Travanj 26, 2024, 18:34:58 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Malawi 200l  (Posjeta: 17554 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Malawi 200l
« u: Studeni 24, 2014, 22:11:25 poslijepodne »
Pozdrav svima! 

Odlučio prebaciti na ciklide i totalni sam tuntlek što se njih tiče.
Zasad sam nabavio samo staklo 100x40x50(visina). Planiram ubaciti vanjski filter, zasad je haqos expro 1200 u igri ( što zbog love, što zbog dobrih recenzija koje sam čitao).
E za dalje bi mi trebala pomoć:
- pjesak kakve granulacije da uzbacim? i koje boje? čitao sam da ako je presvjetli pjesak da se svjetlo jako odbija od njega te da to radi stres ribama, ali s druge strane u 95% slučajeva sam vidio da je bijeli pjesak :)

- od svjetla sam mislio ubaciti led trake (znam da nije preporučljivo, ali sam na biljnom akvariju imao dobra iskustva sa njima, tako da ovdje ne bi trebalo biti problema. Da li je ovo uredu: 3x1m bijele led i 3x1m plavih. Da li je to previse ? koju toplinu bijele da uzmem?

- imate ideuju gdje da pronađem kamenje? mislio sam negdje otići na Žumberak pokupiti kamenje jer sam tamo vidio lijepih i oblih dok su na Sljemenu nisu. Oble mislim uzeti jer sam vidio da su takvi većinom u Malawi jezer. Ili šta vi mislite da je bolje?

- Stvarno bi htio nešto od bolja imati u akvariju i čitao sam da Anubias ide dobro ( i veliki i mali), valisneria i microsorum. Kako se akvarij mora ciklirati, mislio sam odmah staviti bolje da što bolje pusti korijenje da ih ciklidi mogu što teže počupati ( tu naravno mislim na valisneriu jer se ove ostale vežu na kamenje). Da li imate kakva iskustva sa biljem u malawi akvarijima?

- za ribe se još nisam konačno odlučio ali kada dođe do toga pitat ću vas za savjete :)

- na što još moram paziti?

LP,
Vid

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #1 u: Studeni 25, 2014, 18:49:16 poslijepodne »
ajmooo kolege :)
I trebam li staiti pumpu za zrak ili je dovoljno da sprej bar od akvrija udara u vodu i mjesa ju sa zrakom?

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #2 u: Studeni 27, 2014, 15:02:29 poslijepodne »
haqos je odlican na tu litrazu , samo stavi neku stream pumpu na drugu stranu da imas kruzno strujanje u tanku, nemora biti prejaka 1500-2000 l/h.
pjesak najbolji od 0,3 -0,6 mm , imas po centrima sivi dravski, taj nabolje pase biotopu
Od ledica ti je dovoljno led traka, uzmi u silikonskim tubama zbog kondezacije gledaj vise plavkasto svijetlo da boje dodju do izrazaja, dovoljno ti je 2 m trake po mogucnosti sa dimmerom
Kamanje gdledaj da je sve u istoj boji, ovisno sta ces staviti ali na sivi pjesak odlicno ide plavkasto kamenje
Kada su mali moze sve opstati ali kad porastu onda samo anubias moze opstati , zavisi koliko ih hranis
Zracna pumpa ti netreba , samo stavi izlaz da mrewska vodu .. zivio !

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #3 u: Studeni 28, 2014, 16:03:06 poslijepodne »


haqos je odlican na tu litrazu , samo stavi neku stream pumpu na drugu stranu da imas kruzno strujanje u tanku, nemora biti prejaka 1500-2000 l/h.
pjesak najbolji od 0,3 -0,6 mm , imas po centrima sivi dravski, taj nabolje pase biotopu
Od ledica ti je dovoljno led traka, uzmi u silikonskim tubama zbog kondezacije gledaj vise plavkasto svijetlo da boje dodju do izrazaja, dovoljno ti je 2 m trake po mogucnosti sa dimmerom
Kamanje gdledaj da je sve u istoj boji, ovisno sta ces staviti ali na sivi pjesak odlicno ide plavkasto kamenje
Kada su mali moze sve opstati ali kad porastu onda samo anubias moze opstati , zavisi koliko ih hranis
Zracna pumpa ti netreba , samo stavi izlaz da mrewska vodu .. zivio !

Hvala na korisnim savjetima! Drago mi je da ne moram pumpu za zrak staviti jer ju stvarno ne volim :)  a nis,  onda anubias i microsorum koji se mogu vezati idu unutra.  Od cistaca da stavim sta? Vidio sam da idu anciji unutra ali njih ne volim bas.  Dosadni su mi :)

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #4 u: Prosinac 01, 2014, 18:01:42 poslijepodne »
Pitanjce,

Sta je pametno ovako naslanjati kamenje na staklo? lijepo mi je tako urediti akvarij ali bi se bojao da ne pukne staklo. ima li tko iskustva sa ovime? koliko to kvari protok vode?
« Zadnja izmjena: Prosinac 01, 2014, 18:05:18 poslijepodne od vidopulos »

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #5 u: Prosinac 24, 2014, 17:26:17 poslijepodne »
Evo blagdanskog updatea :)  stalak spreman,  svjetlo spremno, filter kupljen,  samo fali kamenje,  pijesak,  voda i ribice :)  a to cu napraviti u prvom mjesecu

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #6 u: Prosinac 28, 2014, 23:11:44 poslijepodne »
Odlično za sada. :) samo polako i promišljeno da kasnije ne bi imao problema. Vidim da pitas za čistače. Ja imam unutra 3 albino anciatrusa ( stavio sam albino zato da ne budu obični "dosadni" hahah) i mogu ti reci da ih preko dana ni ne vidim. Ili budu u kokosu ili su negdje među kamenjem. Cini se da preko noći oni obave svoj posao. Samo naprijed :)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #7 u: Prosinac 28, 2014, 23:14:35 poslijepodne »
sve 5, ali ovaj stalak........ :down:

mislim, ja nikad na to nebi stavio 300 kila akvarij...kao eksperiment odlicno, mastovitost za 5, ali u praksi.....ne hvala.  ;)

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #8 u: Prosinac 28, 2014, 23:18:43 poslijepodne »


Odlično za sada. :) samo polako i promišljeno da kasnije ne bi imao problema. Vidim da pitas za čistače. Ja imam unutra 3 albino anciatrusa ( stavio sam albino zato da ne budu obični "dosadni" hahah) i mogu ti reci da ih preko dana ni ne vidim. Ili budu u kokosu ili su negdje među kamenjem. Cini se da preko noći oni obave svoj posao. Samo naprijed :)

Ti albino su mi super. Steta sto se ne vide preko dana :)

sve 5, ali ovaj stalak........ :down:

mislim, ja nikad na to nebi stavio 300 kila akvarij...kao eksperiment odlicno, mastovitost za 5, ali u praksi.....ne hvala.  ;)
Za palete se ne bojim. Ako iverica od 18mm moze izdrzati duplo vecu tezinu, zadto onda ne bi izdrzalo puno drvo?:)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #9 u: Prosinac 28, 2014, 23:19:56 poslijepodne »
pa...zato sto ovo nije konstrukcija iz jednog komada.....

mislim, mozda grijesim, ovako na slikama....ja stvarno nebih stavio na to akvarij....

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #10 u: Prosinac 28, 2014, 23:24:04 poslijepodne »

pa...zato sto ovo nije konstrukcija iz jednog komada.....

mislim, mozda grijesim, ovako na slikama....ja stvarno nebih stavio na to akvarij....

nije u komadu ali je  sve spojedno sa metalnim plocicama ( jedna paleta sa drugom), a same palete su i vise nego dovoljno crvrste. u svakom su slucaju stabilnije nego 3 ili 4 okomite iverice debljine 18mm koje drze od 300 kg na vise, a stupci u paleti su 10 cm debljine. Puno drvo VS. iveral. Mislim da se zna ko bi kao pobjednik izasao :)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #11 u: Prosinac 28, 2014, 23:27:45 poslijepodne »
ti bolje znas, svakako, meni se ucinilo to poprilicno nestabilno.

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #12 u: Prosinac 28, 2014, 23:28:49 poslijepodne »
ako je na ravnom podu, i ako je dobro ucvrsceno nema sanse da ista bude. jedino ako pod propadne :)

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #13 u: Siječanj 02, 2015, 11:52:04 prijepodne »
U ponedjeljak krecem sa stavljanjem akvarija na poziciju i sa uredenjem. Jedini ce ki problem biti pronalazak kamenja na sljemenu jer je sve pod snijegom :) to sam trebao odraditi ovaj vikend. Pa cu vidjeti kako cu se snac.
Imam jedno pitanje ako mi netko moze pomoci. Ima li tko viska anubiasa ili valisnerie gigante? Koja je vrsta valisnerie najbolja za ciklide?

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #14 u: Siječanj 05, 2015, 00:08:45 prijepodne »
Akvarij je na mjestu.  Sutra krecem sa hardscapeom.  Imao sam problem sa pozadinom. 
Zaljepio sam ju onako da sam staklo pospricao sa sredstvom za staklo da lakse baloncice izvadim van ali je pozadina na nekim dijelovima posivila?! Se kome to desilo? Kako da to izbjegnem?
Evo jedne slike i sutra ide nastavak

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #15 u: Siječanj 05, 2015, 11:54:34 prijepodne »
posivila ti je zato sto sredstvo za staklo vjerovatno ima alkohola u sebi, ili vec nesto sto ju je nagrizlo.

cista voda, ili tek kap detergenta za sudje,sampona za kosu ili slicnog, ali dovoljna ti je i cista obicna voda.

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #16 u: Siječanj 05, 2015, 11:59:56 prijepodne »
posivila ti je zato sto sredstvo za staklo vjerovatno ima alkohola u sebi, ili vec nesto sto ju je nagrizlo.

cista voda, ili tek kap detergenta za sudje,sampona za kosu ili slicnog, ali dovoljna ti je i cista obicna voda.
Ok.  Hvala ti!
Sto se tice stalka,  da nisam ucvrstio sa metalnim plocicama svaku plaetu mozda ne bi bilo stabilo ali ovako sve spojedno je jako stabilno.  Jos kada tezina pritisne nece se to micati nigdje :)

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #17 u: Siječanj 06, 2015, 01:25:09 prijepodne »
Akvarij je slozen.  Jedino ne znam ima li dovoljno spilja! Ovaj veliki kamen na slici izgleda uzasno ali uzivo je super, ali sa ostatkom rasporeda nisam.  Ne znam da li da ubacim microsorum narrow i anubias nana i gdje. 
Sta vi mislite? Treba li jos kamenja?
Ovaj lijevi dio mi je prazan.  Mogao bi tu mozda izmedu microsorum ubaciti. 
Naravmo,  voda je jos mutna ali razbistrit ce se.
Molim vas za prijedloge,  komentare i kritike :)  hvala

« Zadnja izmjena: Siječanj 06, 2015, 01:28:30 prijepodne od vidopulos »

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #18 u: Siječanj 06, 2015, 11:37:04 prijepodne »
Evo i jedne slike nakon sto se voda razbistrila. 
Pojavio se prvi problem.  Bilo je dosta kondenzacije preko noci i starh me za ledice.  Da li itko ima nekakav savjet za to?

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #19 u: Siječanj 06, 2015, 14:25:16 poslijepodne »
Ipak sam dodao bilje,  malo kamenje okrenuo i sad sam sretan.  A vidjet cemo kako ce se bilje drzati sa ciklidima :)

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #20 u: Siječanj 06, 2015, 14:31:07 poslijepodne »
Izgleda super, napravi kako se tebi sviđa, mislim da ima dovoljno špilja, moje Mbune nisu bas među kamenjem i imam jos manje kamenja nego ti, ali preko noći sve odu "negdje" i ne vidis ni jednu. Uvijek si oni nadu mjesta. ;)

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #21 u: Siječanj 06, 2015, 14:50:00 poslijepodne »
Izgleda super, napravi kako se tebi sviđa, mislim da ima dovoljno špilja, moje Mbune nisu bas među kamenjem i imam jos manje kamenja nego ti, ali preko noći sve odu "negdje" i ne vidis ni jednu. Uvijek si oni nadu mjesta. ;)
Hvala :)  zaboravio sam dodati sliku sa biljem.  Voda je jos malo mliječna,  to je valjda zbog aquastarta
Koje sve komunalce mogu ubaciti? Ovi ancistrusi kakve ti imas su mi super


Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #22 u: Siječanj 06, 2015, 15:03:52 poslijepodne »
Pa meni su anciatrusi super, namjerno sam trazio ove zlatne da ne budu oni uobičajeni i stvarno im boja nekad bude izraženija nego na malawcima. Rade dobar posao, uglavnom noću dok su svjetla ugašena i ne hranim ih ničim posebnim. Alge su skidali sasvim uspješno dok nisam kupio nove neonke pa mi se sad alga malo razradila ali kad opet nabavim led rasvjetu stavit cu neonke na 3 sata dnevno pa ce se to smiriti. :) sretno s bipljkama, moglo bi to biti jako dobro ako sve ispadne kako si planirao tj. ako ih ne budu previse dirali.

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #23 u: Siječanj 06, 2015, 15:06:51 poslijepodne »

Pa meni su anciatrusi super, namjerno sam trazio ove zlatne da ne budu oni uobičajeni i stvarno im boja nekad bude izraženija nego na malawcima. Rade dobar posao, uglavnom noću dok su svjetla ugašena i ne hranim ih ničim posebnim. Alge su skidali sasvim uspješno dok nisam kupio nove neonke pa mi se sad alga malo razradila ali kad opet nabavim led rasvjetu stavit cu neonke na 3 sata dnevno pa ce se to smiriti. :) sretno s bipljkama, moglo bi to biti jako dobro ako sve ispadne kako si planirao tj. ako ih ne budu previse dirali.

ma necce ih dirati dok su male ribe ali mislim da ce ih pojesti kada narastu. Vidjet cemo. Sto se tice komunalaca cu jos vidjeti. Negdje pise da uopce nema potrebe za njim, ali kao i svugdje u akvaristici nekima nesto funkcionira, a nekima ne :)

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: Malawi 200l
« Odgovori #24 u: Siječanj 06, 2015, 15:11:46 poslijepodne »
Ako ih dobro pričvrstis i ukorijenis onda nece sigurno ni kada narastu. Zato sto oni praktički ne jedu biljke, vec ih iščupaju iz korjena i ostave da pluta. Pa i nema potrebe za njima, stvar je u tome zelis li da ti kamenje bude prekriveno algama ili da to ipak bude pod nekom kontrolom. A također ti sređuju i problem viska hrane koji ti ostane na podlozi, sve smažu i tako ti se ne stvaraju razni plinovi i ne prlja se vođa toliko ;)