Travanj 28, 2024, 07:19:32 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Novi smještaj za tri ribice  (Posjeta: 7124 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Novi smještaj za tri ribice
« u: Siječanj 03, 2012, 15:07:51 poslijepodne »
Pozdrav,

U slučaju da nekoga interesira priča, uvodnu riječ sam održao ovdje: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=68012.0

Pročitao sam priručnik za početnike a istovremeno i brdo članaka koji su postavljeni po raznoraznim stranicama no zbog različitosti u sitnim detaljima, otvaram ovu temu kako bi raščistio sve nejasnoće te ribicama omogućio život kakav zaslužuju.

Ukupan broj riba jest: 3 (vjerojatno dvije "pajčulanke" (zlatne ribice) i jedna duga riba (Misgurnus, po navodima korisnika foruma)). Trenutačno žive unutar akvarija koji može podnijeti 50L vode, no unutra je vjerojatno samo cca. 30L - 35L vode što zbog straha da mi Misgurnus ne iskoči van a što zbog dna koje im je postavljeno da si mogu "čistiti" usta (tako sam barem pročitao). Dobit će novi akvarij - 240L juwel i znam da je to previše prostora za njih ali ako ništa drugo mislim povećati broj Misgurnusa jer mi je ta riba najdraža pošto radi "gluposti" po akvariju : ) ali još ne znam koliko su društvene ribe a istovremeno imam strah zbog unošenja nove ribe jer je mogući prenosioc bolesti itd. (naravno zato postoji i karantena da se nova riba promatra). Pročitao sam stranicu na poveznici : http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=553:misgurnus-anguillicaudatus&catid=90:hladnovodne&Itemid=301 ali tamo se ništa ne govori o društvenosti tog tipa ribe no to ne znači da neću i dalje tražiti informacije o ribi.

Preporučeno je bilo da kupimo 25KG kamenčića za 240L akvarij te smo iste kupili (naime, cura je odabrala prije nego što sam došao 10KG crvenog i 15 kg bijelo-crnog; naravno oba tipa su obojani tipovi kamenčića). Promjer im je 2-3mm, PH neutralni su, itd. Čitajući priručnik, vidim da crveni kamenčići i nisu neka sreća, no ako ništa drugo može se postaviti kao "srednji" sloj samo da se osigura Misgurnusu dovoljno dubine da se može ukopati, u slučaju da to želi.

U akvarijumu ćemo imati i biljke i zato smo kupili "gnojivo" (TetraPlant CompleteSubstrate - long-term substrate fertilizer-concentrate) [5.8KG]. E sada, kažu da je 5.8KG za 100 L - 120 L obujam akvarija te da se treba nanijeti do 2 cm razine gnojiva. Pošto akvarij još nije došao, odnosno imamo problema s dostavljačima, htio bih se osigurati i pitati dal' da nabavimo još jednu kanticu pa da postavimo gnojivo po cijeloj dužini akvarija ili možemo napraviti na način koji smo mi naumili: mi smo mislili postaviti biljke sa strane akvarija te ostaviti sredinu istog praznu kako bi zlatne ribice imale mjesta za plivanje. Što bi značilo da gnojivo možemo postaviti po stranama, te bi iskoristili pola kantice za biljke. Što mislite? Isto tako, jel' to dobro gnojivo za koristiti? Vidim da su ljudi koristili i da nemaju problema, ali svejedno se moram osigurati prije nego otrujem vlastite ribe zato jer nisam pitao.

Znam da zlatne ribe jedu sve, te da će biljke vjerojatno nastradati ali zato smo kupili već velike biljke koje imaju jake listove a isto tako biljke koje imaju gorak okus. Vjerujem da je to bio dobar odabir, no vidjet ćemo kako će biti : ). Glavno da biljke nisu otrovne.

E sada dolazimo do upogonjavanja akvarija: jasno mi je da treba očistiti i filtre i akvarij itd. ali što je sa tim famoznim "cikliranjem" vode unutar akvarija? Naime, kako imam ovaj mali akvarij u kojem ribice trenutačno žive, moram ga "često" čistiti (znači cca. jednom tjedno), iz kojeg izvlačim staru vodu i stavljam novu koja je odstojala preko 24H vani. Dal' je dobra ideja staviti "staru vodu" unutar novog akvarija koji je u procesu startanja? Isto tako, vjerujem da biljke mogu odmah postaviti unutra? (barem sam vidio par filmića gdje ljudi instantno postavljaju biljke unutar akvarija)
Htio bih ribe staviti što prije unutar akvarija, ali OK znam da je opasno te ću se strpiti mjesec dana od startanja akvarija jer su životi ribica ipak važniji.

Scenarij: mjesec dana prošao od kada smo postavili vodu unutar akvarija i vrijeme je za prijenos ribe unutar većeg akvarija. Dal' da onda iskoristim transportne vrećice te ih postavim unutar iste vrećice koristeći do 4 L vode, gdje je 3,5L njihova voda a 0,5L vode iz akvarija? Svjestan sam da je potrebno postaviti vrećicu gore kako bi se temperatura izjednačila i isto tako sam svjestan da treba dolijevati vodu unutar vrećica (na vrećicama piše svakih 15minuta treba dodati cca 0,5L nove vode). Isto tako, vrećicu onda otvoriti unutar akvarija kako bi same isplivale u novi akvarij (prije sam koristio mrežicu jer nisam znao a držao sam ih čvrsto kako se nebi povrijedile; isto tako sam prije mrežicu umakao u vodi kako bi bila što "nježnija" prema ljuskama ribica). Pitanje je: dal' trebam koristiti "sedative"? (tabletice za smirenje)

Mislim da je to za sada to; puni mi se baterija aparata te slike postavim za cca. 30 minuta.

Pozdrav i do čitanja!

EDIT:
Tri ribice koje se guraju unutar 30L-35L


O trenutačnoj situaciji: biljke nisam vadio iz košarice jer neznam što s njima; nisam htio unijeti gnojivo te ih uglavljivati unutar malog akvarija ali izgleda da ću gnojivo ipak morati postaviti unutra za slučaj da ih želim ostaviti na životu? Spužve se isto tako moraju maknuti.

Ovo je riba koju je trebalo identificirati: da li je to Misgurnus?


« Zadnja izmjena: Siječanj 15, 2012, 21:05:30 poslijepodne od Akviziter »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #1 u: Siječanj 03, 2012, 16:10:05 poslijepodne »
Ne kompliciraj!  ;) ;)

kad stigne novi akvarij, stavi podlogu cijelom povrsinom dna, ne treba te pretjerano zamarati sto sloj nece biti kako je preporuceno, ili ako te bas smeta - uzmi jos jednu kantu. Preko toga sljunka dovoljno, mislim da ce ti 25kg biti premalo, jer zlatne kopaju, a moras imati i dovoljno kamenja da drzi biljke. dakle, podloga, preko toga kamencici, naspi friske vode do pola (recimo) akvarija, posadi bilje, nalij vode do vrha, upali filter. Nemam pojma kakav filter imas u starom akvariju, ali ako iz njega vrijedi spasiti sto filter materijala (spuzve i sl) i prebaciti u novi, napravi tako. Pusti neko vrijeme, mjesec dana je nepotrebno. Ako startas filter iz pocetka, pusti tjedan dana, tjedan i pol, cisto ti je dosta. Ako koristis filter materijal iz njega, mozes i ranije stavljati ribe u novi akvarij.

Kad dodje vrijeme za selidbu, onda ovako:

Nadji jednu kantu, 15-tak litara ti je dovoljno. Napuni je vodom iz starog akvarija, idi na jedno 70% te vode iz akvarija, mrezicom prebaci ribe u tu kantu. U kantu postepeno dodavaj vodu iz velikog akvarija, posudom. Znaci, pretpostavka je da su temperature vode slicne, kad napunis kantu do vrha vodom iz akvarija, opet mrezicom ribe prebaci u veliki akvarij, nista im nece biti.

da, ta riba je misgurnus.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #2 u: Siječanj 10, 2012, 11:26:50 prijepodne »
Pozdrav,

Napokon mi je došao aq. kojeg sam naručio te smo jučer složili stolić i aq. Trenutačno mi aq. izgleda "ćelavo" ali eto, takav je kakav je (ja sam sretan ^_^ jer mi je ipak prvi); biljke smo dobili kao "dar" jer smo novi kupci unutar sustava te vjerojatno neće preživjeti zlatne ribice, a da ne kažem da će misgurnusi vjerojatno i otkopati više njih, ali je to tako svejedno jer ionako i tako mislim mijenjati floru kada se vratim nazad te istražim što i kako. (neke stare smo stavili unutra, a neke nove u aq. gdje su sada ribice jer iako imaju "gorak" okus svejedno ih žvaknu s vremena na vrijeme : D)

Nisam mislio da ću kupiti "pijesak" (0,2 - 0.9mm kamenčiće) ali sam pročitao da se vole ukopavati a isto tako sam vidio da se moj jedini misgurnus ukopava unutar kamenčića od 2-3mm pa sam mislio da će više uživati u pijesku.  Isto tako, kupit ću više misgurnusa (3) jer sam pročitao da su društvene i aktivnije ako ih je više a cilj mi je ipak da se dobro osjećaju.

E sada par pitanja:
  • Filter od Juwel aq. nema nikakav dodatak gdje se dovodi zrak izvana. Dal' je potrebno da nabavim isti ili je ribama OK ovo što imaju? Ne čini mi se da ove biljke proizvode dovoljno kisika. Ovdje sam našao video na youtube stranici a osoba koja ima isti aq. ima i dodatak za dovod zraka: . Samo bih htio upozoriti da je pozadinska pjesma možda preglasna i nije za svakog, stoga ako Vam smeta, slobodno ugasite zvuk.
  • Za biljke sam mislio koristiti "kamenje" (manje, jel' ;) ) i nabaviti ih iz prirode. Kako ih treba "pripremiti"? Dovoljno je kuhanje u kipućoj vodi? Pranje s octom?
  • Ove bijele naslage na površini vode su "nastale" zbog unošenja bakterija (bočica "Aq. safe" - sadrži kao bakterije za što brži unos riba unutar novog aq.); Dal' to treba očistiti ili će nestati s vremenom?

To bi bilo sve za sada.

Čitamo se kasnije.

Slike:








Offline Vice

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 788
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Dubrovnik
  • Vicko
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #3 u: Siječanj 10, 2012, 11:51:59 prijepodne »
Meni se sviđa akvarija, ali ZAŠTO crvena podloga u desnom dijelu?  :D Daj izvadi taj crveni pijeska i stavi bijeli/crni i to će onda biti super! Također stavi crnu pozadinu.... :up: Tako će ribice i bilje doći do većeg izražaja! Ovaj dio za kisik nebih preporučio,radije uzmi zračnu pumu, i zračni kamen i stavi negdje po sredini akvarija  :up: !
Zlatne će u ovom akvariju UŽIVATI ! Već vidim!  :up: :klap:
"I ask people why they have deer heads on their walls. They always say because it's such a beautiful animal. There you go. I think my mother is attractive, but I have photographs of her." ~Ellen DeGeneres

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #4 u: Siječanj 10, 2012, 12:07:31 poslijepodne »
Zato jer mi cura želi crveni pijesak unutra a ja sam ga onda išao "sakriti" ispod ovog debla.

Što se tiče pozadine, ovako sam isto ostavio samo za početak da vidim kako to izgleda s tim jer je već bilo kupljeno pa zašto ne.. Treba nekima ljudima vizualizirati jer nemaju dovoljno mašte ; ). Imat ćemo glasanje što će ostati kad se vratim nazad (za cca. 3 tjedna).

Isto tako, nadam se da će uživati.. to je i bio cilj; ako nebudu uživale i one i misgurnus, mogu se propucati :)


Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #5 u: Siječanj 13, 2012, 17:29:19 poslijepodne »
Pozdrav,

Eto mene nazad u Hrv. na par tjedana pa me zanima rast zlatnih ribica. Specifično dal' će loši uvjeti, u kojim su bile, ograničiti doživotno njihov rast ili još ima spasa za jadničke? Naime, njihova veličina jest takva već godinu dana te sam pročitao na internetu da je razlog, naravno, loši uvjeti u kojima su živjele.
« Zadnja izmjena: Siječanj 15, 2012, 21:11:26 poslijepodne od Akviziter »

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #6 u: Siječanj 14, 2012, 13:37:49 poslijepodne »
pozdrav, nemoj me držat za riječ al mislim da brzina rasta kod ribica dosta ovisi o veličini prostora u kojem se nalaze.
e i bit će to lijep akvarij  ;)

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #7 u: Siječanj 15, 2012, 20:51:40 poslijepodne »
Dobra večer!

Javila mi se cura da su se danas navečer pojavile "alge". Slika: . Prošlo je tjedan dana od startanja aq. i jučer nije ničega bilo. Kako taj "problem" riješiti? Puževi? (hoće li umrijeti ako ih sada stavim)?

Jel' ovo normalna pojava? Alge su se pojavile samo na pijesku, a kao drugo nemam pojma dal' su to alge : ).

Naručila je sada i ove testere kako bi testirali vodu, pa sve informacije o vodi možete dobiti kasnije(tokom tjedna).
« Zadnja izmjena: Siječanj 15, 2012, 21:02:19 poslijepodne od Akviziter »

Offline ovcica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Velika Gorica-Novo Čiče
  • Panta rei. Carpe diem.
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #8 u: Siječanj 15, 2012, 21:37:46 poslijepodne »
Meni se to znalo javiti ako sam previše hranila ribe...isto samo na podlozi (šljunak) i to na mjestima gdje mi je najslabija cirkulacija vode...
Clara pacta, boni amici.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #9 u: Siječanj 15, 2012, 21:41:16 poslijepodne »
Koliko sam ja brzo pročitao brzo po Internetu to je vjerojatno zbog nove vode, odnosno cilkiranja i povišenog nitrita/nitrata.. nemam pojma kojeg : ). No, ovako ću ostaviti bez korištenja bilo kakvih preparata i smanjit ću svijetlost. A kasnije, ako alge ne odu, ćemo dodati životinjice koje ih jedu.

Offline Vice

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 788
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Dubrovnik
  • Vicko
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #10 u: Siječanj 15, 2012, 21:47:58 poslijepodne »
To je pocetnicka smeđa alga, pojavljuje se kod novih akvarija....S vremenom sama nestane  :up:
"I ask people why they have deer heads on their walls. They always say because it's such a beautiful animal. There you go. I think my mother is attractive, but I have photographs of her." ~Ellen DeGeneres

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #11 u: Siječanj 15, 2012, 21:59:34 poslijepodne »
Puževe možeš već sada ubaciti i pojest će tu smeđu algu. To je diatoma i trenutno se hrani silikatima koje ispušta kvarcni šljunak a i keramika kojom je keramiziran.
Jedna od nesreća tog keramiziranog (farbanog) šljunka jest što ima preglatku površinu pa nije dobar za naseljavanje bakterija. Vjerujem da ćeš s vremenom ići na nešto prirodnije. Ovaj šljunak se bez po frke proda preko Njuškala (daj curi da malo prouči ovaj forum).
 Dobro je što si nabavio biljke, al bolje da ih čim prije mijenjaš za neke koje ti zlatne neće pojesti:

 
  • Valisneria gigantea

    Anubias barteri (imaš u više varijacija po veličini rasta i obojanju listova) i (rizom/korijen se ne sadi nego veže za komad drva ili kamena flaksom ili koncem)

    tvrđe cryptocoryne poput aponogetifolie ili brzorastuće wendtii green i wendtii brown

    Myriophyllum aquaticum (ima jako tanke listiće ali su ko svila i teško ih se trga)

    Microsorum pteropus (rizom se ne sadi nego veže za komad drva ili kamen flaksom ili koncem)

Sterilizacija drveta ili kamena:

držati u otopini vodikovog peroksida (3%tni za ispiranje rana, kupiš u ljekarni), hipermangana ili solnoj kiselini koju moraš jaaaako dobro isprati, pečenje u pećnici (što ne skida masne naslage s kamena ako je pobran s pruge, niti ispire insekticide s panja loze), kuhanje... Ili kombinacija navedenog ovisno o potrebi.

U privitku je slika fantastičnog hladnovodnog akvarija kolegice Maslachak s ovog foruma s 2 vrste biljaka s popisa: Valisneriom giganteom i Anubiasima. ;)



Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #12 u: Siječanj 15, 2012, 22:12:49 poslijepodne »
Puževe možeš već sada ubaciti i pojest će tu smeđu algu. To je diatoma i trenutno se hrani silikatima koje ispušta kvarcni šljunak a i keramika kojom je keramiziran.

Ove bojane stvari su jedine koje smo našli u Njemačkoj a da imaju te neke normalne promjere za zlatne ribice (naravno, nismo sada pogledali svaku mogućnost koja postoji jer smo htijeli što prije osposobiti aq. kako bi jadne ribice bile u nečem prostranijem).

Jedna od nesreća tog keramiziranog (farbanog) šljunka jest što ima preglatku površinu pa nije dobar za naseljavanje bakterija. Vjerujem da ćeš s vremenom ići na nešto prirodnije. Ovaj šljunak se bez po frke proda preko Njuškala (daj curi da malo prouči ovaj forum).

Njemica je i ne zna Hrvatski : ) - jedina veza s ovim forumom jesu moji prijevodi. Što se tiče Njuškala, onda bi mogao to nabaviti za ljeto, kad ću sljedeći put ići u Njemačku jer sada nit' nemam kofere a avionska kartu sam kupio već prije i na njoj nije postavljena prtljaga.

Dobro je što si nabavio biljke, al bolje da ih čim prije mijenjaš za neke koje ti zlatne neće pojesti:

Biljke su tu jer smo ih dobili kao dar pa eto.. : ) znam da će vjerojatno dost' biljka biti popapano, ali ako se njima dopada što ću im : ).

  • Valisneria gigantea

    Anubias barteri (imaš u više varijacija po veličini rasta i obojanju listova) i (rizom/korijen se ne sadi nego veže za komad drva ili kamena flaksom ili koncem)

    tvrđe cryptocoryne poput aponogetifolie ili brzorastuće wendtii green i wendtii brown

    Myriophyllum aquaticum (ima jako tanke listiće ali su ko svila i teško ih se trga)

    Microsorum pteropus (rizom se ne sadi nego veže za komad drva ili kamen flaksom ili koncem)

Hvala lijepa!

Sterilizacija drveta ili kamena:

držati u otopini vodikovog peroksida (3%tni za ispiranje rana, kupiš u ljekarni), hipermangana ili solnoj kiselini koju moraš jaaaako dobro isprati, pečenje u pećnici (što ne skida masne naslage s kamena ako je pobran s pruge, niti ispire insekticide s panja loze), kuhanje... Ili kombinacija navedenog ovisno o potrebi.

Hvala lijepa : ) - uzeto u obzir.

U privitku je slika fantastičnog hladnovodnog akvarija kolegice Maslachak s ovog foruma s 2 vrste biljaka s popisa: Valisneriom giganteom i Anubiasima. ;)

Izgleda prekrasno : ) te se nadam da ću s vremenom postići nešto prirodniji aq.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #13 u: Siječanj 18, 2012, 17:04:57 poslijepodne »
Dobar dan : ),

Eto mene opet..

Danas su došli pužeki (jabučari) i kutija za testiranje kvalitete vode.

Karbonat = 8
Nitrit =  0,0
Nitrat = 3 ispit je bio pogrešan. stoga se ovo treba prekrižiti
Željezo < 0,02
PH = 7,5
Temp = 23

Zanima me koja razina nitrata/nitrita treba biti u vodi a da je sigurno ubaciti ribe unutra? (misgurnus i dvije zlatne ribice)

Isto tako, što je s vrijednošću željeza? Izgleda da je preniska? Odnosno dal' bi se trebao brinuti za biljke ako u vodi nije otopljeno željezo ili to znači da u podlozi koju smo ubacili nije bilo dovoljno istog? Jer neke biljke dobivaju smećkastu boju a sumnjam da je to boja koju imaju ako je sve u redu.
I treće.. kako to da je temperatura "visoka"? Nemamo grijač u akvariju a aq. se nalazi u hodniku, daleko od sunca i bilo kakvog vanjskog grijača. Dal' je to normalna temperatura ili? (sve se bojim kako će biti za ljeto)

^^ Što se tiče karbonata, izgleda da je dovoljan za puževe kako bi mogli reproducirati štete na kućicama. PH je isto granični za misgurnusa ali je OK (isto vrijedi za zlatne).

Trenutačni aq. s tri nova pajdaša:
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2012, 20:21:20 poslijepodne od Akviziter »

Offline demza

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Dubrovnik
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #14 u: Siječanj 18, 2012, 17:30:31 poslijepodne »
Čini mi se da je od ove ekipe samo jedan jabučar. Ako sam u pravu, moglo bi biti punoooo puzica u akvariju uskoro  -?

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #15 u: Siječanj 18, 2012, 17:34:12 poslijepodne »
He he, svijesni smo toga. Ali ne znam, prodali su nam ova tri pod kategoriju "jabučari". A uzeli smo njih jer možemo regulirati, odnosno micati potomke pošto stavljaju jaja na vrh akvarija, odnosno suhu podlogu.

Ekstra pitanje: juwel aq. nije dao dodatak za kisik na filter. Moram još jednom pitati i zatražiti više mišljenja - dal' je dobro nabaviti taj dodatak kako bi postojali mjehurići unutar aq. ili ne? Misgurnus voli mjehuriće i to sam vidio ali što je s biljkama? Kada stavim mjehuriće, CO2 će izlaziti van što bi značilo da biljke možda neće dobivati potrebni CO2?

Offline demza

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Dubrovnik
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #16 u: Siječanj 18, 2012, 17:39:41 poslijepodne »
Razmišljam o tom nastavku, no nisam naišao na neke konkretne odgovore o tome koliko je dobar - zasada prednjači jedan review u kojem se navodi da je poprilično glasan. Nadam se da netko ovdje ima iskustva s njim.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #17 u: Siječanj 18, 2012, 18:03:07 poslijepodne »
pa nijedno mjesanje vode i zraka nije bas besumno -?
-mislim da to nije potrebno u vecini akvarija, zrak i neulazi putem mjehurica(gornja povrsina vode je puno veca nego ta povrsina mjehura+slabo topljivo u vodi) vec samo kada oni mreskaju povrsinu pa na taj nacin mjesaju vodu i kisik, ali to isto radi i protok iz filtera/pumpe. i jos treba racunati da mjehuri kad puknu/otvore na povrsini mogu s vremenom dobrano zaspricati rasvjetu i reflektore i umanjiti kolicinu svjetla. a za nekog tko nije sklon cestom ciscenju to je isto prilicno vazan faktor

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #18 u: Siječanj 18, 2012, 18:07:05 poslijepodne »
He he, svijesni smo toga. Ali ne znam, prodali su nam ova tri pod kategoriju "jabučari". A uzeli smo njih jer možemo regulirati, odnosno micati potomke pošto stavljaju jaja na vrh akvarija, odnosno suhu podlogu.

Ekstra pitanje: juwel aq. nije dao dodatak za kisik na filter. Moram još jednom pitati i zatražiti više mišljenja - dal' je dobro nabaviti taj dodatak kako bi postojali mjehurići unutar aq. ili ne? Misgurnus voli mjehuriće i to sam vidio ali što je s biljkama? Kada stavim mjehuriće, CO2 će izlaziti van što bi značilo da biljke možda neće dobivati potrebni CO2?

ako dodajes co2 iz boce tu razliku mozes korigirati, ali u svakom slucaju sto vise mreskas povrsinu to ce ti vise co2 odlaziti iz vode

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #19 u: Siječanj 19, 2012, 10:29:38 prijepodne »
Hvala na odgovorima, ali me još interesira jel' se aq. zaciklirao pošto niti nema nikakvih mjehurića na površini a niti je razina nitrita veća od nule. Nitrat postoji, ali to je normalno i poželjno ako se imaju biljke samo nisam nigdje našao kolika je dopuštena razina nitrata. Npr. dal' je nitrat = 5mg/l, ok vrijednost za 240L?


Karbonat = 8
Nitrit =  0,0
Nitrat = 3 ispit je bio pogrešan. stoga se ovo treba prekrižiti
Željezo < 0,02
PH = 7,5
Temp = 23

« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2012, 20:29:46 poslijepodne od Akviziter »

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #20 u: Siječanj 19, 2012, 19:31:08 poslijepodne »
Cura mi je dala rezultate još jednog testiranja ali ovog puta i manjeg akvarija. I sada imam problem... novi akvarij (veliki), u kojeg smo ubacili aqua safe i hranu, prikazuje vrijednost nitrita na nuli. Dok je nitrat i dalje u rasponu vrijednost od 3-5mg. Nije testirala amoniak jer tester nije dobila ali se po meni amoniak već raspao na nitrite a kako je vrijednost nitrita 0 da li to znači da je cikliranje akvarija prošlo? Manji akvarij ima, po meni, zabrinjavajuće rezultate a to jest 30-50mg/l nitrat  i 0,5mg/l nitrita što dolazi, po testeru, u ružičastu boju (treća od najgore mogućnosti gdje je crvena najgora). Isto vrijedi za nitrate.

Što kažete?... pustiti ribe u veliki akvarij ili se praviti blesav i čekati dalje? (uz izmjenu vode u malom akvariju)?
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2012, 20:27:03 poslijepodne od Akviziter »

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #21 u: Siječanj 19, 2012, 21:07:23 poslijepodne »
a gdje su ribe? koliko se ciklirao veliki akvarij?

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #22 u: Siječanj 19, 2012, 21:10:48 poslijepodne »
Kada stavim mjehuriće, CO2 će izlaziti van što bi značilo da biljke možda neće dobivati potrebni CO2?

Mjehurići izbacuju CO2 samo zbog mreškanja površine. Više kisika ne znači da ima manje CO2, to nije povezano.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #23 u: Siječanj 19, 2012, 21:13:01 poslijepodne »
Ribe su i dalje u malom akvariju u kojem je izmjereno 30-50mg/l nitrata i 0,5mg/l nitrita. Imaju unutra dvije pumpe/filtere koji su namjenjeni za 50L. A ribe su unutar 50L akvarija iako vjerojatno imaju 30L vode.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi smještaj za tri ribice
« Odgovori #24 u: Siječanj 19, 2012, 21:16:01 poslijepodne »
Nisi mi odgovorio koliko se ciklirao veliki bez nitrita. Nitriti skoče tek nakon cca 10 dana. Njihova razina u malom je opasna za ribe.