Travanj 29, 2024, 19:23:50 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Pijesak ili ne ? novi user :)  (Posjeta: 8801 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« u: Siječanj 18, 2008, 20:21:00 poslijepodne »
Bokić svima, sad sam se registrirao na forum jer sam postao ponosni tata jedne zlatice pajčolanke ( Sebastijana I ) prije 3 mjeseca. Mlad i lud... nije mi se dalo niš čitat po netu o ribicama, već sam odjuril i kupio najmanji akvarijčić kaj sam mogo nać u pet centru ( misli mda je oko 3 l). Onda sam drugi dan došo na ideju da mu nabavim frenda, i ne bi to bio ja da nisam uzeo sijamskog borca ( svidio mi se jako na prvo oko, tek sam poslije saznao kaj je to kad sam prošvrljao po netu ), naravno prvi dan je bila ok situacija ali možete zamislit kaj je bilo nakon toga. Sreća da mi je sestri ndečko dao Veći akvarij nekih 45 l i zlatica je ostala u njemu, a borca sam premjestio u jednu veću kuglu. Kupljena je i ženka borca ali ona je dobra i tu i tamo gricne Sebastijana I kad joj je dosadan. E sad ako mi možete pomoć...imam par pitanja kak da sredim ovaj veći akvarij. Kupio sam još dvije Pajčolanke ( jedna je calico ) da Sebastijanu i betti ženki prave društvo i oni se super slažu, makar znam da baš i nije dobro držat toplovodne i hladnovodne ribice zajedno ( pročitao sam i vodič i dosta postova s foruma ), ali sestra ne želi da se odreknem bettica

- u akvariju je već duže vrijeme od biljčica elodea koja je narasla pa sam ogranke odvojio i stavio u držać zajedno s glavnom stabljikom. Bila je i cabomba ali naravno da ju je Sebastijan I pokosio, od nje mi je ostalo par dijelova koje sam stavio betti mužjaku u kuglu i nadam se da će ponovo živnut.

Kupio sam im lubanju u pet centru i betta ženka ju posebno voli, makar se i zlatice znaju provuć koji put kroz nju. Znam da ste protiv tih pizdarija ali , kao što rekoh kasno sam posjetio ovaj forum.

Rekli su mi u pet centru kad sam imao samo betticu iSebastijana I u većem akvariju da netreba mfilter, ali sad kad sam pročitao na forumu da treba filter i da ribice preživljavaju šokove kad im stalno mjenjam vodu odlučio sam da ga nabavim. Uvijek sam im mjenjao vodu cijelu recimo svakih tjedan i pol , a svakih 5 dana dio vode. Na dno nisam htio stavljat pijesak i kamenčiće jer ih ne volim ( da li je to baš obavezno za stavljat ili se može sa staklenim dnom imat ribice, jedino mi je malo problem za biljke tak jer im moram trpat u držaće kojih baš i nemam ). Za sad ribice žive veselo i sretno ali htio bi im poboljšat uvijete što više mogu ali nisam baš trenutačno pri param pa bi polako sređivao.

Pitanjca :

1. kaj radite s ribljim izmetom kaj je po dnu, jer zbog njega ja mijenjam cijelu vodu svakih tjedan i pol ne bi htio da žive u neredu ( dal bi se to razgradilo da imam više bbiljaka i filter- nemam pijesak ni kamenje na dnu)

2. U flitere se niš ne kužim, ak imate kakav prijedlog a da ne moram dat bubreg za njega samo dajte :))), da li bi mi bio dovoljan filter za 50 l i koliko bi to otprilike došlo. Ne kužim se u te filtere i pumpe niš :))). Svijetlo ću im nabavit to je lako , za sad imaju stolnu lampu .

3. Da ne mijenjam cijelu vodu makar nemam filtera već samo dio? Nešta se primilo na staklo i sklisko je ( dal se treba mbojat il su to dobre algice ). Zadnji put kad sam im mjenjao vodu bila je više zelenkasta i nekak lijepo mirisala, jedino šta ima puno njihovog sranja dolje po dnu


Ispričavam se na velikom postu.

\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #1 u: Siječanj 19, 2008, 03:43:00 prijepodne »
za ciscenje izmeta s dna preporucam čistač dna koji mozes napravit od plasticne pet boce od pola litre i metra crijeva za vodu... potrazi malo po forumu pod "čistač dna"!

btw. za zlatne preporucam barem dvostruko jaci filter jel jako jako kakaju :)


Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #2 u: Siječanj 19, 2008, 11:42:00 prijepodne »
Čitao sam prije dav dana za tu flašicu, mogo bi probat, a kak s mjenjanjem vode dok ne nabavim filter? Da im još uvijek mijenjam cijelu ili smao dio.
\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"

Offline DANNY

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 285
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #3 u: Siječanj 19, 2008, 19:57:00 poslijepodne »
Nikako im ne smiješ mijenjati svu vodu,samo 30- tak posto svakih nekoliko dana i to odstojalu sa Aqua safeom, za Betu u kugli nije hitno,ali ove u velikoj bi obavezno trebale filter,ne moraš baš prodati bubreg za njega,ali bit će 200totinjak kuna,možda nađeš jeftinijega,ne znam. Bete su toplokrvne pa ne znam baš kako će živjeti osim ako ti u stanu nije fuuul toplo. Ono sklisko su ti alge,dobro je dok su na staklu,ostružeš ih onim strugačem koji kupiš,a nastaju ti zbog neadekvatnog svjetla. Itd,itd.ima toga još,jedno povlači drugo i tako kupuješ,kupuješ...no dobro,ako stvarno voliš ribe,onda ti nije žao,barem ne meni.
DANNY

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #4 u: Siječanj 19, 2008, 20:56:00 poslijepodne »


Opet imaš definitivno premali akvarij! Za tri zlatne trebaš i to uz fenomenalan filter, najmanje 60 l! Odnosno, uz neki normalni filter trebaš 90 l! E, pa ti vidi. One će ti jedno vrijeme biti ovdje ok, dok su još mlade i male, ali će s vremenom zakržljati (a vidim da ih jako voliš, pa to sigurno ne želiš), i živjet će puno kraće nego bi trebale. A, vjeruj mi, zlatne su jako dugovječne ako im je dobro.


No, sad pod hitno nabavi filter i nemoj štediti. Neka bude prava stvar. I svakako, svakako, svakako im stavi (okruglasti) šljunak na dno, jer one vole kopati i pljuckati kamenčiće (vesele se i spremaju okolo)...a da ne govorim da je podloga još jedno skladište dobrih bakterija koje su nužne za stabilan akvarij.


Kako reče kolega - nikako mijenjati svu vodu! Dok im ne staviš filter, kupi malo pakovanje tetrinog easybalancea i stavi točno po uputi, i mijenjaj jednom tjedno 30 % vode. Kad bude filter, dosta će biti mijenjanje svaka dva tjedna.


Ovo sklisko na staklu lako počistiš i malo grubljom spužvicom, za prvu ruku, ali je prije toga malo isperi u blagoj otopini hipermangana (tako da voda bude roza) i tek onda s njom u akvarij. Ili kupi strugalicu...ima ih u pet dućanima dosta jeftinih, pa onda imaš dugo to.


Pozdrav tvojim malenima...od mojih golijata!

Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #5 u: Siječanj 20, 2008, 11:21:00 prijepodne »
Hvala na odgovorima,a ništa ne preostaje mi drugo nego šljakat par dana za stvarčice koje su potrebnedebeljucama :). Temperatura vode je 21-22, betaćima je ok za sad, al iznam da bi im bilo bolje da je toplije.
\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #6 u: Siječanj 20, 2008, 12:59:00 poslijepodne »


da, temperatura je fenomenalna za zlatne, ali za betače je malo zaista preniska - njima treba barem 24 - 26...onda su vesele...


i, budi vrijedan!

Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #7 u: Siječanj 20, 2008, 13:57:00 poslijepodne »
Eh imam još jedno pitanjce, ova calico zlatica, voli nekad stajat okomito na mjestu, pa malo pliva okolo, pa opet stoji okomito glavom prema dnu :), hm dal da se počnem brinut? Jučer je malo poludila pa je letjela po akvarija i nekak se škembom trljala o dno, trajalo je nekih 15 sekundi .
\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #8 u: Siječanj 20, 2008, 20:37:00 poslijepodne »


Opa....problemi s mjehurom! To je relativno često s pajčolankama i sličnim ribicama. Odmah joj (svima, naravno) daj papati kuhanog graška (ili dobro isperi onog iz konzerve), na svaku ribicu 3 - 4 zrna...i to tako da stisneš među prstima i tako zgnječeni staviš, zajedno s ovojnicom u akvarij. Naravno, vodu će ti zamutiti, ali bolje i to nego da malena pati. Malo će putovati okolo na mlazni pogon, al se nadam da će biti bolje.


Ako se nastavi češati po dnu, onda je lagano frka...to jako prati...jer bi mogli biti paraziti... No, gledaj kako kaka...ako vuče izmet kao bijelu nit iza sebe, onda je to parazit, ako je kakica normalna, onda je samo mjehur.


Ako je parazit, odmah s njom u karantenu, poduzeti sve moguće liječenje s nekim antiparazitnim lijekom..imaš na forumu dosta na podforumu "bolesti"!

Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #9 u: Siječanj 21, 2008, 11:26:00 prijepodne »
Ok odma se kuha grašak :), smao se jednom ta češkala po dnu, i plivala na mlazni pogon :)), za sad kaka normalno, onak svijelto rozo :) i vesela je pliva s kolegama , tu i tam je malo blesava pa zna bit malo okomito , i mislio sam da je mjehur, hvala puno, bacam se na kuhanje .
\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #10 u: Siječanj 21, 2008, 18:27:00 poslijepodne »


dobar joj tek onda...super da nije veća frka...

Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #11 u: Siječanj 21, 2008, 21:45:00 poslijepodne »


Dao sam im graškića, nisu baš nešto oduševljene ali čeprkaju po dnu , ova koja je bubana je najviše popapala ali veliki ostatak leži dolje na dnu. Kako često bi im trebao davata grašak ako vidim da imaju malo problema držanjem.


Na Sebastijanu I vidim da mu se ljušti par ljuskica na leđima, jel to on odbacuje stare ljuskice.
\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"

Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #12 u: Siječanj 22, 2008, 02:48:00 prijepodne »
Našao sam u oglasu fluval 2 unutarnji filter 70l za 80kn. Da uzmem to.
\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #13 u: Siječanj 22, 2008, 09:01:00 prijepodne »


1. prati što se dešava s ljuskicama...ako se nastavi, viči...inače je to dosta normalno, ali ako se poveća, može doći do infekcije kože...


2. za prvu ruku, uzmi....kažu da su fluvali dobri, a kapacitet za tvoj akvarijić je OK...

Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #14 u: Siječanj 24, 2008, 00:17:00 prijepodne »
Koje biljke mogu uz zlatne imat. Elodeu ne mogu pojest pretvrde listove ima.
\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #15 u: Siječanj 24, 2008, 12:11:00 poslijepodne »


probaj s elodeom, pa onda neki jači echinodorusi, aponogeton...izdržat će sigurno neko vrijeme (kraće ili dulje, ovisi koliko su ti veliki krampusići)...


ali jedino potpuno sigurno podnosi krampusiće jeanubias - svi mogući varijeteti...jedini mu je problem što jako prima alge, čak i u relativno čistom akvariju...

Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #16 u: Siječanj 24, 2008, 14:44:00 poslijepodne »
Dao mi je frend nek bilk kaj zgd k paučiina zelena
, za sad se drži ali vole ju stavljat u usta ...vragovi jedni
\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #17 u: Siječanj 24, 2008, 21:23:00 poslijepodne »
to je jedna vrsta mahovine .... baš me zanima koliko duge će izdržati...kod mojih je kuglica toga opstala tri dana...

Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #18 u: Siječanj 24, 2008, 21:44:00 poslijepodne »
E jel smijem davat njima Tropica basic hranu za tropske ribice ( muški betać hoće samo crviće papat fina guzica) - imam 50g toga :).
\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"

Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #19 u: Siječanj 24, 2008, 22:18:00 poslijepodne »
Još stirček nije pročitao poruku ka jsam mu poslao za onaj fluva2 filter. Prodaje se Aquaclear 20 , piše da je do 75 l. Da uzmem to.
\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"

Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #20 u: Siječanj 26, 2008, 22:28:00 poslijepodne »
Malci s dobili filterčić...sretni su i oni i ja, voda je čista ko suza sad. Slijedeća investicija će bit pijesak dolje. Koliko treba za 40l akvarij i koje veličine zrna?. Da li trebam dolje stavljat kakvu podlogu za biljke prije pijeska.
\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #21 u: Siječanj 27, 2008, 17:03:00 poslijepodne »


Ovak: najbolje ne davati im svakodnevno hranu za tropske ribe jer ona ima više bjelančevina nego posebna hrana za zlatne. Tako da im znaju nabubriti tibice jako. Možeš im davati jedan obrok tjedno toga, ne više!


Nemam iskustva s tim filterićem. no vidim da si ga nabavio. Super.važno je da su malene sretne. Samo sad pazi na održavanje!


Podlogu imaš u svim shopovima za kupiti na litre ili kile. Gotovi supstrat imaš dva pakovanja - do 50 l ipreko. Ako želiš imati dobre biljke koje će ove male uništavati , ali će imak pomalo i napredovati, stavi za podlogu tu gotovu, oko 2 cm, dovoljno je za zlatne. Onda gore svakako najmanje 2, bolje 3 cm šljunka. To ti je onaj jedan paket od 10 l dovoljno (lako dokupiš koji manji paketić ako bude falilo!

Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #22 u: Siječanj 27, 2008, 18:04:00 poslijepodne »
Ok ,nabavio sam još dvije stabljike vodene kuge, za sad su u držačima do ken nabavim šljunak pa ću ih onda unutra zasadti, onu mahovinu naravno da sam morao maknut van jer su je uništile, vragovi mali debeli proždrljivi
. Mahovina je na oporavku u kugli u kojoj je bio meta mužjak ... Betaći su udomljeni jer ih nisam htio više mučit u ovim uvjetima . Želim im dug i sreta nživot kod novog vlasnika .

Za filterčić super je odlično radi i tih je, stalno mi je na najslabije jer ako ga stavim na najjače onda mi nosi debeljuce . Moram sad smislit kak da smanjim to strujanje. Nemrem ga okretat prema staklu jer je vanjski filter.

Budem im uskoro kupio dolje šljunak, sma one znam koju veličinu zrna da uzmem hm? Kad to sve završim ond aću poslat slikice s moja tri vražićka. STrašno su mi simpatični, mogu cijeli dan buljit u njih, ne odvajaju se stalno su zajedno.

\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #23 u: Siječanj 28, 2008, 11:26:00 prijepodne »


kako si zavolio debeliće!


šljunak kupi onaj 2 - 3 mm granulacije, sitni mogu popapat kako su blesave, kad se igraju i pljuckaju okolo...


filter namjesti tako da malo mreška površinu vode, pa ga možeš staviti i na lagano jače...


i, baš me zanima koliko će im trebati da potamane kugu!

Offline kekecinapaka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Pijesak ili ne ? novi user :)
« Odgovori #24 u: Siječanj 28, 2008, 21:53:00 poslijepodne »
Kugu mi ne uništavaju ništa, zalete se nadobudno na nju ali ne mogu ju potrgat. . Prvu stabljiku kuge sam kupio prije 3 mjeseca, onda mi se polomila ali od nje su se ostali izdanci razvijat, makar s utanki ovi mali vragovi ih ne mogu pojest. Onu mahovinu sam izvadio van jer su ju doslovno kosili. Eh ima mjedan problem, ovaj najdeblji Sebastijan I mi je napao najmanju pajčolankicu skoro duplo je manja od njega, kad sam to vidio izvadio sam ju i stavio u kuglu od muškog betaća. Jadna lamena se skoro ništa ne miče ( osim ako ja mahnem rukom ili kad vidi ove ostale ribice u akvariju do ), zna se nekad na bok okrenut i vuče ju prema gore. Pa nije ju valjda ovaj debeli tak ozlijedio, a malecka je stvarno lijea skoro je cijela bijela. Dao sam joj graškića kojeg je popala i malo hrane za ribice. Uglavnom pluta sad i gleda okolo.
\" Ne igraj se sa ženskim srcem ono je samo jedno. \" \" Igraj se sa sisama, one su dvije! \"