Travanj 27, 2024, 10:39:15 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Doziranje Costapura  (Posjeta: 2714 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aqua

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 292
    • http://majstor.purger.com
Doziranje Costapura
« u: Ožujak 16, 2004, 09:27:00 prijepodne »


Ima nesto sto me muci vec par mjeseci od kako su mi neonke dobile bijele tockice.


Kako se dozira Costapur? U uputama pise:


"1st-5st day: 1ml or 18 drops per each 20 liters of water"


Kaj to tocno znaci? Svaki dan prvih 5 dana po 1ml/20l vode ili prvi dan toliko, a ljecenje traje 5 dana?


Kad sam ljecio ribe, ja sam svaki dan dodao toliko s time da sam 3. i 6. dan izmjenio 1/4 vode, izvadio ugljeni vodu drzao na 27 stupnjeva. Jel' to OK? Proslo je za 6 dana.


Kako ste ih vi ljecili i koliko je trajalo ljecenje?
 

Offline chubby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1937
  • Lokacija: zg-kc
Doziranje Costapura
« Odgovori #1 u: Ožujak 16, 2004, 13:43:00 poslijepodne »
ja sam stavljao malahitno zelenilo(ono je obicno glavni sastojak preparata protiv ichtyophtiriusa),najvise dva puta u razmaku 2-3 dana,i mjenjao vodu odmah po nestanku simptoma,davno je to bilo,ali mislim da je terapija trajala krace od 5 dana.

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Doziranje Costapura
« Odgovori #2 u: Ožujak 16, 2004, 13:53:00 poslijepodne »


Ja ih duuuugo nisam imao, ali znam da sam stavljao 1 ml na 20 l vode. Nakon tri dana stavio bih pola doze (1 ml na 40 l vode). Nakon 3 dana zamijenio bih trećinu vode i stavio ugljen na par dana. Liječenje je najčešće bilo uspješno. Odkad koristim karantenu, ihtioptirisući nisu dospijeli do mog akvarija...


mada mi se desilo da sam, zbog brzopletosti kupio ribe bez simptoma (točkica) koje su za par dana dobile točke... ali fala bogu u karanteni... i uspješno izlječio...
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline aqua

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 292
    • http://majstor.purger.com
Doziranje Costapura
« Odgovori #3 u: Ožujak 16, 2004, 17:37:00 poslijepodne »


Nije mi jasno kako se te tockice uvijekpojavljuju na novimribama (prvenstveno neonkama i svertima) i tou pravilu 3-4 dana nakon naseljavanja u akvarij... Ni karantena ne pomaze.


Imao sam neonke u drugom akvariju mjesec dana i sve super. Nakon sto sam ih prebacio u novi akvarij nakon 4 dana dobile su tockice. Mogu li ih dobiti od stresa od nove okoline ili zbog promjene vode?


Koridorasi, gupiji, platyji, rasborei sl. nikad nisu imali tockice, a neonke i sverti uvijek.
 

Offline aqua

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 292
    • http://majstor.purger.com
Doziranje Costapura
« Odgovori #4 u: Ožujak 16, 2004, 17:39:00 poslijepodne »
Citat: SandmanRI



Liječenje je najčešće bilo uspješno.





Sto ovo znaci? Da si neke izljecio, a neke ne? Ja neke nisam uspio ni nakon 8 dana, pa sam ih hitio. Sto sam drugo mogao.... Nisam ih mogao ostaviti da zaraze druge
 

Offline chubby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1937
  • Lokacija: zg-kc
Doziranje Costapura
« Odgovori #5 u: Ožujak 16, 2004, 18:05:00 poslijepodne »
stres i okolina i jesu najcesce uzrok. ribe koje vec jesu u akvariju nisu izlozene stresu i sto je vaznije razvile su imunost(zadnjih par godina se prcka po tome)

Offline aqua

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 292
    • http://majstor.purger.com
Doziranje Costapura
« Odgovori #6 u: Ožujak 16, 2004, 18:22:00 poslijepodne »


Posljednji put ribe su mi dobile tockice 2 dana nakon promjene 20% vode (voda je stajala 3-4 dana i dodan je bio aquasafe). Ribe koje su dobile tockice bile su u akvariju vise od 3 tjedna.


Savjeti koje sam procitao za lijecenje (osim ulijevanja costapura) su da se gasi lampa, izvadi ugljen, promjeni 1/2 vode 1. dan (prije lijecenja), 1/3 3. dan i 1/3 nakon lijecenja, podigne temperatura, manje hrani ili uopce ne hrani prvih 5 dana, pa cak i ugasi filter!?


Sto je od svega toga stvarno potrebno?


Preporuka je da se nakon lijecenja dodaju vitimani (npr. fishtamin od sere). Ja sam te vitamine dodavao u vodu iz uz hranu prije promjene vode, no nije pomoglo.


 

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Doziranje Costapura
« Odgovori #7 u: Ožujak 16, 2004, 18:30:00 poslijepodne »


aqua, pa zasto ne karanteniraš ribe... imaš onaj malecki, on ti je idealan za to... tako bar nećeš ugroziti ribe koje već imaš... i nemoj koristiti isti pribor za održavanje karantene i velikog akvarija...


što se tiče ugljena... ako ubacuješ costapur (ili bilo koje malahitno zelenilo), a ugljen ti je u filteru, on ti u roku par sati pokupi sav lijek... to ti je kao da niti nisi stavio lijek...


nemoj misliti da je 3 tjedna neki dugi period za ribe... minimalna karantena je recimo 3 tjedna...
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline aqua

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 292
    • http://majstor.purger.com
Doziranje Costapura
« Odgovori #8 u: Ožujak 16, 2004, 20:11:00 poslijepodne »


Nove ribe su bile u karanteni 4 dana, ali razbolile su se prvo neonke koje sam imao otprije u malom akvariju. Prebacio sam neonke i svertove u mali akvarij, no stavio sam costapur u oba jer su i neke druge ribe dobile tockice (no znatno manje nego neonke), a ne mogu sve prebaciti u onaj mali. Sad u malome imam kronicne slucajeve....
 

Offline aqua

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 292
    • http://majstor.purger.com
Doziranje Costapura
« Odgovori #9 u: Ožujak 19, 2004, 20:36:00 poslijepodne »


Ribe se vec3 i pol dana lijece sa costapurom. Stanje je sve bolje, vecina vise nema tockice, danas sam izmjenio dio vode, no od 5 neonki dvije su se okrenule, a preostale 3 samo sto nisu. Sad bi ih i rukom bez problema ulovio.


I prosli put kad sam lijecio costapuromu starom akvariju isto su mi rikavale neonke. Cini mi se da su neonke najosjetljivije od svih zivorotki. Guba je vidjeti jato neonki u akvariju, ali rikavaju mi ko lude....


Ima li netko savjet kako ih drzati na zivotu? Ostale 24 ribe drugih vrsta fino plivaju... Cak i 3 crne neonke (malo su vece od krepanih crvenih) su jos zive.


Kako znati kad je vrijeme za prestati dodavati costapur? Kaj nakon toga? Izmjeniti opet dio vode i vratiti ugljen?
 

Offline aqua

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 292
    • http://majstor.purger.com
Doziranje Costapura
« Odgovori #10 u: Ožujak 24, 2004, 11:29:00 prijepodne »


Lijecenje je zavrseno. Ribe su zdrave, promjenio sam 1/4 vode (nemam veci kanister).


Za vrijeme lijecenja krepale su mi sve neonke (one su prve dobile tockice i nece vise u moj akvarij; i prije sam imao problema sa njima) i dva koridorasa (sivi i panda) od 6 koliko sam imao. Kaj su alergicne na costapur ili....?


U uputama od costapura pise da treba gasiti lampu. Imam AquaGlo. Jel' je treba gasiti ili ne?