Svibanj 06, 2024, 04:49:45 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: 80 tropskih litara  (Posjeta: 7402 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
80 tropskih litara
« u: Lipanj 01, 2016, 18:48:47 poslijepodne »
Evo da predstavim svoj početak u akvaristici, 80 litara zasad planirano za Guppye i Mollye ako se ne predomislim u narednih par tjedana cikliranja.

Da navedem opremu - akvarij je 60x30x45 = 81 litre vanjske dimenzije, ali to s vodom, šljunkom, okamenjenim drvom i do max filterske visine će bit možda 60 litara vode.
Opremu sam dobio rabljenu od ujaka koji je koliko sam skužio imao pretežno zlatne ribice, ali kako je uz akvarij i grijač...sigurno je imao još nešto od drugih vrsta.
Svjetlo je 15 W T8 dlu-light - samo jedna neonka po dužini, pa bi od bilja uzeo neko manje zahtjevno. Preporuka iz pet centra je bila da uzmem hranjive kuglice u šljunak, ali ja sam rađe kupio hranjivu podlogu. Nekako mi je to prirodnije i ozbiljnije, pa makar bilo teže.
Od opreme imam još: grijač, cjevčicu za usisavat podlogu, umjetno bilje koje ne planiram koristit, automatsku hranilicu, termometar je u trakici na staklu...itd.

Bio je jedan problemčić odmah na početku...napunio sam akvarij i kako sam odmah vidio da će biti pretežak za ormar, naručili smo metalno postolje.
Tih 10 dana čekanja bila je podloga s malo vode u njoj i kako se to sve lagano usmrdilo  :dead: nisam htio riskirat buduće zdravlje ribica  :nuclear: pa sve ispraznio i opet kupio podlogu.  :rolleyes:
Moje pitanje:
1) filter ima neki miris ustajalosti, da li ga treba dezinficirati ili samo isprati? vidim da se po forumu spominje hipermangan
2) dvojba - lokacija samog akvarija. U stanu nam je najljepše da bude na zidu kraj prozora i radijatora, druga moguća lokacija je nešto frekventnija uz vrata pa bi ga tamo premještao ako budem vidio da će biti problema s regulacijom temperature na prvoj
3) odabir riba - vidim da se ovdje za slične akvarije preporučalo Guppye i Mollye što i nama paše pa bi s njima počeo (2 mužjaka +  6 ženki po jatu), Betta borci su nam se po izgledu najviše svidjeli al ne se usudili njih zasad. Puževe ne bi, preporuka za čistače dna?

Hvala unaprijed na savjetima...dobro bi nam došli :)

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #1 u: Lipanj 01, 2016, 21:15:02 poslijepodne »
Akvarij je dobar. Biraj mjesto gdje imas manje prirodne svjetlosti, odnosno sunca. Bolje je i kad je manje prometno, al nemozes sve imati. Lampa ja mislim dovoljna za nezahtjevno bilje, tipa anubias, mahovina i sl.... Sto se ribica tice, mozes ici i na manje, 2+4, jer se prilicno brzo mnoze, pogotovo gupiji i uglavnom svi prezive ako imas kotilicu ili zabiljen dio u akvariju. Preporucujem ti da dodajes easycarbo- pomaze bilju i dobar je da drzi alge pod kontrolom. Ancistrus i coridoras za ribe dna. Nije lose ubaciti 2-3 puza helenu, neces ih bas vidjat, a korisni su- znam da sibrekao da ih ne zelis, ali... Filter po mom misljenju dobro isperi vrelom vodom i nebi trebalo biti problema. Nebi bilo lose da naprijed tu hranjivu podlogu malo povuces ka unutrasnjosti, da bi imao jednobojnu podlogu...

Sent from my Lead 1i using Tapatalk

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #2 u: Lipanj 01, 2016, 21:17:46 poslijepodne »
evo dok nisi krenio par savjeta:
akvarij ti ne treba biti izlozen direktom suncu, pogoduje algama.
vjerujem da ce ti biti dovoljno oprati dobro filter u obicnoj vodi, ostavi filter materijal da se namače pa ga isperi.
rasvjeta ti je slaba, i oganiciti ce ti izbor bilja. u obzir ti dolaze kripte, anubiasi, mahovina, microsorumi, limnopihlla sessiliflora... i sa time se da sloziti lijep akvarij.
guppyji i moliji su ok, a ja osobno imam puzeve u akvariju, ramshorne, nisu stetni, a nece se previse namnoziti ako ne pretjerujes sa hranom. ako se i namnoze, uzmes koju helenu, i one ce ti populaciju drzati pod kontrolom.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #3 u: Lipanj 01, 2016, 21:44:13 poslijepodne »
evo dok nisi krenio par savjeta:
akvarij ti ne treba biti izlozen direktom suncu, pogoduje algama.
vjerujem da ce ti biti dovoljno oprati dobro filter u obicnoj vodi, ostavi filter materijal da se namače pa ga isperi.
rasvjeta ti je slaba, i oganiciti ce ti izbor bilja. u obzir ti dolaze kripte, anubiasi, mahovina, microsorumi, limnopihlla sessiliflora... i sa time se da sloziti lijep akvarij.
guppyji i moliji su ok, a ja osobno imam puzeve u akvariju, ramshorne, nisu stetni, a nece se previse namnoziti ako ne pretjerujes sa hranom. ako se i namnoze, uzmes koju helenu, i one ce ti populaciju drzati pod kontrolom.
Ako se helene udomace, zbogom svim ostalim puzevima, bar tako je bilo kod mene :)

Sent from my Lead 1i using Tapatalk


Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #4 u: Lipanj 03, 2016, 11:17:24 prijepodne »
Filter stavi na bočnu stranicu.Taj miris kako kažeš ustajalosti  su bobre bakterije.Inače filter materijal dobije miris po bari ili kanalizaciji ,onda to znači da je zacikliran i da bakterije rade svoj posao.

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #5 u: Lipanj 03, 2016, 11:20:16 prijepodne »
15 W rasvjete će ti biti jako slabo.Za neke skroz nezahtijevne biljke još nekako.To je rasvjeta za ribe,da vide plivati a ne za biljke.Nažalost tako to rade i prodaju.Malo prouči potrebe bilja za svijetlom i za kojim i kakvim svijetlom,jer nije svako svijetlo isto,pa razmišljaj o pojačavanju u samogradnji.

Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #6 u: Lipanj 03, 2016, 16:50:30 poslijepodne »
U pon. ili utorak slažem podlogu...ako bi filter išao na stranu zaklonio bi dobar dio sunčeve svjetlosti koja je kako sam skužio nepoželjna zbog algi. Filter je inače Bluewave 05, trebao bi taman stati tamo. 
Na tu, lijevu stranu sam inače planirao staviti "terasu" s biljem...tad bi neki drugi raspored morao smislit.   :huh: Pogledat ću po forumu i netu za neke ideje...htio bi kamenje iskoristit za terasu.

Što se tiče filtera, mislio sam ga umočit u vodu s malo hipermangana, jer je taj miris tj. smrad nastao dok je u akvariju bila doslovno bara od par cm, a on je bio iznad nje...imam neku fobiju da te bakterije nisu možda dobre pa da igram na sigurno...
Inače vidim da se filtri čiste u akvarijskoj vodi kad bude u pogonu sve, znači nju bi trebalo čuvati nakon izmjene vode. One kuglice, valjke i spužve inače čistim s njom?

Rasvjeta, ovako laički mi se činila dovoljna za osnovne potrebe...ne znam kako bi elegantno dodao neonke ispod poklopca ili negdje iza? ...inače boravak ima puno svjetla (ugradbene žarulje su mi po cijelom stropu, cijeli stan je pun i prirodnog svjetla pa ga na ovom kutu ima još najmanje)

Ribe, razmišljamo da bi s vremenom htjeli dodat i Betta borca da bude zvijezda akvarija,  8) ne znam da li je tad potrebna i koja betta ženka...što se tiče glavne grupe imali bi 2 jata (guppy i molly). Prodavač u Pet centru nam je rekao kako je najbolje kod živorotki kupit ribice na 2 mjesta što se tiče potomstva...Kraj Rijeke je Hop shop kod kojih bi mogao uzet koju za jato.
- koje bi bile vrste riba "čistača"?  da pogledam i lakše odaberem.


Hvala svima  :up: koji imaju volje sve ovo pročitat i savjetovat...jer je bitno dobro počet i sve zamislit.  :up: puno informacija sam dobio odjednom, čitao sam priručnik za početnike, ali ostalo je hrpu dilema.
« Zadnja izmjena: Lipanj 03, 2016, 16:54:38 poslijepodne od Fox »

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #7 u: Lipanj 03, 2016, 18:15:03 poslijepodne »
Akvarij nikako nevalja izlagati suncu. To svjetlo koje imas van akvarija- nemas nikakve koristi od njega. Betta ide sama, nemoze biti vise iste vrste, sem kad je parenje.

Sto se tice riba, mogu guppy i moly, 2 muska, 4 zenske od svake te vrste. Brzo ce se namnoziti...

Sent from my Lead 1i using Tapatalk


Offline klinac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: zagreb-martinovka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #8 u: Lipanj 03, 2016, 21:41:54 poslijepodne »
Predubok ti je akvarij za betu, odustani u startu od nje.
A živorotke su priča za sebe, ja ih više ne bih preporučio nikome jer su na početku radost, ali kasnije postaju problem jer nemaš kamo sa tolikim brojem novih riba.

Ima riba po petshopovima, nemoj se ograničavati na one 2 vrste koje skoro svi imaju.
Imaš portal akvarij.net, tamo imaš dosta članaka o svakakavim vrstama - prvo vidiš koja ti se vrsta sviđa, napraviš dobar habitat za takvu vrstu, posadiš bilje, zacikliraš akvarij i tek onda kreneš u nabavku riba! Bit će ribe sretne, a i ti jer ćeš imati funkcionalan akvarij. Osim toga najgore je kad se ribe razbole ili počinju umirati, a sve to se može izbjeći dobrim informiranjem i cikliranjem akvarija!
X

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #9 u: Lipanj 04, 2016, 12:48:30 poslijepodne »
Ako već želiš betu, nabavi 10 litarski akvarij i najmanji filter ,Malo krupnog pijeska ili sitnog šljunka i koja biljka.Uz betu možeš staviti puža jabučara. To je najbolje za betu,one vole biti same.Što se rasvjete tiče,sunce direkt na akvarij ni u kom slučaju jer se nećeš moći riješiti algi.I nema veza koliko je prostorija osvijetljena,bitno je koji spektar i temperatura boje svijetla dolazi na bilje.Svijetlost se ne širi jednako vodom kao zrakom.

Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #10 u: Lipanj 06, 2016, 11:22:47 prijepodne »
Ovaj tjedan ću se moći posvetit akvariju pa krećem. U prilogu slike opreme, podloge JBL AquaBasis PLUS koju sam ponovo nabavio (možda nepotrebno, al sam zabrijao da će tako bit sigurnije). Vjerojatno su to bile dobre bakterije, ali jučer sam u blagoj otopini hipermangana namočio i isprao filter pa se taj miris kanalizacije povukao, proć ćemo malo po akvariju i ostatku opreme s otopinom octa.

planovi:
- Filter ću selit bočno na lijevu stranu, a iza njega ću zaštititi staklo od sunca s A3 papirom. Grilje ću zatvarati tijekom dana dok cura i ja radimo, pa smo se riješili problema sunca. Direktnog nema, indirektno će biti kasnije popodne koje se reflektira od zidova. Trebao bi nabaviti tajmer za svjetlo mislim.
- Danas ću isprat šljunak, sutra ga postavljat nakon što se donekle prosuši u lavoru. Blago povištenu terasu koju ću napraviti pomoću kamenja stavio bih uz filter prema sredini. Danas i sutra ću pogledat aquascape rubrike za inspiraciju. U njoj bi bilo više zemlje za više bilja, za kotilicu nisam znao, valjda će im bilje biti dosta.
- Akvarij je Askoll Ambiente, poklopac i rasvjeta su predviđeni za manje zahtjevno bilje koje će meni biti dovoljno.
- vodu ću tretirati s Easystratom i Filter medium, a grijač Aquael Comfort Zone100W palim nakon 15 min što će biti u vodi, koja treba biti iznad njegovog minimuma i onog na filteru
- hranilica Robofood 3 radi, stavio sam i novu bateriju, koristi će se samo kad budem na godišnjem. Regulator MIN-MAX je izgubljen, pa ću s nekom trakom pokušat regulirat doziranje hrane, ovisno o broju riba.

pitanja:
- pri sipanju zamlje, da li da opet stavim svih 2,5 L, ja bi ali prodavač je rekao da mogu i manje...prvo mali sloj čiste, onda sloj miješanja sa šljunkom 1:1 i sve pokrijem s par cm čistog šljunka? (prednje rubove estetski čisti šljunak)
- bilje bi kupio nakon 2-3 dana, pred vikend...vidim da za bilje isto neki savjetuju da bude kratko u hipermanganu, ne znam da li je to potrebno ako bilje preuzmem u Pet centru koji mi je par minuta vožnje od kuće, a kod njih je isto u vodi već?
- ribe dna, Coridoras mi je lipša, ako ne bude te onda bi Ancistrus...puževe ne bi, ako se iz nekog razloga pokažu potrebnim (održavanje podloge) išao bi na jednog i nadam se da se ne bi namnožili, ili postoji neki jednospolni za kojeg bi bio siguran da neće?
- ribe, od Bette odustajem, onda bi išao na 2 m + 4 ž, zanima me bi li omjer mogao biti više u korist muških da suzbijem razmnožavanje donekle ili to tek remeti odnose u akvariju? Pomalo bi ih kupovao u 2 lokalna pet centra.
- uz ova dva Easy-Life sredstva gore, vidim da je LikssOn spomenuo Easycarbo, njega da kupim uz bilje ako je potrebno i tad stavim?

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #11 u: Lipanj 06, 2016, 21:42:22 poslijepodne »
Ovaj tjedan ću se moći posvetit akvariju pa krećem. U prilogu slike opreme, podloge JBL AquaBasis PLUS koju sam ponovo nabavio (možda nepotrebno, al sam zabrijao da će tako bit sigurnije). Vjerojatno su to bile dobre bakterije, ali jučer sam u blagoj otopini hipermangana namočio i isprao filter pa se taj miris kanalizacije povukao, proć ćemo malo po akvariju i ostatku opreme s otopinom octa.

planovi:
- Filter ću selit bočno na lijevu stranu, a iza njega ću zaštititi staklo od sunca s A3 papirom. Grilje ću zatvarati tijekom dana dok cura i ja radimo, pa smo se riješili problema sunca. Direktnog nema, indirektno će biti kasnije popodne koje se reflektira od zidova. Trebao bi nabaviti tajmer za svjetlo mislim.
- Danas ću isprat šljunak, sutra ga postavljat nakon što se donekle prosuši u lavoru. Blago povištenu terasu koju ću napraviti pomoću kamenja stavio bih uz filter prema sredini. Danas i sutra ću pogledat aquascape rubrike za inspiraciju. U njoj bi bilo više zemlje za više bilja, za kotilicu nisam znao, valjda će im bilje biti dosta.
- Akvarij je Askoll Ambiente, poklopac i rasvjeta su predviđeni za manje zahtjevno bilje koje će meni biti dovoljno.
- vodu ću tretirati s Easystratom i Filter medium, a grijač Aquael Comfort Zone100W palim nakon 15 min što će biti u vodi, koja treba biti iznad njegovog minimuma i onog na filteru
- hranilica Robofood 3 radi, stavio sam i novu bateriju, koristi će se samo kad budem na godišnjem. Regulator MIN-MAX je izgubljen, pa ću s nekom trakom pokušat regulirat doziranje hrane, ovisno o broju riba.

pitanja:
- pri sipanju zamlje, da li da opet stavim svih 2,5 L, ja bi ali prodavač je rekao da mogu i manje...prvo mali sloj čiste, onda sloj miješanja sa šljunkom 1:1 i sve pokrijem s par cm čistog šljunka? (prednje rubove estetski čisti šljunak)
- bilje bi kupio nakon 2-3 dana, pred vikend...vidim da za bilje isto neki savjetuju da bude kratko u hipermanganu, ne znam da li je to potrebno ako bilje preuzmem u Pet centru koji mi je par minuta vožnje od kuće, a kod njih je isto u vodi već?
- ribe dna, Coridoras mi je lipša, ako ne bude te onda bi Ancistrus...puževe ne bi, ako se iz nekog razloga pokažu potrebnim (održavanje podloge) išao bi na jednog i nadam se da se ne bi namnožili, ili postoji neki jednospolni za kojeg bi bio siguran da neće?
- ribe, od Bette odustajem, onda bi išao na 2 m + 4 ž, zanima me bi li omjer mogao biti više u korist muških da suzbijem razmnožavanje donekle ili to tek remeti odnose u akvariju? Pomalo bi ih kupovao u 2 lokalna pet centra.
- uz ova dva Easy-Life sredstva gore, vidim da je LikssOn spomenuo Easycarbo, njega da kupim uz bilje ako je potrebno i tad stavim?

-Slobodno iskoristi svu podlogu koju imas, mozes ju sloziti tako.
-Biljke peres samo ako sumnjas da ima losih bakterija, algi, puzeva, sem toga nemas potrebe prati bezveze, ja svoje nikad nisam prao.
-Coridoras i Ancistrus su dvije razlicite ribe. Coridoras je muljar i on ti rovari po podlozi. Ancistrus je algar, hrani se algama i odrzava ravnotezu istih.
-Od puzeva mozes helene ubaciti, skoro da ih i nevidis, a korisne su, pogotovo ako ti se navuku barski puzevi, koji se mogu javiti iu hrane, s biljkama i sl... nisu stetni, al kad ih se dosta nakoti, meni je malo ruzan prizor.
-Za betu je to velik akvarij, no nemogu ti tu suditi, jer sam i ja planirao betu u svoj novi aq- ako na kraju i ja ne odustanem. Betta smije biti samo jedna u akvariju i to gdje nema teritorijalnih riba.
-Ribice ides manje muskih uvjek, ako imas vise muskih, moggu se naguravat, maltretirat zenku i sl...
-EasyCarbo i ProFito su prihrana biljkama, ujedno EasyCarbo je dobar jer sprecava nastanak algi, da sad taj dio ne objasnjavam, mozes na netu procitati.
-Pumpa za zrak ti netreba u biljnom akvariju

Sent from my LG-D605 using Tapatalk

Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #12 u: Lipanj 07, 2016, 11:50:50 prijepodne »
Danas ako pođe sve po planu će biti 1. dan s podlogom i vodom,  :star: evo dolje sam skicirao raspored...donekle u mjerilu pa se vidi koliko filter zauzme. Ako ima neka kritika odmah recite...navečer će već biti kasno.  :)
Jučer sam isprao šljunak, ovaj tamniji i nešto krupniji bi koristio uz kamenje i na terasi, pa bi ga smanjivao prema kraju gdje je ovaj svjetliji...prednji bočni dio bi trebao biti i niži da se u njemu nakupljaju nečistoće.

dimenzije akvarija su mi 80 l, ali mislim da će akvarijske vode biti oko 60 pa ću staviti 12 mL Easy starta (i tako opet 7. i 14. dan - nakon toga se on ne stavlja ili samo u kod povišenih nitrata), 20 mL filter medija (njega će ići i 5mL kad budem radio tjedne izmjene od 15 L ako sam dobro pohvatao ili opet svih 20 mL)?
Pitanje: da li se kroz ta prva 3 tjedna cikliranja izmjenjuje voda na tjednoj razini?

Ribe - Molly i Guppy su mi namjera zbog manje veličine, dobre za početnike, a prvenstveno zato što bi htjeli 2 jata riba neke vrste koja je šarena, tj. da nisu istobojne. Znači ipak se držati 2m + 4ž. Oko riba dna ću vidjet koje imaju i da li bi mi bilo previše da ubacim Coridoras i Ancistrus.

Nezahtjevno bilje sam koje ste mi naveli - Anubiasi variraju po veličini, Kripte i Limnopihlla sessiliflora su veće, išle bi otraga,   microsorumi su neki srednji plan,  mahovina je manja pa naprijed
U Pet centru su mi spomenuli samo 2 nezahtj. vrste koje su imali, ne sjećam se naziva, mislim da su bila jedna veća za otraga i mala za prednji plan. S njima ću početi. Gdje bi mogao nabaviti bilje u Rijeci ako se odlučim na nešto drugo što ste mi naveli?

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #13 u: Lipanj 07, 2016, 12:27:17 poslijepodne »
Kada napuniš akvarij i posadiš bilje,upogoni filter i pričekaj bar 3 tjedna pa onda tek ribe.Možeš slobodno staviti ancistrusa i jedno jato oko 8 komada koridorasa. Što se tiče gupija i molija,ako ne želiš da se razmnožavaju ,možeš držati samo muške.
« Zadnja izmjena: Lipanj 07, 2016, 12:33:03 poslijepodne od Čiča »

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #14 u: Lipanj 07, 2016, 21:27:29 poslijepodne »
Danas ako pođe sve po planu će biti 1. dan s podlogom i vodom,  :star: evo dolje sam skicirao raspored...donekle u mjerilu pa se vidi koliko filter zauzme. Ako ima neka kritika odmah recite...navečer će već biti kasno.  :)
Jučer sam isprao šljunak, ovaj tamniji i nešto krupniji bi koristio uz kamenje i na terasi, pa bi ga smanjivao prema kraju gdje je ovaj svjetliji...prednji bočni dio bi trebao biti i niži da se u njemu nakupljaju nečistoće.

dimenzije akvarija su mi 80 l, ali mislim da će akvarijske vode biti oko 60 pa ću staviti 12 mL Easy starta (i tako opet 7. i 14. dan - nakon toga se on ne stavlja ili samo u kod povišenih nitrata), 20 mL filter medija (njega će ići i 5mL kad budem radio tjedne izmjene od 15 L ako sam dobro pohvatao ili opet svih 20 mL)?
Pitanje: da li se kroz ta prva 3 tjedna cikliranja izmjenjuje voda na tjednoj razini?

Ribe - Molly i Guppy su mi namjera zbog manje veličine, dobre za početnike, a prvenstveno zato što bi htjeli 2 jata riba neke vrste koja je šarena, tj. da nisu istobojne. Znači ipak se držati 2m + 4ž. Oko riba dna ću vidjet koje imaju i da li bi mi bilo previše da ubacim Coridoras i Ancistrus.

Nezahtjevno bilje sam koje ste mi naveli - Anubiasi variraju po veličini, Kripte i Limnopihlla sessiliflora su veće, išle bi otraga,   microsorumi su neki srednji plan,  mahovina je manja pa naprijed
U Pet centru su mi spomenuli samo 2 nezahtj. vrste koje su imali, ne sjećam se naziva, mislim da su bila jedna veća za otraga i mala za prednji plan. S njima ću početi. Gdje bi mogao nabaviti bilje u Rijeci ako se odlučim na nešto drugo što ste mi naveli?
Te morske ukrase izbaci, nisu za tropske akvarije, a mogu i pustiti neke kiseline ili soli...

Sent from my LG-D605 using Tapatalk


Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #15 u: Lipanj 08, 2016, 14:38:27 poslijepodne »
3 stakalca s žala i možda 10 malih kućica morskih puževa. Uklonit ću, možda ostavim jednog-dva koje će teško djelovat na cijeli tank  :nuclear: ...za šljunak s plaže mi je bilo jasno da diže trvdoću vode, za školjke i kućice nisam znao...Ne bi htio imati neprirodne ukrase pa sam ubacio ove, da imam nešto s najdraže plaže...

Ali možda bolje to ukloniti pa staviti neke prave puževe (ne znam koja je opasnost da se helene previše namnože) da usput pomažu podlogu jer je imam dosta, za terasu sam išao po još 2,5 kg šljunka da bi ispala kako sam zamislio. (Ukupno korišteno 7,5 kg šljunka 1-3 mm i 5 kg šljunka 3-6 mm). Grijač je stao u kućište filtera pa će tamo biti. Cjevčicu ni pumpu za zrak neću koristiti jer ne treba.

Bio u pet centru pogledati za 2 dana kupujem i stavljam:
-Microsorum pteropus njega bi na terasu
-Anubias mi se čini da je viši pa bi ga na niži dio uz terasu (da ima prostora rast)

Pitanje:
- imaju u ponudi i kripte piše mix, ne znam koja je podvrsta, djeluju maleno pa sam ih mislio srednji-prednji plan...ili će previše izrast?
na portalu pišu razne vrijednosti visina za razne vrste kripti  -?  i što stavit u prednji plan ako su previsoke i gdje nabaviti?  od manje zahtjevnih...spominjali ste mahovinu

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #16 u: Lipanj 08, 2016, 18:19:02 poslijepodne »
Čini mi se da je podloga malo prekrupna,pogotovo za sadnju bilja.

Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #17 u: Lipanj 09, 2016, 12:05:24 poslijepodne »
S desne strane akvarija je korištena samo 1-3 mm granulacija i kod supstrata isto, otraga na terasu i s lijeve strane sam stavio taj 3-6 mm. Bilo ga je i u 1-2 mm u toj boji ali mi je djelovao presitan. Sad bi sloj takvog bilo teže dodat na ovih već 15 kila podloge, jedino bi napravio površinu kompaktnijom da ga površinski dodam dok još mogu intervenirat.  -?

Sad negdje čitam da nije dobar takav krupniji šljunak za Coridore, a drugdje da im paše manje oštar.

Kad sam ulio vodu bila je na 30 stupnjeva, sad je pala na 26...nije bilo posla za grijač...kad budu ljetne vrućine za vrijeme radnog vremena ne koristimo klimu nego samo popodne, stan može biti topliji iako ćemo zatvarat grilje, na portalu piše da je tad dobro otvoriti poklopac ili mjehuriće zraka:
http://www.akvarij.net/index.php/opi-savjeti/101-ah-te-vruine
Taman kad ribe dođu će zatoplit...

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #18 u: Lipanj 09, 2016, 13:24:51 poslijepodne »
Korićima paše manje oštar šljunak jer na oštrom ostanu bez brkova.

Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #19 u: Lipanj 10, 2016, 23:19:04 poslijepodne »
Evo krenulo je u pravom smislu...na slikama dolje mi možete reć ako sam negdje napravio grešku
- kripti ima dosta vrsta, ovo je Nevelli...na dva dijela se odvojila pa sam je tako i zasadio.
- microsorum a.k.a. java fern, rizom sam odmah uz kamen razvukao, korijenje prema podlozi

to pravilo vrijedi za Anubias...navodno voli bit uz drvo, pa sam ga labavo usadio prema podlozi....ne znam da li da ga jače zabijem u podlogu ili vežem uz drvo bez ubadanja u podlogu?

Još bi uzeo možda Anubias Nana koji je manji, da bude ispred ovog...i još jednu-dvije Kripte.

Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #20 u: Lipanj 11, 2016, 19:21:58 poslijepodne »
Ove crne točkice su imali i drugi micros u dućanu, bili su u istom tanku. Spominju se crne točkice vezano uz njih, kao sporangliji, ali ovo mi baš ne izgleda tako. Nadam se da će se dobro razvijati, dodao sam Easycarbo.

Sad preostaje pratit razvoj biljki dok nešto ne zapliva...Korići i Guppy, kasnije Molly i neku ribu algojeda - ne bi pretjerivao s brojem riba, posebno kad se živorotke namnože, rekli su mi da nerita puž dobar i da se neće množit...isto tako ne bi s niskim biljem (nudili su mi neko bilje monte carlo koje još treba šišat), mislim da bi samo korićima uzelo mjesta na dnu...

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #21 u: Lipanj 12, 2016, 04:52:11 prijepodne »
Ove crne točkice su imali i drugi micros u dućanu, bili su u istom tanku. Spominju se crne točkice vezano uz njih, kao sporangliji, ali ovo mi baš ne izgleda tako. Nadam se da će se dobro razvijati, dodao sam Easycarbo.

Sad preostaje pratit razvoj biljki dok nešto ne zapliva...Korići i Guppy, kasnije Molly i neku ribu algojeda - ne bi pretjerivao s brojem riba, posebno kad se živorotke namnože, rekli su mi da nerita puž dobar i da se neće množit...isto tako ne bi s niskim biljem (nudili su mi neko bilje monte carlo koje još treba šišat), mislim da bi samo korićima uzelo mjesta na dnu...
Imas tu pogresnih informacija. Trgovci nekad svasta kazu, samo da bi prodali robu, nazalost. MC je zahtjevna, trebas dobru podlogu, svjetlo, co2 i sl. Algara uzimas prvog, da on malo dovede stanje u red, s tim ribama ne pretjerujes, ako imas 2-3, takodje i coridorasi, 3-4 nisu puno. Zivorotke su dovoljne 2+4 za pocetak, dvije vrste. Puzevi nisu visak, neznam sto ih toliko mrzis, korisni su vise nego mislis, al ako ih bas nevolis, nema problema, mozes i bez njih. Sretno.

Sent from my LG-D605 using Tapatalk


Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #22 u: Lipanj 12, 2016, 14:58:58 poslijepodne »
O ovom svemu nisam znao ništa, zato sam tu da skupim informacije...jer bolje se na njih oslonit nego namo na sreću (trebat će mi i ona).  :)
Baš u prilog tome, onaj smrad u filteru koji sam imao nakon prvog postavljanja akvarija se opet pojavio  :nuclear:  ...znači mogao sam ga iskoristit i imat već sad ribe  :star: ...ali eto kao početnik nisam imao hrabrosti to napravit. 

MC, ako ona ne uspije, oslonit ću se na kripte, vidio sam da ima još jedan dućan u Ri, na slici od prošle godine su imali mahovinu, možda nju za prednji plan. A anubias možda bolje zakačiti za drvo nego podlogu. Kupit ću i profito.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #23 u: Lipanj 13, 2016, 02:25:44 prijepodne »
O ovom svemu nisam znao ništa, zato sam tu da skupim informacije...jer bolje se na njih oslonit nego namo na sreću (trebat će mi i ona).  :)
Baš u prilog tome, onaj smrad u filteru koji sam imao nakon prvog postavljanja akvarija se opet pojavio  :nuclear:  ...znači mogao sam ga iskoristit i imat već sad ribe  :star: ...ali eto kao početnik nisam imao hrabrosti to napravit. 

MC, ako ona ne uspije, oslonit ću se na kripte, vidio sam da ima još jedan dućan u Ri, na slici od prošle godine su imali mahovinu, možda nju za prednji plan. A anubias možda bolje zakačiti za drvo nego podlogu. Kupit ću i profito.
Ne bacaj bezveze pare na HC, nemas uslove za nju. Anubias moze, privezes ga za kamen ili panj. Ista stvar je i sa mahovinom.

Sent from my LG-D605 using Tapatalk


Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #24 u: Lipanj 14, 2016, 23:29:59 poslijepodne »
8. dan pogona...zasađeno još bilja, MC kao i Limun kod mene nemaju svjetla koliko bi bilo idealno, al nadam se da će se održat, još mi je ostalo mjesta iza drveta i na terasi desno/iza od MC. Na tim mjestima imam dosta jaku hranjivu podlogu pa bi neke biljke koje će se uhvatit na nju...moguće još Kripta, možda neka koja ima tamnije listove jer mi se aq zeleni kao nogometni tereni na TV...stavljam Easycarbo i Profito, nekih 1 ml dnevno.

Voda je još mutna, ali do izražaja dolazi i slaba već dotrajala ?  T8 lampa  15W 890 L 4300 K   
čini mi se preslabo i staro, pa bi ovo trebao ubrzo:
https://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.aff23765e1de4062aa87f682a42acbc4.sylvanya-akvarijska-lampa-aquastar-t8.aspx
To bi bilo bez nekih zahvata i kakvi su mogući s ovim poklopcem? (neki jednostavniji)  Birao sam bilje za slabije svjetlo, pa mislim da je promjena lampe dovoljna. Gledam da ima više K?
« Zadnja izmjena: Lipanj 14, 2016, 23:44:09 poslijepodne od Fox »