Travanj 25, 2024, 14:27:30 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Malawi 250l ispočetka  (Posjeta: 5362 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dilajla

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Imotski
Malawi 250l ispočetka
« u: Svibanj 10, 2015, 18:24:22 poslijepodne »
Nakon godinu i po biljnog 90-litarskog akvarija odlučio sam da je vrijeme za veći pa sam tako naručio 250-litarskog i odlučio sklopiti ciklidni biotop.

Dakle dimenzije su 100x50x50 sa unutarnjim pregradnim filterom. Kamenje je iz dalmatinskog krša, pijesak kvarcni sivi. Već se mjesec dana ciklira, a kako sam se selio u novi stan novce potrošio pa još čekam nove stanovnike!  :D Što i nije toliko loše, barem će se akvarij pošteno zaciklirati. Ubacit ću i 2 albino ancitrusa da čiste alge i ostalo. Koje vrste malawaca i gdje uzeti još nisam odlučio, još ću razmisliti i vidjeti.

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #1 u: Svibanj 10, 2015, 18:46:00 poslijepodne »
Opet isto uređenje. Jel to u modi sad????

- Šta je namena ovog akvarijuma? (mislim da je to prvo pitanje koje treba da se postavi pre uređenja)

Druga stvar, ako nisi imao ribe unutra, znači da se akvarijum nije ni ciklirao, nego je samo stajala voda u njemu. Nešto mora da proizvodi amonijak, da bi na kraju dobio nitrat. A između naselio bakterije (e to je cikliranje).

Offline dilajla

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Imotski
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #2 u: Svibanj 10, 2015, 18:50:04 poslijepodne »
Namjera ovog akvarija je da držim polovne autodjelove u njemu.

Mislim kakvo je to pitanje. Vidio sam tvoju temu i ja nikada ne bi radio ono što si ti radio jer je po meni to genocid nad ribama. Pogledaj malo kako izgleda izvorno jezero u kojem žive mbune.

Ovdje namjeravam držati maksimalno 30tak ciklida za početak, još nisam odredio koje vrste.

Cikliranje nazovi kako želiš, pričam o procesu koji se mora odraditi dok ribice ne dođu unutra.

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #3 u: Svibanj 10, 2015, 19:44:55 poslijepodne »
Drago mi je što ti je početna ideja držanje polovnih autodelova u njemu. obično ljudi imaju ideju, da im akvarijum bude ukras ili da uzgajaju ribe ili bilje ili sve troje ...
Cikliranje je proces koji se odrađuje tek kad se pojave živi organizmi u akvarijumu. Bez riba proces cikliranja nije ni moguće započeti.
Ostavimo moj akvarijum po strani. Ako šta imaš reći, o njemu reci u toj temi gde se nalazi moj akvarijum. I nije genocid, ukoliko se razumeš u akvaristiku. Možeš gledati jezero kolko ti volja, treba ga razumeti šta i kako funkcioniše u njemu.
Da se ne prepiremo na ovoj tvojoj temi, kao i na ostalim, jer vidim da mnogi ovde ne da nemaju pojma o uređenju, nego nemaju blage veze, pokrenuo sam novu temu, gde ćemo detaljno oko toga moći da raspravljamo. Dobrodošao si da učiš.

Offline dilajla

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Imotski
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #4 u: Svibanj 10, 2015, 19:54:50 poslijepodne »
Gle stari, nemam namjeru se sa tobom prepirati ali vidim da si svakom loncu poklopac, a imas akvarij za ciklide koji je sirok 15 cm. To je genocid prema ribama koje narastu skoro tolike duljine.

Moj prvi i jedini postulat u akvaristici je taj da ne patim životinje. Moj je zadatak osigurat ribicama koliko toliko prirodno okruženje, osigurat im jedinku sa kojom se mogu parit ukoliko žele i probat imat neku koheziju među vrstama. Ne pada mi na pamet držati ciklide u tegli, ne pada mi ih na pamet izolirat samo mužjake kao što ti radiš, i to su stvari kojih se ja držim u akvaristici. Dakle to mi je ideja mog akvarija.

A što se tiče cikliranja akvarija mislim da nemaš pojma, čuj ne može proces započeti bez riba. Pobogu pa ko tebe nauči akvaristici.

Offline dilajla

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Imotski
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #5 u: Svibanj 10, 2015, 19:59:46 poslijepodne »


Malawci u prirodnom okruženju

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #6 u: Svibanj 10, 2015, 21:05:08 poslijepodne »
A što se tiče cikliranja akvarija mislim da nemaš pojma, čuj ne može proces započeti bez riba. Pobogu pa ko tebe nauči akvaristici.

Očigledno neko ko je znatno pametniji od tebe i ko ide na razna takmičenja iz aquascaping-a .

Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #7 u: Svibanj 10, 2015, 21:16:07 poslijepodne »
A što se tiče cikliranja akvarija mislim da nemaš pojma, čuj ne može proces započeti bez riba. Pobogu pa ko tebe nauči akvaristici.

Očigledno neko ko je znatno pametniji od tebe i ko ide na razna takmičenja iz aquascaping-a .

Oprosti dilajla na off-u ali moram se nadovezati na raspravu. eQuilibrium stvarno nije u redu od tebe da se svakome posereš na njegov rad i na njegove ideje za uređenje - prema tebi svi smo lijeni i nemaštoviti i ne želimo se potruditi da osiguramo ciklidima realne uvijete za život, ajde mi objasni jel to postoji neko "pravilo" i isključivo tako mora izgledati akvarij, pa u čemu je onda maštovitost ako svi imamo identične akvarije? Sa druge strane zgrozio si sve akvariste sa foruma izjavom o muškom ciklidnom akvariju širine 15 cm ali on je složen prema naučnim osnovama, molim te oprosti Takashi nisam te prepoznao. Smiri svoje frustracije i pomozi ako želiš i što je važnije ako si kompetentan i možeš, a ne da izazivaš prepirke po forumu. Lijep pozdrav

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #8 u: Svibanj 11, 2015, 07:52:41 prijepodne »
A što se tiče cikliranja akvarija mislim da nemaš pojma, čuj ne može proces započeti bez riba. Pobogu pa ko tebe nauči akvaristici.

Očigledno neko ko je znatno pametniji od tebe i ko ide na razna takmičenja iz aquascaping-a .
Ovo je za umrijeti od smjeha!
eQuilibrium molim te ne širi netočne informacije po netu, jer netko ce naići na tvoje komentare i pomislit će da su točni.
Akvarij se ciklira kad je bez riba, to je osnova i abeceda svakog akvariste.
Treba razumjeti kemiju da se može razumjeti i akvaristika, ali ako ne razumiješ nemoj ni pričati ono što ne znaš...

Kolega da komentiram akvarij, lijep postav, dobra litraža, dobro zacikliraj i akvarij će biti bombon!  :up:

Offline dilajla

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Imotski
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #9 u: Svibanj 11, 2015, 09:49:25 prijepodne »
Zahvaljujem  :up:

Ići će u sredinu još jedan veći kamen, ali u fazi je pripreme, ostalo ostaje kako je, moram ribicama dati malo prostora za plivanje ali i za skrivanje. Zato imaju svega, i pijeska i pećina.

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #10 u: Svibanj 11, 2015, 10:12:51 prijepodne »
igor8 na pp sam ti poslao tekst o cikliranju (uopšteno)

dilajla, ono sa većim kamenom u sredini bi ti bio pravi potez. A vidim da imaš još jedan veći kamen koji ti je u ležećem položaju, bilo bi dobro, ako bi mogao da ga uspraviš, i oko njega dodaš još par uspravnih kamena (koji će se nalsoniti na njega i oformiti pecine). To se lako može uraditi sa malo silikona za akvarijume (ostavi se da se osuši jedan do dva dana) ili ako želiš da bude baš sigurno, kamenje možeš da lepiš epoksijem. O ovome ću u temi za hardscape više da pišem.

Offline DarioCiklid

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • xysdasds
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #11 u: Svibanj 11, 2015, 13:05:24 poslijepodne »
Akvarij se ciklira kad je bez riba, to je osnova i abeceda svakog akvariste.
Treba razumjeti kemiju da se može razumjeti i akvaristika, ali ako ne razumiješ nemoj ni pričati ono što ne znaš...
Potpis na ovo!

Btw: Bit će lijep akv samo po meni malo bi bolje uskladio još ovo kamenje i kako kažeš dodati koji veći na sredinu inaće jako dobro, i ako možeš nekad ubaci kojih par listića hrane da se malo ubrza cikliranje, inaće super  :)

Offline dilajla

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Imotski
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #12 u: Svibanj 11, 2015, 13:09:54 poslijepodne »
Problem mi je što nemam hrane nikakve trenutno.

Recite mi kojom hranom vi hranite svoje ciklide, pa da uzmem, svakako moram uzimat.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #13 u: Svibanj 11, 2015, 13:14:26 poslijepodne »
Problem mi je što nemam hrane nikakve trenutno.

Recite mi kojom hranom vi hranite svoje ciklide, pa da uzmem, svakako moram uzimat.
Koju god da sada ubacis, dobra je jer se njome sada hrane bakterije koje zeliš uzgojiti.
Stavis svega par zrna ili listića, mrvicu.
A kasnije hrani s bilo kojom biljnom hranom, znači hrana koja ne sadrži puno proteina. Spirulina je nabolja, ima od puno proizvodača, tropical, jbl i sl.
A mozes uzeti i neku hranu u kojoj ima 20-30% proteina pa davati svaki tjedan 2-3 puta. Što raznolikija hrana to bolje, isto kako i kod svega ostalog ;)

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #14 u: Svibanj 11, 2015, 15:14:21 poslijepodne »
nemate pojma. Equilibrium j eu pravu. Sam postulat cikliranja nalaze da s eprvi dan ( po mogucnosti u ledenu vodu direktno iz pipe) ubaci sto vise i po mogucnosti sto skuplje ribe. ZAtim, nakon sto u prvih par dana krepane 70%, onda krece njihov raspad i stvaranje amonijaka i nitrata. E ONDA tek kad ti nitrati dostignu maksimum i pobiju i onih 30% ostalih riba... onda mozes reci da ti se akvarij ciklira. Do onda djaba ti struje za filter.

P.S.

Akvarij je ruzan, al to sam samo ja.. ja neznam sloziti kameni akvarij.. bez mopana i bilja :)

tako da.. nedaj se.. i peglaj :)
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline dilajla

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Imotski
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #15 u: Svibanj 11, 2015, 15:18:18 poslijepodne »
 :D

Labidochromis caeruleus - 7 komada
Red Zebra Maylandia estherae - 7 komada
Aulonochara zimbawe rock - 7 komada
Pseudotropheus kingzise  - 7 komada

Šta mislite o ovoj postavi u 250 litara... Hoće biti problema? Naravno mislim na mlade ribe!

Offline dilajla

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Imotski
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #16 u: Svibanj 17, 2015, 13:15:27 poslijepodne »
Update:

Radio sam mali razmještaj, našao novo kamenje i sad to izgleda ovako! Mislim da više mjenjat neću! Fora mi je ovo kamenje sa rupama i mbune će dok su male moći prolaziti kroz njih!  :zagrljaj:

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #17 u: Svibanj 17, 2015, 13:29:29 poslijepodne »
Estere i kinksajzi u manji akva nikako
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline dilajla

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Imotski
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #18 u: Svibanj 17, 2015, 13:42:30 poslijepodne »
Misliš da im je mali ovaj akvarij? 250 litara?

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #19 u: Svibanj 17, 2015, 14:32:37 poslijepodne »
Mnogo mnogo bolje od prethodnog.
Dve primedbe:
Skroz levi kamen (leva strana slike) digni uspravno.
Treci kamen s leve strane (prvi u nizu od tri manja kamena) pomeri u levo, tako da se nađe izmedju onog sto ćeš da uspravis i onog većeg (drugi s leve strane). Postavi ga tako, da bude issturen ka prednjem staklu.
Da pojasnim, da ne bi bilo posle kritike. Ovako je ok, ali deluje pomalo veštački, jer je kamenje poslagano u ravni. Dakle, poenta je da se ravan razbije i da se dobije dinamicni prednji deo. Plus toga vizuelno će delovati da postoje dve kamene grupacije.

Još jedna napomena: Onaj najveći kamen, si trebao da stavis u zlatni presek, da bi dobio prirodni izgled akvarijuma (da si pročitao temu koju sam otvorio, verujem da bi ti pomoglo u uređenju https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=99621.0)
Eto i sam sad vidiš kolko je bolje kad se slaže veće kamenje.

Offline dilajla

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Imotski
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #20 u: Svibanj 17, 2015, 14:57:47 poslijepodne »
Ovaj skroz na lijevo ne može uspravno jer je takav oblik da ne moze stati jedino ovako. A ima ovu rupu koja je famozna pa da ga i mogu okrenut ne bi bilo dobro.

Slažem se da su malo preravno složeni i možda ću napraviti nešto da razbijem tu liniju.

Srednji je točno u sredini i mora ovako stati radi rupa na njemu.

Akvarij je jedno 800 puta ljepši uživo nego na slikama, ali ja ne mogu pokazati kako izgleda uživo jedino uslikati

Offline mirko77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 257
  • Lokacija: Split
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #21 u: Svibanj 17, 2015, 21:02:21 poslijepodne »
uvijek možeš snimiti video.. ;)

Offline dilajla

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Imotski
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #22 u: Svibanj 17, 2015, 23:12:41 poslijepodne »
to cemo kad dodju ribicd

Offline Miroslav Pešut

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #23 u: Svibanj 17, 2015, 23:31:52 poslijepodne »
Ova kombinacija je puno bolja, najbitnije je da se tebi sviđa. A što se tiče veličine akv. nije da je 250 L malo, ali nije ni puno pošto su malawci u pitanju, a i dužina je samo 100 cm a to je jako bitno. Da sam imao mogućnosti ja bi radio svoj bar 2 m, ali i sa ovim sam super zadovoljan bar za sada :) Uživaj i polako

Offline dilajla

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Imotski
Odg: Malawi 250l ispočetka
« Odgovori #24 u: Lipanj 01, 2015, 14:09:04 poslijepodne »
U subotu večer stigle ribice, hvala igor8  :up:

Mobitelom snimano, snimit ću kvalitetnim aparatom za koji dan pa stavim.