Travanj 27, 2024, 17:25:18 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima  (Posjeta: 27758 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #50 u: Kolovoz 26, 2010, 14:23:36 poslijepodne »
Jel sam dobro skužio  :D :D :D

Vraga si skužio  :D :D :D
Evo mene su napale končaste alge pa sam smanjio gnojenje pa su mi propale neke biljke a nekima počeli propadati listovi. CO2 mi nije radio samo kratko vrijeme, kad sam ponovo napunio bocu šibao je sve u šesnaest ali alge nisu posustajale, štoviše počele su se javljati i na mladim listovima ludvigije. pojavila se i ona igličasta na listovima. onda sam smanjio svjetlo za pola i alge rapidno odlaze ali ludwigia i aromatica to teško podnose - veličina lista se smanjila i nisu više crvene.
razlikuju se mišljenja zašto se alge pojavljuju ali se svi slažu da u akvariju sa zdravim biljakama alge nemaju šanse.

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #51 u: Kolovoz 26, 2010, 15:58:49 poslijepodne »
Ma očito da treba sijamca posuditi da riješi alge   :D :D :D

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #52 u: Kolovoz 26, 2010, 22:49:44 poslijepodne »
pampa i da i ne...
zašto, jer moguće je akvarij sa visokom rasvjetom filat sa makroelementima i pri tom ne dodavat co2..a isto tak low light low tech  i općenito te izreke il nazivi postava nimalo ne odgovaraju, jer je sve moguće  ;)

Offline isnogood

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • www.mojbiljniakvarijum.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #53 u: Rujan 13, 2010, 15:15:39 poslijepodne »
Ja ću se pridružit ekipi koja traži što jednostavnije i mislim da će ovakve tekstove skužit zbilja samo iskusniji biljni akvaristi koje to zanima. Rasponi A i B, C i D i način na koje je ovo sažeto,  još uvijek zbunjuju nove i potencijalne aquascapere koji pokušavaju skužit kako to ide kod uzgoja biljka. Mi smo ipak na akvarij.netu u situaciji da moram prvo postavit temelje aquascapinga da bi mogli pričat o ovakvim temama. Pa kad uskoro napišemo jedan tekst o miksanju gnojiva i načinima gnojenja onda će vjerujem puno više ljudi moći ovo razumjet. Inače zbilja zanimljiv tekst.  :up:

Mene osobno nikada nisu zanimale takve dubinske rasprave...već isključivo aquascaping. To mi i je razlog zašto nikada nisam ni sudjelovao aktivno u barrovom forumu. Svaka čast na EI doziranju i za to bi mu trebalo podić spomenik, al to koliko se tamo ide u dubinu u nekim raspravama mene jednostavno navodi na pitanje rade li ti ljudi na svojim akvarijima uopće ili samo pričaju o gnojenju, co2 i svjetlu?  :D   ;)

Al kako ide ona, sto ljudi sto ćudi...


Bezvredan je umetnicki dar ili talenat ukoliko potencijalni aquascaper ne zna kako se gaje biljke.
Talenat se da naslutiti, ali preduslov za ozbiljan aquascaping je poznavanje gajenja biljaka, a potom i ponasanja istih (brzina rasta, nacin rasta u razlicitim uslovima...). Ovo kazem u slucaju kada aquascaper na pocetku postavke zasadi 20-30% zeljene povrsine i onda, mesecima ceka da se isti taj zasad razraste, a u medjeuvremenu ga kultivise i usmerava ka svojoj viziji (skici) sa pocetka projekta.

Nisam ni ja odusevljen sto moram da provedem sate citajuci nesto sto bas i ne razumem, pa na konto toga porvoditi dodatne sate kako bi procitano razumeo. Ali bez odredjenog, intemediate znanja nece biti dobrog aquascapera. Kad to kazem mislim na aquascapera koj se nece libiti da u sledecoj postavci promeni 90% biljaka i kom ne lice postavke jedna na drugu, tj. mislim na onog kojem neznanje nece biti limit talentu.

Sto ljudi sto ćudi...

Ah da, evo jednog primera: vozaci trkackih automobila se itekako razumeju u mehaniku. Posao im nije da setuju, tjunuju i isteruju max performanse sa alatom u rukama (srafciger il` komp, sve jedno) ali odlicno poznaju mehaniku i logiku svojih vozila. Zasto? Zato sto su, pored mernih instrumenata, oni oci u usi mehanicara.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #54 u: Rujan 13, 2010, 19:45:30 poslijepodne »
Mi se znamo odnekud? Sa aqua-art cini mi se...dobrodosao.  :up:

Bas mi drago da si za prvi post na našem forumu izabrao citirat mene u ovoj zanimljivoj temi, pa je valjda red da nesto i ja napisem. Vjerujem da je dobronanamjeran, a ne ciničan tvoj post, pa cu ga tako gledat, jer ovdje vlada takva atmosfera.  ;)

Cuj, ja ovo o rasponima c i d, grafu itd...do ovog teksta nisam vidio, pa sam mogao radit bez problema biljne akvarije. Dosta mi je bio barrov tekst o EI doziranju i scapeovi sa takvim doziranjem da ih vidim, i da krenem. Nisam bas u dubinu ulazio i citao o tome, a nisam nikada imao problema ni sa jednom biljkom.

Slazem se u svemu sto si napisao, osim u provodenju sati citajuci i onda opet sati razumjevajuci to procitano. To je meni strano i nisam bas tako provodio vrijeme...puno mi je drazi dio tvog posta di spominjes kako aquascaper zasadi biljke i onda ih uzgaja prema svojoj viziji. Jednom rjecju praksa.

Za dobrog aquascapera, moze i bez takvih dubinskih detalja po meni, a svaki ima svoj stil i biljke koje koristi. Ako akvarij dobro izgleda i ako ga znas slozit, i sa ciglama unutra ce dobro izgledat...svejedno je po meni da li su opet iste biljke unutra i da li se cesto koriste u postavima zaredom. Ja cu svoje vrijeme i dalje provodit uz aquascaping i akvarije vise, nego izucavajuci kako koji nutrijent utjece na biljke, a netko drugi ce obratno. Svatko pokusava radit ono sta ga zanima i sto voli. U tome i je čar hobija i opcenito zivota.  ;)
« Zadnja izmjena: Rujan 13, 2010, 19:48:49 poslijepodne od lp »

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #55 u: Rujan 13, 2010, 20:17:07 poslijepodne »
Po meni , čim se počeo spominjat aquascape počeo je i OT u ovoj temi.
Tema je ''nutrijenti ne uzrokuju alge u BILJNIM AKVARIJIMA''.
Nigdje se ne tvrdi da se ne može složit aquascape i uzgojit neko bilje bez  dubinskog znanja o ovome navedenom u članku.
Ovo je hobi i treba ga uzet na takav način kakav nam odgovara , ako se nekom neda proučavat nešto u dubinu ili ako nešto ne razumije ili ne želi razumit onda neka izbjegava ovakva članke i ulovi se akvaristike na način koji mu neće izazvat gastritis...
...s druge strane , vjerujem da će mnogima  informacije koristit , a to je i svrha članka...  ..a ne da zbuni potencijalnog aquascapera pa da ovaj odustane od akvaristike :D

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #56 u: Rujan 13, 2010, 20:44:47 poslijepodne »
Po meni , čim se počeo spominjat aquascape počeo je i OT u ovoj temi.
Tema je ''nutrijenti ne uzrokuju alge u BILJNIM AKVARIJIMA''.
Nigdje se ne tvrdi da se ne može složit aquascape i uzgojit neko bilje bez  dubinskog znanja o ovome navedenom u članku.
Ovo je hobi i treba ga uzet na takav način kakav nam odgovara , ako se nekom neda proučavat nešto u dubinu ili ako nešto ne razumije ili ne želi razumit onda neka izbjegava ovakva članke i ulovi se akvaristike na način koji mu neće izazvat gastritis...
...s druge strane , vjerujem da će mnogima  informacije koristit , a to je i svrha članka...  ..a ne da zbuni potencijalnog aquascapera pa da ovaj odustane od akvaristike :D


potpis..tema je usmjerena na fiziologiju i potrebu bilja..a aquascape je neka druga priča  :)

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #57 u: Rujan 13, 2010, 21:16:50 poslijepodne »
Sorry ekipa...necu se vise mjesat u uzgoj biljaka, jer to nema veze sa aquascapingom.  ;)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #58 u: Rujan 13, 2010, 21:32:14 poslijepodne »
Sorry ekipa...necu se vise mjesat u uzgoj biljaka, jer to nema veze sa aquascapingom.  ;)

....a jesi dijete baš..pa usko jest povezano jedno sa drugim, tu si se i ti složil.. :)

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #59 u: Rujan 13, 2010, 21:39:30 poslijepodne »
maaa....ja bome mislim daa uzrokuju...  :D :D pogotovo fosfati,sad kad sam ih smanjio(ne unosim ih svaki dan više a bome sam i hranu smanjio) a pojačao nitrate..sve 5 opet...biljke rastu,đubre stagnira..postajem flegma,a čujte alge su došle među prvima na svijet i sve mi se čini da će i posljednje otići pa tako i u mom akvariju,mogu ih dovest u stanje stagniranja ali iskorijenit nikako..odustajem...
tak da..sve te điđe miđe...ne vjerujem ja više niš,za par godina će ionako opet nešto drugo ustanovit :D :D :D
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #60 u: Rujan 13, 2010, 21:42:11 poslijepodne »
Citat:
.ja bome mislim daa uzrokuju...    pogotovo fosfati,
Ovo o fosfatima je lijepo objašnjeno u članku ;)

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #61 u: Rujan 13, 2010, 21:44:51 poslijepodne »
ma da znam ali to su sve igre riječi..nije govno već se pas posro...manjak ili višak ...kužim ja to. :up: šala mala  :D ;)
Kak sad kad sam smanjio jedno a okinio troduplo drugo,vidim razliku,nije da rikava ali ne širi se iz dana u dan...dakle,ako nije riječ o višak nutrijenata uzrokuje alge,onda je riječ o manjak nutrijenata uzrokuje alge...tako da ..isto al drugo pakovanje.
Ne vjerujem ja svemu,treba me dobro uvjerit  :D imao sam fakat manjak nitrata(pojma nemam kako unosim ih za dnevnu preporučenu dozu) ali fosfate sam unosio em špricom em hranom em bit će i vodom itd..dakle da sam imao i višak fosfata... ili da kažem ako sam unosio fosfate da sam imao manjak nitrata?? ,da imao sam manjak nitrata ali to sam puno puno kasnije primjetio,alge već jako dugo potežem...hmmm...komplicirano :D :D :D

p.s. malo da vratim temu zanimljiva je moramo priznat i sviđa mi se :klap: :up: :up:
« Zadnja izmjena: Rujan 13, 2010, 21:56:38 poslijepodne od Faber »
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #62 u: Rujan 13, 2010, 21:54:36 poslijepodne »
Citat:
.dakle,ako nije riječ o višak nutrijenata uzrokuje alge,onda je riječ o manjak nutrijenata uzrokuje alge...tako da ..isto al drugo pakovanje.
Pa to se ne može reć da je ista stvar :D
U tom je i stvar , da nije u višku nečeg problem nego u manjku drugog.

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #63 u: Rujan 13, 2010, 21:59:23 poslijepodne »
Citat:
.dakle,ako nije riječ o višak nutrijenata uzrokuje alge,onda je riječ o manjak nutrijenata uzrokuje alge...tako da ..isto al drugo pakovanje.
Pa to se ne može reć da je ista stvar :D
U tom je i stvar , da nije u višku nečeg problem nego u manjku drugog.

ma to ja stalno govorim ženi ali ne vjeruje..  :D pretežak sam joj ,a šta da sam u manjku nečeg drugog lol  :D

usput,jel ima itko od vas dobrih ljudi što KNO3 za složit mi da bude 1ml -o.5ppm??? ili kak već...
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #64 u: Rujan 13, 2010, 22:02:54 poslijepodne »
Premalo co2...   ...to je problem , problem koji se može ublažit smanjivanjem fosfata , jer se smanjivanjem fosfata smanjuje potražnja bilja za co2..
...zato ljudi misle da im fosfati rade alge..

Ja mogu šišnut 14ppm u komadu u akvarij anytime i nikakvih problema...   ...jer sam sredio taj vražji co2 , imam ga dosta..

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #65 u: Rujan 13, 2010, 22:07:35 poslijepodne »
Citat:
usput,jel ima itko od vas dobrih ljudi što KNO3 za složit mi da bude 1ml -o.5ppm???
Šta je ponestalo? Imam ja nešto pa ti spakiram.. ...na pp ;)

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #66 u: Rujan 13, 2010, 22:12:48 poslijepodne »
Premalo co2...   ...to je problem , problem koji se može ublažit smanjivanjem fosfata , jer se smanjivanjem fosfata smanjuje potražnja bilja za co2..
...zato ljudi misle da im fosfati rade alge..

Ja mogu šišnut 14ppm u komadu u akvarij anytime i nikakvih problema...   ...jer sam sredio taj vražji co2 , imam ga dosta..
hej,nisi čuo što mi se desilo??? pobio sam jato neonki ostao samo sa tri,i tri otića i jednom cnom neonke i par koza...
pobio sam i pulcher tetre i jato neonki i stado babulti koza imedu i zeku,i alge i..svee....bem ti CO2 :( :'( sad ponovno nabavljam.
DC mi je zeleno žut,pa...ne vjerujem da je manjak CO2,kad sam potrovao sa CO2 DC je bio narančast :(
e fala fala  :up: :up:
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline isnogood

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • www.mojbiljniakvarijum.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #67 u: Rujan 13, 2010, 23:17:09 poslijepodne »
Odgovor nikako nije bio cinican. Nisam takav covek.
Nisam ni ja radostan oko tog citanja, ali sam nekako bio uguran na to jer sam postavljao sebi mnogo pitanja. A i kad zagrizem ne pustam.
Trazeci odgovore na moja pitanja naisao sam i na ovaj text koj mi je otvorio jos jedan pogled na stvar koja me buni.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #68 u: Rujan 13, 2010, 23:39:36 poslijepodne »
...a jesi dijete baš..pa usko jest povezano jedno sa drugim, tu si se i ti složil.. :)

Balo balavi...kad me povlači za jezik ibanez i zahebava, takav je i odgovor dobio. :lol:

Ja mogu šišnut 14ppm u komadu u akvarij anytime i nikakvih problema...   ...jer sam sredio taj vražji co2 , imam ga dosta..

Opet kompliciraš...kako si ti tako super kad to možeš?  :D  ;)

Odgovor nikako nije bio cinican. Nisam takav covek.

:up:



Samo ti ibanez onda donesi još takvih tekstova, pa će oni oko kojih se složimo odlično poslužit kao nadopuna kad napišemo osnove...valjda neće otjerat potencijalne scapere.  :D

Ako ništa bar zanimljive rasprave proizađu iz toga, Tuljan se javi, koji novi biljni akvarist se pridruži, uglavnom svašta se dešava. ;)

« Zadnja izmjena: Rujan 13, 2010, 23:45:45 poslijepodne od lp »

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #69 u: Rujan 13, 2010, 23:46:07 poslijepodne »
Citat:
Samo ti ibanez onda donesi još takvih tekstova, pa će oni oko kojih se složimo odlično poslužit kao nadopuna kad napišemo osnove...valjda neće otjerat potencijalne scapere. Ako ništa bar zanuiljive rasprave proizađu iz toga, Tuljan se javi, koji novi biljni akvarist se pridrži, uglavnom se nešto dešava.
možda i budem.. ;)
samo...  ..onda ćeš ti opet mislit da tebe zahebavam :D

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #70 u: Rujan 13, 2010, 23:47:15 poslijepodne »
Nemoj samo grafove crtat...preko ostalog ti pređem. Mora biti kompromisa.  :th_ROTFLMAO:

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #71 u: Rujan 13, 2010, 23:48:31 poslijepodne »
a ilustracije?

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #72 u: Rujan 13, 2010, 23:51:46 poslijepodne »
Slon i miš u nastavcima samo...kad završimo sezonu, onda tek na druge likove. Tko će to popamtit sve. ;)

Mogao bi nam isnogood predstavit svoj akvarij malo kad stigneš, šta kažeš? Koji ludi nick imaš.  :up:

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #73 u: Rujan 14, 2010, 13:13:15 poslijepodne »
kao prvo pozdrav isnogood-u poznatog s Aqua Art-a i MBA  :up:

na MBA se razvija diskusija oko ovog članka i zander je malo proširio temu, pa tko ima prilike neka si pogleda http://www.mojbiljniakvarijum.org/forum/viewthread.php?forum_id=30&thread_id=1306



..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #74 u: Rujan 14, 2010, 13:57:02 poslijepodne »
kaj da vam veli..pičim u svoj nano 40 ppm nitrata i 10 ppm fosfata tjedno i noikome, ništa, diy co2 i to zanemarivo i 0,5 ml easy carba dnevno..algi nema  :up: