Travanj 20, 2024, 01:10:43 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pomoc sa diagnozom bolesti  (Posjeta: 2928 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline darkwood

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Pomoc sa diagnozom bolesti
« u: Siječanj 12, 2014, 21:41:34 poslijepodne »
Akvarijum 60L.
Tek 3 mjeseca imamo akvarijum, ribice sam uzeo tu.
Spuzva filter
Ribice: 3 ancitrusa, 2 neonke, dvije molice, i 6 gupika. Sa 5 koje rastu.

Prije dva dana sam imao uginuce jednog muskog, nije jeo, pao na dno i poceo da se izvrce.
Nasao sam ga krivog onako uginulog, sto mi je jako cudno bilo, a onda nakon dva dana jos jedna malena, ali nije bila kriva.
Nisam na ribici nista vidjeo od nekih ostecenja, na ocima, ili repovima.
Nova zenka prije par dana sam vidjeo da se stomak uvukao, i kao da se savija.
Ovo se desilo nakon sto je imala 15 mladih

Evo je danas u plasticnoj kotilici odvojena, sva se iskrivljuje, uvija.
Citao po internetu i kaze Tuberkuloza.


Na prstenjaku imam ranicu od trna, duzine 2 cm, i jednu 1 cm.
Jesam li je primio, posto vidim da prelazi na ljude?
Procitao sam dosta informacija, i vidjeo slika sta ova bolest uradi od mjesta koje se se inficira.
Drama prava, i prepao sam se iskreno.

Imam jedan video da  kojeg bih volio da pogledate
Molim za pomoc, evo videa: 


Lijep pozdrav!


Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoc sa diagnozom bolesti
« Odgovori #1 u: Siječanj 12, 2014, 22:55:12 poslijepodne »
ne vjerujem da je tuberkuloza. ne znam gdje si našao simptome ali riblja tuberkuloza izgleda kao krvavafleka ispunjena čirićima. riba ne ugiba odmah nego bolest traje i traje (kod mene se pojavila na tirchogasterima a to su veće ribe).
pošto je tvoj akvarij još mlad, više vjerujem da je riječ o trovanju nitritima.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Pomoc sa diagnozom bolesti
« Odgovori #2 u: Siječanj 13, 2014, 03:20:22 prijepodne »
hajde ti nama ispuni upitnik pa ces dobiti odgovpr o vemu se radi.

link ua upitnik imas ispod moga posta.

Offline darkwood

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Pomoc sa diagnozom bolesti
« Odgovori #3 u: Siječanj 13, 2014, 11:55:08 prijepodne »
hajde ti nama ispuni upitnik pa ces dobiti odgovpr o vemu se radi.

link ua upitnik imas ispod moga posta.

Upitnik i detalji, molim strpljenja malo ja tek ucim ovaj divni hobi.
Hvala...

UPITNIK:

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža,  60x30x30 / 54L
-   temperatura, 30
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH  n/a
-   vrijeme od pokretanja akvarija,   10 mjeces akvarijum statovan
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,    7 dana
-   koliko često i koliko mijenjate vode sedmicno 5L
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija ne
  
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)    spuzva filter, 120 L
-   način i periodi čišćenja filter materijala  nakon 20 dana spuzvu onako iz dva osrednja pritiska icjdima 
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)   spuzva

OSTALA OPREMA:  
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?   ne
-   grijač da
-   pumpa za zrak   da
-   CO2 sustav – kakav    ne
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) samo protiv klora

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka,5 coridorasa, imam tri zebrice, tri molice, dvije neonke,  dvije odrsle zenke, dva srednje velika muska gupije, i  6 velicine cm gupija. Moram napomenuti da u mrijestilici imam barem 35 gupija od zadnja dve gupike,
-   starost ne poznajem   
-   ima li potencijalnih „terorista“, onako zebrice, i molice su povelike, i nemoze malena da dodje do hrane  
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)   hrana samo iz kutija jednom dnevno, a malene u mrijestici 3 puta.

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke, ne znam da li se pod propadanjem moze reci ono crno po listovima imaju biljke, ali izlaze zeleni listovi zdravi.
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju). Ne poznajem ovo
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi, stavio dva puta algo control
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi podloga je onaj jako sitni sljunak promjera granula 1 mm
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu ne.

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)

4 coridorasa, 4 gupija, i tri molice ( moje prve ribice, od ovih imam samo 4 coridorasa)
Dolazim do prvog iskustva, slabro prerano ubacene ribice, voda losa, i ugibaju molice i jedna gupika.
Do ovog datuma sam uzimao ribice iz pet shopa.
7.11. 2013   uzimam 3 molice, 3 zebrice, tri gupi zenke i jedan albino alcitrus, tada sam imao u akvarijumu 3 gupi zenke i 4 alcitrusa. i jedno 10 malenih od prijasnjih zenki.
19.11. 2013. kupili dvije neonke , pustaju se iz mrijestilice 5 muskih i tri malene zenke posto sam vidjeo da su poceli da jedu mlade koje su tek ubacene, nasao jednou u ustima jedne zenke.
24.11. novi gupi 18 kom
28.11.uginula zenka sto je dala ribice 7.11.2013.
29.11 novi gupi od zenke sto kupljenja 7.11. 2013 30 kom

uglavnom od ovog datuma do danas, uginuli su jedan mali stari gupi, jedan tek odrastao, ( bilo mi je malo tuce medju ovim mladim muski, 2m vel. )
jedna stara zenka, dvije malene 1.5 cm, jucer jedna zenka i evo sada imam jednu zenku 1.5 cm  koja se bori vec 4 dan da se uspravi.

-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) ima malo mirisa, ostajale vode.

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma  primjetio sam da mi se ribe cesu od biljke, kamenje
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... ne vidim nista, trebam li uzeti ribicu i pregledati.
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) skriva se i ne jede, padne na dno mrsavi
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) ne znam
-  kad su se simptomi prvi puta uočili   prije mjesec ovo sa cesanjem
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima   Tretirao sam za Oodinium Micomedik 5 dana .
Izdvoji sam u plasticnu kutiju od 15 litara i povadio sve ribice koje su mi bile sumljive, tu je bilo 3 muska, 4 zenke 2mm veclicine . Inace vlastiti uzgoj, prve sto dobih u akvarijumu od 54L.
Ovdje stavljam ovu tecnost svaki dan, ubacio novi grijac, ubacio novu pumpu, stavio im biljke i sve. Inace ovu sam kutiju za nedaj boze formirao unaprijed,
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?   opisao sam malo navise
-  stanje ostalih stanovnika Ostalih, u maticnom akvarijumu imam koliko vidim samo jednu koja je mrsava, inace donjela na svijet 15 gupija prije 10 dana.
Zebrice sa sredine vode idu na dno i ocesu se o kamenje, molice  biljjke i kamenje, Pojedini gupiji mi se znaju ocesati i po 5, 6 puta u nizu.
Prije sedam dana sam ubacio i sredstvo oaj Micomedic, posto sam vidjeo du se ribice koje su inace se borile za zivot vratile u ovoj izolacionom  kutiji.
Imam dosta ribica, uradio sam jedan akvarijum  50x30x30 koji je pusten vec mjesec i nesto sa filterom i vodom. Sve nesto cekam do ovo zaljecim pa da ih prebacim i  proredim.

Velik post, mogu ja jos detalja samo pitajte sta treba.

Lijep pozdrav,

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Pomoc sa diagnozom bolesti
« Odgovori #4 u: Siječanj 13, 2014, 14:17:34 poslijepodne »
Dakle, ribe nemaju tuberkulozu i ne moraš se brinuti.

Tvoje ribe ugibaju zbog trovanja nitratima i nedostatka minerala.

Hajdemo redom:

1. kada ribe liječiš moraš ih liječiti u velikom akvariju jer ako si ih liječio u karanteni u velikom su akvariju žive i loše bakterije i paraziti i napast će ponovo ribe pa nisi napravio ništa.

Nemoj liječiti ribe sam već se uvijek posavjetuj sa nama.

2. temperatura mora biti 25C a nikako 30C.
3. Svaki tjedan moraš mijenjati 30% vode uz OBAVEZNO USISAVANJE PODLOGE USISAVAČEM ZA PODLOGU (možeš ga napraviti tako da presiječeš bocu od pola litre a na grljak namontiraš crijevo - ima ovdje na forumu kako napraviti usisavač pa malo pretraži).
4. spužvu moraš proprati u vodi izvađenoj iz akvarija a ne samo malo procijediti a u pravilu bi se trebala proprati svaki 4 tjedan.
5. svaki puta kada dodaš Algkontrol mogu ti pougibati ribe jer to sredstvo naglo smanjuje pH a pošto nam nisi napisao koliko ti je tvrda voda predlažem da to sredstvo više ne koristiš a alge ćeš rješiti tako da češće mijenjaš vodu.
6. S obzirom da držiš guppy moraš redovito dodavati sol jer one moraju imati boćatu vodu (najbolja je serina nejodirana sol Ectopur) a hrana mora biti raznovrsnija.
7. jednom tjedno na hranu i u vodu dodaj vitamine jer su jako potrebni guppy ženkama koje stalno rađaju (JBL Atvitol ili Sera Fishtamin).

Još nešto s obzirom da si prije tjedan dana koristio sredstvo micomedic (jako loša mješavina) tada postoji mogučnost da si poubijao dobre bakterije pa predlažem da u naredna 4 tjedna radiš promjene vode svakih 5 dana uz usisavanje podloge a po mogučnosti i da dodaješ dobre bakterije.

Za sada toliko, odmah kreni u akciju i napravi promjenu cca 35% vode uz usisavanje podloge i dodaj duplu dozu Easy life FFM-a i jednu punu čajnu žličicu soli (dok ne nabaviš ectopur može jednokratno i kuhinjska sol).

Javi što si poduzeo i kako se razvija situacija.

Offline darkwood

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Pomoc sa diagnozom bolesti
« Odgovori #5 u: Siječanj 14, 2014, 14:18:37 poslijepodne »
Hvala na jako detaljnom odgovoru, sve radim kako mi savjetujes.
Hvala ti 1000 times.

javim....