Ožujak 28, 2024, 13:52:54 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kako spriječiti da mi ribice iskaču iz akvarija?  (Posjeta: 2335 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Akvafrik

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Kako spriječiti da mi ribice iskaču iz akvarija?
« u: Veljača 01, 2019, 07:35:49 prijepodne »
Pozdrav svima!
Točno godinu dana imam nano akvarij od 20 litara, dobro zabiljen, bez algi, zadovoljan sam kako se mali sustav održava, ali imam problemčić s iskakanjem ribica. Naime, u akvariju imam cca. 6 neonkica i 6 rasbora hengeli. Pišem cca. jer mi brojka opada - barem jedna ribica mjesečno iskoči van i ugine, iako sam čak par puta i vidio kako skoči pa ju uspio vratiti nazad i spasiti. Na akvariju je poklopac, ali naravno ne pokriva 100% površinu nego je 1 cm sa uz rubove akvarija procjep kroz koji uspijevaju iskočiti. Što da radim? Žao mi je ribica pa ako netko ima kakav savjet bio bih zahvalan.

Hvala!

Offline dendo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Umag
Odg: Kako spriječiti da mi ribice iskaču iz akvarija?
« Odgovori #1 u: Veljača 01, 2019, 08:51:00 prijepodne »
Jedino fizički. Ili bolji poklopac, ili staviš mrežicu oko procjepa... možda nekakvo plutajuće bilje...

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Kako spriječiti da mi ribice iskaču iz akvarija?
« Odgovori #2 u: Veljača 01, 2019, 10:18:04 prijepodne »
Ili spusti razinu vode...

Offline ceh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 769
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Amsterdam
Odg: Kako spriječiti da mi ribice iskaču iz akvarija?
« Odgovori #3 u: Veljača 04, 2019, 18:31:16 poslijepodne »
uslikaj da  vidimo  situaciju
Please remember that the following comments are personal experiences and may or may not apply to your setup. Use them as guide to help better understand your fish,

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Kako spriječiti da mi ribice iskaču iz akvarija?
« Odgovori #4 u: Veljača 05, 2019, 14:57:17 poslijepodne »
Ribe iskaču iz akvarija iz nekoliko razloga:
1. Ne pašu im parametri ili kvaliteta vode.
Ako redovno održavaš akvarij to kod tebe nebi trebao biti problem.
2. Osječaju se nesigurno ili ih nešto preplaši.
I neonke i Rasbore su jatašice i sigurnije se osječaju u večim jatima. Kod tebe je to već ionako prenatrpano da bi dodavao još riba.
Eventualno možeš dodati što više plutajučeg bilja jer pod njim ribe osječaju veću sigurnost, a većina riba ne voli ni prejaku rasvjetu, koliko god se nama sviđala.
3. Međusobno naganjanje zbog uspostave teritorija i hijerarhije, čak i kod takvih malih riba.
E tu dolazimo kod velikog problema kod tebe jer u kockici gdje se riba može jedva okrenut i zaplivat ti imaš čak dvije vrste odličnih plivačica.
Ne znači da iz većeg akvarija nebi iskakale, ali kod tebe prostor definitivno jako otežava situaciju.

Možeš kod staklara dati napravit poklopac po mjeri da ti dolazi što bliže rubovima. Iako tako sitnoj ribici netreba previše prostora za iskočit.
Za takav akvarij je primjerenija jedna Betta, kozice ili eventualno manje jato nekih maleckih Rasbora koje ne narastu više od kojih 2cm u prosjeku.
Ima ih nekoliko vrsta. Iako takvim rasborama treba još manje mjesta za iskočit.
Možda nebi bilo loše probat s wild type guppijima, koji su isto malecki, a evo kod mene u skroz otvorenom tanku od 30 litara u par godina još nije iskočio niti jedan.

Nadam se da sam bar malo pomogao...