Travanj 19, 2024, 08:21:16 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: ciklidni 250 l  (Posjeta: 4912 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
ciklidni 250 l
« u: Travanj 29, 2015, 22:59:00 poslijepodne »
Pozdrav, evo nakon nekoliko godina bavljenja akvaristikom i puno postava napokon je prevladala želja za ciklidima tako da sam i ja odlučio ući u malawi vode :) Postolje je nedavno napravljeno 100 x 50 x 100, akvarij 100 x 50 x 50, rasvjeta viseća, filtracija eheim classic 2217... Pošto se akvarij vidi sa svih strana mogu napraviti jedino bočnu 3d pozadinu gdje ću sakriti cijevi i grijač, danas sam se bacio u izradu. 

Evo nekoliko slika:






Offline dadox

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #1 u: Svibanj 01, 2015, 18:26:54 poslijepodne »
Fora, samo mislim da ćeš si više truda trebati dati sa pozadinom, malo deblji stirodur pa više reljefa..ili je ovo tek početna faza?
 

Offline silvio1911

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 40
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #2 u: Svibanj 01, 2015, 19:42:35 poslijepodne »
pozz,,pratim temu
 :up:

Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #3 u: Svibanj 01, 2015, 23:23:14 poslijepodne »
Fora, samo mislim da ćeš si više truda trebati dati sa pozadinom, malo deblji stirodur pa više reljefa..ili je ovo tek početna faza?

malo je nezgodno, kod mene ta pozadina služi za sakrivanje cijevi od filtera i grijača, tamniji stirodur je debljine 5 cm, a tanji 2 cm pa ga baš ne mogu zabrazdati

evo slika stražnje strane

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #4 u: Svibanj 02, 2015, 10:17:10 prijepodne »
NIje mi jasno zašto to sve radiš od jednog komada?
Mogao si slobodno da uradiš jedan komad koji ide na zadnje staklo (onaj deblji deo) pa onda isečeš (onaj tanji deo) ali većih dimenzija i pomeriš ga napred. Na taj način bi dobio strujanje vode iza panela, a grejač filter i cevi bi bili sakriveni kompletno od pogleda, a ne bi ni malo smanjio protok i grejanje vode. Sve bi izgledalo znatno prirodnije.

Offline dadox

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #5 u: Svibanj 02, 2015, 22:05:11 poslijepodne »


malo je nezgodno, kod mene ta pozadina služi za sakrivanje cijevi od filtera i grijača, tamniji stirodur je debljine 5 cm, a tanji 2 cm pa ga baš ne mogu zabrazdati

[/quote]

I kod mene služi za to i isto je na bočnoj strani jer je akvarij vidljiv sa svih strana ali sam uzeo deblji stirodur da mogu zabrazdati, stanji se se puno kad se završi tekstura, ovo će ti se baš vidjeti da je  neprirodno i ravno..samo savjet  :a015:
 

Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #6 u: Svibanj 02, 2015, 23:55:26 poslijepodne »
Jel imaš sliku u svojoj temi? Ja sam jedan dio brazdao, a drugi lijepio ali sam na kraju odustao od svega i lijepljenja i čudesa, danas sam pripremio 20-tak kg kvarcnog pijeska i isto tako kamenja pa eto to sad izgleda otprilike ovako:



ovo je boja pijeska:

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #7 u: Svibanj 03, 2015, 09:13:59 prijepodne »
Kako si to slagao kamenje?
Nema ti to nikakvog smisla. Postoji nauka o slaganju kamenja u akvarijum. Mislim, bolje sad da ti skrenem pažnju na to, nego kad akvarijum bude naseljen. Nađi na internetu.
Akvarijum treba da bude deo prirode, da pruzi ribama uslove za život, ali isto tako i da bude ukras u kuci. Kad će više ciklidaši da nauče da urede akvarijum, pa to zaista nije teško, ali izgleda da ne postoji ni malo volje za tako nečim.

Dakle, kamenje treba da ima (minimum) 3 osnove koje se ili minimalno spoje (u nekim tackama) ili ostaju rastavljene.
Kamenje treba slagati pod uglom, kako bi akvarijum dobio na dubini.
Treba postaviti kamenje tako da jedno bude 2/3 visine akvarijuma (minimalno) i još dva nešto niža (ne niža od polovine visine akvarijuma), ali tako da čine prirodni raspored (ne u liniji, vec cikcak).
Oko tri osnove dodati (naslagati) manje kamenje, koje će dati prirodni izgled okolini (da se ne stekne osećaj da je kamenje samo upalo u vodu)
Kamenje koje se dodaje mora biti istog sastava (materijala i teksture)
Prilikom slaganja pratiti teksturu kamenja (ukoliko ga ima)
Kamenje se slaže na dno (na stiropol), pa se posle dodaje pesak preko njega. (razlog je prirodniji izgled, ali i pesak ucvrsti kamenje da ne bi doslo do pomeranja)

Izvini, ako sam malo oštriji, ako ti nešto nije najjasnije, slobodno pitaj.

Offline Miroslav Pešut

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #8 u: Svibanj 03, 2015, 11:26:48 prijepodne »
Kako si to slagao kamenje?
Nema ti to nikakvog smisla. Postoji nauka o slaganju kamenja u akvarijum. Mislim, bolje sad da ti skrenem pažnju na to, nego kad akvarijum bude naseljen. Nađi na internetu.
Akvarijum treba da bude deo prirode, da pruzi ribama uslove za život, ali isto tako i da bude ukras u kuci. Kad će više ciklidaši da nauče da urede akvarijum, pa to zaista nije teško, ali izgleda da ne postoji ni malo volje za tako nečim.

Dakle, kamenje treba da ima (minimum) 3 osnove koje se ili minimalno spoje (u nekim tackama) ili ostaju rastavljene.
Kamenje treba slagati pod uglom, kako bi akvarijum dobio na dubini.
Treba postaviti kamenje tako da jedno bude 2/3 visine akvarijuma (minimalno) i još dva nešto niža (ne niža od polovine visine akvarijuma), ali tako da čine prirodni raspored (ne u liniji, vec cikcak).
Oko tri osnove dodati (naslagati) manje kamenje, koje će dati prirodni izgled okolini (da se ne stekne osećaj da je kamenje samo upalo u vodu)
Kamenje koje se dodaje mora biti istog sastava (materijala i teksture)
Prilikom slaganja pratiti teksturu kamenja (ukoliko ga ima)
Kamenje se slaže na dno (na stiropol), pa se posle dodaje pesak preko njega. (razlog je prirodniji izgled, ali i pesak ucvrsti kamenje da ne bi doslo do pomeranja)

Izvini, ako sam malo oštriji, ako ti nešto nije najjasnije, slobodno pitaj.
                                                                                                                        Pratim sve teme koje se odnose na ciklide i čitam ovaj zadnji post, nije tu ništa loše napisano, većina ima smisla i sa većinom se slažem.. Nameće mi se pitanje samo po sebi jel ćeš i ti u akv. od 15 cm slagat kamenje na 2/3 i da dobiješ dubinu slagat manje kamenje ispred, a iza veće...

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #9 u: Svibanj 03, 2015, 11:43:10 prijepodne »
                                                                                                                      Pratim sve teme koje se odnose na ciklide i čitam ovaj zadnji post, nije tu ništa loše napisano, većina ima smisla i sa većinom se slažem.. Nameće mi se pitanje samo po sebi jel ćeš i ti u akv. od 15 cm slagat kamenje na 2/3 i da dobiješ dubinu slagat manje kamenje ispred, a iza veće...
POgledaj kod mene kako je poslagano kamenje. Akvarijum izgleda kao da ima širinu 30 cm a ne 15cm. Postoje u mom akvarijumu na tu širinu 2 greške (ništa strašno), trebalo je drugačije da bude postavljeno 2 kamena. Ali već je bilo kasno, za popravku kad sam video, pošto je već bilo zalepljeno i sipana voda. Ali znam kako da popravim taj nedostatak, tako da ...
I glupo da sad idemo u off, to si mogao da navedeš i u mojoj temi.
Čoveku samo ovde pomažem sa savetima da je dozvoljeno linkovanje sa drugih sajtova, poslao bih mu i tekstove, da se ne muči, i da shvati da sa malo mašte i vrmena može da postigne savršeno uređen i funkcionalan akvarijum (pa čak i ako je on širok 15 cm unutra)

Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #10 u: Svibanj 03, 2015, 12:17:45 poslijepodne »
Kako si to slagao kamenje?
Nema ti to nikakvog smisla. Postoji nauka o slaganju kamenja u akvarijum. Mislim, bolje sad da ti skrenem pažnju na to, nego kad akvarijum bude naseljen. Nađi na internetu.
Akvarijum treba da bude deo prirode, da pruzi ribama uslove za život, ali isto tako i da bude ukras u kuci. Kad će više ciklidaši da nauče da urede akvarijum, pa to zaista nije teško, ali izgleda da ne postoji ni malo volje za tako nečim.

Dakle, kamenje treba da ima (minimum) 3 osnove koje se ili minimalno spoje (u nekim tackama) ili ostaju rastavljene.
Kamenje treba slagati pod uglom, kako bi akvarijum dobio na dubini.
Treba postaviti kamenje tako da jedno bude 2/3 visine akvarijuma (minimalno) i još dva nešto niža (ne niža od polovine visine akvarijuma), ali tako da čine prirodni raspored (ne u liniji, vec cikcak).
Oko tri osnove dodati (naslagati) manje kamenje, koje će dati prirodni izgled okolini (da se ne stekne osećaj da je kamenje samo upalo u vodu)
Kamenje koje se dodaje mora biti istog sastava (materijala i teksture)
Prilikom slaganja pratiti teksturu kamenja (ukoliko ga ima)
Kamenje se slaže na dno (na stiropol), pa se posle dodaje pesak preko njega. (razlog je prirodniji izgled, ali i pesak ucvrsti kamenje da ne bi doslo do pomeranja)

Izvini, ako sam malo oštriji, ako ti nešto nije najjasnije, slobodno pitaj.

Nije mi problem u kritici nego uopće ne smatram da nisam imao dovoljno volje prilikom slaganja nego sam išao na: 1. sigurnost i stabilnost kamenja, 2. puno pećina, 3. sviđa mi se. Da je po tvojoj teoriji znači od 2/3 visine akvarija to je brat bratu preko 30 cm kamen, pa bi ubrzo stigao do brojke od 100 kg kamenja što je ipak malo previše :)
Pošto kažeš da akvarij treba biti dio prirode, sa potrebnim uvjetima za život riba, smatram da je važnije imati akvarij normalnih dimenzija i u normalnim i potrebnim odnosima muško - ženske populacije nego studirati znanost o slaganju kamenja, a navedeni dio prirode i potrebne uvjete riba (kao što je životni prostor i razmnožavanje itd... podrediti tome da je akvarij samo ukras, onda je bolje staviti sliku nego koristiti živa bića za ukras. Oprosti i bez ljutnje ali ne mogu te shvatiti kao ozbiljnog akvarista, lijep pozdrav!

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #11 u: Svibanj 03, 2015, 13:36:36 poslijepodne »
Nije ljutnja, shvati kako ti volja. A sad dal sam ozbiljan ili nisam, skoro 10 godina sam se bavio biljnim akvarijumima. ima neki moji radovi vezani za alge i slicne stvari po netu, koji sed anas itekako upotrebljavaju i široko su prihvaćeni. Nije ni bitno.
Imao bi ti i pecina u tom akvarijumu, i svega ostalog. Kamenje može da se pravi (da bude suplje) ili da se lepe kamene ploče (epoksijem) pa da izgleda kao prirodan kamen, a zapravo iznutra je supalj, još jednom kažem granica je jedino dokle naša mašta i volja dosežu.
1. Sigurnost i stabilnost kamenja se može postići na raznorazne načine, eto da si malo izučio tehniku slaganja kamenja znao bi to (doduše svi koji se bave biljnom akvaristikom bi ti mogli pomoći oko toga)
2. Puno pećina se postiže na raznorazne načine (mogu das e kladim da moj akvarijum (za koji tvrdis da je neprirodan) ima znatno više pećina i mesta za skrivanje od tvog, jer opet to je povezano sa tehnikom slaganja kamenja.
3. Ovo je najbitniji deo, ako se tebi sviđa, to je najbitnije i svaka dalja rasprava nema smisla (vezano za uređenje i ovim nisam mislio nista ironicno ili pogrdno). Jer tog istog stava sam i ja. O ukusima se ne raspravlja.

Inače nađi tekstove vezano za Iwagumi , to preporučujem svima koji se bave afričkim ciklidima.

Offline dadox

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #12 u: Svibanj 03, 2015, 14:15:55 poslijepodne »
Bez ljutnje tebi ali filozofiraš čovjeku o slaganju kamenja za ciklidni akvarij i pričaš o prirodnom izgledu i uslovima za život a u svojoj temi postavljaš pitanje dali možeš staviti samo mužjake tropheusa u tank i to sa 15cm širine, ti si onda kao ozbiljni akvarista a on nije jel..
Preporučam ti da se ne referiraš toliko na forume i koje kakve priče i pogledaš par dokumentaraca o ciklidima da vidiš kako izgleda njihov prirodni okoliš, odnosno tanganjika ili malawi pod vodom pa ćeš shvatiti da tvoj postav kamenja nije prirodan, pogotovo dno..

2 Crasho: pogledaj si ovo naprimjer, možda dobiš inspiracije malo  ;)
 

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #13 u: Svibanj 03, 2015, 18:08:54 poslijepodne »
Dadox pogledaj moju temu, pa posle komentariši vezano za mene.
Pročitaj sve šta je taj akvarijum koje kriterijume trebao da zadovolji. I kolko je trebalo znanja u to uložiti da funkcioniše (bez lažne skromnosti ti to ne bi imao pojma). Ja ovde čoveku pokušavam pomoći, e sad ako je pomoć nedobrodošla ... onda se izvinjavam. Eto.
I još jednom kažem, dosta mi je više neuređenih ciklidnih akvarijuma. Jer da bi akvarijum izgledao kako valja, samo treba malo mašte. Nisam video, nikog od vas da je pokušao ovde nekome pomoći na konkretan način, a reći, jao super je, po meni je totalno bespotrebno, pogotovo ako je akvarijum tek u fazi izrade.

Dadox, nabroj mi za sve ciklide, kakvi akvarijumi su potrebni (dimenzije) i koji je najvažniji kriterijum za svaku grupu koji treba da se obezbedi?

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #14 u: Svibanj 05, 2015, 08:10:55 prijepodne »
Poz!
Vidim da ste tu zapeli nesto oko uredivanja setupa  :D :D :D
Prije svega, pohvale kolegi na odličnom tanku, lijepe dimenzije, i dobrodošao u ciklidne vode!

Što se tiće kamena, kamen si slozio fantastično, svaki setup je za malawce odličan. Oni će si to prokopati i posloziti kako njima paše.
Jedino sto treba voditi brigu u cijelo priči je dal ćete loviti trudne zenke ili ne. Jer ako hoćete morat cete vaditi kamenje van a ako nećete moze kamen biti u tanku od 100kila. Moja sugestija je manje kamena a više vode u akvarijima do 300litara, bit ce bolje ribama, a oko spilja i sličnih stvari nema potrebe taspravljati jer malawci ce se snaći u svakom slučaj, pa ček i kad nema ni pijeska ni kamena ;)
Znači setup je dobar bio on ovak ili onakav, nebitno!
« Zadnja izmjena: Svibanj 05, 2015, 08:15:14 prijepodne od igor8 »

Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #15 u: Svibanj 07, 2015, 23:11:36 poslijepodne »
Evo malo čišćenja i igranja sa rasvjetom, slikao sam akvarij sa prednje i stražnje strane, prva i druga slika su sa kompletnim osvjetljenjem, treća i četvrta su sa usmjerenim snopom, koja rasvjeta najbolje ističe boje? Trenutno je 6500K, dali možda netko koristi colour lite (istaknuti crveno plavi spektar)?








Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #16 u: Svibanj 10, 2015, 22:38:13 poslijepodne »
uslikano malo ozbiljnijim aparatom :)


Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #17 u: Svibanj 26, 2015, 23:16:09 poslijepodne »
pokušao sam ići na dvije velike grupacije kamenja i uspio sam napraviti oko 15 špilja i tunela, prednja strana:



stražnja strana:


Offline Rosa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #18 u: Svibanj 31, 2015, 21:27:27 poslijepodne »
Lepo si to slozio,svaka cast. Bice prelep akvarijum.

Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #19 u: Lipanj 04, 2015, 22:58:38 poslijepodne »
Stiglo je prvih 15 demasona :) Ribe su na 2,5 - 3 cm,  još ide 10 - 15 kom caeruleusa i to je to od vrsta.








Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #20 u: Lipanj 22, 2015, 23:25:55 poslijepodne »
Prije par dana sam ubacio 24 caeruleusa tako da sada ima 40 - tak mladih ribica, zasada se svi ok slažu :)






Offline silvio1911

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 40
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #21 u: Lipanj 30, 2015, 19:15:00 poslijepodne »
 :klap:

Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
Odg: ciklidni 250 l
« Odgovori #22 u: Srpanj 05, 2015, 22:14:30 poslijepodne »
Ribice jako lijepo napreduju i dobivaju sve ljepšu boju :)