012, 18:37:19 poslijepodne »
al mislim da ne funkcionira bas sa svim mobitelima...koliko sam ja citao po netu, sa pametnim telefonima nekad zna bit problema...pun signal..ali nemozes zvat..ili interneet ne radi...ili radi mjesec dana pa onda prestane...ima svakakvih iskustava, al srecom nije skupo kod nasih susjeda kineza pa se isplati probat... :up:

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #9 u: Siječanj 12, 2012, 00:46:07 prijepodne »
to je dobro sto uvode, davno je to trebalo stupit na snagu.. ali nekima to nije potrebno, ja sam koristio za otkljucavanje mobitela a da ga nenosim na otkljuvanje u servis, i tako izgubim garanciju, zapravo postoji rijesenje za to.. ima se za kupiti unlock sim card koja se moze koristiti u ajmo reci minimalno 95% mobitela sirom svijeta, znaci to je tanka kartica, koja iste ispod bilo koje kartice i otkljucava sve mobitele.. kupio sam mob pod garanciom i nisam htio ga dekodirati da slucajno neizgubim garanciju, kupio sam tu unlock karticu i bez pola frke stavio je ispod svoje sim kartice i mobitel mi je radio bez problema, na svakoj mrezi.. tako da mislim da je to oke opcija, a nije ni skupa..  ;)

Na ajfonima ne radi.

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #10 u: Siječanj 12, 2012, 09:52:24 prijepodne »
Meni osobno bio draži stari zakon jer ovako sigurno nece bit mobitela po prijašnjim cijenama, uracunat ce oni u cijenu i tu obvezu novog zakona, mada nisam kupio novi mobitel u posljednjih 5 godina, pa mi svejedno  :), a bio bi najsretniji da uopce ne postoje, bio bi slobodan covjek   -?
Ljudi otkljucavaju telefon jer ga zele koristit na drugoj mrezi , pa je ovo dobro iz razloga kad istekne taj period, otkljucas ga i prodas otkljucanog

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #11 u: Siječanj 12, 2012, 10:54:42 prijepodne »
Ma ja sebi nebih ni uzimao pretplatu...to kod nas je prestrasno
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #12 u: Siječanj 12, 2012, 12:49:38 poslijepodne »
Taj bi zakon mozao zavrsiti kao i onaj koji omogucuje da imas internet bez telefona. Onda se ekipa dosjetila da kad odjavis telefon da ti internet poskupljuje
« Zadnja izmjena: Siječanj 12, 2012, 13:51:06 poslijepodne od majstor76 »

Offline suabhiz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 151
  • Spol: Ženski   Dob: 68
  • Lokacija: pula
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #13 u: Siječanj 12, 2012, 13:35:56 poslijepodne »
imam mobitel koji sam platila 1 kunu i pretplatu na dvije godine koja je sada istekla. Zanima me da li mogu sada taj isti mobitel korisititi na bonove, a ne na pretplatu. Da li će mi broj ostati?

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #14 u: Siječanj 12, 2012, 13:43:05 poslijepodne »
Da i ta kartica  iz kine  ti stigne za 2 tjedna za nekih 20-30 kn  ;)
ima ih vec kod nas na oglasima, tako da je u toj cijeni.. meni je dobro sluzila na lg-u.. ali na dosta mobitela smo ju probali i bila je oke i uspjesna, ali kako sam vec napisao radi na cca 95% mobitela, tako da onih 5% spadaju novije nokie i iphonei, a sad dal jos koji, ja neznam, nisam proucavao, ali do sada koje sam probao bez problema je otkljucavala..

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #15 u: Siječanj 12, 2012, 13:50:35 poslijepodne »
imam mobitel koji sam platila 1 kunu i pretplatu na dvije godine koja je sada istekla. Zanima me da li mogu sada taj isti mobitel korisititi na bonove, a ne na pretplatu. Da li će mi broj ostati?
naravno da ga sada koristis na bonove, jer pretplata ti je istekla i nisi ju produzila, znaci sada bi trebalo biti tako kako zelis, znaci broj ti ostaje i koristis ga na bonove.. Sad mozda su nekakve druge procedure, al kad sam ja koristio pretplatu, to je bilo prije nekih 6god, isto sam uzeo na 2god, kad mi je pretplata istekla, broj sam koristio kao svaki ostali, znaci na bonove.. i puno mi je bolje i jeftinije.. netrosim kao nekada, jer ovdje kad nestane nestane, a tamo imas uvijek i kad god zatreba zovem, tako da nisam pazio kako se polako nakupljaju novceki..  :D ;)

ako nisi sigurna, nazovi korisnicku sluzbu i kod njih se raspitaj oko toga, to ti je najsigurnija opcija..  :up:

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #16 u: Siječanj 12, 2012, 15:07:47 poslijepodne »
imam mobitel koji sam platila 1 kunu i pretplatu na dvije godine koja je sada istekla. Zanima me da li mogu sada taj isti mobitel korisititi na bonove, a ne na pretplatu. Da li će mi broj ostati?
Odi kod operatera i zatraži da te prebace na prepaid, odnosno na bonove. Po isteku ugovora aktivna ostaje tarifa koja je bila za vrijeme trajanja ugovora, ali više nisi vezana ugovorom. Tako je u vipu, a vjerujem i kod ostalih.
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline suabhiz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 151
  • Spol: Ženski   Dob: 68
  • Lokacija: pula
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #17 u: Siječanj 13, 2012, 08:38:55 prijepodne »
Bila sam ja kod operatera, ali kada sam kupila mobitel i paket odmah su mi uključili dali broj itd. A sada su mi rekli da moram nazvati neki broj, isključiti, pa tražiti da me prebace itd. 
Dakle kada kupuješ sve ti organiziraju, a da ne kažem da me je prodavač zeznuo. Pitala sam ga da mi konkretno odgovori koliko ću plaćati mjesečno ako malo koristim mobitel, on mi je odgovorio 11,oo kuna sa porezom i svime, a račun mi je iz mjeseca u mjesec uvijek bio isti govorila ja ili ne, 57,97 kuna. Svijesno me je prevario. Znam da sam morala plaćati više jer sam dobila besplatno aparat, ali zašto mi je slagao? >:(

Offline hologram

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 664
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb,Volovčica
  • samo za hitne slučajeve 0997022021
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #18 u: Siječanj 15, 2012, 11:25:37 prijepodne »
nedavno sam razgovarala sa ljudima u hakomu jer mojoj firmi određeni operateri rade probleme pa su mi rekli da imaju cijeli tim ljudi samo za prigovore potrošača te da svaki prigovor pošaljem njima a oni će se pozabaviti opraterom.
Imaju ovlasti kažnjavati i ih i to redovito rade.
To mi je bilo jako drago čuti
;)
:AkTer:

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Operateri moraju besplatno otključati mobitele
« Odgovori #19 u: Siječanj 17, 2012, 19:36:40 poslijepodne »
Ovako stoje stvari u VIP-u:

Postovani,

zahvaljujemo Vam na javljanju.

Besplatno otkljucavanje uredjaja koji je kupljen u jednoj od promotivnih ponuda (npr. uz produljenje ugovora) moguce je ukoliko su zadovoljeni slijedeci uvjeti:

Pretplatnici imaju pravo na besplatno otkljucavanje ako je od trenutka kupovine uredjaja, kojim se korisnik vezao, proslo 12 ili 24 mjeseca.
Ako se korisnik sa tim uredjajem vezao na 12 mjeseci, ima pravo na otkljucavanje nakon 12 mjeseci.
Ako se korisnik sa tim uredjajem vezao na 24 mjeseca, ima pravo na otkljucavanje nakon 24 mjeseca.
U slucaju da korisnik prijevremeno raskida ugovor, ima pravo na besplatno otkljucavanje uredjaja u trenutku raskida ugovora.

Ukoliko je uredjaj kupljen uz produljenje ugovora po promotivnoj cijeni, a cijena koju navodite je promotivna cijena, tada je za besplatno otkljucavanje uredjaja potrebno 'odraditi' ugovornu obvezu.
Uredjaj mozete otkljucati i po redovnoj cijeni od 488,00 kn.