Travanj 27, 2024, 20:18:07 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: CO2 boca!  (Posjeta: 19323 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tibor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 74
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #50 u: Siječanj 30, 2011, 19:02:06 poslijepodne »
Kod mene u firmi su drzali predavanje o protiv pozarnoj zastiti i o tipovima PP aparata,i bilo je reci o aparatima za gasenje sa CO2.Instruktor je naglasio da se ti aparati ne smeju upotrbljavati u zatvorenim prostorijama jer ako se naglo oslobodi velika kolicina CO2 moze doci do gusenja osoba koje se u toj prostoriji nalaze.
Zbog gore navedenog mislim da je jako riskantno drzati boce CO2 od 10 ili 20 kg u sobi.Zamislite sta bi se desilo kad bi iz tolikih boca nocu zbog neispravnog ventila izcureo gas.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #51 u: Siječanj 30, 2011, 19:10:22 poslijepodne »
Da, toga se i ja oduvijek bojim, zato nikad nisam imao co2 bocu u sobi, koliko god bile male šanse da će zaista popustiti.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #52 u: Siječanj 30, 2011, 19:41:33 poslijepodne »
Nisam nikad cuo da se netko ugusio na taj nacin. Najgore sto sam vidio u hobiju je da je tipu boca "okinula" dok ju je drzao medju nogama

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #53 u: Siječanj 30, 2011, 20:20:47 poslijepodne »
Ma znam, nisam ni ja čuo za to, samo to mi je neka kao fobija otkad sam gledao CSI u kojem je neki lik ubio nekog tak da mu je kroz ventilaciju suhi led ubacio  :D
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #54 u: Siječanj 30, 2011, 20:39:50 poslijepodne »
CSI u kojem je neki lik ubio nekog tak da mu je kroz ventilaciju suhi led ubacio  :D



Offline srda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #55 u: Siječanj 31, 2011, 15:07:05 poslijepodne »
Na boci imas sigurnjak kad se on aktivira stvori ce se tolika buka da i ako imas cvrst san sigurno se budis.A boce od 5-10 kg kad bi ispraznio u prostoriju od 3x3metara nebi nista osetio.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #56 u: Siječanj 31, 2011, 18:33:29 poslijepodne »
Na boci imas sigurnjak kad se on aktivira stvori ce se tolika buka da i ako imas cvrst san sigurno se budis.A boce od 5-10 kg kad bi ispraznio u prostoriju od 3x3metara nebi nista osetio.

Hmmm, znam za sigurnosni ventil i to, ali kaj ako boca pušta na brtvi jer ju ja nisam dobro zategnuo ili je s manometrom nekaj krivo ili kaj ja znam...? Mislim, znam da su šanse za to jako male, ali ipak...

Ako se računa po plinskom zakonu, 5 kg CO2 pri standardnim uvjetima zauzima volumen od 2,8 m kubnih, što je u prostoriji 3*3 m oko 30%. A letalna doza je već oko 6%. Ili ja nekaj krivo tu razmišljam i računam?
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #57 u: Siječanj 31, 2011, 18:52:25 poslijepodne »

Hmmm, znam za sigurnosni ventil i to, ali kaj ako boca pušta na brtvi jer ju ja nisam dobro zategnuo ili je s manometrom nekaj krivo ili kaj ja znam...? Mislim, znam da su šanse za to jako male, ali ipak...


Da bi otrovao sa co2 to bi trebalo biti u hermeticki zatvorenoj prostoriji sa velikom kolicinom ispustenog co2, sto sumnjam da netko od nas ima. Prije nego sto bi se koncetracija i priblizila 6% u obicnoj prostoriji  taj co2 se vec pogubio kojekuda. Jednostavno scenario da nekoga ugusi co2 iz boce nije realan

Offline Tibor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 74
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #58 u: Siječanj 31, 2011, 19:05:49 poslijepodne »
wickerman999 potpunose slazem sa  prvim delom tvoga teksta. U drugom delu ti se potkrala greska, naime zapremina sobe je DxSxV (3x3x visina, recimo 2).U svakom slucaju ,i pri ovakvom racunanju,koncentracija CO2 bi bila veoma opasna.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #59 u: Siječanj 31, 2011, 21:53:55 poslijepodne »
hebo vas sa tim kerefekama :D
onda je bolje da i dalje mućkam diy smjesu, nego da živim u strahu :D

Offline Tibor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 74
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #60 u: Veljača 01, 2011, 10:46:06 prijepodne »
Mozda smo sa ovom raspravom otisli predaleko.Hteo sam da kazem da su boce od 1.5 ili 2 kg u redu, ali drzati u stanu boce od 10, 20,30 kg je horor.Uostalolm ,ne proizvodi SERA onako male boce bez razloga.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #61 u: Veljača 01, 2011, 11:44:07 prijepodne »
Mozda smo sa ovom raspravom otisli predaleko.Hteo sam da kazem da su boce od 1.5 ili 2 kg u redu, ali drzati u stanu boce od 10, 20,30 kg je horor.

Onda je i horor svaka birtija koja prodaje toceno pivo.

Uostalolm ,ne proizvodi SERA onako male boce bez razloga.

Sera prodaje male boce jer je s njima lakse rukovati i lakse ih je staviti u ormaric. Sustav sa bocom od 36 kg, visine 70cm i debljine 20cm bas i ne bi imao veliku prodju na trzistu

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #62 u: Veljača 06, 2011, 17:33:26 poslijepodne »
Onda je i horor svaka birtija koja prodaje toceno pivo.

dobra  :D

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #63 u: Veljača 20, 2011, 00:41:37 prijepodne »
Da bi otrovao sa co2 to bi trebalo biti u hermeticki zatvorenoj prostoriji sa velikom kolicinom ispustenog co2, sto sumnjam da netko od nas ima. Prije nego sto bi se koncetracija i priblizila 6% u obicnoj prostoriji  taj co2 se vec pogubio kojekuda. Jednostavno scenario da nekoga ugusi co2 iz boce nije realan

mene na faksu ucili ovako:
co2- tezi od zraka; nezapaljiv; bez boje i mirisa, slabo kiselkastog okusa; 3% u zraku -> glavobolja, otezano disanje, 10% -> nesvjestica, 14% -> gusenje, 25% -> koma, smrt.
dalje se lagano izracuna koliko volumena ima soba i koliko ima co2 u boci... matematika rules :P

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #64 u: Veljača 21, 2011, 01:48:46 prijepodne »
dobro onda, kad je lako, kaži nam koliko je m3 jedna kila CO2? dalje ćemo lako ;)

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #65 u: Veljača 21, 2011, 02:19:52 prijepodne »
:nerv:
dobro onda, kad je lako, kaži nam koliko je m3 jedna kila CO2? dalje ćemo lako ;)

Cek, sad sam na poslu, kad dodjem doma malo prostudiram pa javim... :nerd:

Edit:
Pri normalnom atmosferskom tlaku i sobnoj temp.oko pola kubicnog metra. Dakle 2kg co2=1 m3   :up:
« Zadnja izmjena: Veljača 21, 2011, 02:42:22 prijepodne od c.e.z »

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #66 u: Veljača 21, 2011, 09:34:29 prijepodne »
mene na faksu ucili ovako:
co2- tezi od zraka; nezapaljiv; bez boje i mirisa, slabo kiselkastog okusa; 3% u zraku -> glavobolja, otezano disanje, 10% -> nesvjestica, 14% -> gusenje, 25% -> koma, smrt.
dalje se lagano izracuna koliko volumena ima soba i koliko ima co2 u boci... matematika rules :P

Matematika rules .... mislim da je još bolja znanje rules ...  :up:

Evo ispravite me ako griješim
Jednostavne mat. formule ću upotrebljavati

Recimo imate bocu od 10 kg čistog stlačenog CO2 (ok boca ima svoju težinu, al recimo da je čistog plina 10kg)
ρ co2 = 1,98 kg/m3

i akvarij vam stoji u dnevnom boravku površine recimo 20m2
visina je recimo standardna h=2,5 m
i volumen vaše prostorije je V=50m3

ukoliko izleti sav CO2 u tu prostoriju on će zauzeti
V = 10 kg / 1,98kg/m3 = 5,05 m3

što bi značilo od vaše prostorije ispunjene zrakom koja ima 50m3 zapreminu to je
omjer = 5,05m3 / 50m3 = 0,101 odnosno 10,1 % - što bi prema tablici od gospodina kojeg citiram uzrokovalo nesvjesticu
simpatično  -? znači ipak nije tako nebitno i mislim da je opasno

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #67 u: Veljača 21, 2011, 10:14:37 prijepodne »

simpatično  -? znači ipak nije tako nebitno i mislim da je opasno


To je kao da kazes da je voziti auto ili paliti plinsku pec opasno... Ne vidim scenario gdje bi ispravna boca jednostavno ispustila sav sadrzaj u prostoriju koja bi morala biti hermeticki zatvorena da postigne neki efekt na zdravlje

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #68 u: Veljača 21, 2011, 13:14:08 poslijepodne »
To je kao da kazes da je voziti auto ili paliti plinsku pec opasno... Ne vidim scenario gdje bi ispravna boca jednostavno ispustila sav sadrzaj u prostoriju koja bi morala biti hermeticki zatvorena da postigne neki efekt na zdravlje

pa voziti auto i je opasno i po meni nebi trebalo davat vozačku bilo kome
statistički gledano u automobilskim nesrećama ljudi ginu više od recimo pada aviona ili napada morskog psa,
a ljudi se ovog zadnjeg najviše boje .... dok vožnju smatraju jednostavnom radnjom i pod normalno ....

i plinske boce su sigurne pa svako malo negdje netko odleti u zrak što greškom na boci što svojom vlastitom greškom ...
tak da ono ... male su šanse da će ti boca explodirati greškom na boci a pridodaj tome i ljudski faktor i meni jednostavno
ne igra boca od 10 , 20 , 30 lit .... kaj fali 2,5 , 3 , 5 ?
em je spremim u ormarić em je lagana .... jedino češće idem puniti ... i to je to ...
to je moje mišljenje s kojim se ti nemoraš slagati ...  :nerd:

Offline DeX_13

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Split
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #69 u: Veljača 21, 2011, 13:27:13 poslijepodne »
To je kao da kazes da je voziti auto ili paliti plinsku pec opasno... Ne vidim scenario gdje bi ispravna boca jednostavno ispustila sav sadrzaj u prostoriju koja bi morala biti hermeticki zatvorena da postigne neki efekt na zdravlje

pa voziti auto i je opasno i po meni nebi trebalo davat vozačku bilo kome
statistički gledano u automobilskim nesrećama ljudi ginu više od recimo pada aviona ili napada morskog psa,
a ljudi se ovog zadnjeg najviše boje .... dok vožnju smatraju jednostavnom radnjom i pod normalno ....


koliko ljudi koruisti automobil, a koliko ih se kupa sa morskim psima?!?
mislim da je prednost za vozace x1 000 000  ;)

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #70 u: Veljača 21, 2011, 14:27:20 poslijepodne »

i plinske boce su sigurne pa svako malo negdje netko odleti u zrak što greškom na boci što svojom vlastitom greškom ...
tak da ono ... male su šanse da će ti boca explodirati greškom na boci a pridodaj tome i ljudski faktor i meni jednostavno
ne igra boca od 10 , 20 , 30 lit .... kaj fali 2,5 , 3 , 5 ?
em je spremim u ormarić em je lagana .... jedino češće idem puniti ... i to je to ...
to je moje mišljenje s kojim se ti nemoraš slagati ...  :nerd:

U svakoj potencijalnoj opasnoj ljudskoj djelatnosti treba slijediti pravila a ne izmisljati neke nerealne scenarije katastrofe. Gusenje sa co2 iz boce... to valjda nema ni u filmovima.
Ako je tebi ok punit bocu svaka 2 mjeseca, samo daj, ali nemoj proglasavati vece boce opasnima jer one to jednostavno nisu

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #71 u: Veljača 21, 2011, 14:56:59 poslijepodne »
U svakoj potencijalnoj opasnoj ljudskoj djelatnosti treba slijediti pravila a ne izmisljati neke nerealne scenarije katastrofe. Gusenje sa co2 iz boce... to valjda nema ni u filmovima.
Ako je tebi ok punit bocu svaka 2 mjeseca, samo daj, ali nemoj proglasavati vece boce opasnima jer one to jednostavno nisu

Jos ce bit krvi ovdje... :o
Ljudi moji , ja sam samo konstantirao sa stajalista sigurnosti i zastite. Naravno da su sanse za takvo sto male do gotovo nikakve. Ali ipak treba uzeti u obzir da ljudski faktor igra najvecu ulogu. Npr, dijete vam zabunom ili u igri otvori ventil ili poseremeti nesto tako da izlazi previse co2 a vi to ne primjetite i odete spavat. Tada moze igrati ulogu vasa boca od 40kg ali kao sto je kolega izracunao i da ste u hermeticki zatvorenoj prostoriji od 5kg boce vam nece past dlaka s glave, ja vam to garantiram. 
 :up:

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #72 u: Veljača 21, 2011, 15:12:05 poslijepodne »

Jos ce bit krvi ovdje... :o
Ljudi moji , ja sam samo konstantirao sa stajalista sigurnosti i zastite. Naravno da su sanse za takvo sto male do gotovo nikakve. Ali ipak treba uzeti u obzir da ljudski faktor igra najvecu ulogu. Npr, dijete vam zabunom ili u igri otvori ventil ili poseremeti nesto tako da izlazi previse co2 a vi to ne primjetite i odete spavat.
 :up:

A onda skini rucicu ventila, rolcange stavi na vrh ormara i stvar rjesena. Ja ne znam kakvi bi vi ronioci bili da morate natezat 18L bocu pod 200 bara tlaka i cuclat zrak iz regulatora

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #73 u: Veljača 21, 2011, 18:52:48 poslijepodne »
Recimo imate bocu od 10 kg

dobro, tko ima bocu od 10 kg u dnevnoj sobi? boce od 5 kg su prilično učestale ali 10...  i nije baš za očekivat da će boca ruknut sav CO2 odjedanput, vjerovatnije je da će puštati malo pomalo na spojeve kroz nekoliko dana.
opasnost je beznačjana, ako se imalo pridržava nekih pravila

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: CO2 boca!
« Odgovori #74 u: Veljača 21, 2011, 18:56:56 poslijepodne »

dobro, tko ima bocu od 10 kg u dnevnoj sobi?

Ja  :D