Svibanj 09, 2024, 14:42:15 poslijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: CO2 - trajnost boce  (Posjeta: 2189 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Miro NZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
CO2 - trajnost boce
« u: Svibanj 27, 2008, 18:11:49 poslijepodne »
Koliko vam traje boca co2 od 5 ili 10kg, ja sm napunio bocu od 10kg u ozujku i kazaljka na manometru mi sad pokazuje 10ak bara . Kad je bila puna pokazivala je 50bara.Co2 pustam od 8-22h.

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: CO2 - trajnost boce
« Odgovori #1 u: Svibanj 27, 2008, 21:56:23 poslijepodne »
Pozdrav, ne znam koliko traje boca, ali u svako slučaju za potrebe akvarija bi boca od 10 kg trebala trajati duuuuugo, toliko dugo da zaboraviš kada si je punio... Vjerovatno ti boca negdje pušta, zamjeni gumice  ;)

Kakav raspršivač koristiš, odnosno kako puštaš CO2 u akvarij? i zašto tako dug period tijekom dana puštaš CO2 (14h)? Meni se CO2 pali zajedno sa svjetlima i gasi zajedno sa 2/3 lampi u akvariju, sat vremena prije finalnog gašenja rasvjete (ukupno ide 10h)....
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: CO2 - trajnost boce
« Odgovori #2 u: Svibanj 28, 2008, 02:09:58 prijepodne »
Definitivno ti nes nije u redu... :nerd: Ja sam svoju od 2kg punila sredinom 3. mjeseca, nikako ju ne gasim (sto ces meni reci Maxim :D) i jos traje... -?
Tuzlanka u Sarajevu

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: CO2 - trajnost boce
« Odgovori #3 u: Svibanj 28, 2008, 02:41:37 prijepodne »
nikako ju ne gasim (sto ces meni reci Maxim :D)

a niš, iskoristiti ću priliku i zaželjeti ti sretan rođendan još jednom :heart:  :D

Dok sam koristio kvasac i ja sam puštao CO2 noću jer tamo nema mogućnosti "zatvaranja" dotoka CO2 (eventualno odspajanja crijeva ili nekaj), ali količine tako dobivenog plina su bile mizerne, mjehurić svakih 4-5 sekundi. Danas kada koristim bocu pod tlakom, sam okrenuo omjer i puštam 4-5 mjehurića u sekundi, pa ne bih riskirao noćno gomilanje CO2 u akvariju i posljedične oscilacije ph pošto se može staviti elektromagnetski ventil i sve to skupa na timer da radi automatski. Zanimljivo je da prvih par dana korištenja boce, dok nisam nabavio timer za elektromagnetski ventil, da se CO2 30-45 minuta nakon gašenja svjetla nije više mogao dovoljnom brzinom topiti u difuzoru već je izlazio van. Tako da mi je zatvaranje dotoka CO2 danas nešto što moram vršiti. Noću, naravno, nema potrošača CO2, a ovaj dodatni CO2 je ionako samo booster (pojačivač) za biljke dok vrše fotosintezu dok ima odgovarajuće snažnog svjetla. (ma... prvi i osnovi razlog je što volim svakakve spravice pa ako postoji još nešto za nagurati ja to moram imati :D)
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: CO2 - trajnost boce
« Odgovori #4 u: Svibanj 28, 2008, 02:46:41 prijepodne »
Drago mi je da imas priliku doci do takvih spravica... :up:

Da mi samo vidis bocu... :roll:
Tuzlanka u Sarajevu

Offline Miro NZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CO2 - trajnost boce
« Odgovori #5 u: Svibanj 28, 2008, 20:07:18 poslijepodne »
Upravo sam potopio bocu u vodu i vidim da pusta na spoju manometra i boce,bice mjenjat gumice. Hvala Maxim.

Offline wickermanov stari

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zapadno od Zagreba
  • Lead me, follow me, or get out of my way!
    • FH Aquariums
Odg: CO2 - trajnost boce
« Odgovori #6 u: Svibanj 31, 2008, 22:52:44 poslijepodne »
Definitivno bi trebala trajati puno dulje. Drago mi je da si otkrio gdje propušta, mijenjaj dihtung! Imali smo sličnih problema koje smo podijelili s kolegama forumašima, te im se i ovom prilikom zahvaljujemo! Kad je sve dobro zadihtano, boca od 10 kg bi trebala trajati aproksimativno 8 - 10 godina :D Ustvari, ne znam koliko bi to zaista trebalo biti, ali trebalo bi biti puuuuno! Ja sam napunio bocu od 5 kg prije mjesec i pol, tlak nije pao niti za milibar, odnosno, sad kad je toplije, još je narastao i sad je oko 60 bara. u svakom slučaju, zadihtaj to dobro i bit će sve ok!