Ožujak 29, 2024, 01:28:59 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Profito pitanje  (Posjeta: 4635 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Profito pitanje
« u: Ožujak 27, 2014, 22:26:14 poslijepodne »
Akvarij 250l,podloga jbl aqua basis plus i gore manado ukupno 5-6cm,srednje gusto zasadjen s tendencijom zgusnjavanja,foto period 12 sati 76w +108w 6 sati,easy carbo...ne znam kaj jos je bitno...
A pitanje je,profito trebam davat 30 ml jednom tjedno na tu litrazu,e sad,dali ja mogu davat recimo 5-6ml dnevno profita? Dali to isto mjenja ili apsolutno nebitno?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #1 u: Ožujak 27, 2014, 23:10:18 poslijepodne »
ne da mozes nego bi morao. Kad bi stavio 30ml u, ne znam, ponedjeljak, u srijedu ili cetvrtak od toga vise ne bi imao nista. Profito su mikroelementi i kao takvi su nestabilni pa se vezu na sto stignu i ne traju dugo. Gledaj ih stavljati navecer i ne istovremeno kad i makro jer ce ti se zeljezo iz profita vezati na fosfate.

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #2 u: Ožujak 27, 2014, 23:17:57 poslijepodne »
Pa na pakiranju pise kao tjedno,zato i pitam...logicno da nece bit za 7 dana niceg od te doze...

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #3 u: Ožujak 27, 2014, 23:25:15 poslijepodne »
A dali da dajem kad se ugasi svjetlo ili prije ili neka vremenska kombinacija?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #4 u: Ožujak 27, 2014, 23:38:12 poslijepodne »
pa kad se ugasi svjetlo. Iako sam ja jedno vrijeme kombinirao makro jedan dan ujutro, profito drugi, prije paljenja svjetla pa nisam primjetio da se nesto dogadjalo sto nije trebalo. Uglavnom, pozeljno je kad se svjetlo ugasi ili tu negdje ali mislim da to nije presudno.

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #5 u: Ožujak 28, 2014, 00:08:04 prijepodne »
Fala :)

Offline pepi21

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1876
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Đakovo
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #6 u: Travanj 02, 2014, 21:13:46 poslijepodne »
U svakom slučaju bolje ga je rasporediti na više puta. Ako istreseš u jednom danu tjednu dozu, to bi mogao biti okidač za rast algi.
Jedan dan daješ mikroelemente a drugi makroelemente.
Ja sipam onda kada uključim svjetlo.
Ako imaš neko zahtijevnije bilje onda se može javiti nestašica željeza jer ga profito nema baš dovoljno. To je marketinški trik da još i dodatno prodaju željezo.
Moraš biti oprezan da ne pretjeraš sa dozom u protivnom se može pojaviti končasta alga ili neke druge. Zato je dobro raditi 30-50% tjedne izmjene vode.
Kod doziranja se ne treba baš držati uputa na bočici, već ono ovisi o količini bilja koje imaš u akvariju.
Ako je akvarij siromašan biljkama onda sipaš profito manje od propisane doze i obrnuto ako je ful zabiljen onda sipaš više od propisane doze. Ustvari trebaš promatrati biljke odnosno alge i one će ti sve reći. ;)

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #7 u: Travanj 02, 2014, 22:15:50 poslijepodne »
Sad vec tjedan dana sipam na taj nacin ali nemam jos makroelemente,samo profito...zasad sam primjetio da su se alge skroz povukle,pogotovo sa alterhathere i aromatice,mozda da onda jos ni ne kemijam sa makroelementima dok je stanje ok? Jel podloga i hranjenje riba  dovoljno da to nadomjesti? Zasad?

Offline sinisa1hr

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka -
  • ZDS
    • ZA DOM SPREMNI BRAĆO MRIJET is from song "U BOJ!" from OPERA !  "Nikola Subic Zrinski" by Ivan Zajc from Rijeka,Croatia.
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #8 u: Travanj 12, 2014, 19:19:25 poslijepodne »
Sad vec tjedan dana sipam na taj nacin ali nemam jos makroelemente,samo profito...zasad sam primjetio da su se alge skroz povukle,pogotovo sa alterhathere i aromatice,mozda da onda jos ni ne kemijam sa makroelementima dok je stanje ok? Jel podloga i hranjenje riba  dovoljno da to nadomjesti? Zasad?
easy carbo je takodjer blagi algicid, ne znam da li i profito ima kakav učinak u vezi toga...

Offline melinjo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #9 u: Rujan 02, 2014, 15:51:37 poslijepodne »
 i mene je mučila ista stvar..recimo..imam akvarij od 45 l...a za 40 litara ide profita 5ml...no 1 ml je 20 kapi..što bi značilo da bih trebala istresti sto kapi odjednom...
znači mogu rasporediti tih sto na čitav tjedan jel?:)

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #10 u: Rujan 02, 2014, 19:51:10 poslijepodne »
5ml na koliko dana nisi napisao i naravno da možeš rasporediti za svaki dan jer je uvijek tako bolje nego staviti dozu za cijeli tjedan.

Offline sinisa1hr

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka -
  • ZDS
    • ZA DOM SPREMNI BRAĆO MRIJET is from song "U BOJ!" from OPERA !  "Nikola Subic Zrinski" by Ivan Zajc from Rijeka,Croatia.
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #11 u: Listopad 04, 2014, 02:23:42 prijepodne »
@melinjo pro fito je najbolje davati svaki dan ili barem svaki drugi..znači na tvoj od 40litara 1ml svaki dan ,ukoliko buknu alge znači da je previše,i pojačaš ili dodaš jače kroz jedan tjedan easycarbo,a smanjiš trajnije pro fito, i takodjer ukoliko po biljkama primjetiš,prve znakove da nešto nije u redu podebljaš profito....ali bolje je 1ml svaki dan nego svaki drugi 1.5ml.. i tako dok ne dodješ sam do neke orjentacije..u doziranju.

naravno i ovo je orjentaciono bez slike akvarija(da vidimo koje su biljke i koliko je akvarij napučen biljkama,a koliko napučen ribama,a i koja je podloga),a još točnije kaže analiza vode!
« Zadnja izmjena: Listopad 04, 2014, 02:39:48 prijepodne od sinisa1hr »

Offline bobi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Lokacija: skopje,macedonija
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #12 u: Listopad 21, 2014, 00:18:12 prijepodne »
330 litra akva, profito 3ml u mesec dena, ako samo pomislam da dam dva pati u mesec odma koncasta se pojavuva

Offline sinisa1hr

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka -
  • ZDS
    • ZA DOM SPREMNI BRAĆO MRIJET is from song "U BOJ!" from OPERA !  "Nikola Subic Zrinski" by Ivan Zajc from Rijeka,Croatia.
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #13 u: Listopad 21, 2014, 02:18:49 prijepodne »
da @Bobi čim su biljke gladne i čim je nečeg premalo(gnojiva) ili previše ,alge bi zagospodarile...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #14 u: Listopad 21, 2014, 09:59:16 prijepodne »
330 litra akva, profito 3ml u mesec dena, ako samo pomislam da dam dva pati u mesec odma koncasta se pojavuva
mozda.......... no to nikako nije generalno pravilo ili savijet koji bi netko treba slijediti. Ja stavljam 2ml dnevno na 60l vode.

Offline sinisa1hr

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka -
  • ZDS
    • ZA DOM SPREMNI BRAĆO MRIJET is from song "U BOJ!" from OPERA !  "Nikola Subic Zrinski" by Ivan Zajc from Rijeka,Croatia.
Odg: Profito pitanje
« Odgovori #15 u: Listopad 22, 2014, 03:52:13 prijepodne »
330 litra akva, profito 3ml u mesec dena, ako samo pomislam da dam dva pati u mesec odma koncasta se pojavuva
mozda.......... no to nikako nije generalno pravilo ili savijet koji bi netko treba slijediti. Ja stavljam 2ml dnevno na 60l vode.
točno tako @Kingo ,svaki akvarij je priča i doza za sebe..

postoje neke orjentacijske vrijednosti sa kojom dozom započeti ovisno o pošumljenosti ,malo,srednje,jako..a onda i o vrstama biljaka spororastuće/brzorastuće, sa i jednom brzorastučom doza če morati pojačavati kako bilka raste inače,ista i to kad je dovoljna doza postaje premalo,ali i to se da regulirati šišanjem,obrezivanjem..jer i to smanjuje potrebe i glad..a treči faktor je svijetlo,normalno ,biljke brže rastu sa više svjetla,i veče su im svakodnevne potrebe,..a potrebe su svakodnevne! i mogu se promjeniti,..malo više je bolje od malo manje, i bolje je išta svakodnevno nego ništa.