Svibanj 15, 2024, 19:04:03 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Kako napraviti .....  (Posjeta: 2454 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Kako napraviti .....
« u: Kolovoz 25, 2011, 08:41:13 prijepodne »
Ako se napravi akvarij od drveta duzine 150x55x100 dxšxv da li unutra mogu obloziti sa tanjim staklom npr.od 6mm ili se moze s necim drugim to napraviti. Gledala sam na youtube neke stvari da premazu s necim ali ne znam s cime. Hvala

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #1 u: Kolovoz 25, 2011, 09:01:27 prijepodne »
Vjerovatno mazu sa epoxy smolama . Googlaj "diy plywood aquarium", ima dosta primjera kako su ljudi radili.
« Zadnja izmjena: Kolovoz 25, 2011, 10:15:55 prijepodne od majstor76 »

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #2 u: Kolovoz 25, 2011, 11:59:37 prijepodne »
Ako se napravi akvarij od drveta duzine 150x55x100 dxšxv da li unutra mogu obloziti sa tanjim staklom npr.od 6mm ili se moze s necim drugim to napraviti. Gledala sam na youtube neke stvari da premazu s necim ali ne znam s cime. Hvala

Možeš obložiti bez problema, ali sa tanjim staklom, 2-3mm. 6 mm je preskupo za takav zahvat.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Modrag

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 60
  • Lokacija: Zadar
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #3 u: Kolovoz 25, 2011, 20:36:48 poslijepodne »
majstor je po običaju na dobrom tragu  :klap:, a i dao ti je dobar savjet  ;)
Za oplatu se koriste razni paneli od šperploče , iverice ...
Ojačanja sa gredicama ovisno o veličini , naprezanjima ...
Iznutra se stakloplastikom učini vodonepropusno .
E sad može i poliesterskom smolom ali se ona zna dići od podloge i nije baš tako kvalitetno .
Bolja solucija (skuplja naravno) je koristiti epoxidne smole .
Za manje akvače dovoljno i jedan sloj staklenog pletiva , za veće dva sasvim dovoljno .
Prednje staklo debljine naravno ovisno o veličini zapremini akvarija .

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #4 u: Kolovoz 26, 2011, 16:14:58 poslijepodne »
Ja sam htjela napraviti kao drvenu kutiju s tim da je drvo debljine 2cm nisam sigurna da li je o dovoljno debelo,sto se tice te smole i ja sam cula da je bolje ali gdje nabaviti to,a mislila sam obloziti sa staklom unutra jer mi je to jeftinije i mislim da je isto funkcionalno s tim da bi prednje staklo bilo deblje jer se bojim da ne bi puklo pri velikom pritisku vode kad bi stavila od 3mm.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #5 u: Kolovoz 26, 2011, 16:54:52 poslijepodne »
Hm, cuj , taj tvoj akvarij je zapremine samo 825L i vjerovatno bi ti bilo jeftinije i sigurnije ga napraviti klasicno od stakla. Kila epoxy smole je cca 150-200kn i potrosnja je oko 300-500g na 1 m2 (s time da idu 4 sloja) i troskovi izrade bi brzo premasili stakleni akvarij. Probaj prvo sastavit troskovnik jedne i druge verzije da vidis uopce sta ti se isplati.
« Zadnja izmjena: Kolovoz 26, 2011, 17:19:57 poslijepodne od majstor76 »

Offline tomek1221

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški  
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #6 u: Kolovoz 26, 2011, 17:02:57 poslijepodne »
ako ces trebat smolu i staklopletivo imam ti ja ,ja koristim za camac i jako se dobro prima na drvo.

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #7 u: Kolovoz 27, 2011, 07:07:49 prijepodne »
Napravila bi ja od stakla ali kod nas ima staklo samo debljine 6mm nema deblje zato sam mislila napraviti to od drveta pa unutra premazati s tom smolom ili staviti tanje staklo iznutra samo ne znam da li bi drvo trebalo biti deblje od 2 cm. Vjerujem da bi me jeftinije izaslo staklo bar mislim ali kad nemaju od 10mm debljine.

Offline DeX_13

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Split
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #8 u: Kolovoz 27, 2011, 07:16:21 prijepodne »
Napravila bi ja od stakla ali kod nas ima staklo samo debljine 6mm nema deblje zato sam mislila napraviti to od drveta pa unutra premazati s tom smolom ili staviti tanje staklo iznutra samo ne znam da li bi drvo trebalo biti deblje od 2 cm. Vjerujem da bi me jeftinije izaslo staklo bar mislim ali kad nemaju od 10mm debljine.
pa naruci gotov proizvod iz aquaterre?!?!
Debljine po zelji, ali ista diktira cijenu...

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #9 u: Kolovoz 27, 2011, 08:50:38 prijepodne »
Napravila bi ja od stakla ali kod nas ima staklo samo debljine 6mm nema deblje zato sam mislila napraviti to od drveta pa unutra premazati s tom smolom ili staviti tanje staklo iznutra samo ne znam da li bi drvo trebalo biti deblje od 2 cm. Vjerujem da bi me jeftinije izaslo staklo bar mislim ali kad nemaju od 10mm debljine.

Slavonski brod-Garesnica je negdje 130km. Nadjes/unajmis kombi i dovezes si od njih, nije to preko svijeta. Problem bi mogla biti visina akvarija od 100mm, tu bi trebalo poprilicno debelo staklo ali to vidi s njima sto ce ti reci, nisam u tim graditeljskim vodama.

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #10 u: Kolovoz 27, 2011, 11:54:26 prijepodne »
Zašto tolika visina akvarija? Zar ne bi mogla ipak malo manja?
Jesi sigurna da u sb nema debljeg stakla? Jesi se raspitala dobro kod staklara?
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #11 u: Kolovoz 27, 2011, 20:38:44 poslijepodne »
Matanić me pretekao,malo su čudne dimenzije,malo će teže to ići...
Na visinu 1m,pritisak stupa vode na stranice je strašan
Zašto drveni okvir pa smola pa štajaznamšta? Daj molim te napiši kao prvo kud,kako i zašto,da svi skupa dobijemo viziju tvoje vizije :D

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #12 u: Kolovoz 27, 2011, 21:06:13 poslijepodne »
Ideja od 1m je od mog muza i ja smatram da je to previse, ja sam rekla nekih 55-60 cm visine i kad je izmjerio ovaj koji imamo a on je visine 50cm njemu je to premalo tj.nisko pa sam mu rekla pa bolje da onda bude duzi a visina nek bude 55cm sto mislim da je bolja solucija . A sto se tice te "kutije " to sam mislila da se napravi sa otvorom naravno prednje strane i gore jer sam po youtubu gledala da ljudi prave tako i onda ga premazu eto sad sam saznala sa tom epoxi smolom. Valjda je to i naprijed stave tj.zaljepe staklo. I to funkcionira s tim da su njihovi akvariji puno duzi i vislji ja bas za tako nesto nemam mjesta. Sto se tice stakla najdeblje je od 6mm jedan moze nabaviti od 8mm ali to je sve tanko za ovo sto zelimo. Sto se tice tog odlaska po njega nije u tome problem,ovdje su nam rekli kako mogu naruciti deblje staklo i evo cekam oko tjedan dana da se covjek javi da li ga je nabavio tj.da li moze ili ne.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #13 u: Kolovoz 27, 2011, 21:13:16 poslijepodne »
Sta mislite drzati u tom akvariju da treba tolika visina?

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #14 u: Kolovoz 27, 2011, 21:20:07 poslijepodne »
Pa ribe :D,neonke,platije,molije švertove itd...

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #15 u: Kolovoz 27, 2011, 21:37:00 poslijepodne »
Pa ribe :D,neonke,platije,molije švertove itd...

Steta je u tako velikom akvariju drzati tu sitnez, to je akvarij vise za neki monster fish ili slicno

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #16 u: Kolovoz 27, 2011, 21:41:40 poslijepodne »
Evo jedan link, prvi koji je google izbacio. Uz preporučeni sigurnosni faktor od 3.8 kaže da bi staklo za tako visoki akvarij trebalo biti 23 mm debelo!!! Čak i da uzmemo da pretjeruje, ne vjerujem da pretjeruje za duplo. Dakle, 10 mm nije ni izbliza dosta za takvo nešto

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

edit:

Odnosno kaže da iz 10 mm možeš s tom širinom i duljinom izvući max 53 cm visine. 55 bi znači još prošlo, ali igrati se sa tolikom količinom vode u kući i pokušavati izvući više...  :rolleyes:
« Zadnja izmjena: Kolovoz 27, 2011, 21:45:36 poslijepodne od gmatanic »
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #17 u: Kolovoz 27, 2011, 23:29:42 poslijepodne »
Te "kutije" ti imaju smisla kad ekipa radi ugradbeni aq,pa je samo jedna strana vidljiva!
Da bi dobili dojam veličine aq koju hoćete,najbolje vidjeti neke gotove po trgovinama,čisto radi dojma-npr juwelov rio 450,znači 150 d/60v/50 dubina-otprilike
pa da vidite kolika je to mrcina
FYI-čovjekova ruka je u prosjeku 73cm dugačka,pa ti izračunaj koliko možeš dosegnuti u kantu
Ludi se grdo zajebu i rade spektakle od aq,koji nisu praktični za održavanje ia kamoli oku lijepi!
Za ove ribice što si navela-250lit je OCEAN!

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #18 u: Kolovoz 28, 2011, 08:45:18 prijepodne »
Sad sam gledala taj akvarij pa je velik je samo jel ima to kod nas naci jer kad sam ukucala ime on mi je izbacio stranice van hrvatske. Dobro eto daj mi recite onda da se napravi takav akvarij od stakla koliko mora biti staklo debelo.? A sto se tice tih drugih riba ovdje je tesko tako nesto nabaviti,jer smo htjeli prvo napraviti morski akvarij ali smo zbog financija odustali jer me iznenadilo koje su cijene sve te aparature,mislim predpostavila sam da je skupo ali ne toliko.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #19 u: Kolovoz 28, 2011, 09:11:40 prijepodne »
Sad sam gledala taj akvarij pa je velik je samo jel ima to kod nas naci jer kad sam ukucala ime on mi je izbacio stranice van hrvatske. Dobro eto daj mi recite onda da se napravi takav akvarij od stakla koliko mora biti staklo debelo.? A sto se tice tih drugih riba ovdje je tesko tako nesto nabaviti,jer smo htjeli prvo napraviti morski akvarij ali smo zbog financija odustali jer me iznenadilo koje su cijene sve te aparature,mislim predpostavila sam da je skupo ali ne toliko.

Ovo ti je link za aquateru (a imas ih i na podforumu oglasivaca)

http://www.aqua-terra.biz/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=60

Ekipa je ok, dosta ljudi ima njihove akvarije  (ukljucujuci i mene). Cijene su prihvatljive.

Sto se tice riba, ja sam recimo narucivao iz slovenije u www.aquareja.si . Covjek redovno ide u hr i salje postom (i ribe). Ima i jeftine hrane i tako to...

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #20 u: Kolovoz 28, 2011, 09:18:05 prijepodne »

Pitala sam njih akvarij od 150x55x60 bi me izasao s dostavom 1850kn posto neki prave sami zanima me da li bi me sta jeftinije izaslo da pravim sama? Ako ne bolje se ne zaj.... nego kupit. Sto se tice riba hvala na stranici .

Offline Tetak

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Požega, Hrvatska
  • symphysodon aequifasciatus
    • eGo elektroničke cigarete
Odg: Kako napraviti .....
« Odgovori #21 u: Kolovoz 28, 2011, 12:38:05 poslijepodne »
Čovjek preko 25 godina proizvodi prvoklasne akvarije na veliko i malo i daleko najjeftinije od ostalih proizvođača. Primjer akvarij od 250 ltara 600 kuna.

 Imaš broj u tportalovom imeniku pa se raspitaj!

L.P.