Svibanj 14, 2024, 19:34:39 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Boja svijetla...  (Posjeta: 7835 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dzecevic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 236
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Boja svijetla...
« u: Travanj 25, 2007, 12:37:00 poslijepodne »
Trenutno, sljedecih mjesec dva, sam osudjen na stedne zarulje za akvarij, pa me zanima koje je najbolje staviti. Mogu nabaviti 2500K 2700K i 6000K.

Ili ako netko zna neku drugu zarulju koja je bolja, a mozes se kupiti u VZ ili OS neka kaze sa okvirnom cijenom.

Neonke ne dolaze za sada u obrzir jer se razmislja o preseljenju u veci akvarij.

Pozdrav.

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Boja svijetla...
« Odgovori #1 u: Travanj 25, 2007, 13:11:00 poslijepodne »


Ja koristim od 6500, bilje ima najljepsu boju ispod njih. Uzmi od 6000K, to je za nijansu zuckastije svjetlo od 6500

Offline dzecevic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 236
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Boja svijetla...
« Odgovori #2 u: Travanj 25, 2007, 14:32:00 poslijepodne »
Moze pitanje gdje si kupio 6500K?

Pozdrav.

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Boja svijetla...
« Odgovori #3 u: Travanj 26, 2007, 18:37:00 poslijepodne »
Imas ih u chipoteci.

Offline dzecevic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 236
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Boja svijetla...
« Odgovori #4 u: Travanj 26, 2007, 18:54:00 poslijepodne »
Hvala na info, mislim da cu uskoro do chipoteke i kupiti jednu za sebe.

Offline dzecevic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 236
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Boja svijetla...
« Odgovori #5 u: Svibanj 03, 2007, 18:11:00 poslijepodne »
Evo kupio sa od 22w 6500k Land lite stednu zarulju. Jucer montirana. Danas ne vidim nikako poboljsanje na bilju, jos uvijek lose, li mislim da je prerano za bilo kakvo poboljsanje.

Da li je navadene zarulja dovoljna za 20L akvarij?

Pozdav.

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Boja svijetla...
« Odgovori #6 u: Svibanj 03, 2007, 18:48:00 poslijepodne »


Pa ne mozes bas ocekivati preko noci neko poboljsanje. Jesi li uopce siguran da je bilje u losem stanju zbog svjetla?


Dovoljna je ta zarulja za 20l.

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Boja svijetla...
« Odgovori #7 u: Svibanj 03, 2007, 23:33:00 poslijepodne »
Citat: dzecevic
Trenutno, sljedecih mjesec dva, sam osudjen na stedne zarulje za akvarij, pa me zanima koje je najbolje staviti. Mogu nabaviti 2500K 2700K i 6000K.

Ili ako netko zna neku drugu zarulju koja je bolja, a mozes se kupiti u VZ ili OS neka kaze sa okvirnom cijenom.

Neonke ne dolaze za sada u obrzir jer se razmislja o preseljenju u veci akvarij.

Pozdrav.
Izaberi one koje imaju naglašen plavi i crveni dio spektra koji biljke koriste u fotosintezi.
Dubrovnik

Offline dzecevic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 236
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Boja svijetla...
« Odgovori #8 u: Svibanj 03, 2007, 23:39:00 poslijepodne »
E da mi je znati kako doci do toga...

Pozdrav.

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Boja svijetla...
« Odgovori #9 u: Svibanj 04, 2007, 18:10:00 poslijepodne »


Citat: Cryptocory
Citat: dzecevic
Trenutno, sljedecih mjesec dva, sam osudjen na stedne zarulje za akvarij, pa me zanima koje je najbolje staviti. Mogu nabaviti 2500K 2700K i 6000K.

Ili ako netko zna neku drugu zarulju koja je bolja, a mozes se kupiti u VZ ili OS neka kaze sa okvirnom cijenom.

Neonke ne dolaze za sada u obrzir jer se razmislja o preseljenju u veci akvarij.

Pozdrav.
Izaberi one koje imaju naglašen plavi i crveni dio spektra koji biljke koriste u fotosintezi.






Ajde reci koje to stedne zarulje imaju deklariran graf spektra koji emitiraju?



Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Boja svijetla...
« Odgovori #10 u: Svibanj 04, 2007, 21:05:00 poslijepodne »
Moguće je doći do ne preciznog zaključka zahvaljujući toplini svijetla u kelvinima.
Dubrovnik

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Boja svijetla...
« Odgovori #11 u: Svibanj 04, 2007, 21:33:00 poslijepodne »


Ko je ovdje uopce dolazio do ikakvog zakljucka u vezi te tvoje famozne price o plavom i crvenom spektru.


Ja koristim stedne zarulje od 6500K i bilje raste odlicno, i mozda cak i bolje nego pod "akvaristickim" lampama. U akvariju koji osvjetljavju samo stedne zarulje nemam niti jedne jedine algice, a bilje buja. O boji bilja da ne i govorim. Kod lampi je bitno da imaju visoki CRI a ne jeli lampa "akvaristicka" ili ne. Tu pricu sa spektrom su plasirali proizvodjaci kako bi sto bolje prodavali svoje proizvode. Te lampe imaju prilagodjen spektar kako bi se isticale boje riba.

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Boja svijetla...
« Odgovori #12 u: Svibanj 04, 2007, 21:47:00 poslijepodne »


Ako su lampe i žarulje punog spektra naravno da ti biljke rastu. Jer osim plavog i crvenog takve lampe imaju i ostatak spektra.


Sunce je puni spektar. Umjetna rasvijeta nikad ne može zamjeniti pravu.


Ali pravilno biranim lampama ( sa dobrim spektrom ) biljke će odlično rasti.


Odnosno Biljkama ne smeta ako lampe uz crveni i plavi imaju naglašen i ostatak spektra, ali im smeta ako je intezitet u crvenom i plavom dijelu spektra slab, a u ostalima jak.Edited by: Cryptocory
Dubrovnik

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Boja svijetla...
« Odgovori #13 u: Svibanj 04, 2007, 22:00:00 poslijepodne »
Dobro,daklekoju od ponudenih lampi ti savjetujes dzecevicu? Edited by: Rastaman

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Boja svijetla...
« Odgovori #14 u: Svibanj 04, 2007, 22:08:00 poslijepodne »
Sa nižom temperaturom u kelvinima.
Dubrovnik

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Boja svijetla...
« Odgovori #15 u: Svibanj 04, 2007, 22:11:00 poslijepodne »
Zasto nizom?

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Boja svijetla...
« Odgovori #16 u: Svibanj 04, 2007, 22:37:00 poslijepodne »


Ima naglašeniji crveni dio spektra.
Dubrovnik

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Boja svijetla...
« Odgovori #17 u: Svibanj 05, 2007, 00:19:00 prijepodne »


To uopce ne mora znaciti. Warm-white lampe mogu imati naglasen zuti i narancasti dio spektra sa jako malo crvenog. Uostalom kakve veze ima spektar. A ne pitas se kako bilje izgleda pod tim lampama?


Ti koristis telampe, pa mu savjetujes iz iskustva?

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Boja svijetla...
« Odgovori #18 u: Svibanj 05, 2007, 10:42:00 prijepodne »
upotrebi onu lampu ispod koje ti bilje izgleda najljepše. Ja koristim ubicne uredske daylightice t5 za 20 kn. One imaju 6500 kelvina. Ako uspijes naci stedne od 6500 kelvina te bih preporucio, a na price o spektrima se nemoj obazirati jer su to price za malu djecu.
ZG,Vrapče

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Boja svijetla...
« Odgovori #19 u: Svibanj 05, 2007, 20:09:00 poslijepodne »


Spektar je veoma važan o njemu ovisi fotosinteza.


Pod lampama namjenjenima rastu biljaka biljke izgledaju lijepo. A nisu baš nešto puno skuplje od štednih. Recimo Gro-lux ( ako se ne varam gro-lux od 18 w košta 30 kn )
Dubrovnik

Offline dzecevic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 236
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Boja svijetla...
« Odgovori #20 u: Svibanj 05, 2007, 20:23:00 poslijepodne »
 
Citat: Cryptocory


Spektar je veoma važan o njemu ovisi fotosinteza.


Pod lampama namjenjenima rastu biljaka biljke izgledaju lijepo. A nisu baš nešto puno skuplje od štednih. Recimo Gro-lux ( ako se ne varam gro-lux od 18 w košta 30 kn )


E a koliko na to treba platiti grla, startere, prigusnice?

Problem je u tome sto je sada, tamo do 7. mjeseca ovo improvizacija, jer sam malo brzo trcao na sve to, onda ce ici veci akvarij i drugi poklopac, pa ce mi ovo sve biti visak...

Pozdrav.

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Boja svijetla...
« Odgovori #21 u: Svibanj 05, 2007, 20:31:00 poslijepodne »
Ako za 2 mjeseca misliš kupiti drugi akvarij, onda napravi sada nešto jeftino za taj akvarij i uštedi novac za novi.
Dubrovnik

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Boja svijetla...
« Odgovori #22 u: Svibanj 06, 2007, 00:32:00 prijepodne »

Citat: Cryptocory

Spektar je veoma važan o njemu ovisi fotosinteza.


Pod lampama namjenjenima rastu biljaka biljke izgledaju lijepo. A nisu baš nešto puno skuplje od štednih. Recimo Gro-lux ( ako se ne varam gro-lux od 18 w košta 30 kn )

Zasto ljude krivo informiras kad niti sam ne znas sto pricas? Ovo je tako jedna izlizana tema, da mi je mucno vise pisati i nuditi argumente. Ukoliko mi das jedan argument, dokaz ili pokazatelj da je tvoja zastarjela i komercijalno raspoložena teorija točna ja ću ti se osobno nakloniti. Ja kao argument mogu ponuditi svoje akvarije, koji su svi rađeni sa najzahtjevnijim mogućim biljem, free od bilo kakvih algi i priznati od ljudi koji nesto znaju o akvaristici, a čime ti potkrepljujes svoje teorije?

Opet kriva informacija da je razlika u cijeni mala. Grolux od 39 w t5 kosta oko 100 kuna, dok daylight od 39 w t5 kosta ispod 20 kn. Sto je 5x razlika u cijeni, ako ces to pomnoziti sa 3 koliko lampi ide u moj akvarij, razlika je vise nego znatna.
S trece strane argument da bilje izgleda ljepse ispod lampi za bilje, vjerujem da mislis gro-luxice, opet ne drzi vodu.To je tako jedna individualna stvar. Kao dokaz mogu ponuditi jedno 20ak svjetskih aquascapera koji u svojim akvarijima imaju lampe od 6500kelvina. Istina je da vecina njih njeguje neki landascape ili iwagumi stil koji naglasava zelenu boju. S druge strane, ukoliko se radi o nekom duch akvariju, osobno preferiram mjesanje 6500 k sa nekom lampom full spektra oko 8500-10 000 kelvina.

Ajd lijep pozdrav
ZG,Vrapče

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Boja svijetla...
« Odgovori #23 u: Svibanj 06, 2007, 19:32:00 poslijepodne »


Znastvene činjenice koje su istraživane ( više od stoljeća ) odstrane biologije ( točnije njenog smjera botanike ) i fizike, te kemije ( bio-kemije ) nisu gluposti ni ti bedastoće.


Do znanstvenih zaključaka ( o utjecaju crvenog i plavog dijela spektra u fotosintezi )se tu već došlo, a sad se ispitiva od strane biologa utjecaj dubokog crvenila na biljke. Biljke koje se trenutno uzgajaju u svemiru ( odnosno na kojima se vrše pokusi ) osvjetljuju se isključivo lampama koje su bazirane na crvenom i plavom spektru.


Lampe namjenjene uzgoju biljaka u akvariju došle su puno poslije nego se došlo do tih zaključaka.


Tako da tvoja teorija zavjere o proizvođačima lampi ne stoji.


I na kraju akvariji aquascapera služe samo za trenutno slikavanje i izlaganje a ne za dugotrajno držanje. Oni naprave jedan aquascape, to slikaju i na kraju razmontiraju i naprave novi.


Dubrovnik

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Boja svijetla...
« Odgovori #24 u: Svibanj 06, 2007, 20:06:00 poslijepodne »


Opet si poceo, pa nemogu vjerovati. Gori si od moje babe. Tako i ona, kad nije u pravu onda je najuvjerenija u svoje nebuloze.


Evo pogledaj ovaj journal, covjek je uredno dokumentirao razvoj u 10 mjeseci. Pogledaj koje lampe koristi.


"I na kraju akvariji aquascapera služe samo za trenutno slikavanje i izlaganje a ne za dugotrajno držanje. Oni naprave jedan aquascape, to slikaju i na kraju razmontiraju i naprave novi"


A sto ti mislis da se akvarij slozi i isti dan poslika i to je to? A daj molim te suzdrzi se odpisanja takvih gluposti.