Ožujak 28, 2024, 10:03:26 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Moj borac  (Posjeta: 1713 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline alma1234

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Ženski   Dob: 28
  • Lokacija: Sarajevo
Moj borac
« u: Lipanj 25, 2017, 13:07:43 poslijepodne »
Pozdrav svima, imam borca crvenog već godinu dana, pa imam par pitanja vezano za to.. Držim ga u kugli većoj, uskoro ću mu nabaviti drugi akvarijum i grijač, mada živim u stanu i temperatura nije nikad niža od 25 C,jer mi je malena sobica i baš je uvijek pregrijana,naime u pet shopu su mi uvalili toplovpodnu ribicu da je držim sa zlatnim, međutim bio je agresivan pa sam ga morala odvojiti.
1. Zanima me da li normalno da nevečer skoro leži na dnu? da li spava? Po danu je veseo i puše se čim uđem u sobu, dok navečer se skoro ne pomjera.
2. Hranim ga granulama za bette, da li mu je to dovoljno ili trebam nabaviti te vitamine neke ili se oni nabavljaju samo u slučaju kad je bolestan?
3. Da li postoje još neke sitnice kojima mu mogu uljepšati boravak kod mene a da nisu skupe?
4. Kako se postavlja slika, u kojoj rubrici je akvarijNET server? za sada slika je na avataru od mog profila

Nadam se da ću uskoro dobiti odgovore :)

Betta<3

Offline blacktihi

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj borac
« Odgovori #1 u: Lipanj 25, 2017, 23:04:37 poslijepodne »
Pozdrav

U avataru imaš crvenog mužjaka koji se u žargonu uzgajivača i ljubitelja betta naziva Vailtail. Naziv dolazi od vrste repa koji je jako dugačak pa izgleda kao šal (veo).

Odgovor na prvo pitanje vrlo vjerojatno znaš i sama. S tvojom ribom je sve u redu, jednostavno kada nestane svjetlosti spremi se na spavanje. To što leži na podu je samo posljedica toga jer mu je to mjesto najbolje za parkirati se na neko duže vrijeme. Kada se sjetim svojih početaka s tom vrstom riba, mislio sam da je riba uginula, pa sam malo kuckao po akvariju, no s vremenom sam shvatio da se ta riba tako ponaša.....

Odgovor na drugo pitanje nije moguće dati dok ne kažeš kojim granulama ga hraniš. U pravilu, uzgajivačke hrane su izbalansirane i sadrže sve što ribi treba da bi bila aktivna i u dobrom stanju.

Odgovor na treće pitanje je opet relativan, jer različiti ljudi različito definiraju riječ skupo... Neki bi čak govorili i o tome da li nešto može biti skupo u odnosu na nešto drugo, ali kolokvijalno, možeš mu nabaviti neku širokolisnu biljku, pravu ili umjetnu, samo je bitno da rubovi te bljke nisu jako oštri. Isto vrijedi i sa komadima kamena ili drveta.


Ako želiš postaviti sliku ispod posta koristi link "Privitci i ostale opcije" pa ako želiš dodati sliku klikni na gumb "Pretraži..."


Offline alma1234

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Ženski   Dob: 28
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Moj borac
« Odgovori #2 u: Lipanj 26, 2017, 12:58:07 poslijepodne »
Hvala na odgovoru :)
Betta<3

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Moj borac
« Odgovori #3 u: Lipanj 29, 2017, 21:45:03 poslijepodne »
Prvo, drzanje ribe u kugli i nije najbolja opcija. Ako mozes, nabavi kockasti akvarij, nije skupo, za bettu moze neki manji, koji ce kostati cca 10eura. Nikad dublji od 20cm...

Betti treba vjezbanje, ogledalce jednom dnevno na 10-15 minuta je prava stvar. Bez ovoga, kroz neko vrijeme ce izgledati kao pokisao...

Ostalo sto god mozes da dodas, samo ce pomoci. Filter, grijac, malo svjetla, neka biljka i sl...

Sent from my HUAWEI RIO-L01 using Tapatalk


Offline blacktihi

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj borac
« Odgovori #4 u: Lipanj 29, 2017, 23:26:13 poslijepodne »
Prvo, drzanje ribe u kugli i nije najbolja opcija. Ako mozes, nabavi kockasti akvarij, nije skupo, za bettu moze neki manji, koji ce kostati cca 10eura. Nikad dublji od 20cm...

Betti treba vjezbanje, ogledalce jednom dnevno na 10-15 minuta je prava stvar. Bez ovoga, kroz neko vrijeme ce izgledati kao pokisao...

Ostalo sto god mozes da dodas, samo ce pomoci. Filter, grijac, malo svjetla, neka biljka i sl...

Sent from my HUAWEI RIO-L01 using Tapatalk

Ovo izgleda kao prepisivanje nečega što se već dugo vuče po forumima...

Dakle, uzgojem betta za potrebe izložbi bavim se više od 5 godina, ovo su samo neka od mojih iskustava koja su totalno u suprotnosti sa većinom onog što se piše po različitim forumima, portalima i sličnim stvarima gdje su informacije kakve jesu i svode se na nešto što sliči na doktorski rad ("gdje se prepisuje od više autora, bez ikakve intencije da se neke stvari osobno provjere")

Sa držanjem ribe u zakrivljenoj posudi nemam nikakva negativna iskustva, tako da ovaj dio nemogu komentirati.

Drigi dio informacije je potpuno neistinit, a odnosi se na plitke akvarije. Po mom iskustvu, kratkorepe bette i ženke ne moraju biti u dubokoj posudi, jer ako se nešto i dogodi, to se jako brzo dovede u prvobitno stanje, no uvijek ostane neki uzorak na peraji, koje sudci jako dobro vide, pa takve bette obično ne završe sa nekim plasmanom na izložbi. Što se tiče dugorepih mužjaka, posuda visine 30cm je optimalna, iako i da je viša ne bi ništa škodilo. Dapače, što je veći volumen poduse, to je lakše održati ribu u savršenom stanju, iako je to malo problematično kada pripremaš po 20ak riba za par izložbi koje su unutar par mjeseci.

Što se tiče vježbanja, eng. flare (u žargonu fleranje), vježbanje je dobro i trebalo bi ga raditi nekoliko puta dnevno po nekoliko minuta do nekoliko sati, ovisno o terminu u odnosu na izložbu. Ako se radi o ribi koja se ne priprema za izložbu flare niej mandatoran, ali je poželjan, da bi riba ostala u kondiciji i da bi se izbjeglo eventualno začepljivanje crijeva.

Grijač i filter su stvari koje rade više štete nego koristi kod dugorepih betta. Konkretno, kovrčanje peraja vrlo često se povezuje sa kvalitetom vode, što je potpuno pogrešno, kovrčanje nastaje kao posljedica naglih promjena temperatura. Biljka neće smetati, ali neće ni koristiti, a svjetlo je povezano s biljkom, tako da bez biljke svjetlo nije nužno. Također, postoje i biljke koje ne trebaju intenzivno svjetlo, tako da svjetlo nije obavezno.

Betta Splendens spada u kategoriju riba sa labirintom (organom za disanje), tako da im vode struja često smeta. Također, cikliranje akvarija za ovu vrstu riba je nepotrebno, izmjena 100% vode je ovim ribama sasvim OK i bolje je podnose nego neke drip sustave sa sumpovima, zajedničke akvarije i slične stvari....

Također, postoji i mogućnost da se veći broj mužjaka drži u istom akvariju, a za to mora postojati samo jedan jedini preduvjet. Da odrastu zajedno. Vrlo je vjerojatno da u tom slučaju neće svi primjerci biti izložbene kvalitete, ali neće biti puno lošiji.

Uglavnom, internet je pun predrasuda o ovoj vrsti riba i ljudi ih prepisuju jedni od drugih kao neku mantru, tako da ove zablude postaju nešto u što vjeruje veliki broj ljudi, a sve je jedan veliki mit, odnosno kriva hipoteza u kojoj se vjeruje da je ona osoba koja je nešto napisala osoba koja zna što piše.

Nije ovo jedina zabluda na koju sam naišao u ovom hobiju, ali problem je taj da velik broj ljudi koju prođu kroz različite FB, forume, portale vrlo često ništa ozbiljno i duboko ne rade sa nečim, nego se sve svodi na prepisivanje bez osobnog pristupa i eksperimentiranja.

Sve je to OK, nisam ni ja bio puno drugačiji na početku bavljenja s bettama, dapače, možda sam bio i više zagrijan nego sada... No, poslije svih ovih godina koje sam proveo s ovim ribama, vrijeme je da se isprave neki mitovi

Offline ENZLEM

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: Moj borac
« Odgovori #5 u: Studeni 02, 2017, 14:50:59 poslijepodne »
Blacktihi,
vidim da se razumiješ u bette, ja isto imam u planu kupiti jednu. Kaj njima zbilja nije neophodan filter? A kaj je sa grijačem? Baš su mi krasne te ribice, a opet ne želim da pate kod mene, ak ne nabavim svu opremu.....

Offline blacktihi

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj borac
« Odgovori #6 u: Studeni 05, 2017, 09:20:17 prijepodne »
Filter dugorepim bettama više šteti nego koristi. Peraje su im kao jedra i svaka vodena struja im smeta. Ista stvar je i sa grijačima. Grijači kao takvi su OK za velike akvarije u kojima treba održavati temperaturu vode konstantnom ili sa manjim oscilacijama. Kako se betta uglavnom drži u manjim akvarijima, grijači proizvode velike oscilacije u temperaturi prilikom izmjene mode, što je vrlo loše za bilo koju vrstu riba, a pogotovo za betta.

Sama betta dobro funkcionira na temperaturma od 17 do 30 stupnjeva (možda i više), ali ne bi trebalo biti naglih temperaturnih oscilacija. Ako dođe do velikih oscilacija u temperaturi, možeš očekivati pojavu parazita (dodaj soli biti će OK), kovrčanje peraja (tu pomoći nema), truljenja peraja (smanjen imunitet = problem, dodaj eSHA 2000 ako to uočiš).

Ovu godinu sam počeo voditi školsku grupu bettaša, kao eksperimentalni program u školi (no o tom nekom drugom prilikom), međutim uvjeti u školskom prostoru i kod mene su temperaturno drugačiji. Voda je skoro identične kvalitete (ppm oko 200, pH oko 7,8), ali temperatura u školi dosta varira, pa tamo za mrijestove koristim grijače, dok to kod u svom prostoru ne radim. Rezultati su poražavajući za proizvođače opreme...

Nekakav kolokvijalan zaključak vezan uz mrijest betta i temperaturu bi bio sljedeći:
"Da bi se betta mrijestila ne samo da treba podesiti temperaturu vode, nego je iznimno bitno da vlaga i temperatura zraka kod mrijesta betta bude konstantna"

Ako to vrijedi kod mrijesta, onda to definitivno vrijedi i prilikom držanja betta. Također, izmjenio sam neka iskustva sa kolegicom iz švicarske, koja je godinama najbolji EU uzgajivač. Previše česte izmjene vode također nisu dobre jer riba također nastrada... Iz svega toga jedini zaključak kojeg mogu izvesti je da bette i grijači jesu problem.

U prilog ovoj tezi također idu i rezultati koje je postigao jedan moj plakat sa dvostrukim repom, koji je u dobi od skoro 2 godine osvajao prva mjesta na međunarodnim izložbama.

Probaj bettu držati na mjestu gdje je temperatura više manje konstantna u granicama između 17 i 30C i tvoja betta će sretno plivati jako dugo vremena (vrlo vjerojatno i preko 2 godine), u suprotnom njezin životni vijek neće biti duži od 1,5 godina.