Travanj 26, 2024, 07:41:06 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: zlatne ribice bolest  (Posjeta: 5766 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatne ribice bolest
« u: Veljača 05, 2008, 12:45:00 poslijepodne »
Pozdrav svima pošto sam novi

Ima u akvariju 7 ribica akvarij je oko 100 litara i danas sam vidio da se na dvije zlatne ribice na perajima stvorile neke bile točkice i na jednoj ima crvena neka mrlja.
Jel to taj ich?
kako i da li se može to riješiti kako????


Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
zlatne ribice bolest
« Odgovori #1 u: Veljača 05, 2008, 13:08:00 poslijepodne »


dobro došao k nama!


Bolesne ribice stavi u karantenski akvarij (da ne šire zarazu dalje) i u njega na 10 l vode stavi 1 čajnu žličicu soli (ectopura) i polagano povisuj temperaturu na najmanje 28 stupnjeva. Prati stanje i ako do sutra bude isto, onda nabavi neki lijek širokog spektra (čini mi se da bi to mogle biti dvije bolesti....ich i bolest crvenih mrlja koja je relativno česta kod zlatica)...tipa bactopur ili medimor i liječi točno po uputi! Za ich je costapur dobar, no imaš na tržištu dosta toga....


I, ako uspiješ, bilo bi sjajno da nam daš slikicu bolesnica!

Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatne ribice bolest
« Odgovori #2 u: Veljača 05, 2008, 13:34:00 poslijepodne »


Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatne ribice bolest
« Odgovori #3 u: Veljača 05, 2008, 13:38:00 poslijepodne »
iako se slabo vidi to je najbolja slika koju sam uspio snimit ostale zbog blica ili ako ga isključim onda je mutno jer se skroz miče.
one i dalje jedu nisu izgubile apetit ko što sa vidio da ljudi pišu i naravno plivaju ne miruju ...



Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatne ribice bolest
« Odgovori #4 u: Veljača 05, 2008, 17:55:00 poslijepodne »
zašto se stavlja sol?
jel neće ta zlatna kad se oped vrati u ovaj akvair razboliti mi oped da stavim tu sol malo i u ovaj veliki akvarij?


Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatne ribice bolest
« Odgovori #5 u: Veljača 06, 2008, 08:20:00 prijepodne »
ribice mi bolje izgledaju i smanjile su im se te točkice i rep nije više neki mlitav. Koliko da h još dugo držim u toj solnoj kupki? i šta da radim sa ovim velikim akvarijom da mijenjam vodu ili šta da radim?



Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
zlatne ribice bolest
« Odgovori #6 u: Veljača 06, 2008, 09:52:00 prijepodne »


drži ih najmanje 5 dana, odnosno, dan-dva nakon što se bolest, po tvom mišljenju povuče...


a u velikom akvariju promijeni 30 % vode danas, i nakon 3 -4 dana opet....i stavi preventivno 1/3 žličice soli na 10 l vode i tamo (dakle, trećinu doze!)...


mi stavljamo kod svake promjene vode (mijenjamo uvijek oko 30 l, jednu dobro punu žličicu soli) tu trećinsku dozu soli, preventive radi i koliko god neki rekli da to ne treba, od tada su ribice OK....


sol je dezinfekcijsko sredstvo (NaCl)...


šteta što je slikica relativno slaba, pa ne vidim dobro malenu (inače je krasna!)....

Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatne ribice bolest
« Odgovori #7 u: Veljača 06, 2008, 10:05:00 prijepodne »
još jedno pitanje za taj veliki akvarij imam tamo corydorse jel njima neće smetati ta sol ako stavim? jer sam čitao da ne vole sol u vodi samo još to

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
zlatne ribice bolest
« Odgovori #8 u: Veljača 06, 2008, 11:03:00 prijepodne »
uh, onda nikako sol u akvarij - korići ne vole sol jer im jako može stradati koža....ali, s obzirom na bolest, stavi ipak malu dozu lijeka širokog spektra kod svake promjene dijela vode (neki to ne preporučaju, no mi koristimo ipak tu "tehniku") ali, nikako punu dozu, pola ili trećinu! Naravno, na zebi je odluka!