Travanj 18, 2024, 07:45:27 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: loši akvaristi  (Posjeta: 29643 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline fizioterapeut

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: slavonski brod- kolonija
  • sve su ribe dobre, no tetre su zakon.
loši akvaristi
« u: Svibanj 10, 2009, 12:57:47 poslijepodne »
odgovorite mi na jedno pitanje! što bi ste vi napravili s ljudima koji svoje akvarijske ribice bacaju u divljinu? kod mene u polju ima jedno jezerce i ondje ljudi odbacivaju svoje ribice i to se događa vrlo često. iako ih spašavam svaki puta stalno ih ljudi odbacivaju. prije dva mjeseca sm pohvatao sve ribice iz jezerca i zakopao jezerce i sada te iste osobe bacaju ribe u kanale i savu! iako sam stavio upozorenja da to ne čine  oni i dalje to rade što da napravim

Offline El Enki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1035
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #1 u: Svibanj 10, 2009, 13:00:20 poslijepodne »
čučni u najblizi grm sa snajperom i gađaj ravno u glavu :up:

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #2 u: Svibanj 10, 2009, 13:45:47 poslijepodne »
Teško ćeš to spriječiti, jer je primarno to stvar opće kulture i ničeg drugog. Sve govori o tome kolko poštuju te jadne životinjice i prirodu općenito. Iako je to zabranjeno, mislim da nikoga za to nije briga. Primjerice u maksimir i botanički vrt se godišnje donese hrpa kornjačica koji ljudi jednostavno tamo puste. Dali netko to pokušava spriječit, NE. U botaničkom su stavili tablu da je to zabranjeno, ali osim toga ništa drugo nisam vidio da se promijenilo.

Offline AkvaristaBiH

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #3 u: Svibanj 10, 2009, 14:03:58 poslijepodne »
Ma neces ih sprijecit vjeruj ... Ma ljudi svasta rade od ribica , prirode i zivotinja opcenito ... Preko dvije zlatne ribe u 2 litra pa do toga  :down:
Čovječe, ne ponosi se svojom "superiornošću" nad životinjama, jer one su bez grijeha, dok ti svojom veličinom oskrvnjuješ zemlju.

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #4 u: Svibanj 10, 2009, 14:28:58 poslijepodne »
ma i da je naša vrsta ribice koja se drži u akvariju ne valja ju vratit nazad..to sam ja ko mali klinac radio sa pastatima i babuškicama... :( nisam znao..dakle,ljude treba naučit... ma i ta babuškica šta je izvađena na staroj Dravi se ne vraća u Dravu(primjer moj!) a kamoli tropasku ribicu koja možda i može uspijet ali veći je problem bolest koju ona ne mora pokazivat ali domaću vrstu može zarazit. :down:
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline fizioterapeut

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: slavonski brod- kolonija
  • sve su ribe dobre, no tetre su zakon.
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #5 u: Svibanj 10, 2009, 15:00:15 poslijepodne »
ma razumijem, no kako ti ljudi nemaju osjećaja za te ribice. stvarno ne humano.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #6 u: Svibanj 10, 2009, 15:15:04 poslijepodne »
ma razumijem, no kako ti ljudi nemaju osjećaja za te ribice. stvarno ne humano.
Neki ljudi nemaju osjećaja za ljude,a kamoli za ribice,tak da nikakvo čudo.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #7 u: Svibanj 10, 2009, 15:40:45 poslijepodne »
neke ljude bi ja vratio u prašumu, pa da vidim kak bi se snašli.  >:(

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #8 u: Svibanj 10, 2009, 16:31:47 poslijepodne »
neke ljude bi ja vratio u prašumu, pa da vidim kak bi se snašli.  >:(
:up: :up:

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #9 u: Svibanj 10, 2009, 17:28:03 poslijepodne »
neke ljude bi ja vratio u prašumu, pa da vidim kak bi se snašli.  >:(
e i to što kažeš...kak bi onda tamanio i jeo ribe  :o :a010:

lol
naravno da vas shvaćam,ne znam kako nemaju osjećaja,a šta ja znam,mislim...ne znam šta da kažem ... ja sam ribolovac na moru(nekoć na rijekama) :)pa nisam kompetentan pričat o tome..
...a opet mene više brine bolest  :down: sa tim si napravio puno više štete,,,zamisli da se neka akvarijska bolest prenese na neku jezersku ili riječnu ribu?  :dead: :dead: :dead: koja nije imuna na to..a to je vrlo moguće,dakle nikad ne bacat akvarijske ribe natrag u rijeku ili jezera.
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline IggyOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 624
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Osijek
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #10 u: Svibanj 10, 2009, 18:07:43 poslijepodne »
Probaj napraviti table ili obavijesti sa svojim brojem moba i reci da udomljuješ ribice.
Gledao sam na NG Wild-u neke emisije o invazivnim vrstama koje nisu autohtone vrste i koliko problema nastaje zbog toga. Probajte progooglati snakehead fish. Čak je i američka vlada stala na noge zbog te ribe. I koliko problema imaju zbog afričke pčele ubojice. Zato ne valja puštati u divljinu vrste koje nisu autohtone.
Jedino bih volio da kod nas ima više crnkinja i azijatkinja ;)
I Love Animals... They’re Delicious

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #11 u: Svibanj 10, 2009, 18:51:17 poslijepodne »
Možeš slobodno doć na Kajzericu i vidjet ćeš hrpu autohtonih Zagrebčanki koje neznaju hrvatski s kosim očima...

ovo o ćemu si pričao dešava se i kod nas na našim rijekama, pogledaj malo o ribi Sunčanica, mislim da se tako u našim krajevima zove.

Offline IggyOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 624
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Osijek
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #12 u: Svibanj 10, 2009, 19:03:21 poslijepodne »
Sunčanice sam hvatao kao klinac kod nas na bajeru prije 20 godina i više. Prilično se udomačila u svim vodama kod nas. Znam da su ribolovci hvatali koie, zlatne ribice i balerinke, na Dravi je uhvačen i albino som (Clarias batrachus), evo kod Splita klinci u grmlju uhvatili kameleona :roll:, par puta sam vidio papagaja na ulici...
Ma svašta ima
I Love Animals... They’re Delicious

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #13 u: Svibanj 10, 2009, 19:06:20 poslijepodne »
Probaj napraviti table ili obavijesti sa svojim brojem moba i reci da udomljuješ ribice.
Gledao sam na NG Wild-u neke emisije o invazivnim vrstama koje nisu autohtone vrste i koliko problema nastaje zbog toga. Probajte progooglati snakehead fish. Čak je i američka vlada stala na noge zbog te ribe. I koliko problema imaju zbog afričke pčele ubojice. Zato ne valja puštati u divljinu vrste koje nisu autohtone.
Jedino bih volio da kod nas ima više crnkinja i azijatkinja ;)
koje nisu autohtone ali i koje su autohtone ne puštat u divljinu kad su jednom bile u akvariju...

p.s. kakve albino somove? ja znam da sam ko klinac pecao na Karašici somove koji su pobijelili ili bili crno bijeli ali valjda zbog tla odnosno vode :D :D normalan som bio
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #14 u: Svibanj 10, 2009, 19:08:09 poslijepodne »
pogledaj malo o ribi Sunčanica, mislim da se tako u našim krajevima zove.
Suncanica, mislis Karas ili ? Nju su iz Amerike kao i Manjice
(patuljaste somove -Amerius nebolosus-) jos pocetkom 20. stoljeca uveli u Europu.
Te dvije vrste su u medjuvremenu po citavoj srednjoj i juznoj europi nastambene.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline GMarko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 32
  • Spol: Muški  
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #15 u: Svibanj 10, 2009, 19:58:53 poslijepodne »
pogledaj malo o ribi Sunčanica, mislim da se tako u našim krajevima zove.
Suncanica, mislis Karas ili ? Nju su iz Amerike kao i Manjice
(patuljaste somove -Amerius nebolosus-) jos pocetkom 20. stoljeca uveli u Europu.
Te dvije vrste su u medjuvremenu po citavoj srednjoj i juznoj europi nastambene.

navedene ribe su uvezene a karas/suncanica kao akvarijska riba(tako se i rasirila po europi), postoji i jedna vrlo zanimljiva sportska riba iz porodice suncanica, ime joj je bass ili po hrvatski postrvski grgec, ima je u podravini i na par jezera u slavoniji kao i u mađarskoj i vojvodini i ta riba je opasna za autothone jer je veliki prozdrljivac i brzo se mnozi.Jedina sreca je sto ne voli brzu vodu i mislim da je nema u dunavu i savi dok je navodno ima u dravi.
Saran i amur su ribe koje su autothono iz azije sa rijeke amur. Somovi postoje na svim stranama svijeta u raznim oblicima.
Uglavnom ja niti neznam koja je riba "autothona" na nasim istocno europskim podrucjima, sve one su od nekud migrirale sa nasom pomoci ili uvjetovanim prirodnim okolnostima.
Tesko da ce bilo koja nasa ribica prezivjeti u uvjetima divljine i poremetiti sadasnje stanje, opsanost je koi saran koji je naseljem u nekim zatvorenim vodama šaranaškog tipa ulovi i pusti, osobno sam kao pobornih šaranskog sportskog ribolova po nacelu ulovi, slikaj i pusti ulovio jednog koi sarana od 9kg a i vidio sam par slika sarana vretenca(divlja, ljuskava forma) u naranđastoj boji, mrijest je znaci moguc :roll:
Veci problem za riblju populaciju je nesportsko i neodgovorno ponasalje ribolovaca prema populaciji riba i prirodi opcenito, lov strujom,mreze u vrijeme mrijesta, haklanje-povlacenje udice na mjestima skupljanja riba,kada se izvadi jedna riba a unisti mozda i cijelo jata koje ugiba od rana.....
Naravno da je neodgovorno pustati aquarijske ribe u divljinu i da su takvi likovi meni nejasni, mozda ne znaju za forum i misle da je manje zlo ubiti ribu :question: tko zna sto je razlog :question:
Svakako grijese i krivo/ribolovci i ti "aquaristi", opcenito smo neodgovorni i to je racun koji polako dolazi na naplatu.


Offline IggyOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 624
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Osijek
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #16 u: Svibanj 10, 2009, 20:29:33 poslijepodne »
I ja sam ribolovac iako rijetko kada upecam ribu :(. Mislim da bi trebalo pooštriti kontrolu i kazne za nesavjesne puštaće i krivolovce. Nisam šaranaš nego blinkeraš i moš mislit kako me gledaju kad pustim štuku. A kad vidim da tip u čuvaricu sprema "penkala" pucao bi u njega. Jednom sam uhvatio babušku sa nevjerojatno dugim perajama, tko zna sa čim se križala.
Više se ne zna koja je vrsta autohtona, osim čovječje ribice.
I Love Animals... They’re Delicious

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #17 u: Svibanj 10, 2009, 21:03:18 poslijepodne »
da sunčarica...ima ih..ohoho vrsta..e koja je točno naša vrsta?
sunčarica se zove valjda zato kad se upeca baciš ju da se sunča ili?? :o

ma beš pastate i ostale gluposti di su nama naše kečige one neke slične kečigama al ogromne..i ostale ribe??
fokkin brana im je sve zeznula  :down: :down: :down:
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline GMarko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 32
  • Spol: Muški  
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #18 u: Svibanj 10, 2009, 22:33:06 poslijepodne »
Mislis na jesetru i morunu? Oni su dolazili do mog Vukovara na mrijest dok brana nije napravljena.

evo sa wikipedie
Sunčanica (lat. Lepomis gibbosus) je slatkovodna riba iz porodice (Centrarchidae) reda Perciformes. Autohtona je na sjeveroistoku Sjeverne Amerike, od New Brunswicka do Južne Karoline, ali je uvedena u ekosustav i drugdje na kontinentu, kao i u Europi.
Smatra se invazivnom vrstom.




A to sa pustanjem ribe je jos kod nas nazalost slabo prihvaceno iz nekulture i stvar je mentaliteta plus sto je nazalost ribolov jos uvijek ekonomski a ne sportski.Nije lako u danasnje vrijeme pustiti obrok u vodu ali vecina ribolovaca je ipak stabilnih financija i ne bi smjeli bas sve odnijeti.
Bio sam prisutan nekoliko puta kada ljudi pune kante od boje ribom bez obzira na svoje potrebe i onda nemaju gdje s njom jer je nitko nece ili se podijeli manji dio rodbini, kumovima, susjedima i naravno vecina se baci.
Meni to nije jasno ali njima ocito je :down:
Zakon zakon i samo kvalitetan zakon koji ce se provoditi je ono sto moze pokrenuti stvar na bolje. Na ribolovnim terenima oko  mog grada je zadnjih godina ribocuvarska sluzba ipak pokrenila stvari, kazne su ogromne i polako se ljudi iz straha pridrzavaju a mlađe generacije su sklonije prihvatiti dopustene mjere i kolicine a nekolicina i pusta ribu nakon ulova.
A da ne pricam kako me ljudi gledaju i dozivljavaju kad znaju da pustam ribe, jos kad cuju da po šaranaskoj kampanji ulovim i 150-300 kg šarana a sve ih vratim :nuclear:

malo sam previse off topic ali sta cu kad me to smeta :D

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #19 u: Svibanj 10, 2009, 22:42:31 poslijepodne »
sunčarica se zove valjda zato kad se upeca baciš ju da se sunča ili?? :o

... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #20 u: Svibanj 11, 2009, 00:47:05 prijepodne »
Stavi ploču s obrazloženjem i večina če se predomisliti. Neznanje je strrašna stvar :down:

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #21 u: Svibanj 12, 2009, 11:53:14 prijepodne »
Citat:
Saran i amur su ribe koje su autothono iz azije sa rijeke amur
Šaran je autohton u vodama Euroazije,pa tako i našim.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #22 u: Svibanj 12, 2009, 11:59:34 prijepodne »


snimite na 2:31 kako lik "prenaša" ribu

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #23 u: Lipanj 21, 2009, 13:23:06 poslijepodne »
uh bas ju je "prenio", nego ne kuzim ,sta su to sve akvarijske ribetine ili ima i konzumnih???
nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: loši akvaristi
« Odgovori #24 u: Kolovoz 28, 2009, 12:12:58 poslijepodne »
uh bas ju je "prenio", nego ne kuzim ,sta su to sve akvarijske ribetine ili ima i konzumnih???

Ima i konzumnih pa vidi se da vaga jedan "šnicel" od ribe...