Travanj 27, 2024, 17:28:44 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima  (Posjeta: 27758 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #25 u: Kolovoz 23, 2010, 12:18:59 poslijepodne »
nekima bilje raste samo tako, a većini  izgleda da baš i ne. badava ti aquascaping s trulim biljem, golim stabljikama i hrpetinom algi. mi smrtnici tek kad postignemo da nam bilje konstantno bujno raste, možemo razmišljati o nekom ozbiljnijem aquascapingu

Ovo je i meni cilj,prvo da svladam osnove oko biljki i općenito u akvaristici,pa da imam što manje krepalina u flori i fauni,a onda se mogu posvetiti umjetničkom dojmu.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #26 u: Kolovoz 23, 2010, 12:33:51 poslijepodne »
Evo ti par natuknica da ti je lakše:

- treba strpljenja, nema preko noći, svaka promjena u režimu gnojenja sa svjetlom, co2 i gnojivom treba bar 2 tjedna da se vidi na svim biljkama. Osim ako nije riječ o kroničnom nedostatku nečega, to se vidi odmah.

- dobar filter sa velikim filtracijskim materijalom spašava stvar. Ja kažem uvijek broj veći uzmite. Za sve se može skrpat, al za dobru filtraciju zbilja ne treba štedit. To spašava živi svijet od naših grešaka, to pomaže biljakama.

- manje svjetla je za početnika puno bolje nego više svjetla, 2 lampe da gore 8-10 sati, sa relektorima, čuda čine

- dobra podloga izvlači ako zahebete sa gnojenjem jer biljka ima alternativu uzet tvari iz podloge, znači obavezna...

- novim biljkama iz dućana, treba razdoblje prilagodbe (2-3 tjedna) kad ih kupite, stoga nema smisla ih spržit sa hrpom svjetla dok nisu pustile još korijenje, znači jedva svjetla  na početku, pa poslije povećavat postupno. Ne nafrljit sve lampe odmah.

- algari pomažu...otocinclusi (bar 2-3 na 50l) i koze, bilo koje su zakon (jedno 40-50 komada na 50 litara)

- nema naglih promjena u akvariju, sve postupno

- ako sve radite po koliko toliko normama, neće se desit algarij preko noći, znači stignete reagirat i  ispravit, nije panika...

- drop checker je jedini tester koji Vam zbilja treba, da pokazuje svjetlo-zelenu, lagano žućkastu boju namjestite

- promjene vode (30-50% svakih 7-10 dana) su obavezne kod biljnih akvarija sa gnojenjem...tako rade svi aquascaperi svijeta, od Amana, Oliveire, Cliff Huia do domaćih snaga aquascapinga. Tu nema švercanja..lako je sa dovoljno dugačkim crijevima sve izvest, ne morate nosit kante.






Ima toga još sigurno pa ću dodat kad se sjetim... ;)
« Zadnja izmjena: Kolovoz 23, 2010, 12:39:49 poslijepodne od lp »

Offline ceh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 769
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Amsterdam
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #27 u: Kolovoz 23, 2010, 12:40:58 poslijepodne »
iskreno  nemam pojma o čemu vi ovde prićate    mnogo je tu nepoznanica recimo ove skraćenice  ---  :punch:
ja nemam problema sa biljnim akvarijumom a ni  s  algama   napomijem nedodajem ništa    samo mjenjam vodu svaki dva dana
nama co2  bio pa sam ga izbacio   nema   ništa  jednom davno sam bio ulio pro fito    
  iako nisam neki biljkaš  sem ako se  ne  :drag:  al  brate  ovo je za moj skromni mozak uništen svakojakim drogama i alkoholom previše     iako poštivam  svakog ko želi da postigne  savršenstvo   :zagrljaj:
Please remember that the following comments are personal experiences and may or may not apply to your setup. Use them as guide to help better understand your fish,

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #28 u: Kolovoz 23, 2010, 12:53:18 poslijepodne »
Citat:
mnogo je tu nepoznanica recimo ove skraćenice
PO4- fosfati
NO3 - nitrati
CO2- ugljični dioksid :D
ppm - ''parts per milion''

E sad , ovi rasponi A , B , C itd..  oni se odnose na onu krivulju ispod teksta , bilo bi lijepo da se ona nalazi na tom djelu teksta gdje se  ''rasponi'' počinju spominjat pa bi bilo jasnije , ali nisam mogao ja to tako stavit..
..zamolio sam E&D  ako mogu to premjestit pa će bit preglednije..

Offline Marichuy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 273
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Krk
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #29 u: Kolovoz 25, 2010, 08:20:38 prijepodne »
Super tekst ,što ga više čitam sve više kužim  :D :D
Life is like a box of chocolates. You never know what you’re gonna get.

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #30 u: Kolovoz 25, 2010, 08:43:21 prijepodne »
Super tekst ,što ga više čitam sve više kužim  :D :D

Još kad ga nadopunimo sa cannibalovom temom o crnoj čupavoj,možda i skontam nešto  :D :D :D

Offline Marichuy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 273
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Krk
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #31 u: Kolovoz 25, 2010, 09:19:59 prijepodne »
Super tekst ,što ga više čitam sve više kužim  :D :D

Još kad ga nadopunimo sa cannibalovom temom o crnoj čupavoj,možda i skontam nešto  :D :D :D
dobar si  :up:
Life is like a box of chocolates. You never know what you’re gonna get.

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #32 u: Kolovoz 26, 2010, 06:24:23 prijepodne »
Evo jedna ilustracija da pokušam pojednostavit zašto ne možemo uskraćivanjem hranjivih tvari limitirat alge..
..za one koji ne razumiju onaj graf ispod  sa  A;B;C...rasponima.

Miš predstavlja algu a slon biljku , jer su biljke puno veći potrošači.
Oni jedu iz istog korita (akvarija) 
Zamislimo da slonu treba svaki dan 100kg hrane , miš treba 5 grama.
E sad mi želimo da miš crkne od gladi pa smanjimo taj njihov obrok na 50kg u nadi da će slon brzo sve pojest i ostaviti miša gladnog.
Jel to moguće? Naravno da ne.
Slonu smo prepolovili obrok a mišu je i tako dovoljan samo komadić koji je pao kraj korita.
Smanjimo im obrok na 10kg.. ...miš još uvjek ima hrane u izobilju dok je slon sad već izgladnjen , slab i ako nešto ne pojede ubrzo i mrtav.
Zaključak je da smanjivanjem hrane (gnojiva) izgladnjujemo samo slona (biljku) dok miša (algu) to smanjenje hrane ne pogađa.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #33 u: Kolovoz 26, 2010, 07:44:39 prijepodne »
hvala tata..još kad shvatimo da je moguće filati makroelemente bez dodavanja co2, ma milina  ;)

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #34 u: Kolovoz 26, 2010, 07:47:36 prijepodne »
Ibanez ti si meni zakon! :up:

hvala tata..još kad shvatimo da je moguće filati makroelemente bez dodavanja co2, ma milina  ;)
:D

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #35 u: Kolovoz 26, 2010, 07:55:26 prijepodne »
smiješ se  :D ,  a istina je to velika..eto kod mene doma započeo sa time..bez puno svijetla i sa dodavanjem makroelemenata, i bez co2..

Offline hento

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 569
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #36 u: Kolovoz 26, 2010, 07:57:25 prijepodne »
E sad mi želimo da miš crkne od gladi...

I ti si mi neki ljubitelj životinja  :P
Odlično objašnjenje čak i grafički prikazano, čista petica ibanez  :up:
Never underestimate the power of the Dark Side

--- Koprivnica ---

Offline Marichuy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 273
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Krk
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #37 u: Kolovoz 26, 2010, 08:02:43 prijepodne »
Ljubi te mama :kiss: :inlove:
Life is like a box of chocolates. You never know what you’re gonna get.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #38 u: Kolovoz 26, 2010, 08:03:24 prijepodne »
smiješ se  :D ,  a istina je to velika..eto kod mene doma započeo sa time..bez puno svijetla i sa dodavanjem makroelemenata, i bez co2..
možda dođemo do još jedne istine. :D
Nemoj mi zamjeriti,sve znam..

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #39 u: Kolovoz 26, 2010, 09:16:21 prijepodne »
bez puno svijetla i sa dodavanjem makroelemenata, i bez co2..

Normalno da može tako...radi EI i na lowlight tankovima bez co2, bez ikakvih problema. Manje doziraš, jednom tjedno možda i sve super.

Samo što se meni ne da radit akvarije bez co2 i čekat 100 godina da se razrastu...dosadno mi je to. Al nekom to paše i super funkcionira. Sve ovisi kakav si tip.  ;)

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #40 u: Kolovoz 26, 2010, 09:19:05 prijepodne »
A kaj nije bilo govora o tom da ako nema co2 da biljka ne može iskoristiti makroelemente?

Offline hento

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 569
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #41 u: Kolovoz 26, 2010, 09:20:44 prijepodne »
A kaj nije bilo govora o tom da ako nema co2 da biljka ne može iskoristiti makroelemente?

what she said. iliti ga prestigla me s pitanjem
Never underestimate the power of the Dark Side

--- Koprivnica ---

Offline Marichuy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 273
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Krk
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #42 u: Kolovoz 26, 2010, 09:28:53 prijepodne »
Mislim da je stvar u tome da svjetlo sve diktira tj.koliko co2.
Pa ako je jako malo svjetla onda co2 ne treba...
Bilje sporije raste i to je to,ali nisam sigurna,nek se javi netko iskusniji...
Life is like a box of chocolates. You never know what you’re gonna get.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #43 u: Kolovoz 26, 2010, 09:46:15 prijepodne »
A kaj nije bilo govora o tom da ako nema co2 da biljka ne može iskoristiti makroelemente?

Ne znam tko je to govorio, al ja nisam sigurno...ako imaš lowlight tank i ne dodaješ co2 ni u kojem obliku (ni plin, ni Easy Carbo) biljke će rast sporo, sporije 10 puta nego da dodaš co2, ili čini mi se 3-4 puta nego kad dodaješ EC. Ako rastu sporije, manje će trošit makrolemente i mikrolemente...al to ne znači da ih neće trošit uopće ili da ih ne mogu trošit bez co2.

Dodavat ćeš otprilike 1/3-1/4 EI...da biljke mogu rast . Ako imaš podlogu dobru ili puno riba možda čak i manje, ili ne uopće. Kad se to uskladi, ne treba ni vodu mjenjat često. Isto kao i kod high light tanka, kod low lighta moraš biljkama omogućit da rastu. A biljke uvijek trebaju jedno te isto za rast, nema magičnog štapića.

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #44 u: Kolovoz 26, 2010, 10:02:33 prijepodne »
Istina je da bilje bez CO2 neće rasti uopće, strunuti će, isto kao što bi strunula da ju stavite u totalni mrak.

Ugljik je sastavni dio svakog živog organizma i bilo koji bi umro bez njega...

To što ne dodajemo CO2 u akvarij ne znači da CO2 nema u akvariju. Itekako ga ima, samo u puno manjim količinama.
« Zadnja izmjena: Kolovoz 26, 2010, 10:12:02 prijepodne od lllnuclearlll »

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #45 u: Kolovoz 26, 2010, 10:23:59 prijepodne »
Naravno da ima CO2 u tanku bez njegovog dodavanja,ako se ima riba i ostalih organizama,onda ga oni u određenoj mjeri proizvode,kod sebe u mali tank sam počeo dodavati easy carbo da vidim kako će biti sa biljkama,mada dok on počne davati rezultate,taj akv ide na tavan,no bilje iz njega ide u veći.Slažem se sa tim da ako ima više svjetla,biljke bolje napreduju i samim time više troše sastojke koji su im potrebni.Bez svjetla biljke stagniraju i samim time smanjeno troše hranjive tvari i na taj način dolazi do povećanja hrane za alge,zbog čega alge počinju bujati,jer imaju hrane u izobilju.Jel sam dobro skužio  :D :D :D

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #46 u: Kolovoz 26, 2010, 10:43:48 prijepodne »
fora je u tome, da ako imaš low light tank, onda ga i držiš na kojih 8-9 sati dnevno uz svijetlo..konkretno kod mene je na 8 sati dnevno, dnevno je ec, florena i ei sistem doziranja sa 20ppm-a kno3, 3 ppm-a kh2po4, uz zemlju za cvijeće (sada je upogonjen co2 zbog straha od booma algi, pošto zemlju nisam namakal), al ću mijenjat vodu svaki 3 dan..
no, mimo toga uz ei sistem bez co2 i sa malo svijetla, poželjno je tjedno minjenjae vode, mislim svakak, kojih 50% il manje, ovisi koliko ima biljne mase i koliko je brzorastućeg bilja unutra..
sve je moguće, a ja to tek sad skužio  :D

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #47 u: Kolovoz 26, 2010, 10:48:52 prijepodne »
To što ne dodajemo CO2 u akvarij ne znači da CO2 nema u akvariju. Itekako ga ima, samo u puno manjim količinama.

Ma krivo sam ja napisao u postu prije...treba sam dodat još jednu riječ:

Ako rastu sporije, manje će trošit makrolemente i mikrolemente...al to ne znači da ih neće trošit uopće ili da ih ne mogu trošit bez dodanog co2.

Evo iz teksta CO2 u biljnoj akvaristici sa portala: "...CO2 prirodnim putem dolazi u akvarijsku vodu disanjem riba i raspadom organskog otpada pomoću bakterija. Biljke ga također proizvode noću kad svjetlo nije prisutno. Ta količina prirodnim putem stvorenog CO2 (manje od 5 mg/l)...", a za ostatak pročitajte tekst.  ;)


p.s. više ne sudjelujem u temama o gnojenju...dosadilo mi svaki dan lupat jedno te isto, što već pišem bar 2-3 godine.  :D
« Zadnja izmjena: Kolovoz 26, 2010, 10:52:52 prijepodne od lp »

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #48 u: Kolovoz 26, 2010, 10:56:13 prijepodne »
p.s. više ne sudjelujem u temama o gnojenju...dosadilo mi svaki dan lupat jedno te isto, što već pišem bar 2-3 godine.  :D

Dugo si i izdržao  :up:
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #49 u: Kolovoz 26, 2010, 14:20:39 poslijepodne »
p.s. više ne sudjelujem u temama o gnojenju...dosadilo mi svaki dan lupat jedno te isto, što već pišem bar 2-3 godine.  :D

 :D

evo da probam s okvirnim objašnjenjem:

Low-light/Low-tech
akvarij s slabim svjetlom i bez dodavanja CO2, hranjiva podloga je glavni izvor hrane za biljke, akvarij ne zahtjeva preveliko održavanje jer biljke sporije rastu, izmjena vode rijetka.
To su akvariji za ljude koji nemaju vremena puno prčkati po akvariju ili su jednostavno lijeni i ne da im se trošiti vrijeme za održavanje akvarija, gnojivo se ubaci jednom tjedno tek toliko da ima

Low-light/High-tech
akvarij s slabim svjetlom i s dodavanjem CO2 za ubrzanje rasta biljaka, za ovaj način je potrebno dodatno dodavanje gnojiva i zahtjeva češće izmjene vode
Akvariji za zaljubljenike koji nemaju love za skupu rasvjetu i CO2 boce sustave s ventilima, a ipak bi htjeli imati zgodan akvarij, može se proći s DIY CO2 jer nema puno svjetla, gnojivo se dodaje 1-2 tjedno i poželjna je tjedna izmjena vode 50%

High-light/High-tech
akvarij s jakim svjetlom i s dodavanjem CO2 za ubrzanje rasta biljaka, jako svjetlo opskrbljuje biljke s puno energije za rast i biljke troše puno hrane koju moramo stalno dodavati u vodeni stup, dobra hranjiva podloga se podrazumijeva
A što kazati za ovo? Jako svjetlo, puno biljaka, puno gnojenja (za ovo bi najbolje bilo EI gnojenje), treba puno CO2 (DIY prolazi kod malih akvarija), skoro svakodnevno lagano šišanje biljaka, potrebna velika izmjena vode tjedno, svaka greška se skupo plaća, ali zato pravilno održavanje daje prekrasne rezultate

ovo je stvarno jako općenito, varijacije na temu su skoro bezbrojne, ali to je negdje odprilike to

over and out
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.