Ožujak 29, 2024, 00:42:11 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Crviai i crvi  (Posjeta: 15016 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Crviai i crvi
« u: Kolovoz 03, 2004, 11:34:00 prijepodne »


Kupio sam dva "živa kamena" u Belugo duaanu. Pokušavam identificirati životinje koje se pojavljuju. Ima nekoliko crviaa dužine. cca 1 cm, koji izgledaju kao stonoge, a ima i nekakav koji se pojavi iz rupe a izgleda kao larva "vilinskog konjica". Uz to rastu i bijele loptice koje imaju kao vjeneia oko otvora. Pretpostavljam da je neka vrsta polipa. Ako postoji site sa jadranskim organizmima, ja ga ne znam naai. Pokušao sam slikati, ali ne ide bez predleae za makro.


Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Crviai i crvi
« Odgovori #1 u: Kolovoz 27, 2004, 10:02:00 prijepodne »


Probaj poslikati kako god mozes bolje, samo da je bistro pa cemo pokusati nesto odgonetnuti....


Moze?

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
Crviai i crvi
« Odgovori #2 u: Kolovoz 27, 2004, 10:10:00 prijepodne »


koliko si plaaao živa kamenja? kolika su?nisam znao ni da ih imaju..


kao što Tea kaže, slikaj, pa postaj..

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Crviai i crvi
« Odgovori #3 u: Kolovoz 30, 2004, 08:05:00 prijepodne »


Kamicke sam platio 35 kuna/ kg, po 4 kg komad, uz to i puža algara (indonezijskog?) i jednu kozicu. Zatim sam kupio 3 kozice (domaae). Ne znam da li je moguae postati 3.2 megapixela, ali au pokušati. Sve slike su oko 850 kb


Sad vea imam dvije vlasulje, tri crvene moruzgve i hrpu rakova samaca, a kupio sam idamsel ribicu.Pripremam svoju stranicu na free-netu sa fotkama od poaetka na dalje.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Crviai i crvi
« Odgovori #4 u: Rujan 01, 2004, 10:30:00 prijepodne »
Pokušati au upload slika koje sam uspio stisnuti u 75kb. Ispriaavam se za lošu kvalitetu, ali još nisam savladao FUJI. Na jednom kamenu je crvia i nekakva bijela mješinica (polip?). Postoji jedan CRV koji je dug više od 5 cm ali ga nisam uspio slikati jer je brz ko' metak, a voli meso.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Crviai i crvi
« Odgovori #5 u: Rujan 01, 2004, 10:37:00 prijepodne »
jedva cekam vidjeti slike!!!

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Crviai i crvi
« Odgovori #6 u: Rujan 01, 2004, 13:10:00 poslijepodne »
Ovo je drugi pokušaj uploada
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Crviai i crvi
« Odgovori #7 u: Rujan 01, 2004, 13:12:00 poslijepodne »
A ovo je crvia
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Crviai i crvi
« Odgovori #8 u: Rujan 01, 2004, 13:19:00 poslijepodne »
Kanta je cca 120 lit, svjetlo Marine i Power Glo, filteri su Fluval 204 i Sacem Marathon, a ovako izgleda u totalu. Edited by: Seba
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Crviai i crvi
« Odgovori #9 u: Rujan 01, 2004, 14:39:00 poslijepodne »


Ciao Brada,


Ovak, na prvoj slici se videcrvene moruzgve (latinski naziv: Actinia equina)... i ovo bjelkasto "biljkasto" na kamenu, nisam 100% sigurna, morala bih vidjeti malo iz blizega... ali cini mi se da je to hidrozoa... iz skupine zarnjaka u kojoj su ti moruzgve, koralji, meduze.... Ako to je hidric, morat ces pripaziti cime ga hranis... ali je dobra vijest da mozes nabaviti prekrasne jadranske puzeve golace koji ti se njima hrane :-))))


Na drugoj slici na zalost nista ne kuzim osim nekog malog krakica koji viri iz kamena sto mi nije dovoljno da vidim o cemu se radi. U svakom slucaju,nisam sigurna da se radi o crvicu, mozda je i krak od zmijace? Da li je kad to stvorenje cijelo izaslo van? Jesi vidio kako izgleda?


E sad... ako nisam krivo shvatila... kupio si ziva kamenja s jadranskim organizmima, tropske ribice.... !?!? Nemoj zamjerit. ali odlucio si napraviti morski akvarij - jadranski ili tropski? Pitam te zato sto u principu ne mozes mijesati jedno i drugo. Tropski akvarij zahtjeva topliju vodu nego jadranski, a ono sto je jos vaznije, vode jadranskog i tropskog mora su razlicitog saliniteta tako da ti vecina jadranskih organizama (ako pripremas vodu za tropski) nece prezivjeti zbog povecanog saliniteta, i obratno, tropski (posebno koralji) ce ti pokrepati ako ih stavis u nasu morsku vodu... Postoje izuzeci nekih eurihalinih organizama,uglavnom kozmopolita koji podnose vece promjene saliniteta ali njih je malo....


Sto se tice uredenja akvarija... mozda bi ti bilo ljepse da sakupis pravi sitni pijesak s nasih plaza, dobro ga prokuhas i ubacis u akvarij...meni osobno izgleda atraktivnije i nije jako velik problem kod zamjene vode jer je prilicno tezak.


I jos nesto... jesi li vec probao malo drugacije rasporediti kamenje? Savrsena simetrija ili pravilno razmjesteno kamenje u akvariju, a takvo je pravilo i opcenitonpr. u fotografiji, nije dobro - estetski, vizualno. Obicnoseglavni objekti stavljaju malo u stranu...mislim da bi ti bilo ljepse kada bi kamenjeprebacio u lijevi ili desni kut akvarija (ili oba, samo da nije u centru) ili nesto slicno... mozda nesto poput ovoga na slici? Eto, samo savijet a ti vidi...





U svakom slucaju, nadam se da ne zamjeras na idejama, znam da seo ukusima ne raspravlja ali eto, ne mogu si pomoci ...





SRETNO!!!



Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Crviai i crvi
« Odgovori #10 u: Rujan 01, 2004, 16:04:00 poslijepodne »


Za dobre namjere i ideje nema zamjerki, eak što više hvala! Prvo sam napravio vodu (SERA), eekao dva mjeseca dok se nisu stvorile zelene alge na dnu. Potom sam stavio 10 kg koraljnog šljunka, 1 živi kamen, 1 kozicu i puž algar. Nakon dva tjedna sam dodao još tri koze i 1 kamen. Kad je i to preživilo stavio sam Damsel (tri pruge) koja je dalje O.K. Keer mi je donijela iz Rogoznice nekoliko kamenova sa vlasuljama i moruzgvama, te hrpu rakova samaca. Društvo i dalje veselo živi. Hranim ih sa gamberima (usitnjenim), a ribu još i listiaima. Onaj crvia je dug oko1 cm i izgleda kao mini stonoga (jako je spor).


Dali to vidim pirke iz našeg mora?


Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Crviai i crvi
« Odgovori #11 u: Rujan 01, 2004, 16:06:00 poslijepodne »
Isprieavam se za ovaj format slike, neae se ponoviti
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Crviai i crvi
« Odgovori #12 u: Rujan 01, 2004, 17:48:00 poslijepodne »
Citat: Brada



Za dobre namjere i ideje nema zamjerki, èak što više hvala!



Ma super!


Sad, natrag na akvarij! Pretpostavljam da si negdje u kontinentu s obzirom na to da sam pripremas vodu?


Prvo, iako su ti jadranske zivinice trenutno zive, bojim se da nece izdrzati na duze vrijeme... Uostalom, vidi kako se ponasaju, drzim fige da prezive. U svakom slucaj promatraj svoj mali laboratorij i ako vidis da ti nesto pocinje rikavati morat ces se odluciti - tropi ili Jadran.


Ako se odlucis za Jadran, ja bi umjesto koraljnog sljunka ipak stavila pijesak... Dobro, cinjenica je da sam malo profesionalno izdeformirana pa tako gledam i akvarije... mislim da svaki akvarista nastoji sto vjernije iskopirati prirodu i okolis zivotinja u kojem zive.. tako da u slucaju ako se odlucis za Jadran preporucam pijesak i naravno kamenje, a ako budu tropi - kamenje i koraljni sljunak je O.K.


Nisam te pitala, od kuda ti zivinice... kozice, puz algar? Sakupio ili kupio?


E da, voda koju si pripremio je za koraljne akvarije, zar ne? Prije koliko si stavio prvo jadransko kamenje u akvarij?


Sto se tice hranjenja... tu bi ti Ars moga puno pomoci iz svog velikog iskustva... on im daje kozice i dagnje... Ars, sam jos sta zaboravila?


Crvic je najvjerojatnije hrvatskim nazivom mnogocetinas iliti latinski grupa Polychaeta ... ali treba mi slicica da bi bila sigurna


Slika koju sam ti poslala je iz rovinjskog akvarija tako da su svi organizmi koji se vide jadranski, i da,vidio sipirke!


Gibam sad doma... do sutra!

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
Crviai i crvi
« Odgovori #13 u: Rujan 01, 2004, 19:14:00 poslijepodne »


pa iskustvo nije baš takoveliko, al se uei..


eh hranjenje.. hranjenje eega? sve ima svoje..larva, artemijaje idealna za neke koralje, a toga trenutno (koliko vidim) nema unutra.. moruzgve i vlasulje trebaš hranit rueno.. ja svojim dajem ili malo lignje ili rep od kozice 1 put u 7 dana direktno u "usta".. ostale invertebrate artemijom hrani, imaš i u shopu hrane kupit..imam jednu babicu u akvariju koja jede skoro pa iz ruke.. stavim joj mali komadia lignje/kozice ispred nje, a ona ga skupi.. ostale ribice hranim dehidriranom hranom iz ribogojilišta.. ima je u raznim granulacijama, pa sam uzeo onu koja odgovara velieini ribe.. rakove samvratio u more, jer su mi radili pizdarije u akvariju.. sve sueupali, a jedan je i silikon krenija razbivat..


ja ne znam kakva je toeno razlika u hranjenju tropskog akvarija, znam samo da svaka živina ima nešto svoje, odre?enu hranu,itd.. a o koraljima i organizmima iz tropa nemam pojma, jer me zanimaju samo Jadranske živine.. za sada..


kakva ti je filtracija u akvariju? to je definitivno najvažnija stvar u morskoj akvaristici..

Offline sax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 426
Crviai i crvi
« Odgovori #14 u: Rujan 01, 2004, 20:06:00 poslijepodne »
Ajde splico pukni sliku svoga tanka
 

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
Crviai i crvi
« Odgovori #15 u: Rujan 01, 2004, 20:53:00 poslijepodne »

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Crviai i crvi
« Odgovori #16 u: Rujan 02, 2004, 08:58:00 prijepodne »


Citat: Ars
pa iskustvo nije baš takoveliko, al se uèi..



Ajde, ajde!!! Ako netko ima iskustva s jadranskim - morskim akvarijem, onda si to ti!


Citat: Ars
...larva, artemijaje idealna za neke koralje.... malo lignje ili rep od kozice... a o koraljima i organizmima iz tropa nemam pojma, jer me zanimaju samo Jadranske živine.. za sada..



Sta im nisi bacao i ispasirane dagnje? Nesto sam pomijesala... morat cu si pocet zapisivati jer cu sve zaboravit ... a sto se tropa tice.... pretpostavljam da hrane ima u zooshop-ovima?!

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Crviai i crvi
« Odgovori #17 u: Rujan 02, 2004, 09:00:00 prijepodne »


Usput... Brada... Arsov akvarij je ono o cemu sam ti pricala... pa eto pogledaj slike kako je on rasporedio kamenje... mozda dobijes jos koju ideju!!!


Sretno!

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
Crviai i crvi
« Odgovori #18 u: Rujan 02, 2004, 10:59:00 prijepodne »
Citat: Brada



Pokušavam identificirati životinje koje se pojavljuju. Ima nekoliko crviæa dužine. cca 1 cm, koji izgledaju kao stonoge,


ID za crva sto viri iz kamena ti je Eurythoe complanata ili ti ga common fireworm

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Crviai i crvi
« Odgovori #19 u: Rujan 02, 2004, 11:22:00 prijepodne »
Jesan kontinentalac, Purger paee, s tim se dieim.Zvjerad sam pribavio u Belugo duaanu u ZG (kozice i puz algar). 1 koz= 20 kn. Kao što sam vea pisao, moruzgve i vlasulje su iz Jadrana (Rogoznica) i donešene su na kamenju (2 kom. lijevo i krajnji desni). Jutros sam otkrio da imam još dvije kozice cca 1cm dužine, vjerojatno su bile u kamenju, a sad piaim raditi - nastavak slijedi kad se vratim
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Crviai i crvi
« Odgovori #20 u: Rujan 02, 2004, 12:31:00 poslijepodne »


Citat: Brada
Jesan kontinentalac, Purger paèe, s tim se dièim.Zvjerad sam pribavio u Belugo duæanu u ZG (kozice i puz algar). 1 koz= 20 kn. Kao što sam veæ pisao, moruzgve i vlasulje su iz Jadrana (Rogoznica) i donešene su na kamenju (2 kom. lijevo i krajnji desni). Jutros sam otkrio da imam još dvije kozice cca 1cm dužine, vjerojatno su bile u kamenju, a sad piæim raditi - nastavak slijedi kad se vratim



Ej Brada!!! I ja Purgerica... trenutno u Rovinju na putu za Split!


Sto se tice ID crva... Serra, nemoj se ljutiti, ali ni strucnjak se ne bi usudio sa sigurnoscu reci koja je to vrsta - samo gledajuci sliku... Mnogocetinasi su prilicno komplicirani za determinaciju. Osim nekoliko zaista prepoznatljivih vrsta (morskog misa, sabele, pomatocerosa, spirorbisa, filogranai sl.) ostatak zaista ne mozesodrediti -osim ako ih imas pod nozem i gledas pod mikroskopom...


Eto, cisto znatizelje radi, kako nikada nisam ni cula za tu vrstu, malo sam prosvrljala po internetui nasla ju kao havajsku vrstu (a ako nisam krivo shvatila ovaj je dosao zajedno s kamenom), a kolegica koja se bavi mnogocetinasima provjerila je i kaze da ne samo ta vrsta nego opcenito cijeli rod u Jadranu nije zabiljezen... eto, toliko... I ja sam na pocetku mislila da je determinacija laka... sve dok u nju dublje ne udes!


U svakom slucaju, Brada, moja preporuka ti je da o kojoj god vrsti se radi - ne diras s golim rukama... ima nekoliko vrlo slicnih vrsta od koji je jedna prilicno otrovna i neugodna u bliskom kontaktu... iako sumnjam da ju imas, ipak, oprezno.






Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
Crviai i crvi
« Odgovori #21 u: Rujan 02, 2004, 13:33:00 poslijepodne »


hmm.. neznam, koliko sam shvatioBrada kaze da je kupio kamenje u shopu--> tropical live rock... Crv je u sv. sl. bristle worm, sad neki zive u kamenju neki u pijesku po sistemu eliminacije ovi pjescani odpadaju, buduci da je obican fireworm toliko uobicajen i komon, moja gola pretpostavka je da je to on.... postoji mogucnost da nije...

Moje kamenje ih je puno, prepunio..Brada jel ovo tvoj crv? (zanemari to sto tvoj ima siljatu glavu, kadnarastu parcm i postanu zreli glava im se zaokruzi..


Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Crviai i crvi
« Odgovori #22 u: Rujan 02, 2004, 13:46:00 poslijepodne »


Citat: Serrasalmus
hmm.. neznam, koliko sam shvatioBrada kaze da je kupio kamenje u shopu--> tropical live rock...



Moram priznati dami je promaklo ovaj dio "tropical live rock"... Bas mi je cudno da "zivo kamenje" za ducane nabaljaju iz tropskih mora... jesi siguran da je to tropsko? Meni to lici na nas dobar domaci potopljeni krs...

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
Crviai i crvi
« Odgovori #23 u: Rujan 02, 2004, 13:59:00 poslijepodne »
ah ko zna... u sv. sl. moj sa slike je vise navedeni Id je daoRonald L. Shimek, Ph.D



related topic

[url]http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&thre adid=309610[/url]

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Crviai i crvi
« Odgovori #24 u: Rujan 02, 2004, 14:43:00 poslijepodne »


Bach...jedno možda smiješno pitanje aliiiii... zašto bi bilo eudno da nabavljaju živo kamenje iz tropskih mora?!?!


Pa po tvojoj teoriji jadransko živo kamenje i tropske ribe nejdu skup...al to bi onda znaeilo da svi koji žele imat živo kamenje u svojim morskim akvarijima moraju imat i jadranski biotop, zar ne?? ...a ljudi koji imaju morske imaju tropski pretežno...eto