Travanj 27, 2024, 16:57:48 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: tvrda voda umjesto meke i kisele - treset, loza, smola, RO ili što?  (Posjeta: 629 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ribafish

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 755
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Velika Gorica
tvrda voda umjesto meke i kisele - treset, loza, smola, RO ili što?
« u: Svibanj 25, 2010, 15:07:13 poslijepodne »
pozdrav, narode!
moj se akvarij ciklira već neko vrijeme, i sad polako brinem zbog tvrdoće vode. naime, vidim da mi se po listovima anubiasa pojavljuje nekakav tvrdi sloj, koji mi djeluje kao da se vapnenac nataložio na njih. ne znam dal je to moguće, ali voda mi je svakako poprilično tvrda.

prije sam to rješavala tako da sam kod zamjena vode ubacivala destiliranu zračenu, ili mješavinu destilirane i pipovače, i to je funkcioniralo dovoljno dobro da unutra bez ikakvih oboljenja žive zebre, ancitrusi, neonke i slična zvjerad.

no tada sam u akvariju imala mangrovo drvo, a ne lozu kao sada.
zanima me, povećava li loza kiselost vode kao mangrovo drvo?
ako ne, stavila bih u filter treseta.

osim toga, onomad je akvarij bio nešto manji, pa je i kombiniranje s destiliranom bilo lakše.
sad me zanima prelazak na neku drugu metodu omekšavanja vode, pa me zanima ima li tko kakav savjet? nemam pojma što je taj RO aparat, ali vidim da ga ljudi spominju. a spominju i nekakve smole.osim toga, čini mi se da bi povećana kiselost vode trebala imati i nekakav učinak na otapanje vapnenca, pa bi možda imala i utjecaj na to kako ribe podnose tvrdu vodu?

eto, isprike na odugovlačenju.  :)

EDIT: i da, dragi pred par godina kupio onu Brittu za vodu, veliki vrč u koji se naspe voda pa prođe kroz filter. no nije mu se sviđao okus takve vode (moram priznati da ni meni nije bio nešto), pa smo od toga odustali. imam još filtera za to, zanima me bi li ta sprava imala povoljan učinak na pipovaču? zna li netko dal je to omekšava?

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: tvrda voda umjesto meke i kisele - treset, loza, smola, RO ili što?
« Odgovori #1 u: Svibanj 25, 2010, 16:26:21 poslijepodne »
Tvrdi sloj na listovima je kamenac, nastao je jer ti biljke vuku ugljik iz vapnenca otopljenog u vodi, od sveg što si nabrojala neče biti neke koristi ne počneš li dodavati ugljik u nekom obliku, ili easy carbo ili CO2.
Ako ne misliš uzgajati ribe ne zamaraj se s tvrdočom vode, sve ribe bez problema žive u našoj tvrdoj vodi, samo naspi pipovaču i uživaj u hobiju  :)
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline ribafish

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 755
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: tvrda voda umjesto meke i kisele - treset, loza, smola, RO ili što?
« Odgovori #2 u: Svibanj 25, 2010, 16:42:16 poslijepodne »
Tvrdi sloj na listovima je kamenac, nastao je jer ti biljke vuku ugljik iz vapnenca otopljenog u vodi, od sveg što si nabrojala neče biti neke koristi ne počneš li dodavati ugljik u nekom obliku, ili easy carbo ili CO2.
Ako ne misliš uzgajati ribe ne zamaraj se s tvrdočom vode, sve ribe bez problema žive u našoj tvrdoj vodi, samo naspi pipovaču i uživaj u hobiju  :)


zahvaljujem, tuljane!  :up:
zasad sam odlučna u namjeri da izbjegnem CO2 aparat  :D, pa sve mislim da ću probati ovaj easy carbo.
inače ribice kanim mrijestiti, ali ako vidim da je odveć komplicirano omekšavanje zajedničkog akvarija, omekšavat ću samo mrijesni.