Travanj 20, 2024, 00:45:21 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.  (Posjeta: 4076 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« u: Lipanj 15, 2012, 10:53:31 prijepodne »
Dragi prijatelji, nemojte mi zamjeriti ali sa vama moram podijeliti svoje utiske koje sam dobio tijekom putovanja po Srbiji.

Naime, s obzirom da sam bio Vukovarski borac tijekom 1991. godine i borio se protiv srpske vojske koja me je nakon pada grada Vukovara i zarobila te sam bio u tri srpska logora, imao sam cijelo vrijeme nakon rata nekakav podsvjesni strah prema Srbima i Srbiji a najviše zbog mučenja u srpskim logorima.

Odlučio sam razbiti taj strah na takav način da se sa njime suočim pa sam nazvao ljude u Srbiji sa kojima sam služio bivšu JNA i rekao im: ja dolazim u Srbiju volio bih da navratim do vas. Svima sam odmah rekao da sam bio Hrvatski ratnik, da sam bio u zarobljeništvu te da sam poslije rata nastavio raditi u Glavnom stožeru Oružanih snaga.
Odmah su se baš svi koje sam nazvao ponudili da budu moji domačini a što me jako ugodno iznenadilo. Otišao sam u Beograd tamo pokupio jednog poznanika iz vojske i krenuli smo u Gornji Milanovac kod drugog poznanika gdje nam je bila baza za spavanje. Potom smo sa mojim autom Zagrebačkih tablica obišli cijelu južnu srbiju: Loznicu, Valjevo, Kragujevac i Niš te bili i na Ravnoj Gori vidjeti spomenik četničkom vojvodi Draži Mihajloviču a potom smo se vratili u Beograd i tamo obišli Skenderiju, i druga mjesta te završili u nekoj kavani sa dvije pevaljke do pred jutro.

Moram priznati da me je oduševila dobrodošlica sa kojom sam primljen a posebno razmišljanje ljudi koji su tek nedavno postali svjesni da su ih njihovi političari medijskim lažima motivirali da ratuju protiv Hrvatske i Hrvata te su mi izrazili žaljenje za sve što su srbi napravili u ratu od 1991 do 1995 ali i za rat u Bosni i Hercegovini a posebno za Ovčaru i Srebrenicu.

Evo toliko ukratko a postavljam i par fotki.

Offline triton

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Prijedor
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #1 u: Lipanj 15, 2012, 11:48:48 prijepodne »
Lijepo,prijateljstvo je ipak najvažnije.Svaka ti čast!!! :klap:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #2 u: Lipanj 15, 2012, 11:57:11 prijepodne »
Lijepa tema Plavi!  :up:
I samo još jedan dokaz da smo sa tim ljudima zajedno živjeli uzajamno poštujuči jedni druge, da se nismo mrzili nego smo čak imali jako dobre prijatelje s druge strane i da taj nesretni rat nisu zakuhali obični ljudi nego jebeni političari.

Offline white

  • Trade Count: (-1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 285
  • Spol: Muški   Lokacija: ZAGREB
  • 095/742-0003
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #3 u: Lipanj 15, 2012, 12:00:52 poslijepodne »
Lijepa tema Plavi!  :up:
I samo još jedan dokaz da smo sa tim ljudima zajedno živjeli uzajamno poštujuči jedni druge, da se nismo mrzili nego smo čak imali jako dobre prijatelje s druge strane i da taj nesretni rat nisu zakuhali obični ljudi nego jebeni političari.
potpis od a do z

plavi svaka cast :up:

Offline ante78

  • Trade Count: (+12)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 458
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: NOVA GRADIŠKA
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #4 u: Lipanj 15, 2012, 12:23:49 poslijepodne »
svaka cast izgleda da svi ljudi nisu isti ( to si i dokazo)  ipak ima ok ljudi
 iako sam bio maloljetan kada je bio rat 8 razred osnovne skole pamtim sve strahote vezane uz dom rat
zapadna slavonija novagradiška i granatiranja mog grada
još jednom pohvala

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #5 u: Lipanj 15, 2012, 12:33:40 poslijepodne »
Mi smo obilazili i meni nepoznate ljude po selima jer sam izrazio želju da vidim kako ljudi tamo žive.

Baš svatko i nama nepoznat čovjek pozvao nas je sebi doma i ponudio rakiju i slatko a kod svih su žene samo zujale oko nas i donosile kajmak, sir, kobasice, kavu...

Nešto nevjerojatno, vjerojatno kada su čuli da dolazim iz Zagreba htje li su se ljudi pokazati kao pravi domačini a moram priznati da im je svima to i uspjelo.

Čak nas je i policija zaustavila u gluho doba noći u Valjevu a mi dobrano popili rakije...  Kada su uzeli moje dokumente (a iz auta bazdi li bazdi rakija), pročitali su podatke obišli oko auta, vratili dokumente i poželjeli nam sretan put.

Dvojica koji su bili samnom stisli se (usrali se od straha)... em vozi Hrvat, em auto ZG oznaka em bazdi rakija, mislili su da će me policija maltretirati ali eto i policajci su valjda htjeli ostaviti dobar dojam i sve je prošlo odlično...

Jedina zamjerka koju imam sa putovanja iz Srbije su katastrofalno loše ceste, pune rupa (izgubio sam na putu 3 ratkape) i bez prometnih oznaka. Putujemo cestom prema Valjevu i dolazimo na križanje koje se širi u 3 ceste, nigdje nikoga ali nema niti prometne oznake za Valjevo... tako da smo se dosta navozali do prve kuće da pitamo kojim putem treba iči a to smo doživjeli više puta.

Offline rokimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 595
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: moj dom je Hrvatskaaaa
    • malawi by rokimon
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #6 u: Lipanj 15, 2012, 12:49:06 poslijepodne »
u jednoj temi sam rekao da ste ti i pokojni el djapo veliki ljudi(makar niti jednog nisam upoznao osobno)....ovo što si ti napravio i način na koji pišeš o tome....čin je velikog i poštenog čovjeka! inače ne treba sve generalizirati....niti jedan narod nije isključivo dobar ili loš! na hrpu stvari u povjesti jednog naroda čovjek(kao pojedinac) nemože utjecati...i kolektivna krivica ne treba postojati! ja kao Hrvat sam ponosan na domovinski rat...ali ne treba zatvarati oči niti pred nekim našim nedjelima....koje usput rečeno nitko nije radio u ime Hrvatske! zločin ima ime i prezime....nacionalnost je nebitna!
Onaj koji pita ispadne budala pet minuta, ali onaj koji ne pita ostane budala cijeli život.

Offline Nelle333

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #7 u: Lipanj 15, 2012, 13:55:32 poslijepodne »
...Nešto nevjerojatno, vjerojatno kada su čuli da dolazim iz Zagreba htje li su se ljudi pokazati kao pravi domačini a moram priznati da im je svima to i uspjelo...
Sve jedno ti je da li si iz Zagreba ili Tunguziju uvek ces tako proci! Veruj mi!  :)

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #8 u: Lipanj 15, 2012, 14:02:32 poslijepodne »
Plavi,meni se čini da si se ti rakana uvatio,a ribu ko j... :D :D :D
Čim si pun ljubavi,do ovdje te njušim da bazdiš!
Tako mi je i samome,čim sam na terapiji,najljepše mi je!Rakija rules!

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #9 u: Lipanj 15, 2012, 14:15:26 poslijepodne »
Sve jedno ti je da li si iz Zagreba ili Tunguziju uvek ces tako proci! Veruj mi!  :)

Hvala Nelle333  :up:

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #10 u: Lipanj 15, 2012, 14:38:30 poslijepodne »
Lijepa tema Plavi!  :up:
I samo još jedan dokaz da smo sa tim ljudima zajedno živjeli uzajamno poštujuči jedni druge, da se nismo mrzili nego smo čak imali jako dobre prijatelje s druge strane i da taj nesretni rat nisu zakuhali obični ljudi nego jebeni političari.

Potpis!   :zagrljaj:

P.S. Samo mala ispravka 985plavi - pretostavljam da mislis Skadarlija.   :zagrljaj:
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #11 u: Lipanj 15, 2012, 14:40:52 poslijepodne »

Potpis!   :zagrljaj:

P.S. Samo mala ispravka 985plavi - pretostavljam da mislis Skadarlija.   :zagrljaj:

Da, Skadarlija  :D  :up:

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #12 u: Lipanj 15, 2012, 14:55:12 poslijepodne »
i to je to...neznam sto bi drugo napisao..Plavi...zakon si!
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline jajokc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Koprivnica
  • Radi ono što voliš i nikada nečeš morati raditi
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #13 u: Lipanj 15, 2012, 16:03:32 poslijepodne »
Svaka cast!
Daniel Jajetic
098/170/20/10

Offline triton

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Prijedor
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #14 u: Lipanj 15, 2012, 20:27:41 poslijepodne »
 Dugo vremena nisam se  javljao zbog obaveza i posla,i pročitam danas poruku koju je napisao kolega Plavi,vjerujte cijeli dan sam pod utiscima,učlanio sam se na ovaj forum znajući odakle potiče,razgovarao sam sa raznim ljudima koji su mi izašli u susret ne štedeći prvo svoje vrijeme i prije svega znanje da bi mi pomogli kada mi je trebala pomoć.Ljudi koji me nikad nisu vidjeli i nismo se  u onom smislu čuli da smo razgovarali licem u lice,neznajući koje sam nacije i vjeroispovjesti.Neznaju odakle sam i gdje stanujem,ipak su mi pomogli i ja sam im zahvalan zbog toga.Neznaju da li pišem ćirilicim ili latinicom,da li tražim hljeb ili kruh u pekari i opet su mi pomogli.Iznenadilo me jedno tako otvoreno i iskreno pismo jednog čovjeka koji ima šta da ispriča o svom životu.Takve situacije su se događale i sa jedne,druge i treće i pete strane.Nažalost.Hoću da kažem da postoje takve osobe kao što je kolega Plavi kod kojih pobijeđuje razum.Kada budemo ovako razmišljali neće nam biti kraja,ne treba generalizovati jedan narod ili vjeru.Nedjela rade pojedinci,ali oni su na svu sreću manjina.I poslije svega još jednom čestitam ti od srca.  :klap:

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #15 u: Lipanj 15, 2012, 21:08:30 poslijepodne »
Dragi prijatelji, nemojte mi zamjeriti ali sa vama moram podijeliti svoje utiske koje sam dobio tijekom putovanja po Srbiji.

Lijepo je pročitati ovakva pozitivna iskustva i drago mi je da i dalje mali ljudi imaju još uvijek razuma :up:

Na svakakvim mjestima si se fotografirao plavi, a jel bi tvoji prijatelji došli se fotografirati recimo ovdje http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=6954922
ili nemaju baš razumijevanja poput tebe za povijest/historiju?


eba te led koja tema na akvarističkom forumu  :clown:



Offline Brancinko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 504
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb-Jarun Lake
  • From the beginning !!!
    • Čarolija balona
Odg: Re: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #16 u: Lipanj 15, 2012, 21:45:55 poslijepodne »
Sve pohvale za temu. Plavi svaka čast :up: Imao sam prilike i sam biti na dva okupljanja u Novom Sadu i sve što mogu reći za ljude i gostoprimstvo je čista petica. Ljudi će ti pomoći, pokazati, dati i ponuditi sa svime što imaju. Bio sam u mogućnosti biti na okupljanju akvarista i mogu samo pohvaliti ljude s kojima sam proveo vrijeme tamo. Naravno da su akvaristi po prirodi dobri ljudi ali evo da pohvalim i naše susjede. :up:
Poslano sa SG2 u trku...

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #17 u: Lipanj 15, 2012, 22:04:20 poslijepodne »
Veco, ja sam inzistirao da odemo vidjeti Ravnu goru i velebni memorijalni centar posvečen četnicima i Draži Mihajloviću.

Mojim suputnicima baš nije bilo svejedno. Istovremeno su se stidjeli toga mjesta ali su se i bojali i za sebe i za mene jer se tamo okupljaju ljudi koji žive u nekoj ludoj prošlosti i za neke lude i irealne ideale. Muzej je bio zatvoren ali kroz staklo sam vidio fotografije i natpise koji veličaju borbu četnika protiv Nijemaca??? To mi nije bilo jasno pa su mi pojasnili da je četnički pokret u Srbiji pokrenuo postupak pred sudom za rehabilitaciju Draže Mihajlovića pa u skladu toga žele borbu četnika prikazati Antifašističkom i Antinacističkom...

Ja sam kolege pitao: zamislite da mi u Hrvatskoj napravimo spomenik Anti Paveliću što bi se desilo? Oni misle da se ništa ne bi dogodilo ali ja znam da bi se protiv Hrvatske u tom slućaju digao cijeli svijet dok istovremeno po Ravnoj Gori i Srbiji slobodno hodaju ljudi u četničkim odorama za to vrijeme je u Hrvatskoj strogo kažnjivo držanje i nošenje bilo kakvih Ustaških ili nacističkih obilježja.

Mislim da će i kod njih doći to vrijeme da će biti zabranjeno nošenje i držanje četničkih obilježja.

Ja sam osobno htio otiči baš na Ravnu Goru do spomenika četničkom vojvodi jer je to mjesto za mene podsvjesno predstavljalo pojam Najopasnijeg mjesta u Srbiji i htio sam se suočiti sa svojim strahovima na takav način da idem na "najopasnija" mjesta.

Moram priznati da mi nije bilo svejedno kada sam došao autom zagrebačkih oznaka do kontrolnog punkta ispred ulaza u spomen područje (nekih dvadesetak kuća i desetak štandova sa četničkim odorama, majicama, šubarama, noževima i dr.) Kako se mora polako voziti kroz uski prolaz gdje je sa obje strane stajalo petnaest do dvadeset bradatih ljudi obućenih u četničke odore, kako sam ja polako vozio a kada su vidjeli koji auto dolazi počeli su se skupljati i iči za autom ali ja nisam stao na ulazu već sam ubrzao i parkirao direktno ispred samih ulaznih vrata u spomen područje. Ovi su ljudi nešto mahali i vikali ali se ja nisam obazirao, zaključao sam auto i polako obilazio centar. Kada smo se vračali kroz taj uski prolaz ti su nas ljudi samo tupo gledali i odmahivali glavama valjda misleći u sebi da su ovi ludi kada dolaze na ovo mjesto...

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #18 u: Lipanj 16, 2012, 09:23:49 prijepodne »
Stvarno hrabro, nemam riječi

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #19 u: Lipanj 16, 2012, 10:45:09 prijepodne »
Plavi, nemrem doć do riječi od misli i zato nemam što drugo reći, nego pomalo tupo komentirati da si zaista CAR!
Pozdrav svim dobronamjernim ljudima s obje strane granice i to bilo koje granice!

Offline ovcica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Velika Gorica-Novo Čiče
  • Panta rei. Carpe diem.
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #20 u: Lipanj 16, 2012, 11:01:02 prijepodne »
Slabi nikada ne mogu praštati. Praštanje je oznaka jakih.
Clara pacta, boni amici.

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #21 u: Lipanj 16, 2012, 14:13:39 poslijepodne »
Ovi su ljudi nešto mahali i vikali ali se ja nisam obazirao, zaključao sam auto i polako obilazio centar. Kada smo se vračali kroz taj uski prolaz ti su nas ljudi samo tupo gledali i odmahivali glavama valjda misleći u sebi da su ovi ludi kada dolaze na ovo mjesto...

 :D :D :D :D
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #22 u: Lipanj 16, 2012, 17:43:57 poslijepodne »
Plavi svaka ti čast za reportažu i put. Nego ona skulptura u Nišu kraj koje ste se uslikali to je spomenik nekome ili je tek onako za dekoraciju?

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #23 u: Lipanj 16, 2012, 18:03:22 poslijepodne »
Ćele kula? Je, je..divna "dekoracija".. to su Turci pomlatili masu Srba ako se ne varam i glave im ugradili u kulu nakon nekog ustanka...

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Posjeta Srbiji od 03. do 07. lipnja 2012.
« Odgovori #24 u: Lipanj 17, 2012, 00:02:01 prijepodne »
Odma udri po aktivizmu - a što bi ti napravio sa srpskim glavama da si onda bio na mjestu turaka?
Mislim na onu brončanu skulpturu dva srbina i jednog kera za stolom što je i iz prvog pitanja trebalo biti jasno.