Travanj 19, 2024, 07:24:22 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nova rasvjeta u poklopcu  (Posjeta: 1778 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ---mario---

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Velika Mlaka
Nova rasvjeta u poklopcu
« u: Kolovoz 09, 2013, 16:50:40 poslijepodne »
Pozdrav svima!
Imam jedan problem.Razmišljao sam staviti drugu rasvjetu u akvarij.Trenutno je unutra 1x 15w Grolux lampa T8 ,a stavio bih 2x 24w T5(daylight i grolux)
Problem je taj što ne znam kako bih uglavio te dvije lampe +  el. prigušnica.Akvarij je 54l(60x30x30)
Zato molim vaše savjete kako bi vi napravili.
evo i slika :)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nova rasvjeta u poklopcu
« Odgovori #1 u: Kolovoz 09, 2013, 17:00:15 poslijepodne »
bez ozbiljnijeg rezanja, tesko ce to ici, ako ih uopce i uspijes ugurati pod poklopac, ovisi o grlima kakva imas. ali potrazi malo, ljudi su uspjevali to odlicno izvesti i napraviti.

a prigusnica uvijek moze biti ili s vanjske strane poklopca, ili jos bolje, negdje na postolju, u postolju ili slicno, ako bas nemas mjesta za nju.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Nova rasvjeta u poklopcu
« Odgovori #2 u: Kolovoz 09, 2013, 17:25:36 poslijepodne »
ovo bi bilo idealno da staiš dvije lampe u poklopac a prigušnicu možeš staviti na unutarnju stranu ormarića i samo razvuć žice do lampi.
na taj način sam ja to riješio i sve radi perfektno.... :up:

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Nova rasvjeta u poklopcu
« Odgovori #3 u: Kolovoz 09, 2013, 17:33:48 poslijepodne »
za jednu nemas frke, 15 minuta posla.....


ovo sve maknes, stavis nova T5 grla koja moras malo zalijepiti pistoljem za plastiku jer su nesto uza od ovih T8. I prigusnica iz stedne.
Kaj se tice 2x24 W to ja imam u planu jer sam sa 54l presao na 72l i sad mi je 24 W premalo. Ima bitno vise vode i bitno je dublje nego prije. Malo sam to proucavao kako i kaj i mislim da cu prvo probati na ovu postojecu lampu zakaciti jos jednu (prema naprijed) sa ovim nosacima kaj vidis na lampi. Obzirom da nisam jos nis mjerio ne znam da li ce ih to dovoljno odmaknuti od ove cijevi da mi ne smetaju postojeca grla ili cu ih trebati jos necime razmaknuti. Na tu lampu ne bih stavio vodonepropusna nego bih zice zalemio i onda ili termo buzir ili sve u plastiku. Eventualno ako ima mjesta onda mozda napraviti grla od onih uvodnica. ovo https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=86397.0 Takodjer, obzirom da bi ta druga lampa ulazila u dio gdje je poklopac za hranjenje napravio bih i reflektor koji bi se kacio na ovu postojecu lampu ali da bude dovoljno sirok da mi prekrije obje lampe tako da ova druga ne bljesti u oci ili u prostor kad je poklopac otvoren.
Ima jos varijanti za to izvesti ali obzirom da je ovo jedina koja se da i maknuti a da ne ostavi nikakve tragove onda cu to probati prvo.

Offline Vran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 456
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Nova rasvjeta u poklopcu
« Odgovori #4 u: Kolovoz 09, 2013, 19:24:39 poslijepodne »
Ako se ne varam to je monolux 60, imam isti takav i ja sam napravio ovo:

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=56804.msg601428#msg601428

Razlika je kaj nisam stavljao ove metalne nosače, kupiš grlo s bočnim nosačima i za drugi kraj lampe jedan obični metalni ili plastični nosač i drži odlično. Dodao sam još jedan reflektor na ovu cijev koja je bliža otvoru da mi reflektira svjetlo prema pozadini i funkcionira odlično, bilje raste kao ludo.

Lampu sam kupio u EMGD-u, ima link, prigušnicu i nosače  u Kalistu, cca 150 kuna.

Nema nikakvog rezanja poklopca ili tak nešto. Prigušnicu staviš di je sad ova, lampu na mjesto stare i to je to. Ne postoji vodonepropusno grlo za ovu lampu, ja sam stavio samo malo silikona na spojeve i radi bez ikakvih problema, akvarij je u pogonu od 3. mjeseca.
Humor prenosi dušu preko ponora i uči je da se igra vlastitom boli. -Anselm Feuerbach

Offline ---mario---

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Velika Mlaka
Odg: Nova rasvjeta u poklopcu
« Odgovori #5 u: Kolovoz 10, 2013, 08:10:11 prijepodne »
Od materijala nisam još ništa uzimao,a kad budem naručit ću preko EMGD-a.Ovu lampu sam uzeo prije mjesec dana pa ću još neko vrijeme pričekati s radovima.
Za to vrijeme savjetovat ću se s vama da vidim što mi je najpametnije :)
Vran,kako misliš da ne postoji vodonepropusno grlo za tvoju lampu?Zar nema u EMGD-u?

Offline Vran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 456
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Nova rasvjeta u poklopcu
« Odgovori #6 u: Kolovoz 10, 2013, 10:49:00 prijepodne »
Nema, 2G11 grlo nema vodonepropusno, ali kažem  samo malo silikona i nemam nikakvih problema u ovih 5 mjeseci.
Humor prenosi dušu preko ponora i uči je da se igra vlastitom boli. -Anselm Feuerbach

Offline ---mario---

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Velika Mlaka
Odg: Nova rasvjeta u poklopcu
« Odgovori #7 u: Kolovoz 10, 2013, 10:53:18 prijepodne »
Šta znači to 2G11? :)

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Nova rasvjeta u poklopcu
« Odgovori #8 u: Kolovoz 10, 2013, 12:37:01 poslijepodne »

Offline ---mario---

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Velika Mlaka
Odg: Nova rasvjeta u poklopcu
« Odgovori #9 u: Kolovoz 10, 2013, 13:20:56 poslijepodne »
Ahaaaaaaaa.To bi bilo grlo u koje ulaze dvije lampe.Nisam ni znao da ima tako nešto :)
Kinggo hvala što si me prosvijetlio :D

Offline Vran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 456
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Nova rasvjeta u poklopcu
« Odgovori #10 u: Kolovoz 10, 2013, 14:34:29 poslijepodne »
Ne, ne, to je grlo za jednu lampu, izgleda kao da su dvije, odnosno imaš dvije cijevi, ali jedno grlo, ima 4 pina za ulaz u grlo na jednom kraju.

http://shop.emgd.hr/zarulje/kompaktne-fluorescentne-zarulje-stedne/lynx-l-36w-860-2g11.html
Humor prenosi dušu preko ponora i uči je da se igra vlastitom boli. -Anselm Feuerbach

Offline ---mario---

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Velika Mlaka
Odg: Nova rasvjeta u poklopcu
« Odgovori #11 u: Kolovoz 10, 2013, 16:16:54 poslijepodne »
Ahaaaa.Takva cijev bi mi bila jednostavnija za postaviti ali onda imam manje snage od dvije T-5 cijevi (48W)