Travanj 19, 2024, 19:45:30 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Zlatna ribica sa flekicom  (Posjeta: 3132 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Nia

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Zlatna ribica sa flekicom
« u: Travanj 01, 2012, 17:33:25 poslijepodne »
Molila bih vas da mi pomognete, bojim se da su mi ribice bolesne...
Akvarij nažalost nije bio cikliran zato što su ribice došle iznenada, kapljen je novi akvarij od 95 litara, ali još čeka stalak da bi se stavio u funkciju. Više o tome: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=71941.msg716189#new

AKVARIJ:
- 20l,
- 2 tjedna od pokretanja akvarija
- ribice su useljene bez cikliranja
- jedanput tjedno se mjenja 20% vode
- usisava se dno prilikom promjene
- za pH i ostale parametre nažalost nemam podataka
 
FILTER:
- unutrašnji filter Super mini 280 - (280 l/h)
- čišćenje jedanput tjedno u vodi iz akvarija
- filter materijal: spužva

OSTALA OPREMA:
- Plastična biljka koja je izbačena jučer, sitni kamenčići
- nema grijač
- pumpa za zrak je zajedno sa filterom
- kemija: Sera Aquatan, Easy life Bacterial combi system (dodano tek 11. dan, na prijedlog kolega sa foruma)

STANOVNICI:
- 3 zlatne ribice (još nismo sigurni koja vrsta, najviše me podsjećaju na pajčolanke)
- starost ne znam, došle su iz pet shopa prije 2 tjedna
- hranjenje – 2 puta dnevno, ujutro Tetra Goldfish Sticks; navečer Sera Goldy listići, povremeno grašak i blitvu

PROMJENE:
- promjena kvalitete vode: Drugi i treći dan voda je bila mliječno bijela, zatim se razbistrila

SIMPTOMI:
Ribica 1: :d032:


- promjene na koži: Crne flekice na škrgama, danas su se proširile iznad oka i na korijenu repa
- normalno jede, dapače žica hranu, vesela je i pliva bez problema
- izmet: djeluje normalno i u boji hrane koju jedu
- simptomi su se pojavili 28.3. (prije 4 dana), a danas su se proširili
- ove simptome ima samo ova ribica

Ribica 2: :d032:

- guza ju vuče na površinu
- normalno jede, isto žica hranu, vesela je i pliva ali ju stalno vuče na površinu; kada se odmara ili spava onda je na površini
- izmet: djeluje normalno i u boji hrane koju jedu
- simptomi su isti od kad je došla kod mene (2 tjedna)
- zadnja 2 dana jede grašak, a jučer je za večeru dobila blitvu.
 
Ribica 3: :d032:

- Hvala Bogu bez ikakvih simptoma.  :)

Za ribicu 2 me zanima da li da nastavim sa graškom i koliko dugo? Čini mi se da malo lakše pliva…
Unaprijed zahvalna na odgovorima.  :)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #1 u: Travanj 01, 2012, 18:34:26 poslijepodne »
Grasak ti nebi trebao ciniti svakodnevnu ishranu, jednom tjedno je i vise nego dovoljno.

Za ovo ostalo, neznam, ja bih na tvom mjestu pod hitno osposobio veci akvarij, 20 litara za tri ribe je mucenje.

Offline ovcica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Velika Gorica-Novo Čiče
  • Panta rei. Carpe diem.
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #2 u: Travanj 01, 2012, 19:14:28 poslijepodne »
Mislim da ćeš sutra dobiti od Plavog pravi odgovor. Moje znanje je zaista slabo u vezi toga no čitala sam da do tih fleka može doći zbog povišenog amonijaka u vodi,kao opekline. To se javlja u nezacikliranim i prenapučenim akvarijima. Strpi se do sutra. Ne bih željela krivom informacijom odmoći.
Clara pacta, boni amici.

Offline Nia

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #3 u: Travanj 01, 2012, 19:59:21 poslijepodne »
Bez brige, ne hranim ih graškom svaki dan. Jučer i danas je dobila grašak zato što sam na ovom forumu vidjela da se stanje kod "plutajučih" ribica može poboljšati primjenom graškove dijete.
Znam da je 20 litarski akvarij mučenje i iz tog razloga sam i kupila veći akvarij ali dok ga nemam na što staviti (idući tjedan dolazi stalak)  ne mogu ga pustiti u funkciju a i ovako i onako mora proći cikliranje prije nego ih stavim unutra.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #4 u: Travanj 01, 2012, 20:15:45 poslijepodne »
Sve to stoji, samo kazem, gledaj ih sto prije prebaciti u veci prostor.

Sva voda iz tog akvarija, plus friska, taj filter koji je sad u funkciji u malom akvariju, i seli ribe, nemoj cekati mjesec dana cikliranja, mislim da im vise steti tih 20 litara, nego nezaciklirani akvarij.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #5 u: Travanj 02, 2012, 08:53:33 prijepodne »
damir je u potpunosti u pravu - akvarij je premalen, bez obzira na sve mjere zaštite i čišćenja vode
ali, ne vjerujem da je to uzrok flekice na ribici
no, svakako osposobi veći akvarij (kako spada, naravno), a malenu bi, ako ta flekica se ne povuče, trebalo liječiti i to ne nečim
pretjeranim, već bi bio dovoljan sera bactopur (točno po uputi) koji je vrlo efikasan kod takvih problema
no, nemoj nikako liječiti zdrave ribice - dakle, one se moraju premjestiti
a koliko vidim, veći akvarij nije spreman...
dakle, za ovu situaciju ja bih stavila na vrh noža (doslovno) soli otopljene u vodi (prethodno, da ne bi ostale mrvice soli koje rade jake opekline na koži) i svakako
bih dala pojačano vitamine (1,5-2 doze)...
naravno, silno treba paziti na kvalitetu vode!
i pod hitno osposobiti akvarij od minimum-minimuma 60 l, a još bolje 100!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #6 u: Travanj 02, 2012, 09:06:41 prijepodne »
Tako je. nazalost ovo je izgleda situacija kad od dva zla moras izabrati ono manje, i nadati se da ce sve biti ok.

Lijecenje cijelog akvarija nije mudro, pametnije je bolesnu ribu izdvojiti u karantenu. Nazalost ti je nemas, ali vjerovatno imas nekakvu kantu, posudu, bilo sto zapremine 15 ili vise litara, a i to ti moze posluziti za prvu ruku, jednoj ribi u kanti s vodom nista nece biti na neki kraci period, cak i bez filtera.

Sol, i neznam dali si probala sa cesnjakom?

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #7 u: Travanj 02, 2012, 09:15:41 prijepodne »
vidiš, dobra ideja s kantom!
probaj pronaći što veću staklenu posudu (onu za zimnicu), stavi u nju zračnu pumpu da ima švo više aeracije i tako liječi ribicu
s time da kod liječenja bactopurom i tako moraš svaki drugi dan /kad ne daješ lijek/ mijenjati 30% vode te ćeš na taj način i održati vodu na primjerenoj razini
češnjak je dobra stvar ali isto je problematičan kod svog raspadanja - dakle, trebalo bi, na ovakav akvarij, jedan češanj narezati na štapiće i njih popikati u podlogu
svakako bi ga trebalo mijenjati svaki drugi dan (da ne dođe do prekomjernog stvaranja dušićnih spojeva) ...pa, možda upali!

naime, čini mi se da se kod ribice radi o bolesti "krvavih podljeva" koja je zapravo (kao što sam i prije rekla) posljedica stresa i loše kvalitete vode
no, malena je očito k tebi došla s time, i dobro se drži ovo vrijeme --- tako da mislim da bi i liječenje brzo prošlo!

da, zaboravih - što se tiče neuravnoteženog plivanja - daj im papati grašak, ali ne više od 3-4 dana za redom, ako se radi o liječenju, a ako se radi o "održavanju" onda samo jednom tjedno!
naime, pretjerano poticanje probave isto nije dobro!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #8 u: Travanj 02, 2012, 09:27:54 prijepodne »
cesnjak samo malo izbodi cackalicom, i ubaci u vodu, koji sat, nakon toga ga izvadi van.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #9 u: Travanj 02, 2012, 10:07:49 prijepodne »
Ako si u zg mogu ti ja posuditi karantenu i filter.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #10 u: Travanj 02, 2012, 10:08:15 prijepodne »
eto, sad smo napisali čudo toga :)
pa da skratimo:
1. ribica - bakterijska infekcija uzrokovana stresom i lošom vodom koja ti je, očito došla takva, a sad joj se stanje pomalo pogoršava:
- ako možeš, izdvoji je i liječi bactopurom točno po uputi
- ako ne možeš, u akvarij stavi na vrh noža soli (prethodno otopljene u vodi) i češnjak
2. ribica - problemi s mjehuom i/ili probavom koji su uzrokovani u 99% slučajeva stresom i isto lošom vodom:
- hraniti je (mogu onda i sve ostale) graškom još dan-dva, ali ne više - zatim hraniti barem dva do tri puta na dan pomalo!
- sol koju ćeš eventualno staviti u akvarij pa i češnjak, vjerojatno joj neće odmoći
3. ribica - za sada zdrava, ali bi moglo biti problema ako ih sve tri (naravno, ove dvije kad ozdrave) ne preseliš u veći, pripremljeni, spremni dom

i - najvažnije - raditi na kvaliteti vode! jer, ako je voda OK, ribice su više nego OK!

voala :)
« Zadnja izmjena: Travanj 02, 2012, 10:11:59 prijepodne od babyboom »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #11 u: Travanj 02, 2012, 12:12:06 poslijepodne »
Pozdrav Nia,

Kolege su dali zlatna vrijedne informacije pa ih svakako poslušaj.

Ja bih samo nadodao ono što bih ja na tvom mjestu napravio:

Flekice i problemi sa plivanjem su se pojavile zbog disbalansa organskih i anorganskih tvari u neiscikliranoj vodi u premalenom akvariju. Dakle, najbitnije je pokušati izbalansirati kemiju dok se akvarij potpuno ne isciklira a to možeš napraviti samo na slijedeći način:

Odmah bi napravio promjenu vode cca 35% uz usisavanje podloge + dodatak 1/3 čajne žličice Tuzlanske soli (prethodno otopljene u šalici)+ iscjedio bih samo kapi jednog češera češnjaka+dupla doza Easy Life FFM-a a slijedeći dan dupla doza vitamina, slijedeći dan propisana doza FFM-a a slijedeći dan propisana doza vitamina.

Ribe bih ostavio da budu 2 dana bez hrane i bez paljenja rasvjete. Nakon toga ribe se mogu hraniti 2 puta na dan ali paziti da se ne prejedu, znaći svakoj dati malo hrane (ako je suha hrana treba se prethodno pokvasiti vodom da nabubri).

Ubuduće:

1. promjena vode svakih 4 do 5 dana (naredna 4 tjedna) uz natapanje filter materijala propisanom dozom dobrih bakterija
2. nakon promjene vode ako imaš dodati FFM
3. jednom tjedno dodati propisanu dozu vitamina (nikako isti dan kada se daje FFM)
4. filter spužve prati jednom mjesećno u izvađenoj akvarijskoj vodi (ako imaš u filteru vatu i aktivni ugljen obavezno izbaciti napolje i zamijeniti sa akvarijskom spužvom)
5. jednom do dva puta mjesećno iscjediti 1 češer češnjaka na 50 l vode a zdrobljeni ostatak ubaciti u akvarij i obavezno ga izvaditi nakon 12 sati.

Trenutno na fotografijama ne vidim simptome bakterijske upale pa stoga niti ne vidim potrebu za lijećenje Bactopurom ili Ectol Fluidom jedino ako želiš možeš preventivno u odvojenoj posudi.

Za sada toliko, pozdrav i sretno.

Offline Nia

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #12 u: Travanj 02, 2012, 20:07:14 poslijepodne »
Evo prvo da vam se svima zahvalim na odgovorima   :)
Pokušat ću sa češnjakom i soli, nebi vjerovali ali jedva sam uspjela naći tuzlansku sol  :D Uglavnom, stavila bi soli na vrh noža kako kaže Babyboom jer mi se 1/3 čajne žličice stvarno čini puno za tako mali akvarij...
Samo se nadam da nebudu smazale češnjak kolko su proždrljive :D
Skoro sam zaboravila, zahvaljujem se Klanji na ponudi ali pokušat ću prvo ovako a kasnije ako slučajno neće ići na bolje onda se javim.
« Zadnja izmjena: Travanj 02, 2012, 20:10:54 poslijepodne od Nia »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #13 u: Travanj 02, 2012, 20:26:29 poslijepodne »
Samo se nadam da nebudu smazale češnjak kolko su proždrljive :D

Nece ga smazati, ali ako ga malo i gricnu, to je jos bolje. Nekad je fora uzeti malo cesnjaka, izbusiti rupice u njemu, i u te rupice nagurati njihovu hranu (granule), tako da kad hoce uzeti hranu moraju gricnuti i malo cesnjaka. Uglavnom, ako ga i budu jele, nista im nece biti, pozeljno je to, samo nikako nemoj zaboraviti da nakon odredjenog perioda cesnjak svakako vadis van iz vode.

Offline Nia

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #14 u: Travanj 02, 2012, 22:12:37 poslijepodne »
Ubacila sam češnjak i moram priznat da ih veseli čak i više od graška  :a040: bojim se da nebu niš ostalo od njega  :D
Da li mi netko može objasniti čemu zapravo služe češnjak i sol, odnosno iz kojeg razloga se stavljaju u akvarij?
I molila bih vas da mi kažete koju vrstu ribica imam  :heart:
Hvala

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #15 u: Travanj 02, 2012, 22:33:29 poslijepodne »
cesnjak ti je prirodni izvor penicilina, izmedju ostalog. a znas cemu sluzi penicilin.  ;) Prirodni antibiotik.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #16 u: Travanj 02, 2012, 23:22:26 poslijepodne »
Meni se čini da imaju dupli rep znači da bi trebale biti pajčolanke.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #17 u: Travanj 03, 2012, 11:24:06 prijepodne »
Češnjak ima puno antioksidansa, esencijalnih minerala i vitamina te je prirodni antiseptik sve u svemu podiže imunitet ribama...

Sol potiće lučenje zaštitne sluzi preko kože i epitelnog tkiva (epitel očiju i škrga) te tako dolazi do veće zaštite kože od loše kvalitete vode a ujedno dolazi do brže regeneracije (zaraštanje rana i dr.) oštečenja kože i dr.

Offline Nia

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #18 u: Travanj 03, 2012, 20:17:53 poslijepodne »
Flekice su još uvijek prisutne ali ona koja se prva pojavila se počela povlačiti, učinilo mi se još jučer navećer da je manje vidljiva a danas sam ju malo bolje proučila i povlači se  :)
Druga ribica malo lakše pliva ali kad se najede onda opet pluta a ne dajem im puno hrane, stvarno pazim.... -? Čini mi se da je najlakše plivala i najmanje plutala neki dan nakon šta je potamanila blitvu, ne znam da li to ima veze...
Sve tri ribice imaju duple repove i meni izgledaju kao pajčolankice koliko se ja razumijem.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zlatna ribica sa flekicom
« Odgovori #19 u: Travanj 04, 2012, 09:32:44 prijepodne »
Nia, kada središ vodu u akvariju i tretiraš kako sam ti napisao i toj ribici koja nakon hranjenja pluta, izbalansirat će se probavni sustav i bit će sve ok. Samo malo vremena i sve će doći na svoje a ti budi pažljiva, redovito mijenjaj vodu i hrani ih raznovrsnom hranom a ribice će ti biti sretne i vesele.

Pozdrav i sretno.