Ožujak 29, 2024, 13:32:52 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 422046 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #250 u: Travanj 01, 2010, 12:16:21 poslijepodne »
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #251 u: Travanj 01, 2010, 14:02:19 poslijepodne »
Eto,zaboravio sam javit,proklijale mi pomadore!hehe,za svaki slucaj sam nekoliko ostavio i u sobi na prozoru,i u substrat,da vidim kako ce one napredovat.
Nisu velike,ali eto!uspijele su vani! 8)
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #252 u: Travanj 01, 2010, 17:15:07 poslijepodne »
Wow, prijavljujem se za degustaciju. :D
I bas me nasmijala ona prica na drugoj stranici. :D

Usput, ovo me podsjetilo na jedan Garfield strip. :D



Svaka cast, izvrsna tema. Definitivno pratim. :D

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #253 u: Travanj 01, 2010, 20:50:27 poslijepodne »
http://www.index.hr/xmag/clanak/uzgojen-najljuci-cili-na-svijetu-kao-da-jedete-uzareni-ugljen/483943.aspx

striko Andrej... a jel imaš ovakove :D :D :D :D :D


Jeftino nounarsko napuhavanje, posebno ako dolazi od Engleza i njihova zutog tiska   :)
Da pojasnim - nije problem postici ekstremnu ljutinu ako se biljku umjereno maltretira sa suhim periodima plus sto svaki plod nije jednako ljut pa je vrlo lako moguce da je neka od papricica koje su se ovdje degustriale jos gora od ove toliko razvikane.
Druga je stvar sto je analiza na kromatografu iznimno skupa pa je iluzorno ocekivati da ce se bas svih 100 plodova po stabiljci pojedinacno testirati nego se junacima posrecilo s odabirom prave i odmah ovakvi tupavi naslovi.
Ta sitna razlika je poptpuno nevazna kad dode do osjecaja ljutine, a s obzirom da je solidan broj ljudi prezivio i moze posvjedociti da je ljuto, ali da je bas kao zvakanje uzarenog ugljena.......ili teorija da domaci ljuti ima samo izmedu 100 do 500  :D :D

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #254 u: Travanj 01, 2010, 20:51:12 poslijepodne »
Eto,zaboravio sam javit,proklijale mi pomadore!hehe,za svaki slucaj sam nekoliko ostavio i u sobi na prozoru,i u substrat,da vidim kako ce one napredovat.
Nisu velike,ali eto!uspijele su vani! 8)

 :klap:

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #255 u: Travanj 05, 2010, 13:05:28 poslijepodne »
Evo,danas sam presadio jedan paradajz(Sungold).Pa imam nekih pitanja da znam za ostale.
Vidjeo sam da je poceo pustati zaperke(ako je to zaperak na slici!?):



....njih sam porezao,zajednom sa najnizom grancicom:



...i presadio u vecu posudu:






(stabljika sama visi na ovu stranu,nisam je zatezao spagom!)

E sad!
Stavio sam u zemlju sporootpustajuce gnojivo(substral osmocote) jednu jusnu zlicicu samo sta ga nisam kao ti stavio sve onako na jednome kupu nego sam ga rastegnuo po dnu posude!?

Jel sam zeznuo sta sam to tako napravio?
Dal paradajz izgleda dobro ili ide previse u visinu i dal bi trebao jos sta podrezivati?
Nisam ih jos nicim spricao za zastitu jer neznam sta da kupim!Sta preporucas(ima nesto "all in one")?
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #256 u: Travanj 05, 2010, 14:21:11 poslijepodne »
Sad sam malo proucio obrezivanje(pruning) pa sam vidjeo sta su ustvari ti zaperci(suckers),govorim o indeterminate paradajzima.
Posto se oni(zaperci) natjecu sa ostalim grancicama da postanu glavna stabljika mislim da sam sam ih mogao malo pustiti da narastu pa ih pokusati iskoristiti za kloniranje!?
Jel bi to islo tako?
Ili sam mogao ove nize zaperke mozda ostaviti da rastu a porezati samo one vise da ne opterecuju jako glavnu stabljiku!
Hm...trebat ce par godina isprobavanja "pokusaja i promasaja" da vidim kako se to uopce razvija i raste da mogu pretpostavit sta da obrezujem a sta da pustam.
Gledam slike paradajza(malo vecih stabljika) po netu i ova moja stabljika mi se cini nekako rijetka ili ce se valjda zgusnut i formirat sa vremenom!
Nema sunca nikako a neznam kada ce ga i biti ovdje,a stari ljudi kazu da zbog toga paradajzi znaju "podivljat" tj. otic u visinu i na kraju nebude nista od njih.
Cemo vidjet.....
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #257 u: Travanj 05, 2010, 14:46:12 poslijepodne »
Citat:
Evo,danas sam presadio jedan paradajz(Sungold).Pa imam nekih pitanja da znam za ostale.
Vidjeo sam da je poceo pustati zaperke(ako je to zaperak na slici!?):

Da, to je zaperak.


Citat:
....njih sam porezao,zajednom sa najnizom grancicom:

Odlicno.

Citat:
Stavio sam u zemlju sporootpustajuce gnojivo(substral osmocote) jednu jusnu zlicicu samo sta ga nisam kao ti stavio sve onako na jednome kupu nego sam ga rastegnuo po dnu posude!?

Nema veze, zapravo jos bolje.

Citat:
Dal paradajz izgleda dobro ili ide previse u visinu i dal bi trebao jos sta podrezivati?

Nista ne dirati jer je ovako sve kako treba. Jedino mi ova posuda izgleda mala ako je konacna. Koliko je to litara ?

Citat:
Nisam ih jos nicim spricao za zastitu jer neznam sta da kupim!Sta preporucas(ima nesto "all in one")?

Trebao si vec posto kad napadne infekcija nema popravka nego samo rezuckanje zahvacenih dijelova.  U teoriji trebalo bi kroz sezonu spricati s barem dva razlicita fungicida da bi bili ucinkoviti (i opet je upitno) ali obicno prakticiram
jedno s Quadrisom jos dok su u casicama i evenutalno jos jedno prije cvata ako se sjetim. Za kasnije me nije briga jer i ako biljke obole stici ce kvalitetno uroditi posto preferiram grmolike sorte koje istresu sve plodove unutar par dana.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #258 u: Travanj 05, 2010, 14:59:59 poslijepodne »
Sad sam malo proucio obrezivanje(pruning) pa sam vidjeo sta su ustvari ti zaperci(suckers),govorim o indeterminate paradajzima.
Posto se oni(zaperci) natjecu sa ostalim grancicama da postanu glavna stabljika mislim da sam sam ih mogao malo pustiti da narastu pa ih pokusati iskoristiti za kloniranje!?
Jel bi to islo tako?

Naravno, zaperak je zapravo paradajz u malom s izrazitim potencijalom rasta pa ga je izuzetno lako iskoristiti za kloniranje i bez hormona ili sl.
Citat:
Ili sam mogao ove nize zaperke mozda ostaviti da rastu a porezati samo one vise da ne opterecuju jako glavnu stabljiku!

Gledaj kako ce dalje rasti, ali u nacelu bolje ih je trgati (stiskanjem prstima, ne skarama) dok su mali jer rana na biljci brzo zaraste (pazi da nema kise barem dan nakon trganja).


Citat:
Hm...trebat ce par godina isprobavanja "pokusaja i promasaja" da vidim kako se to uopce razvija i raste da mogu pretpostavit sta da obrezujem a sta da pustam.

Nece, sve ces shvatiti nakon sat-dva citanja po webu  :D

Citat:
Gledam slike paradajza(malo vecih stabljika) po netu i ova moja stabljika mi se cini nekako rijetka ili ce se valjda zgusnut i formirat sa vremenom!

Neces moci vjerovati sto ce joj uciniti tjedan dana suncanog i toplog vremena, ali isto tako su izrazito osjetljivi na premale posude u pocetnim fazama rasta.

Citat:
Nema sunca nikako a neznam kada ce ga i biti ovdje,a stari ljudi kazu da zbog toga paradajzi znaju "podivljat" tj. otic u visinu i na kraju nebude nista od njih.
Cemo vidjet.....

Samo polako  :D

Moje sve biljke su vec vani, presadene i kako je malo hladnjikavo nemam nikakve zanimacije oko njih pa sam pronasao dva nova favorita za ovu sezonu i nestrpljivo iscekujem da stignu:
Little Gem salatu
http://www.unwins.co.uk/images/products/product_1189_large.jpg

Crystal Lemon krastavac
http://www.acatinthekitchen.com/photo/applecucumber2.jpg
http://www.organiccatalogue.com/catalog/images/products/cucl.jpg

 :)

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #259 u: Travanj 05, 2010, 16:00:15 poslijepodne »
Nista ne dirati jer je ovako sve kako treba. Jedino mi ova posuda izgleda mala ako je konacna. Koliko je to litara ?

Nemam pojma koliko ima litara.Visoka je 20 cm a promjer na vrhu 25cm.
To je najvece sta mi stane na prozor a nisam imao ni pripremljene zemlje vise.
Da ne pada kisa skupio bi zemlju na njivi ili na vrtu....mislim da bi ta crna sumska zemlja bila dobra....trebao bi jednom malo ph vidjet ako to ima veze...
Na njivi stoji stajski gnoj vec par godina,to bi isto bilo po meni ok malo pomjesat.....vec izgleda onako vise kao zemlja...
Planirao sam kupit plastenik mada mislim da bi bez beda 40-ak i vise stabljika mogao drzati pod kontrolom na balkonima,ovo je slika sa juga ili negdje jugozapadne strane:



Pogotovo pod onom voltom lijevo koja je nekih 4*4 metara.
Kuca je ogromna samo je slikano iz velike daljine tele objektivom.
Ne vidi se na slici jer je slikano od dole ali na toj strani je i vrt\njiva nekih 30*15 metara.....starci sade krumpir i ostale "sitnice"...  :D
Tamo sam mislio postavit plastenik\staklenik.

Kolike bi mi posude trebale da rastu bez da su stabljike zakinute?
Znam da ovisi o vrsti ali  ono neka srednja litraza\velicina?

Neznam i dal mi se isplati sadit vani a da nije u plasteniku jer ce mi doc jezevi,zecevi,srne iili neki kukci,puzevi,krtice....pa cu ostat bez stabljika....
A na balkonu bi stabljike bile zasticene od kise i kolko tolko vjetra,mraza.....

Hm...trebat ce par godina isprobavanja "pokusaja i promasaja" da vidim kako se to uopce razvija i raste da mogu pretpostavit sta da obrezujem a sta da pustam.
Nece, sve ces shvatiti nakon sat-dva citanja po webu  :D

Al opet nista bez iskustva iz prve ruke.
Evo,sad si bas mislim za onu grancicu sta sam odrezao!
Da sam je trebao odrezati par dana prije,pa kada se zacijeli onda ici presadjivati stabljiku jer sam sada taj odrezani dio ukopao i mozda dodje do neke infekcije pod zemljom!Hm....ili ce tamo prije izbit korjenje....!?

Moje sve biljke su vec vani, presadene i kako je malo hladnjikavo nemam nikakve zanimacije oko njih pa sam pronasao dva nova favorita za ovu sezonu i nestrpljivo iscekujem da stignu:
Little Gem salatu
http://www.unwins.co.uk/images/products/product_1189_large.jpg

Crystal Lemon krastavac
http://www.acatinthekitchen.com/photo/applecucumber2.jpg
http://www.organiccatalogue.com/catalog/images/products/cucl.jpg

 :)

Lijepo,lijepo :klap:
To su neke fine\ukusne vrste?
Ja imam jos jedino dosta sjemena "red amposta"-e koji bi trebao biti kao jedan od ukusnijih crvenih slatkih lukova al mislim da sam zakasnio sa sadnjom....
A trenutno me zanima jos samo neke salate ili zacini koji bi rasli na prozorima,tipa: bosiljak,origano,persin,mazuran,you name it.....
Za ovu godinu cu biti zadovoljan sa paradajzima i papricicama.... 8)
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #260 u: Travanj 05, 2010, 17:14:13 poslijepodne »
Evo trenutno stanje,nekih 50+ stabljika:

Prozor 1.


Prozor 2.


I neki ostaci sta sam mislio da nece biti nista od toga ili je kasno proklijalo a sluze sa pokuse obrezivanja i ostale eksperimente te cekaju bolje dane :D

Tu sam rezao lisce koje je pozutjelo ili se smezuralo....


Paradajzi definitivno ne mogu bez vode ali i nakon sta klonu se mogu vratiti u prvobitno stanje....


20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline IV@N@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 739
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
  • Dorado Kras Gotnik
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #261 u: Travanj 05, 2010, 17:14:49 poslijepodne »
možeš posijat vlasac, sije se do svibnja ja mislim. ;)
Our fears are only what we tell them to be...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #262 u: Travanj 05, 2010, 18:22:42 poslijepodne »
Zeleni Mrave, pa ti živiš u raju!  :blink:

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #263 u: Travanj 05, 2010, 19:25:17 poslijepodne »
Citat:
Nemam pojma koliko ima litara.Visoka je 20 cm a promjer na vrhu 25cm.

To je premalo za paradajz u tom stadiju, a koliko vidim danas u tvom kraju pao snijeg ?

Citat:
To je najvece sta mi stane na prozor a nisam imao ni pripremljene zemlje vise.
Da ne pada kisa skupio bi zemlju na njivi ili na vrtu....mislim da bi ta crna sumska zemlja bila dobra....trebao bi jednom malo ph vidjet ako to ima veze...
Na njivi stoji stajski gnoj vec par godina,to bi isto bilo po meni ok malo pomjesat.....vec izgleda onako vise kao zemlja...
Planirao sam kupit plastenik mada mislim da bi bez beda 40-ak i vise stabljika mogao drzati pod kontrolom na balkonima,ovo je slika sa juga ili negdje jugozapadne strane:

S obzirom na klimatsku zonu u tvom kraju morao bi veci dio pripremne sezone osigurati i grijanje sto bi ti prilicno podiglo troskove.
Razmisli o "Raised Garden Bed".


Citat:
Ne vidi se na slici jer je slikano od dole ali na toj strani je i vrt\njiva nekih 30*15 metara.....starci sade krumpir i ostale "sitnice"...  :D
Tamo sam mislio postavit plastenik\staklenik.

Predivno.

Citat:
Kolike bi mi posude trebale da rastu bez da su stabljike zakinute?
Znam da ovisi o vrsti ali  ono neka srednja litraza\velicina?

Minijaturne sorte bi mogle uspjevati u 5-10 litara, dok veci definitivno nemaju sto traziti ispod 20+ litara.  
Kante od boje za zidove su nekakav optimalan dio price, ako ih modificiras po EarthBox prinicpu mogle bi donjeti fenomenalan urod.
http://encyclopediahydroponica.wordpress.com/2008/05/17/diy-earth-box/
Citat:
Neznam i dal mi se isplati sadit vani a da nije u plasteniku jer ce mi doc jezevi,zecevi,srne iili neki kukci,puzevi,krtice....pa cu ostat bez stabljika....
A na balkonu bi stabljike bile zasticene od kise i kolko tolko vjetra,mraza.....

Iako imam vrt meni je ipak container gardening daleko veci uzitak i izazov  :)
Citat:
Al opet nista bez iskustva iz prve ruke.

Naravno, ali citanjem ces vrlo lako izbjeci potencijalne pogreske  :)

Citat:
Evo,sad si bas mislim za onu grancicu sta sam odrezao!
Da sam je trebao odrezati par dana prije,pa kada se zacijeli onda ici presadjivati stabljiku jer sam sada taj odrezani dio ukopao i mozda dodje do neke infekcije pod zemljom!Hm....ili ce tamo prije izbit korjenje....!?

Nece, a za koji suncani dan ces imati zaperaka na izvoz  :D
Citat:

Lijepo,lijepo :klap:
To su neke fine\ukusne vrste?

Navodno jesu  :)

Citat:
A trenutno me zanima jos samo neke salate ili zacini koji bi rasli na prozorima,tipa: bosiljak,origano,persin,mazuran,you name it.....
Za ovu godinu cu biti zadovoljan sa paradajzima i papricicama.... 8)

Sve nabrojano.

Citat:
Paradajzi definitivno ne mogu bez vode ali i nakon sta klonu se mogu vratiti u prvobitno stanje...

Ovo je praksa koja je kod papricica pozeljna ali kod paradajza veliko ne jer ces ostati bez plodova - prouci sto je "blossom-end rot"
« Zadnja izmjena: Travanj 05, 2010, 19:30:06 poslijepodne od AndrejX »

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #264 u: Travanj 05, 2010, 19:27:22 poslijepodne »
Zeleni Mrave, pa ti živiš u raju!  :blink:

Hvala,ali to vjerovatno samo tako izgleda na slikama..... :roll:
Evo mjesta za sadit,jos kad bi imao veci izbor sta ovdje uspjeva:

Tu dole bi cini mi se bilo idealno za staklenik,bas ova strana ima dugo dugo sunce jer sam na brdu....


Sa gornje strane kuce i dalje okolo ima jos i vise....vec je posadjeno dosta vocaka,ljesnjaka,loza,sad cekam da mi prokliju goji bobice a za dalje neznam(ideja neka?),ogranicen sam zbog vremenskih uvjeta,vjerovatno dosta ogranicen sa obzirom sta bi ja sadio(kivi,limun i neko tropsko voce npr...).




« Zadnja izmjena: Travanj 05, 2010, 19:49:10 poslijepodne od ZeleniMrav »
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #265 u: Travanj 05, 2010, 19:44:35 poslijepodne »
Citat:
Nemam pojma koliko ima litara.Visoka je 20 cm a promjer na vrhu 25cm.
To je premalo za paradajz u tom stadiju, a koliko vidim danas u tvom kraju pao snijeg ?
Kante od boje za zidove su nekakav optimalan dio price.
S obzirom na klimatsku zonu u tvom kraju morao bi veci dio pripremne sezone osigurati i grijanje sto bi ti prilicno podiglo troskove.
Iako imam vrt meni je ipak container gardening daleko veci uzitak i izazov  :)

Snijeg vidim samo po vrhovima brda....znaci jos vise nego gdje sam ja.
Budem je presadio,bas sam maloprije jednu stabljiku stavio u te kante za boje.
Biljke bi drzao u kuci cim duze,a staklenik bi se koristio kad malo zatopli(negdje 5-i mjesec),tek toliko zbog mraza,ne isplati mi se grijat nikako.
Container gardening je i meni cool ali na nekih 10-15 posuda max.,samo kad se sjetim da to sve moram svaki da prije posla vuc na balkon pa uvecer spremat i tako nekih 2 mjeseca znam da bi bilo frke,prvi put kad nebi spremio bi nesto smrzlo ili bi bila neka oluja i sl....
Mozda bi bilo najbolje da onu voltu obucem u neko staklo ili samo zatvorim najlonom.Kroz nju prolazi dimnjak od centralnog i to bi isto malo grijalo....!?
Al dobro....to cemo jos vidjet da me nebi prosla volja.....pa da sve bude uzalud :roll:


E da,mozes mi predlozit sta bi jos mogao sadit ovdje a da je jestivo\upotrebljivo tj. ukrasne biljke me bas i ne privlace(jos).....i po mogucnosti da je visegodisnje ali to nije uvjet....
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #266 u: Travanj 05, 2010, 20:04:36 poslijepodne »
Ovo stvarno dobro izgleda... :klap:
Stavi fotke po ljeti da vidimo ovu ljepotu od prirode, naravno sa paprikama u vrtu  :)

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #267 u: Travanj 05, 2010, 20:05:33 poslijepodne »
S obzirom na klimatsku zonu u tvom kraju morao bi veci dio pripremne sezone osigurati i grijanje sto bi ti prilicno podiglo troskove.
Razmisli o "Raised Garden Bed".

Ovo si mi dao fantasticnu ideju,bas imam materijala za to,i to bi tako napravio da na to temelje mogu postavit plastenik koji se moze skidat....


Citat:
Paradajzi definitivno ne mogu bez vode ali i nakon sta klonu se mogu vratiti u prvobitno stanje...

Citat:
Ovo je praksa koja je kod papricica pozeljna ali kod paradajza veliko ne jer ces ostati bez plodova - prouci sto je "blossom-end rot"

To se slucajno osusilo jer nisam ni vidjeo da su ti paradajzi proklijali,zato su tako krakati,vec sam bio spremio diskove i te sadnice su bile par dana u mraku...neke su dosle sebi a ove najduze neznam da hoce....sad sam ih malo podupro sa cackalicama pa cemo vidjet a kasnije cu ih ukopat...
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #268 u: Travanj 05, 2010, 21:00:14 poslijepodne »
Citat:
E da,mozes mi predlozit sta bi jos mogao sadit ovdje a da je jestivo\upotrebljivo tj. ukrasne biljke me bas i ne privlace(jos).....i po mogucnosti da je visegodisnje ali to nije uvjet....

Postoji jedna zanimljiva praksa s hrpom literature koja je vrlo jednostavna, a jako zanimljiva "square foot gardening"


Citat:
Ovo si mi dao fantasticnu ideju,bas imam materijala za to,i to bi tako napravio da na to temelje mogu postavit plastenik koji se moze skidat....

Ukomponiraj to s ovim od redak iznad i dobiti ces savrsenu kombinaciju za svoje ideje, bez potrebe za kantama, naknadnim grijanjem te sve to uz pomoc nesto dasaka, zemlje iz okolisa i jednostavne konstrukcije za najlon.
Bit okvira je da se zemlja daleko brze zagrijava ali i akumulira toplinu za noc.
Imao sam prilike vidjeti Juwelove proizvede (da, bas taj Juwel  :) ) pa pogledaj kojih sve ideja ima.
http://www.juwel-garden.com/en/gartenbausteine/2in1beet/2in1beet_1.php
http://www.juwel-garden.com/en/gartenbausteine/hochbeet_gross/hochbeetgross_1.php


Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #269 u: Travanj 05, 2010, 21:14:28 poslijepodne »
Jel nije Lidl imao malo-malo u ponudi nekakav takav mini plastenik? Nisam ga ni gledao do sada ali mislim da sam vec nekoliko puta vidio slican komplet po njihovim katalozima... Cijene se ne sjecam, ali nije bila strasna  :ying:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #270 u: Travanj 05, 2010, 21:47:51 poslijepodne »
Imam brdo cigla,dasaka,greda....stari ima kamion za dopeljat zemlju a frend JCB kombinirku za iskopat....
Uzmem si "jeftino" na poslu vodovodne cijevi i evo ti veselja....jedino bi trebao kupiti najlon za to sve pokriti i malo si dat posla....

Nego ovaj earth box i hidroponika mi je super stvar....vidim da sve bolje\brze raste u tome...al dobro...


20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #271 u: Travanj 05, 2010, 22:10:52 poslijepodne »
Malo me sram nakon slika vasih sadnica... al ja sam tek posadila svoje  :nerv: Bolje kasno nego nikad kazu....

Da li je ovako ok? I da li im dok klijaju smeta dnevna svijetlost? Case su postavljene na termo kablove sto odrzava temperaturu od nekih 26 stalno. Za koliko da ocekujem klijanje u ovakvim uvjetima?
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #272 u: Travanj 05, 2010, 22:36:17 poslijepodne »
hahahahhaahaha ja Degustatora hahhaaha  :klap:
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #273 u: Travanj 06, 2010, 12:08:11 poslijepodne »
Jel nije Lidl imao malo-malo u ponudi nekakav takav mini plastenik? Nisam ga ni gledao do sada ali mislim da sam vec nekoliko puta vidio slican komplet po njihovim katalozima... Cijene se ne sjecam, ali nije bila strasna  :ying:

Tocno i kostalo je nekih tridesetak EUR. Ovi od Juwela su 200+ EUR za osnovne modele  :)

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #274 u: Travanj 06, 2010, 12:11:32 poslijepodne »
Imam brdo cigla,dasaka,greda....stari ima kamion za dopeljat zemlju a frend JCB kombinirku za iskopat....
Uzmem si "jeftino" na poslu vodovodne cijevi i evo ti veselja....jedino bi trebao kupiti najlon za to sve pokriti i malo si dat posla....

Nego ovaj earth box i hidroponika mi je super stvar....vidim da sve bolje\brze raste u tome...al dobro...


Earth Box je trivijalan zahvat kojeg vrlo uspjesno izvedes s jednom kantom plocom stiropora i nozicem za 15 minuta, a rezultat je jako dobar posebno za paradajze - poanta price je da biljka uvijek ima dovoljno vode, a da opet korijen nije na mokrome i ne truli. 
S hidroponikom se nemoj niti pokusati gnjaviti jer kod nas uglavnom nema specijaliziranih gnojiva u malim kolicinama plus sto ima puno trikova koje treba nauciti.