Ožujak 19, 2024, 04:01:05 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Stvarna korisna zapremina filtera  (Posjeta: 2085 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline markovic000000

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Stvarna korisna zapremina filtera
« u: Lipanj 02, 2019, 20:20:53 poslijepodne »
Pozdrav.Zovem se Damir ,iz Novog Sada. Citam forum godinama, dosta sam naucio. Posedovao sam do sada nekoliko akvarijuma litraze od 200-300 litara, drzao sam vece ciklide, koristio sam pregradne filtere velike zapremine(zadnja strana akvarijuma) i nisam imao problema.. Planiram nesto pipavije, biljno, sa vecim jatom barbusa ili neonki... U glavnom pitanje za koje su mi dobrodosla misljenja je da li sam u pravu kad tvrdim da je najvazniji deo (i jedini bitan) deo u trokomornom filteru u koji staje kvalitetna filter masa? Taloznik i njegova funkcija ok, minimalan. Skrivanje opreme i pumpa ok, minimalne velicine. Filer mediji najveci deo sto bi meni na dimenzije 115x50x45cm bilo, primer, 25x12x40 sto je znatno vise filter mase od dobrog kanistera ali opet znatno manje od preporucenih dimenzija ukupnog filtera, znatno manje i od mojih ranijih filtera. Znaci da li je taj mali filter iste efikasnosti od velikog sa isto toliko folter mase a puno, po meni, bespotrebne akvarijumske vode? I da li se to moze porediti sa kanisterima, oni nemaju taj deo viska akvarijumske vode... Smorih, valjda sam dobro srocio.

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Stvarna korisna zapremina filtera
« Odgovori #1 u: Lipanj 03, 2019, 02:10:10 prijepodne »
Jedino sta je bitno je kolicina i vrsta filter materijala kojeg ces staviti. Volumen je volumen, nebitno jel to kanister,sump,pregradni,unutarnji filter.
Juwel rio 240 120x40x55 dolazi za unutarnjim filterom volumena 3.5l i taj filter je DOVOLJAN za normalno stockan akvarij. Npr jbl e1502 je zapremninr 12l i bez problema gura akvarije od 350l. Tako da ti je to dovoljno za 300l biljni sa tetrama.

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Stvarna korisna zapremina filtera
« Odgovori #2 u: Lipanj 03, 2019, 02:13:58 prijepodne »
Ja na jednom akvariju koristim filter slicnih dimenzija koje si naveo i 95% filtera je ispunjeno filter materijalom, tako da je njegova iskoristivost maksimalna i nema "prazne vode"

Offline markovic000000

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Stvarna korisna zapremina filtera
« Odgovori #3 u: Lipanj 05, 2019, 15:10:11 poslijepodne »
Sta mislite, da li je losija varaijanta ako filter uvlaci vodu tridesetak santimetara od ugla akvarijuma? Znaci da zazor ne dude tik uz bocnu stranu, kao sto mi je uvek bio do sada. Vracanje vode nije problem jer se lako kontrolise sprej barom, cevima.

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Stvarna korisna zapremina filtera
« Odgovori #4 u: Lipanj 07, 2019, 02:26:42 prijepodne »
Moze

Offline markovic000000

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Stvarna korisna zapremina filtera
« Odgovori #5 u: Kolovoz 18, 2019, 15:16:03 poslijepodne »
Zanima me jos misljenja u vezi cirkulacije vode, kod primera pregradnih filtera na zadnjoj strani akvarijuma. Licno sam posedovao akvarijum sa ciklidima sa dva pregradna filtera na zadnjoj strani, zazori su bili na krajevima akvarijuma, dve pumpe su vracale vodu u sredini i primetio sam talozenje prljavstine bas ispod njih na sredini akvarijuma. Menjao sam uglove mlaza povratne vode ali nije resavalo sto me navodi na misljenje da je bolji nacin sa jednim filterom duz zadnje strane sa jednim zazorom i pumpom koja vraca vodu na drugom kraju akvarijuma. Da li bi taj nacin pospesio ili da kazem uredio da cirkulisanje vode u akvarijumu bude kruzno i pravilnije? Pitanje je da li je bolje da takav filter uvlaci vodu sa dve strane (sto ce mnogi reci da jeste zbog uvlacenja vise otpada) i vraca je u sredini ili druga varijanta koja uvlaci sa jedne a vraca na drugoj strani? Izvinjavam se na duzem postu, valjda sam jasno objasnio...